Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

... extrem de parfumata ... Cool



[Image: wgmKJYF.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: avcIJFm.jpg]

[Image: hpWqlfD.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Am baut 2 espresso din Rocko Mountain la Bob, pe mahlkonig peak + slayer. Claritate maxima, crema asa cum ne-a obisnuit cat mai putina, dulceata subordonat, parfum si arome din plin, totusi din lipsa dulcetii te loveste putin acreala/aciditatea unei pielite de afine.


Am luat Brazilia pe care o stiu de acum 1 saptamana cand am tras cu Adizep, nu are nici o treaba cu o brazilie obisnuita, are miros si gust de prune, mac, coaja de portocale, aciditate medie, dulce.
Am luat si Rocko Mountain, pe care am baut-o la pressco trasa de ei pe LM strada+mazzer volcano, apoi am baut 500grame de Rocko Mountain tot de la pressco pe Frankestein+ Speedster, iar acum am baut-o in 2 variante (ristretto si espresso) pe Slayer la Bob. Rocko Mountain de la Bob este total diferita de cea de la Pressco, atat ca grad de prajire, la bob e foarte light, nu se poate sparge cu dintii, iar aroma de baza la Bob e capsuna.

Am facut un test zilele trecute, am vrut sa trag o etiopie la 94-95 grade in loc de 89-90-91 cat trag uzual. Am obtinut o cafea usor amara, cu gust de fenol, lemn, carbune, arome foarte fade. Deci atentie la temperatura.



[Image: pEKOHAv.jpg]
[Image: o8Ifia7.jpg]
 
Reply
De ce or avea doar naturale la Bob?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Sau mai bine zis "cum arată cafeaua ta la 6 dimineața".

[Image: bwYp9mz.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
... Dupa o vizita la Muzeul de Istorie cu clasa , in care copii fericiti chicoteau ca schimba aerul , i-am intrebat la iesire :

-  V-a placut la muzeu ? ...
-  Daaaaaaaaaaa  ...  Smile Angel ...
-  Mai vreti la muzeu ?
-  Nuuuuuuuuuuuuuu... Cool Undecided ...
-  ( Dodgy ... !!! )


[Image: 87pCJSM.jpg]

... Cam tot asa a reactionat si sotia mea la Kona ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Big Grin   

.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Hondurasul de azi

[Image: Rd1YG0z.jpg]
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
[Image: 6BmhO8Y.jpg]The world would be a better place if the EK43 espresso would never existed.
 
Reply
daca mi'as deschide o cafenea, ar arata asa   Bf
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Daca mi-ai servi espresso atent cantarit, ai face dansul ploii in jurul rasnitei si la final imi dai sa gust o cafea acra,sarata si amara trasa in ratie 1/2 cu un aftertaste ce e ca o pedepsa nesfarsita...nu conta pe mine sa iti intru in cafenea?

Daca imi prepari un filtru pe EK putem ramane prieteni?
 
Reply
dar dacă de pe mythos și e perfect, ma postezi pe instagram?))
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(24-03-2018, 21:31)CatalinH Wrote: a final imi dai sa gust o cafea acra,sarata si amara trasa in ratie 1/2

... Lasa ca vin eu ... Big Grin ... ( asta de mai sus , este definitia la TreForze! ) , Cointreaul si un plic de scortisoara aduc eu ... Cool , mai bine decat cafea light prajita ... Undecided ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Daca tu pe Mythos in combinatie pe Linea stoc imi faci o cafea africana prajita light care sa fie echilibrata...pentru mine esti un zeu al baristilor?
 
Reply
@CatalinH, te astept pe la Claro
ps: DC pro in loc de Linea
 
Reply
Am fost..era sarata...dar recunosc ca nu era mythos acolo?
 
Reply
Cand?
Pai...sa nu ne aruncam in afirmatii.... Wink
Cheers!
 
Reply
Salutare,

Astazi am instalat sita IMS de 18g (comandata de la barshaker) si am continuat testarile, cu ultima cafea achizitionata, o Brazilia Mogiana Sertaozinho de la Claro.

Vreau sa va spun ca astazi am simtit pentru prima data o nota de ceva. Ceva fructe ( as fi zis caise ), apoi jucandu-ma putin cu macinatura, am inceput sa simt si ceva note ciocolatii. Am luat punga, m-am uitat pe ea si intr-adevar are ceva note de fructe si ciocolata. Explozie de bucurie prin bucataria mea.
Am fost asa de bucuros sa vad ca ori nasul meu a evoluat, ori extractiile mele au inceput sa se sincronizeze sita, cantarul si rasnita, ori pur si simplu am mai invatat din tehnica. Ideea e ca in ceasca a iesit ceva ce mi-a placut si m-a bucurat enorm.

Nu am stiut unde sa-mi impart bucuria cu voi, asa ca am ales acest topic Smile
 
[Image: fCZgGjV.jpg]
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
felicitari!

principalul sa nu ajungi sa vezi sare in cafele Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Nu pot suporta gustul sarat al cafelei!
Pentru mine este deal breaker...
Laptele ascunde multe...Dar respect skill-ul de a turna latte art la nivelul lui Raducanu
 
Reply
(24-03-2018, 22:09)razvanli Wrote: Nu am stiut unde sa-mi impart bucuria cu voi, asa ca am ales acest topic Smile

... Felicitari , ... Claro este o parajitorie de top , iar intr-una din locatii este dotata si cu un magician asta este sigur ( ... sau mai multi nu stiu ... Big Grin ) , insa trebuie sa fii atent la ce soi / varietal de cafea alegi , pentru a se potrivi cu gustul personal ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(24-03-2018, 22:09)razvanli Wrote: Astazi am instalat sita IMS de 18g
 

Cate grame de cafea ai folosit, si ce ratie ai aplicat?
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
(24-03-2018, 22:26)Dyptorden Wrote:
(24-03-2018, 22:09)razvanli Wrote: Astazi am instalat sita IMS de 18g
 

Cate grame de cafea ai folosit, si ce ratie ai aplicat? 

Fix 18gr si am extras 36gr in 35 de sec la 97 de grade punct de plecare al espressorului din semnatura.
Iar pentru ciocolata, tot cu aceeasi cantitate dar in 26 de sec.

(24-03-2018, 22:24)Levo Wrote:
(24-03-2018, 22:09)razvanli Wrote: Nu am stiut unde sa-mi impart bucuria cu voi, asa ca am ales acest topic Smile

... Felicitari , ... Claro este o parajitorie de top , iar intr-una din locatii este dotata si cu un magician asta este sigur ( ... sau mai multi nu stiu ... Big Grin ) , insa trebuie sa fii atent la ce soi / varietal de cafea alegi , pentru a se potrivi cu gustul personal ... 

Stiu si asta zicea si Florin. Trebuie sa testez foarte mult din toate ca sa-mi pot gasi niste note personale. Inca sunt nesflefuite sa zicem Smile

Am testat cu Ethiopia Yirgacheffe inainte cu vechea sita si mi-a iesit totul foarte acid. O sa mai incerc cu aceeasi putin mai tarziu sa vedem ce iese Smile
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
(24-03-2018, 22:36)razvanli Wrote: Fix 18gr si am extras 36gr in 35

Si ti-a ramas headspace? Eu folosesc tot ratie 1:2 dar daca pun mai mult de 16g imi ramane "amprenta" monezii in puc. Astfel folosesc tot timpul 16g din care scot 32ml in 26±2 sec. Folosim acelasi espressor si aceeasi sita...
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
(24-03-2018, 22:42)Dyptorden Wrote:
(24-03-2018, 22:36)razvanli Wrote: Fix 18gr si am extras 36gr in 35

Si ti-a ramas headspace? Eu folosesc tot ratie 1:2 dar daca pun mai mult de 16g imi ramane "amprenta" monezii in puc. Astfel folosesc tot timpul 16g din care scot 32ml in 26±2 sec. Folosim acelasi espressor si aceeasi sita...    

Uite o sa fac maine dimineata un scurt filmulet al extractiei si o sa includ si cum arata portafiltru inainte de aceasta.

Ca sa fiu sincer, nu am incercat inca testul cu moneda, dar o sa-l fac de curiozitate. Dar ca idee, fata de sita originala cu care a venit espressorul, cu IMS-ul s 18gr nu am experimentat pana acum sa imi ramane pucul pe sita de dus.

(24-03-2018, 22:42)Dyptorden Wrote:
(24-03-2018, 22:36)razvanli Wrote: Fix 18gr si am extras 36gr in 35

Si ti-a ramas headspace? Eu folosesc tot ratie 1:2 dar daca pun mai mult de 16g imi ramane "amprenta" monezii in puc. Astfel folosesc tot timpul 16g din care scot 32ml in 26±2 sec. Folosim acelasi espressor si aceeasi sita... 

Intrebare. Nu ar trebui sa urmaresti extractia in grame?
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
(24-03-2018, 23:05)razvanli Wrote: Intrebare. Nu ar trebui sa urmaresti extractia in grame?

Am gresit cand am scris, scot din 16g in, 32g out.
16.5g deja imi lasa urma in puc.
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
(24-03-2018, 23:21)Dyptorden Wrote:
(24-03-2018, 23:05)razvanli Wrote: Intrebare. Nu ar trebui sa urmaresti extractia in grame?

Am gresit cand am scris, scot din 16g in, 32g out.
16.5g deja imi lasa urma in puc. 

M-ai facut curios. O sa fac testul de dimineata sa vedem.
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
(24-03-2018, 12:23)vladdooo Wrote: De ce or avea doar naturale la Bob?


N-as vrea sa se piarda printre poze intrebarea mea
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Ai vreo banuiala? Vladdooo sau Liviu cand veniti la o cafea? Smile) vreau sa va arat ceva.
 
Reply
Din pacate, nu.

Dar pot spune ca si eu am dezvoltat o anumita predilectie catre naturale
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 8 Guest(s)