Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

(02-11-2023, 12:35)AlexDeedy Wrote: Ethiopia Bombe
[Image: flmDutH.jpg]

What is that? De unde e?
 
Reply
Si eu sunt curios de provenienta.
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
[attachment=10872]Ethiopia Abyssinian Mocca
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
(02-11-2023, 13:05)Elwe Wrote: Si eu sunt curios de provenienta.

https://ridegrind.com/product/mr-driver-ethiopia-bombe
zp6/v60 
 
Reply
Saptamana americana
[Image: 0nsjyWe.jpg][Image: X7DlIaN.jpg]
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
Ethiopia Chelseba spălată

Start 75- apoi 90C
[Image: a4Rwfvx.jpg][Image: ZP2qpUS.jpg]



Ethiopia Basha Bekele naturala, buna rău.

Start 90C last pour la 85C.

[Image: URjFZ0D.jpg][Image: huCsn6a.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Johan & Nyström - Colombia Melo - Washed - Filter - 250g
Foarte curata si echilibrata. Pret bun cu discount la Barshaker.
Am luat si o punga de Ethiopia Haru, o desfac dupa ce termin Columbia.
[Image: IMG-0954.jpg]
Flair 58 | Eureka Atom 75mm | Fellow Ode + SSP | Comandante MK3 | Acaia Pearl S | V60 | ThirdWaveWater
 
Reply
[Image: 77540fc61103a7d136aa77d19c842fe5.jpg]

Italia, Castel Gandolfo, "un caffè" cum zic italienii.

[Image: e5a28b55806120cb268dcf7f043b787f.jpg]
Timemore C2; 1Zpresso JX-PRO; Cafflano Kompresso; Cafflano Go-Brew + Kalita Wave 155; Hario V60 02 copper; Bialetti Brikka Restyling 2tz; Bialetti Musa 1tz; Bialetti Fiammetta 3tz
 
Reply
(04-11-2023, 10:48)razvandumitru1 Wrote: Saptamana americana
....

Ai o anumita reteta preferata pentru Switch?

(04-11-2023, 15:01)Darsidius Wrote: Ethiopia Chelseba spălată
.....
Ast e eroarea, in general pentru Yellow Boy, fata de Difluid? In testele lui Lance eroarea e mult mai mare, spunea ca e inutilizabil.
 
Reply
Va mai uitati mult in gura lui Lance ala ? A scazut asa mult discernamantul la recunoscut un papagal ? Confused
 
Reply
Terminati cu insultele. Nu va place, nu va uitati, ce sens au remarcile astea? v-ati trezit cu rautate si trebuie sa o aruncati pe undeva? E topic de cum arata cafeaua mea de azi, ceva ce voi doi nu ati postat niciodata.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
[Image: tPoftlE.jpg]

[Image: 70LZuAr.jpg]
[Image: AIHwLe7.jpg]
Gaggiuino Lego GCP, Gaggia Classic (PID, preheat box, dimmer), Flair Neo, Staresso Mirage Pro, Orea V3, Hario V60 set, DF83 SSP MP, Kinu m47 Phoenix.
Ex: DeLonghi Dedica, Eureka Mignon Manuale.
 
Reply
(05-11-2023, 11:55)renatoa Wrote: Va mai uitati mult in gura lui Lance ala ? A scazut asa mult discernamantul la recunoscut un papagal ? Confused

Ati deturnat raspunsul lui Darsidius, v-a raspuns voua Big Grin

E adevarat ca prezentarile lui seamana pe alocuri cu un caraghios spectacol de circ, probabil ca asa aduna mai multe vizualizari, mai multi abonati. Pe de alta parte daca nu bagi in seama modul de prezentare si extragi informatia (with a grain of salt), de multe ori concluziile sunt ale unei lucrari de laborator bine facuta Wink. Influencerii  au totusi acces la mai multe echipamente decat noi, ramane la latitudinea fiecaruia ce considera util, onest sau inutil, comercial din acele prezentari.
 
Reply
Pentru ca sunteți hateri am mai deschis o punga Big Grin
[Image: y9BAMUQ.jpg]
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
Honduras Iris (Arusha), foarte aROMata. 20gr cafea/300ml apa, dripper April, asistenta Hario.
[Image: i-qLSLxns-L.jpg]
 
Reply
Cafeaua de dupa-amiaza, 12gr cafea/180ml apa Etiopia Halo Berity, Project Origin by Sasa Sestic. O cafea corecta, buna, dar fara a avea ceva senzational. Azi am inceput sa utilizez apa 40ppm si parca aromele florale au devenit ceva mai vivace.
[Image: strZGxSl.jpg]
 
Reply
(06-11-2023, 12:52)edri Wrote: Honduras Iris (Arusha), foarte aROMata. 20gr cafea/300ml apa, dripper April, asistenta Hario.
[Image: i-qLSLxns-L.jpg]
Salut
Îmi poți spune de unde ai luat aceasta cafea?
Mulțumesc
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
(06-11-2023, 17:17)Kosti Wrote: Îmi poți spune de unde ai luat aceasta cafea?
Mulțumesc

Se poate comanda de la arusha.ro. Eu am cumparat si de la o cafenea locala, Ovride.
 
Reply
Eth geisha village varietal 1310 lot 115 natty

Rest time: 50 zile +

Nu îmi place pentru că are gust de ouzo, gin, mentol si nu îmi plac asemenea băuturi.
Pe lângă mentol, are și miros și gust puternic de lămâie (cum e in detergentul de vase) dar iar sintetic. Aduce un pic  și cu apa de gura.


[Image: mxdLznh.jpg][Image: EiRbhE0.jpg][Image: nsXafHZ.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
(07-11-2023, 00:50)Darsidius Wrote: Aduce un pic  și cu apa de gura.

  Smile))))
gustul de mentol era ultimul lucru care mi l-as fi inchipuit sa il simt intr-o cafea
 
Reply
Hello!
Nicaragua Matagalpa de la ARoastery (Andrei Socaciu - Vicecampion la Campionatul National de Roasting Oradea 2023).
Nu am gasit încă prajitura cu nuci, cum e descris profilul de gust pe pungă, ci mai degrabă băutură de cacao.
Am extras 15in 30out 27sec 94C.
[Image: a1fm1Dpl.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Macina la o doza normala. 18-20g si daca nu ai dulceata mareste temperatura.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Panama geisha auromar
Prăjită in aprilie ținută afara închisă.

Un pic under.

[Image: GyltZOq.jpg][Image: y1obqAo.jpg][Image: wjSmjYL.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Azi doua teste noi (pentru mine Wink ). Filtru manual zero bypass, timp de curgere 5min+ si pahar senzorial. Cafeaua Honduras Iris.

[Image: i-T4bbvqS-L.jpg]
 
Reply
(07-11-2023, 18:13)Darsidius Wrote: Panama geisha auromar
Prăjită in aprilie ținută afara închisă.

Un pic under.

[Image: GyltZOq.jpg][Image: y1obqAo.jpg][Image: wjSmjYL.jpg]
Se mai pastreaza aroma dupa atata timp?
 
Reply
Daca e prajita foarte light, nu se deschide deloc punga, si e tinuta la 19-20C max fara soare, de ce nu?
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
[Image: JRZVGuZ.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
Ceado Hoop Experiment. Cafeaua din postarea #8204.
[Image: i-VFNj42M-L.jpg]  [Image: i-FvzXZ2C-M.jpg]
 
Reply
[Image: 8bcb9876a4f2b90806d3b28229e87a01.jpg]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
@vladdooo Paharul Orea Sense mic sau mare?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)