Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Intre atatea fermentari, macerari, sufocari, stabilizari, infuzari si combinari, WASHED ramane KING! Big Grin

fruity, clean, smooth, bright, juicy, sweet, sweet, ... and sweet again

[Image: I2KfmCW.jpg][Image: 0imUMtl.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
S-a terminat Burundi, vine PNG.
Surpriză plăcută, mult parfum!
[Image: iXfWAfM.jpg]
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
[Image: kozlG70.jpg][Image: FlZfaZA.jpg][Image: Uo212lg.jpg] Costa Rica Alma - Guido
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
Am primit niste kopi luwak / civet coffee. Din păcate, era deja râșnită pentru brew, deci nu a mers de espresso, dar am făcut un french press. 

[Image: n7dPEdi.jpg]
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
(30-04-2022, 16:09)mynameismada Wrote: Am primit niste kopi luwak / civet coffee. Din păcate, era deja râșnită pentru brew, deci nu a mers de espresso, dar am făcut un french press. 

[Image: n7dPEdi.jpg]

Si? Cum e?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
De când am deschis punga am simțit un miros interesant si are un gust deosebit, pe care nu l-am mai întâlnit.

Dar sincer, eu beau doar espresso/flat white si nu ma pricep sa evaluez o cafea făcută la brew/french press.

Punga a fost luată din Filipine si am înțeles ca nu aveau (cel putin in shop-ul respectiv) boabe, ci doar varianta asta macinata, pentru brew.
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
Am fost in 2019 la o ferma de kopi luwak in bali si nu m a inpresionat cu nimic gustul cafelei.
[Image: 6lqsEzm.jpg][Image: zlzVoXA.jpg][Image: rkBxCea.jpg][Image: WpX06ek.jpg][Image: qEQYWEF.jpg][Image: STZI6ay.jpg][Image: VcKEABQ.jpg]
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
Inca nu a pus nimeni video lui Hoffman? Am primit cadou de la Florescu, acu 5-6 ani.... nu multumesc.
https://www.youtube.com/watch?v=pkbuFwHnJQY&t=418s
 
Reply
ca de 1 Mai  Smile (powered by Yume)
[Image: uiFpRMN.jpg]
Lelit Elizabeth PL92T V2 | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Bravo tools 
 
Reply
[Image: pW0jogb.jpg]
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
Buna cafeaua de la Picky Chemist.  Stephane e prieten bun cu mine și face treaba buna, fiind amândoi în brațe cu decent espresso și căutând sa obțin rezultate mai bune cu aceas cafea și cam cu aceas râșniță acum 2 ani, am discutat multe. Momentan dansează cu o Bianca și o Ultra ssphu. De prăjit o face pe stronghold, un prăjitor foarte bun, îl găsiți la Tim Wendelboe sau Matt Winton la prajitorie.

Am participat intr-o sesiune online de cupping organizata de Nomad (Spania) împreună cu Rao. Așteptările mele erau destul de mici, pentru ca sunt sceptic când vine vorba de prajitori noi, rar se întâmplă sa zic wow, așa da.

Au avut în oferta de kit 2 burundi, o Rwanda naturala anaerobic, si o cafea infuzată (Brazilia) anaerobic cu diverse.

Ei prăjesc destul de light, prajirile de filtru, pentru mine sunt de-a dreptul subdezvoltate, cu gust puternic de coaja de grapefruit (amareala tructata care provine de la cafeaua verde- neprajit). Ca sa nu fiu acuzat de subextrpactie în brew, la cupping cafelele spălate au arătat arome de verde de la minutul 12 pana spre minutul 25, și abia apoi acea urma de verdeața a fost acoperită de alte arome dominante, sau de dulceața.

Așa ca degeaba ii împinge în fata Rao, sau ii consulta, și degeaba ii lauda Lance, ca eu la prima întâlnire cu ei ii consider destul de mediocri. Colac peste pupăza, cafeaua naturala anaeroba a punctat cam maxim la majoritatea, și a punctat aproape maxim la Rao (când el clar nu prefera cafelele naturale) semn ca prajirile abordate de Nomad sunt prea light, merge bine pe naturale și nu prea pe spălate mai dense.

Mi-a placat Ireme, rwanda naturala anaerobica, punctează aproape 88 peste cele doua spălate care sunt ratate la prăjirea, iar ultima cafea infuzată, care miroase a borhot/fructe macerate 2 luni, punctează sub 80 puncte, adică nici măcar nu e de specialitate. Nu sunt fan cafele spălate, chiar îmi plac cafelele funky, problema lor este ca ori sunt prea fermentate, și au gust de oțet, acreala ori nu știu sa le prăjească și le afuma/le dau foc la embrion. 

Ca sa nu imi fie judecate iar pozele ca sunt dark boabele, din lipsa de lumina pun și o poza cu boabele în cauza sub lumina sa știm la ce ne raportam.

[Image: 6hWluwP.jpg][Image: mkAgxsa.jpg][Image: r8OPP7e.jpg][Image: kpwdeAk.jpg][Image: SzE68ae.jpg]
 
Reply
Etiopia Sidamo Bensa naturala
18/32 - 95C - Gaggia Mini [Image: b96af17b21a56631025ff5f9e5f95083.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
Pentru că la sfârșit de săptămână abuzez de espressor, am zis să încerc o cafea mai puțin cofeinizata așa că am mers pe mâna celor de la Buimac și nu am gresit.
[Image: qoLe5aSl.jpg]
15in 30out 25sec 90°C
Foarte bună!
Urmează să trag una și la 94°C
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Yume- Electric Origins Brazilia


Attached Files Thumbnail(s)
   
Profitec Pro500 | Eureka Mignon Single Dose 
Old - Gaggia Classic Pro | Baratza Encore
 
Reply
Două dintr-o lovitură!
[Image: DYhcFxVl.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
(18-05-2022, 11:44)Cip Wrote: Două dintr-o lovitură!
[Image: DYhcFxVl.jpg]
Frumoos.. bravos.
Lapte de care ?
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
(18-05-2022, 14:31)umarianos Wrote: Frumoos.. bravos.
Lapte de care ?
Olympus 3,7 dar merge si cu Pilos 3,5
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Guido - Columbia Gesha El Obraje
...dulce...fructata...aciditate vibranta si citrica...corp mediu...complexa!
...cu profilare in 7 trepte, cu o preinfuzie de 8 sec. ...92.5 grade
Recomand!!

[Image: VBdTcDe.jpg]

Noua gama de la Loveramics ...Embossed

[Image: pukv8DB.jpg][Image: oZrW815.jpg][Image: jrYUKy4.jpg][Image: mbF98hf.jpg][Image: 0mUnGez.jpg]
Vesuvius v2 | Niche Zero | Acaia Lunar 2021 | Comandante Zebra mkIII | Picopresso | Bravo Tamper | V60 | Hario | Goat Gina | Brewista Artisan | Brewista Smart Scale v2 |
 
Reply
'Neata buna!
Etiopia Kercha, de la Dropshot, una din cafelele preferate pentru mine.
[Image: UcrwTmD.jpg]
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
Astazi am deschis punga de la Manhattan. Nu e rea! Dar, pentru gusturile mele, merge mai bine un RSC Wink .
[Image: KKMcagQl.jpg][Image: 7U36LV2l.jpg]
[Image: qs5JjF5l.jpg]
15in/40out 25sec 92°C
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
[Image: zPBm9sI.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
GUATEMALA Antigua - Black Honey[Image: 4c1b8f66488e837cb94494c20c490510.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
[Image: UfZN2ti.jpg]
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
[Image: gNAJ4SG.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
(25-05-2022, 21:05)slavic1983 Wrote: [Image: gNAJ4SG.jpg]

Iese foarte bine și pe espresso
[Image: w7ByOsT.jpg]
 
Reply
Foarte buna(18-40 in 25s la 93grade), dar nu seama cu aceeasi cafea bauta la Sloane. Muuult mai buna acolo 
[Image: wa99pr4.jpg][Image: t22C8CE.jpg]
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
ETIOPIA Aricha Natural
6,5 bar - 94C - 18/34gr
[Image: 44f503fa5c73a1ed6c116935f00e9dc8.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
Astazi am deschis punga de la Saka. Dupa experienta degustarii intru si eu in randul celor multumiti de calitatea produsului.
[Image: UKLvkvEl.jpg][Image: tQVxRR6l.jpg]
[Image: k1598Fpl.jpg]
15in 45out 25sec 90°C
Deliciu napoletan!
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Fiecare are gustul lui propriu, dar pt binele lui Dumnezeu ar fi bine sa încerci cafeaua așa cum se cere, sau consulta-i pe ei dacă nu mă crezi.

Doza marę (18-25 g) in ratio 1-1.5 si la temperatura  mare.

Adică un fel de 18g în= 28 g out în 30-45 sec la 95C+ așa se trage cafeaua asta.

Trebuie sa fie o textura densa, uleioasa, cu ciocolata, zahăr ars, spice.

[Image: gRW9zQe.jpg][Image: opKBpMS.jpg]
 
Reply
(01-06-2022, 13:33)Darsidius Wrote: ... ar fi bine sa încerci cafeaua așa cum se cere, sau consulta-i pe ei dacă nu mă crezi.
Doza marę (18-25 g) in ratio 1-1.5 si la temperatura  mare.
...
OK! Voi încerca.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 8 Guest(s)