Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

.. ' Neatza ...

[Image: 6mGNHUB.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
'Neata
Mi-a fost dor de pistruiata Smile
[Image: Ccipdcuh.jpg]
 
Reply
Blend de Ethiopia cu Panama

[Image: 32514c4d0df3e0cedad17689061d6cd8.jpg]

19g - 26ml
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
... bine pica si dupa - masa  , o cafea ... dar sa fie buna ... Cool ...


[Image: SnYydGS.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: 0SVAUTS.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
[Image: wfUdsNh.jpg]
 
Reply
(26-02-2019, 13:31)Mihai.B Wrote: Blend de Ethiopia cu Panama

[Image: 32514c4d0df3e0cedad17689061d6cd8.jpg]

19g - 26ml

Par sa fie doua Etiopii....

Poti pune te rog o poza cu boabele?
 
Reply
Primul shot dintr-o Laos Champasak (20/04/2020) de la Cowfland Grcka. Voi incerca sa macin mai fin si daca tot nu iese nimic, o dau la rate Cigo .
[Image: jhxlhg8m.jpg] [Image: cF2WZ3vm.jpg] [Image: mhdq3zbm.jpg]
 
Reply
(23-02-2019, 13:55)Levo Wrote:
(23-02-2019, 13:24)Laddu Wrote: Nicio zi fără o doza masiva de zahar de la prima ora a dimineții Smile)

... Daca 3 piscoturi  , 1 -2 tablete de ciocolata , sau o felie de tarta , langa un cappu' ... reprezinta masivitatea de dulce   , atunci  asa o fi ... si cafeaua contine o linguritza mica de espresso , cu  miere ... Big Grin ... asa se bea in Napoli cafeaua ... si toata doza asta , constituie de fapt  intregul mic dejun ...  in schimb , nu consumam paine ... Smile ... dacat ocazional ( bruschetti ) sau rar ... la celelalte mese ( ... uneori in deplasare ) . Tot nu vad unde e problema ... Cool ...  

Nu am zis ca ar fi vreo problema. Doar notam Smile

Ca offtopic: painea e mai putin nociva ca zaharul (sucroza), continand doar glucoza, fara fructoza. Si da, am folosit intentionat si bine cuvantul nociv.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(27-02-2019, 19:44)Laddu Wrote: Ca offtopic: painea e mai putin nociva ca zaharul (sucroza), continand doar glucoza, fara fructoza. Si da, am folosit intentionat si bine cuvantul nociv.

 ... Are si painea aditivi , potentziatori , amelioratori , glutamatzi ... etc ... nu mai scapa nimeni de globalizare , dar eu ziceam  de mierea de albine ( ... sau stevia ) pentru cafele insa , eu nu concep o cafea ... fara un pic de " ceva "  acolo ... cum sa o bei asa seaca ( asa ... hai sa nu mai indulcim nici ceaiul ... Sad ... ).
     Cred totusi , ca atat timp cat nu se face exces ( ... abuz ) si nu exista o boala dovedita ( ... gen diabet ) nu consider necesara aceasta frustrare ... ba dimpotriva ( ... dar ... e doar parerea mea ... Big Grin ... )

[Image: PSGfqOp.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Poate painea de care te feresti matale are toate prafurile alea... a mea are doar apa, faina, sare !

Daca te-ar auzi niste maestrii ai prepararii ceaiului... cu indulcirea... ar urma trei cuvinte care toate contin "k" in ele Big Grin
Mai ales la ceai nu mai simti nimic din gustul lui daca ai pus zahar !
 
Reply
(28-02-2019, 16:31)renatoa Wrote: Poate painea de care te feresti matale are toate prafurile alea... a mea are doar apa, faina, sare !

Si faina folosita e doar faina? Sau......
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
(28-02-2019, 16:31)renatoa Wrote: Poate painea de care te feresti matale are toate prafurile alea... a mea are doar apa, faina, sare !

Daca te-ar auzi niste maestrii ai prepararii ceaiului... cu indulcirea... ar urma trei cuvinte care toate contin "k" in ele Big Grin
Mai ales la ceai nu mai simti nimic din gustul lui daca ai pus zahar !

+1

Forumul asta are nevoie urgenta de un sistem de Like, Karma, Vot, etc.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
True  Smile

In schimb nu are nevoie de un topic de genul ceaiul de specialitate vs. ceaiul "english breakfast" cu lapte si zahar
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
(28-02-2019, 16:31)renatoa Wrote: Poate painea de care te feresti matale are toate prafurile alea... a mea are doar apa, faina, sare !

Daca te-ar auzi niste maestrii ai prepararii ceaiului... cu indulcirea... ar urma trei cuvinte care toate contin "k" in ele Big Grin
Mai ales la ceai nu mai simti nimic din gustul lui daca ai pus zahar !

... Pai da ... chiar despre aceea era vorba , mai facea si sotia paine prin bucatarie ... dar , numai cu masina Panasonic care le face pe toate , insa de ceva vreme , ocupa inutil locul pe blat ...

                Cu ceaiul ma impac tare bine la nevoie  ... mai ales cand sunt racit ( ...  menta , musetzel , tei , sunatoare , galbenele ... indulcit obligatoriu cu o linguritza de miere de rapitza ... Big Grin ... ) cu maestrii ceaiului ... nu am nici o legatura - sa -l serveasca ei linistitzi si cu placere , asa cum isi doresc ... iar , la nevoie ar putea sa mai adauge si ceva pelin maruntzit - ptr. k sa  satisfactia sa fie deplina ...  Big Grin ... 
               In schimb ... daca se folosesc cuvintele alea cu " k "in ele  ... eu , nu pot sa le ofer in schimb decat ... ce am si eu pe aici ... 12 mm , 7, 62 mm si 9 mm ...si  suport eu contravaloarea ...  Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Honduras tot de la Cowfland. Am cumparat-o pentru butoiasul din lemn ce va deservi ca suport pentru surubelnite, pensete si alte acareturi Big Grin.
Cafeaua e o idee mai buna decat Laos, ambele execrabile, fara viata, afumate(Honduras), gusturi astringente.
Mi-e dor de italience Big Grin
[Image: Vp2DU8ah.jpg]
 
Reply
Etiopia lui Daniel Smile Superba cafea de parca-i crescuta printre flori!! 
[Image: 0ruk95z.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Hai, sa curga latte martisoarele!!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... La multi ani !!! ... tuturor colegelor , pasionate de espresso ... Dancer2 57 ...


[Image: INcUyUL.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Campion la categoria "Martisoare pentru dame espressomane" este.... va las pe voi sa ghiciti...
[Image: vfXMllO.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Prin alte parti azi mai este si National Barista Day... ca sa vezi...

https://www.baristasforbaristas.com/nbd/
 
Reply
... si dupa -masa , un caffe ...


[Image: wr0pwfS.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Neața ...  57 proaspat prajita de la unul din prajitorii de la care cumpar in mod frecvent
[Image: wrigxdi.jpg][Image: 5aDZyaS.jpg][Image: sidw4xi.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
... ' Neatza ... 57 ( ... si eu ma bucur , atunci cand fiecare e lasat in pace , sa bea ce cafea pofteste si preparata cum doreste ... Smile ... )


[Image: twBRFBS.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Felicitări, o încântare pozele tale! O zi fără Levo, dă deranj și-n Sarajevo! Scuze, n-am găsit altă rimă!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(02-03-2019, 17:21)baloozzy Wrote: Felicitări, o încântare pozele tale!

... ' Neatza ... multzumesc frumos @baloozzy , ma bucur ca totusi cineva apreciaza ...  77 Angel ... si pe chestia asta , ai o ratzusca dedicata din partea mea ... Big Grin Heart ...


[Image: HaSQyam.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Merci, e gata vaccinată, n-are lumânări.  Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(03-03-2019, 11:26)baloozzy Wrote: ... n-are lumânări.  Tongue

... nici nu-i trebuie - ieri au fost " mosii de iarna " ... Big Grin ... dar , noi n-avem treaba cu ei , ptr. ca suntem tineri si ... nelinistizi ... 19 Dancer2 ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... statu-quo ...
[Image: nokrVVs.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Costa Rica naturala de la Prajitoria Buimac. Minunata. 

[Image: S9C9mGK.jpg]
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 8 Guest(s)