Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

[Image: s5sLq9j.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... la pranz , aceleasi acorduri ... Cool ...


[Image: fBCJV8o.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
De dimineata

Sarkis Cafe - double shot

[Image: MfKBbSw.jpg][Image: fUzyU6T.jpg]
[i]Lelit Anita - PL042EMI[/i]
 
Reply
... Pastrand miscela , dar schimbamd reteta ... un fel de Irish coffee , adaptat ... contine un shot espresso 35 ml inghetzata - tiramisu si de portocale , topping caramel , Cointreau - blood orange  fara mila , scortisoara si un biscuit Hedone ... trebuia sa rezulte o cafea de " dregere " , revenire ... si a avut un efect invers , adica m-am matolit la loc ... Big Grin ...



[Image: TJ74xjE.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
"Delicatese" broscaresti de la aceeasi prajitorie.
100% robusta... Grcka

[Image: 0t2U3eEm.jpg] [Image: gCHTKwSm.jpg] [Image: PyrNQZxm.jpg] [Image: IHbFVtqm.jpg]
 
Reply
[Image: rLyYcK4.jpg]
Ecuator cafe, Brazilia 20in-45out, 25 sec , 93°C
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Kenya prajita de Audun, dupa niste lupte cu sita Reneka MS incep sa extrag bine.
16 grame in/32 grame out la 90 grade in 36 secunde timp de curgere + 10 sec pi. Exagerat de dulce, foarte dulce. Sita cere o rasnire mai fina decat VST.

La o doza de 17+ grame pucul se lipeste de dus, cel putin in cazul aparatului meu.

[Image: nnNAGEv.jpg]
 
Reply
Primul espresso „cu cremă” făcut la un ROK luat săptămîna trecută.
Cafeaua este o Et(h)iopia luată de la The Coffee Shop din Titulescu, fără termen cert de prăjire (poate 19 aprilie).
Am măcinat-o cu un Porlex la maximul de clicuri, la șase dimineața... bine v-am găsit.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
Cand iti taie calea Pisica Neagra  Cool

[Image: gsMHSfl.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Mi-au ajuns jucariile.

[Image: bDTGnjA.jpg]
 
Reply
Vrei sa ajungi cu latte art la "nivel Raducanu"?
 
Reply
Faci gratar? Smile) prezinta le, sa vedem ce ai acolo bun.
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
Sunt pentru latte art (eu nu mai fac de luni bune (2017) bauturi cu lapte) de cand am dat hx-ul. Le-am luat pentru WDT, iar spatula pentru optimizarea gramajului la dozare.
 
Reply
În Austria, su unde esti, s-au terminat linguritele? Smile
(Sper ca stii de glumă)
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
(03-05-2018, 13:52)Denis Wrote: Mi-au ajuns jucariile.

... Pai ... nu sunt pentru uz stomatologic ... Undecided ...

... cu raceala asta , chiar am de lucru ...



[Image: G1KOki7.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
"...cu raceala asta , chiar am de lucru ..."

Poate merge mai bine o vitamina C nordica Smile

[Image: PoyhVsA.jpg]
 
Reply
(03-05-2018, 15:34)Levo Wrote: ... cu raceala asta , chiar am de lucru ...

S-au apucat aia de la Laphroaig sa produca paracetamol ... Wink
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
... Mai , ce oameni ... Cool ... nici un pic de compasiune pentru oamenii bolnavi ... Big Grin Tongue ...
 
(03-05-2018, 17:41)Cip Wrote: S-au apucat aia de la Laphroaig sa produca paracetamol ... Wink

... cu ce te servesc ...? Big Grin ...


[Image: YnzZWYE.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(03-05-2018, 18:05)Levo Wrote: ... cu ce te servesc ...? Big Grin ...
 ..... Stodal parca nu ... Angel Wink
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
(03-05-2018, 14:08)Denis Wrote: Sunt pentru latte art (eu nu mai fac de luni bune (2017) bauturi cu lapte) de cand am dat hx-ul. Le-am luat pentru WDT, iar spatula pentru optimizarea gramajului la dozare.
Pai doneaza-le, pentru a fi folosite pt scopul lor initial Smile))

Ecuador hakuna mata 
Buimac pe fundal Smile)
[Image: 3BSlG3K.jpg]
 
Reply
(03-05-2018, 21:16)Răducanu Wrote: Ecuador hakuna mata 
Buimac pe fundal Smile)

...Neatza' ... bine ca te-ai intors , ... ma gandeam ca te-ai suparat pe noi si nu mai vrei sa postezi nici un desen spre incantarea noastra vizuala ... Cool ...


[Image: etiblDu.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Crema din Gardelli.

[Image: gZd7fo4.jpg][Image: RRA4SWc.jpg]
 
Reply
@Denis

 ... Denis ... asta este setul standard ... Big Grin ...


[Image: FhyctDC.jpg]

... si ca sa fiu in tonul diminetzii , continui ... Cool...


[Image: RG7DkjU.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... Privesc disperat ... cum se termina si boabele de Borbone Red ... Undecided ... ( cafeaua este trasa pe Strega ... )


[Image: kU5iyEr.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Un experiment pe care il consider reusit de catre dark matter din sua. Exstrasa la 91 grade, preinfuzie 3 bar si extractie 8. Note ce dus usor spre tanin. Oricum ceva in plus peste gustul clasic de guatemala 
​​​​​​
[Image: 6KdRgaD.jpg]
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
Mai poți scurta extracția? Eu la cafele medium sau ciocolatii doar după 15-20zile pot sa le extrag maximum.
 
Reply
papua noua guinee. 
boabe peaberry. 


[Image: 6M54Axc.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(08-05-2018, 12:40)maki Wrote: boabe peaberry

... Ce boabe frumoase , rontunjoare ( bine dezvoltate ... Cool )

[Image: W2iymME.jpg]

[Image: qwcMv1y.jpg]

... azi numai pe Strega ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
17g -> 28g in 45s @ 90C, 7bar.
100% robusta, lapte, scortisoara, jumatate de lingurita de zahar... tat ce trebe, ce sa mai Big Grin .
[Image: q6bNHk8.jpg]
[Image: GoE1lxn.jpg]
 
Reply
... un Cartapani de tranzitie ... Cool ...


[Image: RQlPVOA.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 8 Guest(s)