Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

(13-11-2017, 10:37)mihai123 Wrote: neata,
ce se poate citi pe naked ul asta?
info: 18 gr in 31 out 25s de la prima picatura pana la ultima
pregatire puc cu nivelator/distribuitor inainte de tampare, 93.5 grade
cafea prajita omniroast
gust in ceasca bun

Daca are gust bun nici nu prea mai conteaza cum arata pucul Smile Cum zicea si @RaduCarutasu, multe "defecte" vizuale pe extractie. Cauze potentiale multiple. Excluzand solubitatea scazuta a cafelei, de care s a mai discutat si e sigur una din cauze, as incerca sa elimin altele care sunt oarecum la indemana : teste alternative cu alte doze/basket uri. As incerca cu o macinatura mai fina, de analizat ce se intampla. Pe genul acesta de cafea extractiile peste 30 de secunde nu trebuie sa sperie, avand o problema de solubilitate ea se adreseaza in principiu incercand sa extragi mai mult. 

Totusi, va fi mereu o dificultate in a extrage acest tip de cafele cu acest tip de prajiri, pe espresso. Nu zic ca este prajita pentru Slayer si Peak insa sunt convins ca extractii de 50 de sec la macinatura super fina plus o macinatura de calitate ajuta enorm si fac diferenta. Este genul de cafea pentru care producatorii de echipamenete imping mereu tehnologia de extractie.. Si mai este apa, bineinteles.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Am luat si eu acasa niste Ethiopia prajita light; prea light.
Maximul pe care am reusit sa-l fac, a fost sa aduc in echilibru, din saracia de solide solubile, pe care prajirea prea light a apucat sa le dezvolte, pe acelea cu un gust mai acceptabil.

Pentru acest tip de prajire, mai ales daca zona de reactii Maillard a fost prea scurta, preinfuzia lungita si extractia dusa prea mult peste 30 de secunde au scos si au pus  in evidenta, in cazul meu, ce era mai rau in acea cafea. 
Ce am observat a fost faptul ca, pe o doza cat mai mare posibil, cu o temperatura mai inalta, un debit mai consistent si un timp mai scurt de extractie au dat rezultate ceva mai bune...
Sita VST de 20, cu 20- 22 grame in, 40-45 grame out, cu 4-5 sec de preinfuzie, la 92-94 gc si curgere in 28-35 de sec.
Cu retete pozitionate in interiorul acestor repere nu am avut nici acreala in exces nici prea multa amareala, nici crema prea multa si prea rezistena, nici corp prea mult, nici gust foarte corect, nici nu am baut (doar gustat si aruncat).... Huh
De unde nu-i, nu ai ce cere!
Ma intreba si sotia, de ce mi-am tot batut capul si am tot  incercat sa scot ceva din acea cafea? Undecided
S-o fac de râs, de aia! Rolleyes

Aici s-a potrivit bancul cu taranul care si-a dus marțoaga la targ.
Sarmanul animal, chior, schiop, fara dinti, surd, numai piele si oase....
Intrebat fiind, de ce l-a adus la targ, taranul a raspuns cu naăduf:
-Să-l fac de râs, taică, să-l fac de râs.... Sad

Am baut si eu la BOB un espresso, mai bine zis am incercat.
Am platit dar, am lasat lasat mai mult de jumatate din continut in ceasca.
Limonada o prepar altfel si o prefer rece!

Parerea mea (si nu numai) ca se cam exagereaza cu prajirile prea light. 
Daca nici eu nu am putut sa beau si, zic eu ca, am baut destul de multe tipuri de extractii, ce or crede despre espresso cei care nu prea sunt obisnuiti cu acest mod de a prepara cafeaua dar doresc sa incerce.
Sau, ce sa inteleaga cei care cumpara pentru acasa boabe incalzite si isi chinuie apoi aparatele de le vine sa le arunce pe geam, crezandu-le singurele vinovate de nenorocirile din ceasca.
Abordari retorice, nu? Huh
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(13-11-2017, 17:48)RaduCarutasu Wrote: Parerea mea (si nu numai) ca se cam exagereaza cu prajirile prea light. 
 

Perfect de acord cu asta.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(13-11-2017, 17:48)RaduCarutasu Wrote: Am baut si eu la BOB un espresso, mai bine zis am incercat.
Am platit dar, am lasat lasat mai mult de jumatate din continut in ceasca.
Limonada o prepar altfel si o prefer rece!

Parerea mea (si nu numai) ca se cam exagereaza cu prajirile prea light. 
Daca nici eu nu am putut sa beau si, zic eu ca, am baut destul de multe tipuri de extractii, ce or crede despre espresso cei care nu prea sunt obisnuiti cu acest mod de a prepara cafeaua dar doresc sa incerce.
Sau, ce sa inteleaga cei care cumpara pentru acasa boabe incalzite si isi chinuie apoi aparatele de le vine sa le arunce pe geam, crezandu-le singurele vinovate de nenorocirile din ceasca.
Abordari retorice, nu? Huh
BOB nu prajeste momentan pentru consumatorii de acasa, nici macar pentru Horeca nu cred ca prajeste, mai mult pt ei. Au un microclimat in care pot praji niste cafele si le pot servi la o calitate buna, dar in the loop. Eu am avut experiente bune in general la ei, mai putin braziliile si o data o etiopia. In rest foarte ok. 

Cu slab prajitele sunt 2 abordari din experienta mea : ori profilezi debit/presiune, strici poate ceva cam multa cafea si incerci sa extragi cat mai mult. Ori pe un aparat conventional faci ce zice si Radu, doza mare, ratie mica, pana in 1/2, dar e un mic compromis, nu reusesti sa descoperi ce si a propus creatorul. O sa ai un TDS mai mare dar un EY mic. E o provocare si de cele mai multe ori o frustare, dar asta e trendul..
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
(13-11-2017, 17:48)RaduCarutasu Wrote: Sau, ce sa inteleaga cei care cumpara pentru acasa boabe incalzite si isi chinuie apoi aparatele de le vine sa le arunce pe geam, crezandu-le singurele vinovate de nenorocirile din ceasca.

  ... Ce bine imi suna in gand , cand citesc asta ... si apoi cuget , spre ce  era sa ma indrept , mai ales in situatia in care , mai nou , sunt adeptul  cafelei prajita in stil napoletan ...ha ... Cool  , oricum ... nici o extrema nu este recomandabila , decat ... numai in cunostinta de cauza  / sau de preferinte ...  iar pe scurt  -  nu este bine sa te doara burta ( ... cu o cafea de tufis - omni )  , dar ...nici ficatul ( ... cu ceva carbuni ) ... Big Grin  ... din cauza cafelei .  /   ( pers. ref , ... -  e mai greu sa tii drept , cand bate vantul tare ... Cool  ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Curgerea care nu arata a codita de soricel perfecta nu spune totul, dar dintr-o astfel de cafea eu as "strange" extractia mai mult, adica 19g in 38g out in 40 de secunde, la o temperatura eventual mai joasa cu unul-doua grade decat normal, ca sa nu ai bitter din cauza supraextarctiei. Exemplu, Ethiopia Guji de la Bubucalu, o cafea prajita ceva mai light decat am mai degustat eu incercarile lui, cu Raducanu, dar parfumata, aciduta cat trebuie, mult peste Ethiopia de la Right Side COffee. Pe la 35s cred ca a iesit ideala, shot dupa shot:
[Image: pf30pEz.jpg] 
[Image: vMKWuWT.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Etiopia BURTUKAANA de la Guido.

19 grame in/ 40 grame out in 31 secunde. Temperatura pe Erik 90 grade (in extractie nu stie nimeni).

O cafea mai pe gustul meu fata de Tanzania, aciditate slaba, un gust placut de fructe, eu simt capsuni sau ceva similar, struguri negri, cafeaua desi maronie la bob, la mijloc linia respectiva nu mai este galbena ci tot maro. S-ar putea sa fie cam prajita, deoarece pe final, se simte o usoara amareala. Nu iti ramane in gura ci e acolo pentru 2-3 secunde.

Mirosul din boabe este senzational, si se regaseste si in ceasca, oarecum imi aduce aminte de pernite viva umplute cu capsuni.

[Image: tKpTIzH.jpg]
 
Reply
Am incercat sa incerc Smile) reteta lui Liviu dar nu a vrut kinu si nici HX-ul chiar asa din prima.
o idee prea fin si 1 grad prea jos a adus si o felie de lamaie in cosul cu fructe
badass Mormora         dar ce mirosss
p.s ii cant si o descant ..poate iese[Image: 8kBPmuJ.jpg]
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
...o miscella napoletana , formata din 10 origini - Harem  /  Passalacqua ... pentru mine ... absolut sublima ... Big Grin  ...



[Image: QRCvMeg.jpg]

[Image: Sakkceb.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Levo ai incercat Harem la drip/filtru? Sunt curios deorece Harem va fi urmatoarea cafea pe care o voi comanda mai ales din cauza ta Smile
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
Peru Cajamarca by Claro... dulce acrișoară, bitter 0


[Image: edeff35aabb618e93ef002c34ec446f1.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
Bolivia de la BOB, cam ciufuta - niciun shot nu semana cu altul. Dar macar mi-a iesit si mie laptele cat de cat, in sfarsit! Acum sa invat sa desenez Smile

   

Si discutie cu SWMBO:

"- Cat timp iti ia sa faci un cappucino dimineata?"
"- Depinde. Azi mi-a luat mai mult timp ca trebuia sa mai reglez rasnita, dar nu mai mult de 5 minute..." Ma pregateam si sa-i explic ca asta, de fapt, nu e cappucino ci un flat-white, dar m-a intrarupt brusc: "- Atunci imi faci si mie zilnic!"

Rolleyes
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
(14-11-2017, 15:07)rauliulian Wrote: Levo ai incercat Harem la drip/filtru? Sunt curios deorece Harem va fi urmatoarea cafea pe care o voi comanda mai ales din cauza ta Smile

 ... Aoleuuu ... nu ... n-am incercat , nici macar la cuccumella ... Big Grin  ... , dar nu are de ce sa nu fie buna , mai ales ca varianta  Harem , are in compozitie si 10 % Jamaica - Blue Mountain ... Cool ...

@dobro_c

   -  Felicitari pentru San Remo ... mereu le-am admirat din umbra , cred ca sunt cele mai sportive espressoare vazute de mine vreodata  ... pacat ca nu se fabrica si cu un singur group ... Cool ... ( in ciuda electronicii , m-as baga la asa ceva si / sau , la  un La Marzocco - La Leva dar , tot numai cu un group ... eu am tot asteptat sperand sa apara si cu un singur group si daca am vazut ca nimeni nu vrea sa fabrice ... m-am reorientat , ce era sa fac ... Cool  ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
napoletan este extrema cealalta a omniroastului nu?

- prajeste cineva si in bucuresti asa deliciu?
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
(14-11-2017, 15:16)Beowulf Wrote: Bolivia de la BOB, cam ciufuta - niciun shot nu semana cu altul. 

Nici la ei la shop nu e o super consistenta, nu ti fa griji. E o cafea mega pretentioasa, prajita light, la care orice diferenta de macinatura/dozare/temperatura in extractie se simt. HX ul e tricky e genul asta de cafele, nu prea ai multe de facut decat sa te bucuri de fiecare versiune, teoretic e o cafea buna chiar daca nu iese la fel.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
(14-11-2017, 15:58)mihai123 Wrote: napoletan este extrema cealalta a omniroastului nu?

- prajeste cineva si in bucuresti asa deliciu?

... Da asa este ... dar tot merita incercat , doar ca diversitate de gust ... ( la cine prinde ... prinde si se lipeste... Cool ) , nu stiu sa prajeasca cineva la modul asta prin B , pentru ca acum ... adie un alt curent in lumea prajirii cafelei ( ... stilul asta napoletan se considera de moda veche ... dar eficient si valabil oricand  - zic eu ... Cool )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
o calatorie in india, nu e in stil napoletan dar destul de bine prajita cat sa fie o placere sa o rasnesc pe KInu[Image: 8WUPbUd.jpg]
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
Multumesc de incurajare, @razvanMB Smile
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
Chocolate blend[Image: 3I4ZQ58.jpg]
 
Reply
... Asta e ceva de genul : ...  - Vedeti voi desenul asta ? ... Nu o sa-l realizati mai devreme de 10 ani ! ... ( fara o scolarizare serioasa pe la Claro ... Cool  ... ) , eu vorbesc acum , doar din punctul meu de vedere si numai in ceea ce ma priveste ... Big Grin ... si trebuie considerata ca o gluma , in replica la desenul superb / desavarsit , realizat cu talent si migala de catre colegul  Florin R. pentru a ne bucura ochiul si sufletul ... Cool  ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: 38ae0cd42305d9f1a8521bb970b34d1b.jpg]

Panama Santa Clara - am regasit notele de fructe rosii. Pe cele de nuci prajite nu, probabil trebuia o temp mai mare.
Este cea mai light cafea pe care am baut-o eu de la Radu - sigur v-ar placea celor care apreciaza o aciditate rafinata
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
[Image: 3BGteSX.jpg]
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
[Image: eab0f5db93dff303702d53615d9985d4.jpg]

[Image: 757a0e4d6ba1511e579aa3cc5fb3eb7d.jpg]

Si un cappuccino before and after
(nu-mi iese latte art deloc, stiu)
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
[Image: p8uRUE6.jpg]

Pt rezultate bune, echilibrate folositi zeama de lamaie pe post de apa la rdt.
 
Reply
@Denis: Pai nu ataca cutitele rasnitei acidul acela? Eu as cere, in cazul meu, o parere oficiala celor de la Kinu.
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
cred ca doar isi facea de ras boabele Smile)
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
Boabele alea carbonizate au mers direct la gunoi, fara sa ia contact cu rasnita.
 
Reply
Te-am înscris la iUmor.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(13-11-2017, 17:52)vladdooo Wrote:
(13-11-2017, 17:48)RaduCarutasu Wrote: Parerea mea (si nu numai) ca se cam exagereaza cu prajirile prea light. 
 

Perfect de acord cu asta.


+1
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
[Image: mBR4L4b.jpg]

Burtukaana de la Yume, primul shot care a curs relativ ok - 38g din 19g, in 40 sec. Trebuie sa mai umblu la rasnita si temperatura ca sa ajung la note descrise de voi acum vreo 2 saptamani Smile
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 7 Guest(s)