Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

(16-12-2022, 16:40)vlaicu Wrote: am luat de la Gardelli Mzungu project. M-am apucat recent sa-l consum dupa o degazare corespunzatoare. Ca de obicei, foarte aromata cafeaua pe espresso

Ca fapt divers, am avut musafir o doamna care a stat vreo 25-30 ani prin Italia si i-am facut un espresso cu Mzungu; l-a dat inapoi, ca ea nu bea cafea mucegaita Big Grin
DUO DE/XL/KINU/BRAVO/KRIBLI
past:SAB HX E61/ANFIM
 
Reply
YUME - Eclectic Origins India în mod clar preferata mea din gama "Eclectic".
18in/45out 25sec 94C
[Image: k2cVAj1l.jpg]
[Image: uCwtqJjl.jpg]
[Image: SDLdAEyl.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Gardelli nu mai prajeste cafea bine din 2020, in special alea naturale/procesate.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
https://imgur.com/a/0bm1LVe
BezzeraUnica+CSflowControl |NicheZero|Atom75|FellowOdeV2|Stagg EKG|Orea|Cafec|Origami|AcaiaPyxis|NanoFoamerPRO|ThirdWater
Ex: BellezaBellona| EurekaSD
 
Reply
(17-12-2022, 12:33)Darsidius Wrote: Gardelli nu mai prajeste cafea bine din 2020, in special alea naturale/procesate.
Eh, clar și-a schimbat stilul. Îmi amintesc prima Mzungu pe care am băut-o care oricum era diferita de ce e azi. Dar cu toate astea mi-e greu sa spun ca ce face, face rău. Totul tine de gust. Pentru mine cafelele lui sunt printre cele mai complexe și gustoase pe care le-am băut. Acum, revenind la asta, nu cumpăr cafele de 100€/100g si nici nu voi face asta vreodata. Apreciez munca fiecăruia dar pur și simplu mi se pare nerealist ce se întâmplă în unele situații.
19g in 37g out in 20s. Clar mai vibranta pe plate. [Image: e718d352de596b55d7816ddcdc36d8f0.jpg][Image: eb931bbf9cf3523b1cde1c5dabc37794.jpg]

Referitor la preferințele italienilor, presupun ca le știți cu toții. Le-am dat cafea de la Mokaflor care e prăjită in Florența si au strâmbat din nas. Deh, nu era Toraldo. Am băut și cafele italiene in cafenele de-a dreptul ciocolată, fără pic de fum. Dar na, una la multe zeci de cafele băute random prin Milano.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
Cafea din poza ta reflecta ce face gardelli acum, o arsura pe unele boabe, multe boabe necoapte (quakers) sortare meschina si daca ar fi sa-i fie evaluata cafeaua ca si scor la cupping sau q-grading nu ar ajunge nici la 85 puncte, si toate astea la minunatul pret umflat sub umbra unui trofeu din 2016.

Cafeaua ce mi-o prajesc, o sortez de 3 ori si daca primesc o punga de Mzungu de 250 grame poate ies 100 grame dupa ce o sortez.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Am luat de la Barshaker si mi-a placut tare mult gustul.
Macinatura tare fina cerea. Indiferent cum extrageam toate shoturile erau  tare bune.[Image: Rdh5CyS.jpg][Image: gxHtbSe.jpg].
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Exact asta am observat și eu. Si da, boabele sunt tare neuniforme, dimensiuni diferite de zici ca sunt tipuri diferite.
Dar gustul este foarte bun. Ce face, ce nu face, mi-e greu sa îl egalez.
@Darsidius poate îmi recomanzi ceva ce-ți place ca să fac o comparație.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
Cafeaua din ziua 6 din advent.

Normann coffee roasters De, costa rica cattura spalata, afumata. 


[Image: nB7m7LM.jpg][Image: 44YOHsh.jpg]

Ziua 7 Ethiopia Funkelfeuer- prajita de Leuchtfeuer. Asa da, asta e top nr 1 ethiopia pe 2022 pt mine, mult peste Ethiopia Tatmara naturala prajita de Tim Wendelboe si un pic peste ca intensitate ethiopia kabira prajita de mine.



[Image: bI6NUX6.jpg][Image: C77cH9e.jpg][Image: 68xmHnD.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Nu ma prind câtă cafea ai dar apuci sa faci un dial in sau te bazezi pe experienta? Acu na, e clar ca făcând zeci sau chiar mai multe pe săptămână șansele sunt sa te apropii de ce ai nevoie dar na.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
15 g de cafea x24 cafele de la vreo 15 prajitori. Este suficient sa ma uit la boabe, sa miros macinatura si iti zic daca e buna cafeaua sau nu.

Cat despre brew folosesc v60/april sau timemore b75, deja cam stiu ce cafele se rasnesc unde in functie de gradul de prajire, de ce boabe sunt. Si dupa ce faci brew mai exista metode sa il ajustezi, fie adaugi apa peste brew daca e prea fin, ori prea amar, ori adaugi minerale in brew/lichid.

Nu cumpar cafea prajita pt ca nu am cum sa consum pungi de 250g, rareori mai iau 1 punga de TW mai mult sa-i studiez prajirea, nu neaparat sa ma bucur de punga.

Prajesc multa cafea pt mine sau amici, din foarte multe cafele/tipuri. Si ca sa scoti ceva prajesti 5-10-15 profile pe o cafea, care trebuie gustate/baute asa ca de unde sa mai bei cafea de la alti prajitori.


Acu o ora am scos o kenya si o ethiopia spalata (Cafele noi primite) din prajitor. Si mai am o cutie langa mine cu vreo 25 cafele prajite (5-6 cafele diverse profile/abordari) pe care trebuie sa le fac brew pe langa cupping.\

Cat despre prajire, nu mai beau cafele prajite tare de prin 2018/19.

[Image: Vh2reJ8.jpg]

[Image: oyNESDV.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Best of 2022! ...cu siguranta si in 2023!
...as putea sa vorbesc/scriu despre ea ore intregi, dar mai bine va recomand sa o incercati ;-)

[Image: hohunaf.jpg]
Vesuvius v2 | Niche Zero | Acaia Lunar 2021 | Comandante Zebra mkIII | Picopresso | Bravo Tamper | V60 | Hario | Goat Gina | Brewista Artisan | Brewista Smart Scale v2 |
 
Reply
(19-12-2022, 01:11)Darsidius Wrote: ....., ori adaugi minerale in brew/lichid.....
 Ce minerale si aproximativ in ce cantitati? Asa se reduce aciditatea?
 
Reply
Nici eu nu sunt multumit de calitatea oferita de Gardelli[Image: ceSFaDH.jpg]
Home: Strietman CT2 & Honne
Travel: Cafflano Kompresso / Aeropress / Staresso Mirage & Kinu Simplicity
Past: Gaggia Classic PRO PID & Lelit PL43MMI
 
Reply
carbunii ii vad, dar unde sunt micii?  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Azi bem o kenya de la stimabilul.  Karogoto este mai fresh, intensitate mai mare, recolta mai buna decat kiahia (vorbesc de keniile lui Tim Wendelboe pt cine nu e client/fan). Am avut si kagere (tot kenya).

Cred ca prefer karogoto. Zmeura, aciditate buna, dulceata, un corp spre vin rosu, un pic de spice dar e foarte discret (aduce a vin fiert) si evident tipic TW note ierboase sau de ardei gras verde.


Obligatoriu lasat la stat 3 saptamani si consumat dupa, ca nu ai nici o sansa la ce prajiri face. Am dat si eu de o kenya noua si am prajit acu 2 zile, astept sa treaca niste zile sa o incerc, insa sunt aproape:

In poza cu cantarul, aia de sus e kenya mea (AB) iar jos e kenya lu Tim Wendelboe Karogoto.

[Image: wJBVeLn.jpg][Image: QIWH74T.jpg][Image: epECwaV.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Advent ziua 9:

Leuchtfeuer Panama Savage Jamison natural pacamara:

https://www.leuchtfeuer.coffee/specialty...on-savage/

miros- un pic funky- cam prajita- un pic de ceaun afumat cand faci gem de prune
gust- bun, corpolenta si textura maxima, ciocolata tip fudge, prune iar cand ajunge la temp camerei sau sub 30C se transforma in ceea ce au multe anaerobice, acreala de ananas.
Nici vorba de aciditate cum are o cafea spalata la cald.

Textura e interesanta, lactica, zici ca manci iaurt inghetat.

[Image: NQ6p1I5.jpg][Image: KUGU6hP.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
(20-12-2022, 17:34)Darsidius Wrote: Advent ziua 9:

Ce proportie cafea / apa folosesti la Brew?
 
Reply
intre 1-12 si 1-16, depinde de cafea.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Cand spui ca depinde de cafea, cum faci alegerea?
Originea, prajirea, ambele cumulate, observatia dupa macinare?
Stii tu, incerc sa fac troubleshooting la ce extrag eu pe filtru, uneori imi ies absolut delicioase, alteori average.
Dar am niste constante pe care se pare ca tu le schimbi in cunostinta de cauza. eu nu as putea sa iau astfel de decizii acum fara informatii suplimentare
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
Ieri am facut 10 si 11. 10 a fost o dezamagire inca de la mirositul fiolei, semineu direct.

Nu stiu ce-au facut dar cica in trecut prajeau bine, acu a fost in spiritul craciunului, afumata.

Insa surpriza placuta a fost numarul 11. Lucky Cat din Germania, am aflat dupa de ce e asa buna cafeaua, e prajita pe stronghold s7.
[Image: CocvJvU.jpg]

De acu incep cafelele serioase de la ziua 12 pana la ziua 24:

[Image: zjAb74y.jpg]


Ajutezi brew dupa cat te pricepi, nu pot sa-ti dau sfaturi pentru ca este prea specific. Adica nu avem aceasi apa, aceasi rasnita, aceasi cafea, aceleasi filtre, aceasi turnare la kettle, nici macar aceleasi gusturi. Se prea poate sa-ti dau cateva brew-uri facute de mine si sa nu iti placa, nu e ceea ce cauti tu in cafea.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Ziua 12: Colombia Cafe Granja la Esperanza Potosi (Cred ca a fost la moda la campionate acu 2-4 ani) prajita de Kofi De.

Sunt impresionat?nu. Colombia gesha ce am avut-o la prajit e identica dar mai clean, si fara atata lapte pe aftertaste.

Toate cafelele astea au cam aceleasi note dominante, de cereale cu ciocolata si lapte, note de fructe acide torpicale gen fructul pasiunii sau daca vrei zmeura, si un corp lactic, de unt. Au o dulceata usor artificiala, de zahar brun topit, si o ierbalitate pronuntata- cred ca e de la columbia sau lemon-gras (ceva ce baga multi in fermentare cu boabele).

O cafea care merge bine la temp mica, si care curge rapid. Nu vrei sa supra-extragi, daca o extragi ca pe o kenya spalata bei sos de soia, sau otet.

[Image: 27sPGpk.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
[Image: 682bb079796c20746be26121cb18cbfd.jpg]

Nici un Craciun fara Heleanna
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Ziua 13 a fost o kenya de la Schon, prajita foarte light, dar un pic cam multe agrese/agrise in v60 pt gustul meu, cred ca merge mai bine in imersie.

Ziua 14: Leuchtfeuer Panama Lerida- o cafea super procesata similara cu el salvador geisha 300h anaerobi fermentation prajita de mine pe shop.

https://www.leuchtfeuer.coffee/specialty...ca-lerida/

O cafea dificila de prajita pentru ca din pricina procesarii avansate, boabele se ard cu usurinta la exterior, asa ca este important controlul de caldura, oricum boabele astea au un aspect mai intunecat la exterior, este inevitabil.

Metoda cea mai eficienta este mereu ceva ce extrage putin (april brewer) la temperaturi foarte joase- 87C, si macinatura medie fina- nu merge grosier pt ca astea procesate curg rapid:


Caracterul acestor cafele este ca sunt foarte savory, iar daca extragi mult o sa ai o baza de supa miso, sau sos de soia. Trebuie extras cat mai putin (17-18% ey/1.2-1.3 tds) si atunci devin foarte suculente, ca un pepene rosu. Daca le prajesti prea light, au gust de ierburi aromatice, si acreala maxima.

Asa arata El Salvador geisha Andres Salaverria prajita de mine (300 ore fermentare fara aer):

[Image: jvs2XFh.jpg]
Asta este Lerida prajita de Leuchtfeuer nr 14.
[Image: QAz6O7k.jpg][Image: Pa0uCv8.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Sãrbãtori fericite tuturor! ?

[Image: DoMUg2O.jpg]
Vesuvius v2 | Niche Zero | Acaia Lunar 2021 | Comandante Zebra mkIII | Picopresso | Bravo Tamper | V60 | Hario | Goat Gina | Brewista Artisan | Brewista Smart Scale v2 |
 
Reply
Am lasat-o mai moale cu calendarul. Cafeaua de Craciun e o punga de Tim Wendelboe Karogoto Kenya odihinita 3 saptamani+ obligatoriu.


Prefer imersie aici, ofera mai multa experienta senzoriala, mai multa textura, cu niste coacaze suculente (coapte) si un usor aftertaste spicy de nucsoara, evident din cauza gradului de prajire totul este clean si structurat. 

[Image: 2GXiDu8.jpg][Image: sE4VjO4.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Ziua 16:  Colombia Villa Betulia- prajirea lasa putin de dorit, un pic prea multa caldura aplicata pe alocuri, e o cafea procesata destul de puternic,dupa cum se vede pe boabe, unele super coapte, altele mai verzi:

https://trinkkofi.de/product/finca-villa...kolumbien/

Am aflat recent ca fermierul este Luiz Anibal Calderon. Daca ziceau asta in loc sa-i zica Villa Betulia stiam si eu despre cine vorbesc. Luiz Calderon a fost fermierul cu cafeaua nr 1 in 2019 pt mine, un pink bourbon prajita de damatteo ca spalat, insa citind eticheta avea o fermentare anaeroba de 40 ore. Pe vremea cand nu stia lumea ce e cu astea

[Image: ZM27SSM.jpg]

Ziua 17 Lucky Cat- Robinson Rozo geisha Colombia- o cafea pe care am avut-o monstra, dar nu m-a convins. Prajirea exemplara de catre lucky cat- evident stronghold o prajire foarte light- gust de piersica, miere, capsuni- florala.

https://www.instagram.com/p/ChpO_fdqfBV/?hl=en


[Image: 1xjMT2i.jpg]

Ziua 18- Schon kaffee - Kenya Chepsangor hills- naturala procesara sleeping bag- adica legam sacul de plastic si uitam de el- cu alte cuvinte natural anaerobic- sau procesara la sac- tipic Semeon Abay in ethiopia prin 2016-

https://schoenkaffee.de/collections/filt...ia-natural

Prajirea este buna, cafeaua este cum e, e prea fermentata si prea dulce- lipsa aciditate de cafea, si multa acreala de ferment gen cirese-

[Image: OCk6Qa6.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Salut,știu că este oftopic,mă ajutați cum un sfat ce latiera să cumpăr.
 HX,F6.
 
Reply
Cele de la motta îmi plac ca au pereții mai groși iar in timpul spumarii laptelui nu te frigi.
Pt latte art folosesc o latiera de 600 ml de la barista space.
BezzeraUnica+CSflowControl |NicheZero|Atom75|FellowOdeV2|Stagg EKG|Orea|Cafec|Origami|AcaiaPyxis|NanoFoamerPRO|ThirdWater
Ex: BellezaBellona| EurekaSD
 
Reply
[Image: fdFuRUN.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 5 Guest(s)