Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Unde l-ai băgat Stefane?

Promit ca iau numai de la tine Smile

... dacă faci treaba buna bineînțeles Wink
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
Felicitari Stefan! Asteptam detalii.Smile
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
[Image: 1a458e1d74beccd29e625b3866db1d2b.jpg]
Brazilia Mogiana
16g>32 g in ceasca-28 secunde
Plus un shot
[Image: 8fa46c5b5acbeacba6b5e407aee2a996.jpg]
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
Sa mai zică cineva ca Lelit-ul PL41TEM nu poate ! Tongue
Arata super , sper ca si gustul este pe masura realizarii ! 

Pun si eu rezultatele mele de dimineata : 
   
Gust foarte bun !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
cu rabdare si perseverenta poate.... si o face chiar bine (zic eu) e adevarat ca mai dau si rateuri dar sunt multumit...
iar gustul - pe placul meu si mai ales al sotiei careia nu-i mai place nimic pe nicaieri... Tongue
cu toate astea inevitabil urmeaza si up-grade ul

"Arata super , sper ca si gustul este pe masura realizarii ! "
Multumesc Radu
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
@Yuki & @RaduCarutasu, arată foarte, foarte bine latteurile voastre.

[Image: 2b68220efe4578a80c1a39b5c4642daa.jpg]

Recolta de azi: Sarkis Amore - 18g @33s
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Lapte de soia Smile
[Image: 1d3b28fae1244c3777e4834979c45647.jpg]
[Image: cd6399fe3adf84893d7d302abc3f13d7.jpg]
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
Mereu mi s-a parut ciudat gustul espresso-ului tigrat. Note de bitter prea mari...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
[Image: 2b8a0e61335dc6a0b326434cea1a504c.jpg]

Aceiasi compozitie ca si alaltăieri. Am probleme cu frotarea, am multa spuma putina crema, dar continuam ...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
(04-03-2016, 13:18)Lyvyoo Wrote: Mereu mi s-a parut ciudat gustul espresso-ului tigrat. Note de bitter prea mari...

Într-adevăr este mai degrabă spre amar si mai putin spre acid.
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
Sita simpla in portafiltru fara fund. Neavand momentan tamper de 58mm, am curatat praful de pe sita simpla si tamperul de 41mm.  Big Grin Din 8g am extras 16g in ceasca, temperatura 85C pentru ca m-am intins cu pajirea pana in 2nd crack. Corp cat China, note intense de ciocolata neagra, aciditate spre 0, mi-a placut. Cafea din Laos, adusa fratele meu.  Smile
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
(04-03-2016, 13:18)Lyvyoo Wrote: Mereu mi s-a parut ciudat gustul espresso-ului tigrat. Note de bitter prea mari...

Aspectul puternic tigrat este , de cele mai multe ori , caracteristica unei supraextractii . 
Caracteristica de gust a unei supraextractii este gustul mai dur , amar .
Iar daca mai avem si o cafea proaspata , insuficient degazata , atunci crema este si mai abundenta iar bitter-ul apare mult mai pronunțat . 

Si ca sa nu fim off topic pun poze de la o degustare  Exclamation
Am schimbat dimineata cafeaua iar sotia a dorit iar espresso . 
A vrut sa vada daca si Bolivia este pe placul ei .
   

   

   
E pe drumul bun, i-a placut si mai vrea !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(04-03-2016, 13:18)Lyvyoo Wrote: Mereu mi s-a parut ciudat gustul espresso-ului tigrat. Note de bitter prea mari...

Cred ca acum,  in cazul lui Sorin, tot ce tine de extractie, este deja in "zona verde", el reusind sa corecteze extrem de rapid multe aspecte. Cafeaua din imagine insa, este un blend, care are particularitatile lui, fiind prajit destul de "sus". Cu toate ca exista acolo soiuri care pot da note acide, gradul relativ ridicat de prajire reduce considerabil aceste nuante.

Asa cum stim, de la un anumit nivel de prajire, aromele subtile se estompeaza, converg cumva spre o zona cu mai putina stralucire, iar gustul puternic, mai amarui, incepe sa domine scena.

Cu totii cautam "gustul perfect", schimband sau combinand (uneori obsesiv) soiuri, prajitori / profile de prajire, cantitati. Sorin a inceput cautarile cu acest blend oarecum extrem, (prajit in stil aproape italian) care se adreseaza unei categorii mai restranse. Oricum, pentru un cappuccino, probabil este grozav.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
[Image: 222e4c941604cf7ee40875b6b40ca7e5.jpg]


12.5g Dominicana Barahona de la stravagante aprox 30g in ceasca. Rezultat foarte bun din punctul meu de vedere.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
@Lyvyoo - mie când îmi ies tigrate, cred că îmi ies mai mult din cauza consistenței primelor picurături. Care ar trebui să fie chiar acide, nu amare.

E un pic diferit aspectul espressoului tigrat pe care îl obțin eu față de cel de mai sus, dar el se formează pe parcursul întregii curgeri. Oricât de repede aș opri curgerea, tot tigrat este.

Eu nu am prea făcut o corelație între gust și aspect tigrat / uniform al cremei. Cele mai bune shoturi care mi-au ieșit au fost tigrate, dar cred că ar fi avut același gust și oricum ar fi arătat crema. Dacă ridic ceașca foarte sus, chiar sub portafiltru, nu mai iese așa tigrat. Și e același shot.

S-ar putea să fie o combinație de presiune la începutul extracției, care la mine este / poate fi diferită decât la o pompă, împreună cu înălțimea grupului față de tăviță. Amore de la Sarkis iese mai mereu tigrat. Yirga de la Yume nu prea ieșea tigrat.

Recolta de lapte de astăzi Big Grin

[Image: d6ee6b4eefbcdf6e970880325c07a303.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Recolta de lapte numărul 2 de azi:

[Image: 211296ed764ff4bf55cfc025ed764c96.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Cocktail columbia camelia & lapte familia brasoveanu

[Image: 0b069bc4f2c2a418fadb6bb31c7f2fbf.jpg]
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
Din nou degustare espresso : 
Bolivia 20 g macinatura , 21x2g lichid , 10 sec prima picatura 32 sec dutrata totala . 
Gust bun , corect , echilibrat dar nu wow .  
Bolivia nu este in lista mea de preferinte la espresso .
Pentru cappuccino DA ! 

   

   

   
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Una de primavara din Ethiopia: 
   
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
Am crezut ca e din Dumbrava Sibiului Smile
 
Reply
Espresso: Sarkis Harmony 18g @27s - Excelent

Latte: BlueBottle Opascope Espresso, prăjit pe 2 martie - 18g @29s - mai impresionant în espresso, dar un blend foarte bun

[Image: e2499d76f8a887098714120fb42d8ddc.jpg]

[Image: d9d11b8d067047ef68f3380aca921de4.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Nu pot sa inteleg cum faceti pozele astea? Smile
Mie intre ce imi arata telefonul (samsung s6) si ce imi percepe ochiul nici nu se poate compara.
Felicitari espressomanilor pentru extractii precum si pentru poze. Ma faceti pe mine cel putin sa incerc sa ridic stacheta.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Pai nu am scris eu mai in spate sa nu credeti in pozele profesionistilor foto? Cu mana pe mouse si cu iphone-ul in mana (sau altul cu o camera buna) iti fac oamenii arta din orice shot bine luminat Smile)   Ma rog, rdumitrescu are un "Samsung" de vreo 3-4000 de euro  :Smile

Serios vorbind, adiszep poti folosi aplicatia VSCO. Vei ramane impresionat daca inveti sa te joci cu ea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Sunt sigur ca in cazul meu nu aparatul este problema ci lipsa skill-ului in arta foto.
O sa incerc aplicatia poate asa pot sa va arat si eu shoturi mai apropiate de realitate Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
(07-03-2016, 15:51)Lyvyoo Wrote: Pai nu am scris eu mai in spate sa nu credeti in pozele profesionistilor foto? Cu mana pe mouse si cu iphone-ul in mana (sau altul cu o camera buna) iti fac oamenii arta din orice shot bine luminat Smile)   Ma rog, rdumitrescu are un "Samsung" de vreo 3-4000 de euro  :Smile

Serios vorbind, adiszep poti folosi aplicatia VSCO. Vei ramane impresionat daca inveti sa te joci cu ea.

Multe din pozele pe care le pun aici sunt cu iPhone-ul pe care îl am, cred că deja, de 3 ani. iPhone 5. Dacă ai lumină de soare sau bec incandescent, atunci obții o poză ok. Pozele pe care le vezi la mine cu acel fundal gri sunt făcute chiar pe pervazul de la geam. E gri pentru că încă nu e finisat, casa fiind semi-șantier.

Fiind pe pervaz, am și cantitate suficientă de lumină, și calitate bună. Calitate în ideea în care telefonul recunoaște că e lumină de afară și face un balans de alb bun. Și nu uita să stingi becul din cameră dacă faci asta.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
2 cappuccino in 2 zile diferite


Attached Files Thumbnail(s)
       
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
Reply
Olivo Blend 12.5g -> 25g cu temperatura grupului aprox 90C (proba benzi OE). Poze facute dupa recomandarea colegului rdumitrescu Smile

[Image: 54e6e5967e135a9fdfe98c4ee710cffb.jpg]

[Image: 910cc608a921f6e162d7eee0bfd4c945.jpg]
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Flat white facut de fiica mea Big Grin (materia prima furnizata de Tati)


Attached Files Thumbnail(s)
   
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
[Image: mhhh1jR.jpg]
Brewtus IV, Ceado E37S, E&B 18/20g, Concept Art 58.5mm, OCD, Acaia Lunar
 
Reply
BlueBottle Opascope 18g @32s

[Image: 31fae86b23283c1e3fb1c52d5f7f452f.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 9 Guest(s)