Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

La mulți ani! 
[Image: ntw6uAL.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
... ' Neatza ... si La multi ani !!! ...


[Image: B262OAV.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... și un Latte ...
[Image: zApY6u5.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
La mulți ani Smile ??
[Image: t0C2fqH.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
Working fuel....[Image: 2c713261755734a74f376ce24145484d.jpg]
 
Reply
[Image: GWURx5l.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: VUutiMl.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Dacă rosetta n-a mai vrut să iasă, am trecut de ceva vreme la tulip. Smile
Fără intenție de reclamă, doar "fur" poza într-un mod cât mai rapid Tongue : https://www.instagram.com/p/B5huuYsgbMQ/

Offtopic: E cam... prea blândă la gust Etiopia Chelchele pentru amestec cu lapte. Miroase extrem de bine cafeaua boabe. Angel
 
Reply
(02-12-2019, 14:49)sochaux_ Wrote: Dacă rosetta n-a mai vrut să iasă, am trecut de ceva vreme la tulip.

... Uite ce frumos ti-a iesit ... Cool ... de ce nu urci pozele aici  , pe forum ? ( ... lasa instagram-ul cu fanii lui ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Mersi frumos!
Dacă pun eu poze, trebuie să le descarc pe PC, mai editez ceva pe la ele, adică mai multă muncă. Smile
Așa de data aceasta am luat poza făcută de prietenă-mea, gata editată(fiind mai rapid pe telefon) și postată pe instagram. Big Grin
Mai revin pe aici, sper să fie cu ce.
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: LBqVEzH.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
'Neata!
[Image: UzagG5k.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
[Image: pag8tgx.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
Fenomen, nu sagă!!!  Bravo baieti!!! 
[Image: TM1fAK4.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
(03-12-2019, 11:41)mmariusc Wrote: 'Neata!
[Image: UzagG5k.jpg]

de curiozitate, ce reteta ai folosit pentru cafeaua asta?
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
In principiu 19g in, 38g out in approx. 30 secunde la cca 93 grade. Dar am mers si cu ratii mai mici (1:1.8 de exemplu). Mai am o punga, insa o las sa se mai aseze Big Grin
Dupa postarea lui @tapughenadie mai mai ca as deschide si eu Kenya de la Guido maine Big Grin
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
(03-12-2019, 19:07)mmariusc Wrote: In principiu 19g in, 38g out in approx. 30 secunde la cca 93 grade. Dar am mers si cu ratii mai mici (1:1.8 de exemplu). Mai am o punga, insa o las sa se mai aseze Big Grin
Dupa postarea lui @tapughenadie mai mai ca as deschide si eu Kenya de la Guido maine Big Grin

Eu am mers pe 19g/37g out in aproximativ 50 sec dintre care vreo 5 secunde de "artificiu" cu pompa oprita  dupa 5 sec de la inceperea extractiei (asa o preinfuzie suplimentara Smile ) Nu stiu cine dintre ei a fost magicianul, dar acestei kenyi i-au gasit un profil de prajire corect pentru a descoperi magia  boabelor data de mama natura!!
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Buna dimineața! Sarkis Java - 18 g in - 36 out in 26 sec Smile
[Image: jG3uiUX.jpg][Image: WYNE2dV.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: qPGsDe3.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
mmmmneatza....[Image: 16bbffd9223a4887d8a34a1ffd6881ba.jpg]
 
Reply
[Image: ctLLYEp.jpg]foooarte buna.   Cool
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: P4G780H.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: 0FEgSDO.jpg]
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
Reply
Neata[Image: 61b7063966279cc60746e21e9d37addb.jpg]

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: NBS32Nd.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: tVjRJn0.jpg]Neata si cu o  Costa RIca
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
[Image: 1031986629e45520bdf90fd337bc437c.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Bianca + Niche
 
Reply
'Neata si cu Kenia.
Cred ca este cel mai light roast pe care l-am baut de la Guido pana acum, sau am nimerit eu boabe de filtru in punga de espresso ... sau a trecut prea mult de cand am luat de ei Big Grin ... kidding a little bit!  Smile
As spune ca este o cafea care probabil se comporta muuuult mai bine pe scule cu padele si alte manere, dar chiar si asa... imi pare o Kenie deosebita, cu o aciditate interesanta de pruna si pretty sweet!
[Image: b11BWHq.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Bună dimineața Smile
[Image: h9xeq6p.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
... Buna dimineatza ...


[Image: 2U08AdR.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 9 Guest(s)