Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

(24-06-2015, 09:26)RaduCarutasu Wrote: La mine, cel mic , nu mai vrea dimineata la micul dejun decat "nessquik-ccino" ! 

Adevarul este ca e tare gustos !

Si cum se obtine shot-ul de nessquick?
Nu de alta, dar am si eu copii si sa n-o iau prin incercari, as vrea sa trec la varianta optima deja testata de altii...   Big Grin
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
(01-07-2015, 22:04)Semaca007 Wrote: Si cum se obtine shot-ul de nessquick?Nu de alta, dar am si eu copii si sa n-o iau prin incercari, as vrea sa trec la varianta optima  deja testata de altii...   Big Grin

Foarte simplu :
intr-o cana de 300 ml pun 3 lingurite de Nessquik.
Adaug 5-6 lingurite ( ca idee, deoarece nu masor ) apa fierbinte de la dusul expresorului.
Amestec sa se dizolve toata pudra . Rezultatul trebuie sa fie de consistenta usor cremoasa si nu prea apoasa. 
Totul dureaza 30-40 secunde.
Crema este cea obisnuita pentru un cappuccino si se toarna identic .

Rezutate garantate ! 
Au inceput sa bea lapte, in acest mod si copii care nu consuma acest produs.

Succes !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(01-07-2015, 22:28)uRaduCarutasu Wrote:
(01-07-2015, 22:04)Semaca007 Wrote: Si cum se obtine shot-ul de nessquick?Nu de alta, dar am si eu copii si sa n-o iau prin incercari, as vrea sa trec la varianta optima  deja testata de altii...   Big Grin

Foarte simplu :
intr-o cana de 300 ml pun 3 lingurite de Nessquik.
Adaug 5-6 lingurite ( ca idee, deoarece nu masor ) apa fierbinte de la dusul expresorului.
Amestec sa se dizolve toata pudra . Rezultatul trebuie sa fie de consistenta usor cremoasa si nu prea apoasa. 
Totul dureaza 30-40 secunde.
Crema este cea obisnuita pentru un cappuccino si se toarna identic .

Rezutate garantate ! 
Au inceput sa bea lapte, in acest mod si copii care nu consuma acest produs.

Succes !

   
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Si eu care credeam ca shotul de nessquik se obtine punand pudra in loc de cafea in sita aparatului... Bine ca nu am incercat!
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
Cafea Sarkis Columbia Supremo... Delicioasă. [Image: bdec70417c63f2e9d9f56c692a14185c.jpg]
Lelit Bianca PL162T,Eureka Helios 65 Giallo,Mahlkoning Vario,Tamper Concept Art Dinamometric,Motta Europe Pitcher,Aeropress,Hario Skerton,Bialetti Moka Express
 
Reply
[Image: ab63eaddef804509aaf42cb39953fcd4.jpg]
Kenya Top Kariru de la Haute Cup.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
[Image: 7ab9b5efcb7f3c4a5f56dac3041d4b1e.jpg]

Costa Rica Finca Angelina - Claro Cafe
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
[Image: 5MwhYER.jpg]Panama Palmyra Estate - HauteCup
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
[Image: 3a4893111de4334a1839dce738937686.jpg]

Ethiopia Yirgacheffe Adado - Claro Cafe
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
[Image: 59d7cd8d5aac54f15998b7c941cb4c30.jpg]

Aceeasi cafea, neata!
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Neața... Brazilia de la Claro. 2 cappuccino si un Flat White
[Image: 745cd30f1b7d3ccb40d4f6b9ff0c8b84.jpg]
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
Panama Los Lajones .

Am luat-o verde de la Guido . Desi nu vand cafea verde au facut o exceptie .
Am prajut-o City+ , iar extractia a iesit asa :

   

22 g in sita IMS de 20 , temperatura 86 gc, timp extractie 27 sec.
Mirosul placut parfumat .
Gustul excelent, demn de o Panama . 
O aroma nu foarte sprintena cu gust ce duce spre fructele negre de padure , o aciditate medie fructaa dar nu citrica, ci mai degrba ca de rodie si un fond placut de nuci si alune prajite. 
O cafea dulce, cu un strop de vanilie parca .
Foarte buna ! 
Daca a bagat-o la raft o decomand cu placere ! 

Ca o concluzie , sarja urmatoare o voi praji doar City. 
Sunt convins ca aromele vor fi mai clare iar aciditatea va mai creste usor .

Acum este excelenta si pentru cappuccino .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Panama Los Lajones .

Am faut si un cappuccino :

   

Este o cafea cu multa personalitate . Domina crema de lapte si isi impune gustul.
Si in aceasta combinatie aromele se simt foarte bine , doar ca le asociez cu o ciocolata gustoasa, aromata de maxima calitate .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Incercam, incercam...  

new HotSpot  :Smile new latte art skills  Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Cum mai e cafeaua de la Hotspot?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
A doua incercare a fost super, dar le-am propus ca mai intai sa ofere posibilitatea mai multor forumisti sa testeze gratuit, inainte de a reintra in paine cu noua "mana", iar apoi sa aflam si noi, transparent, mai multe detalii despre ce va fi. In curand...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Latte art oriunde Smile 

[Image: IMAG2690_zpshpurceia.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
[Image: 4cdad8468cffd1e7193b3e2427642b28.jpg]

El Salvador - Haute Cup
Expobar Brewtus IV, Hedone Honne Slim 2020, Concept Art Dinamometric Tamper, OCD leveler VST 15g/18g ridgeless, IMS competition screen, Motta Europa 50cl
 
Reply
Frumos, felicitari Smile.
 
Reply
Nice?
Yummy
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
Reply
Pentru a mai CLAROfica ierarhia in cadrul categoriei pană - 8g, special pentru stimații membrii ai forumului, tocmai din Rwanda vă prezentăm pe Kigeyo - Organicul:

Tobe continiud și paharul Sad
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
   
ECM Synchronika +flow control , Ceado E37S , Dalla Corte Studio + Bentwood Vertical 63
 
Reply
Se simte vreo aroma deosebita?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Parca se vad niste urme...  Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(15-09-2015, 10:44)nickso Wrote: Se simte vreo aroma deosebita?

Nu sunt eu vrun expert dar dupa parerea mea as zice ca nu este deloc peste cafele proaspat prajite de le cumpar din tara , in schimb este foarte tare. Din pacate nu stiu cand a fost prajita Smile
ECM Synchronika +flow control , Ceado E37S , Dalla Corte Studio + Bentwood Vertical 63
 
Reply
Asta e problema. Nici un prajitor nu isi permite sa aibe mereu 1kg de kopi luwak proaspat prajita pt 15 zile in care o poate vinde pentru ca nimeni nu vinde 1 kg de luwak in 15 zile si nici ju vor praji mai putin de 1kg. Am baut proaspat prajita si nu e mai buna decat cafeaua de specialitate proaspat prajita.
Si acum ca sa ramanem on topic: ibric din Guatemala prajita la Croitoria de cafea din Brasov[Image: eb824e8fcbbde9f1a03b4e83e73cb03f.jpg]
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Uganda bugisu plus panama palmyra de la papajacques.

excelenta, dar nu ma intrebati de gust caci nu am papilele f. dezvoltate/antrenate pt a descrie cum este.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
[Image: 65af6739413f44f3953cb44c4bf4d8bf.jpg]

Brazilia Cerado - Papajaque

Nu ma întrebați de gust de asemenea ca am facut o si am fugit pe usa. Poate soția Imi spune diseară. Daca are dispoziție buna înseamnă ca a fost cum trebuie Wink
Expobar Brewtus IV, Hedone Honne Slim 2020, Concept Art Dinamometric Tamper, OCD leveler VST 15g/18g ridgeless, IMS competition screen, Motta Europa 50cl
 
Reply
Amestec : 2/3 Panama Geisha ( city ) + 1/3 Mallawi ( city+) , prajite separat .

   

Gust delicios si la espresso si la cappuccino.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Culese separat, prajite separat, preparate si baute impreuna...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)