Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

[Image: F7RJHAN.jpg]
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
La mulți ani![Image: d41aa0a9c393da97733802908b9be59b.jpg]
Lelit PL41TEM | Kinu M47 & Lelit PL43MMi | Tamper Inox Lelit | Ascaso Precision Competition Filter
 
Reply
[Image: 6210e0e6bd9ca01b159c2fc8746c3556.jpg]

Columbia de la Origo
by Steam
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Buna buna, cafeaua rasnita arata ca o balega cu paie, nu stiu ce face rasnita, da face bine.
https://hub.cropster.com/store/listings/5308

[Image: JRxMkb1.jpg][Image: H7ywcJM.jpg][Image: uHO1MuB.jpg]
 
Reply
... ' Neatza ...

[Image: OTYkuvp.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: da9sIXp.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cu astea se strica rasnite.[Image: JOfJ07s.jpg][Image: DuubggO.jpg]
 
Reply
[Image: RHwJeZc.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
... La multi ani !!! tuturor colegilor Ioni + ...


[Image: 5pOYBD8.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Mi-a atras atentie dupa ce am ascultat podcastul nr 13 al lui April, cafeaua de la Volcan Azul a fermierului/proprietarului Alejo Castro, un tip foarte pasionat de cafea, familia lui fiind implicata in producerea de cafea de peste 200 ani.

Podcastul il puteti asculta aici:

https://www.aprilcoffeeroasters.com/blog...ejo-castro

Am aflat ca a castigat Cup Of Excellence cu o Costa Rica, si ca a  reusit chiar un scor de 90.88 pct dintr-o Costa Rica. 

Nu sunt in tara, dar vazand profilul media al celor de la Spired  din Brasov am vazut ca au cafea de la Alejo. E cineva dispus sa testeze 1 punga de Costa Rica? eventual in felul asta poate sa descopera si o prajitorie ok pe un air bed (stiu ca s-a mai postat odata despre ei, dar nu a zis nimeni nimic).

https://spired.ro/products/costa-rica-al...olcan-azul
 
Reply
Nu erai tu agentul Nr 1 anti omniroast?

Îți dai seama că o cafea de 87 de puncte în 2017 nu are treabă cu una de 90+ in 2019.
 
Reply
Explorând o cafea dedicata espresso în versiuni alternative de extracție.
diferențele de gust între v60 și chemex sunt evidente, cu toate ca, aparent, e acelasi protocol.
[Image: 0eed06049110d80540bee7bdeeea2e3e.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
... Eu , tot cu ratza ... buna dimineatza ...



[Image: K9q5E99.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: fkHizzz.jpg]
 
Reply
GUIDO - Kenya Gachatha

[Image: 1f6a0fb4f19a073ba156c2419276cdc7.jpg]
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
[Image: 9leSfJG.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Aveți grija sa nu patiti ca mine. Sa comandați cafea prăjita si sa primiți cafea cruda Big Grin (e o gluma!). E punga de 1 kg de asta pare asa mic totul. Cafeaua o găsiți la Coftale, daca va interesează. Neaparat lasata 10 zile si de abia apoi intrat in ea.

[Image: 5DJyrRA.jpg][Image: 4tStZGZ.jpg]
 
Reply
... Pfffu ... ce frumos arata , ai luat-o pentru tine , sau o dai la gaini ... ? Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Smile)
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
O dau la mine. E buna dar trebuie lasata o vreme din pacate.  Stiu ca e buna ca am gustat-o tot la mine adusa de cineva prin decembrie si avea 3 saptamani de la prajire. Cafeua naturala am observat ca isi intensifica aromele pe masura ce trece timpul. Greseala pe care o faceam pana acum era sa imi cumpar cafea si sa o bag la congelator in secunda 2.

Trebuie lasata 7-15 zile de la prajire afara, in punga cu valva si apoi congelata.


Cafeaua asta mi-a fost recomandata de mai multi, ia uite:

[Image: LSZ2hGw.jpg]
 
Reply
RSC Christmas Coffee adica El Salvador Santa Rosa 2 01

[Image: RGfiNlm.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
[Image: WkRx1Iu.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Flat white
[Image: UnlazsD.jpg]
Folosesc: Bezzera Strega | Mazzer Robur | IMS 14/20 | EP HQ 14/21+ | tamper Concept Art/[Joe Frex] dinamometric | Latiera Motta Europa 50 cl
Am folosit: Baratza Sette 270 | Expobar Brewtus IV | Mazzer Major | Mahlkoenig Vario Home
 
Reply
Azi o las mai moale cu cafeaua ca maine o sa fie prea multa.

Am baut un v60 cernut Etiopia de la JB. Inca nu e buna, am inchis-o si o mai las 7 zile.

Am revenit la Leuchtfeuer, buna tare.

Weekendul asta e Viena Coffee Festival.  Merg sa-mi clatesc ochii, cu toate ca la evenimentele astea beau cafea proasta in general.
https://www.viennacoffeefestival.cc/


E tot cruda, m-au prostit si astia.

[Image: pMnRL6G.jpg]


[Image: 6yoj3QX.jpg]
 
Reply
(10-01-2019, 11:36)mmariusc Wrote: RSC Christmas Coffee adica El Salvador Santa Rosa 2 01

[Image: RGfiNlm.jpg]

buna?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Pentru mine, buna Smile
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
[Image: e3111c0b86191d2156fbf4c388deb24e.jpg]
[Image: 99db7a2ae0e3241e98a89c7718606088.jpg]

Primita cadou de la un prieten de pe forum.
Multumesc!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Hopa! Cum e chinezăria?  Big Grin
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
[Image: xEL6P7V.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
E buna
Ciocalatie, dar mie imi place
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 9 Guest(s)