Hello There, Guest! Login Register

Coltul audio video

... Am intzeles dar, eu eram contrariat de lipsa pachetului de codecuri  AC3 nativ ( fara convertor ) ... nu pot vedea fisiere mkv Big Grin  cu sonor... in timp ce altii au scos deja DTS-X ( ultra ! ) Cool  ...
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | ECM | MK III | M47, M68 | Gene ...

Reply
Stiu, de acord. Eu ma refeream doar la o posibila solutie pentru problema mea. Cred ca si singura, de altfel.
Expobar Office Leva | Fiorenzato F5 | Aeropress
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia Evolution | Gaggia MDF

Reply
N-am inteles niciodata aparitia acestei strutzocamile numite receiver... in care s-au inghesuit si decodoare de surround si amplificare... si ce n-au mai bagat acolo... ma intreb cata lume mai asculta azi la radio de continua sa se vanda asa ceva...

Poate ma lamuresti un pic partea cu wow... acelasi continut stereo ascultat prin receiver si prin statie, in aceleasi boxe, cum poate suna chiar asa de radical diferit ?
Cu tonurile puse pe neutru in ambele cazuri ?
Ai certitudinea ca receiverul, in cazul unei surse de semnal stereo, asigura bypass-ul ei nealterat catre amplificatoarele frontale de surround, asa cum ar fi normal si logic? ... sau exista o suspiciune rezonabila ca s-ar efectua procesari ale semnalului, pentru a-l face un fel de fals surround, cum au unele instalatii ?

Reply
Certitudinea semnalului nealterat e... certa!  Smile
Receiver pus pe "Straight" in permanenta, amplificator pus pe "Pure direct".

Acum partea wow... incerc sa descriu desi nu ma pricep, nu sunt un audiofil.

In primul rand amplificatorul este mai puternic, poate reda mult mai bine frecventele joase, sunetul este mai cald, mai plin, mai profund.

Dar Yamaha nu este cunoscuta pt bass, dimpotriva, este renumita pt claritate. Iar detaliile sunt mai clare, desi aici nici receiverul nu sta chiar rau, tot Yamaha si el. Dar amplificatorul este superior.

Nu mai amintesc notiuni ca dinamica, sound stage etc. pentru ca ma depasesc. Pe unele nici macar nu le inteleg.  Rolleyes

Si pt ca aminteai de aglomerarea din receiver, exact asta face amplificatorul, simplifica drastic circuitele, pastrand semnalul nealterat de module inutile.
Expobar Office Leva | Fiorenzato F5 | Aeropress
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia Evolution | Gaggia MDF

Reply
(02-07-2019, 23:44)mirceat Wrote: Avstore tocmai a publicat un articol CE ALEG? SISTEM MULTICANAL, STEREO? DE CE NU AMBELE?, despre cum se construieste un sistem dual, pentru sunet surround si stereo de calitate.
Solutia propusa cuprinde:
- un receiver multicanal
- un amplificator integrat stereo, cu bypass AV pe cel putin una dintre intrari
- 2 boxe pasive de calitate pentru redare stereo
- alte boxe pasive de completare pentru sunetul surround
Sursele AV se conecteaza la receiver, iar sursele stereo direct la amplificator.

Un sistem multicanal de calitate, poate mă repet , este costisitor și poate fi de doua sau de trei ori cât unul stereo de calitate .
Am ajuns la concluzia că atât pentru stereo, cât și pentru multicanal, cel mai buna din punct de vedere calitativ este ca preamplificatorul și procesorul multicanal sa fie legate la amplificatoare de putere care să poată deservi atât sistemul stereo (care va fi cuplat la cea mai buna pereche de incinte de care dispunem ); totodată amplificarea sistemului stereo sa poate fi folosită (ca și canale L + R) și de sistemul multicanal . Atunci , dacă amplificatorul de putere stereo are doua canale, pentru un sistem 5+1 , nu mai necesită decât un power suplimentar pe trei canale . Multe amplificatoare stereo au și bypass pentru sistem multicanal (L+R+SW).
La concluzia asta am ajuns eu in vreo 15 ani de testare . In prezent am făcut sistemul stereo , cel multicanal va trebui upgradat și el (când va fi posibil ) . Și sursa va trebui sa fie una foarte buna (ex. dacă pentru stereo folosim ca și CD player un Pioneer PD-70AE, pentru multicanal ar trebui un multiplayer de genul Pioneer LX-800 sau Cambridge Audio 752 BD)
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)

Reply
Are cineva de vanzare un receiver cu Dolby Atmos/Vision?
Bezzera Magica(rotativa), Quamar Q13E/75mm.

Reply
(26-10-2018, 16:20)adiszep Wrote: Meze Audio was founded in 2009 in Baia Mare, Romania.

big up!! Felicitări lor! Poate primim reducere pt espressoman Smile))

(26-10-2018, 16:27)dev Wrote: Dincolo de mandria locala justificata, pretul e aberant de mare. Daca mai luam si celelalte scule necesare pe langa niste casti de genul asta..... Rolleyes

Genul de produs de trecut pe bucket list.

La IEM-uri oferta este decenta totusi, aproape de a fi tentanta...
https://www.avstore.ro/casti/casti-meze-11-neo-in-ear/
...dar si review-urile de afara par pe masura pretului... caldutze.

Pare un success story similar cu Kinu, dar totusi prea mare diferenta intre extreme...
Si in cazul empyrean, nimic din tehnologia si materialele folosite nu justifica pretul final... fiind clar dictat de marketing, poate un pic fortat.
Ca sa pastrez analogia, sa presupunem ca Honne nu ar exista, Kinu ar face ei una, dar ar scoate-o la pret de Versalab... "because we can", sau in traducere, "da' ce, noi suntem mai prosti" ?
Si evident fara nici o reducere pentru piata locala, asa cum nu avem parte de anvelope Conti sau Pirelli, si de multe altele produse aici si care nu ajung sa fie vazute pe piata locala vreodata...

Reply
https://life.hotnews.ro/stiri-muzica-232...e-2019.htm

Reply
(24-07-2019, 13:26)renatoa Wrote: https://life.hotnews.ro/stiri-muzica-232...e-2019.htm

Total de acord cu muzica pe LP . Din păcate , magnetofonul și deci-ul le-am vândut demult. Dar subscriu , un pick-up bun, cu o doză de calitate, împerecheat cu un amplificator și incinte performante sună superb. Dintre înregistrările digitale, doar cea DSD suna spre analogic, mult diferită fata de PCM .

Reply
Chiar am vazut zilele astea un articol pe Wired.com despre o reactivare a casetelor The unlikely cassette comeback isn't over yet: sales are up in 2019. Nu am citit, nu mai am nostalgii in domeniul audio, viitorul este digital si suna foarte bine.
Gaggia Classic RI8161 cu controller meCoffee, Honne Home, Kinu M47
Bezzera BZ09, controller ito

Reply
(24-07-2019, 16:25)mirceat Wrote: Chiar am vazut zilele astea un articol pe Wired.com despre o reactivare a casetelor The unlikely cassette comeback isn't over yet: sales are up in 2019. Nu am citit, nu mai am nostalgii in domeniul audio, viitorul este digital si suna foarte bine.

TEAC - TASCAM au scos un model deck nou
http:// https://youtu.be/eep1kLdaURA
http:// https://youtu.be/50kOJRfVCQ4

Reply
(24-07-2019, 16:25)mirceat Wrote: Chiar am vazut zilele astea un articol pe Wired.com despre o reactivare a casetelor The unlikely cassette comeback isn't over yet: sales are up in 2019. Nu am citit, nu mai am nostalgii in domeniul audio, viitorul este digital si suna foarte bine.

Da, dar nu suna mai bine decat formatul analogic. Acest lucru se poate verifica numai prin comparatii, in nici un caz citind articole pe net, dar chiar si asa cei tineri, care au ascultat muzica numai la casti, in format digital, procesata sa sune bine in casti nu vor simti diferenta. Comparatia ideala este intre sunetul live, o sala de concert de exemplu si sunetul de acasa, iar acasa trebuie sa ai ambele variante, analogic si digital, de buna calitate. Astfel indoielile vor fi spulberate.
Rancilio Silvia E 2017 PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, Kinu M47, Hario V60, Hario Cold Brew

Reply
Atât formatul digital cât și cel analogic se pot împăca bine intr-o linie stereo (părerea mea) . Nu am mai păstrat magnetofonul și deck-ul dar am făcut upgrade la pick-up (și nu-mi pare rău ) . Iar din formatele digitale prefer înregistrările DSD (fisiere .dff; .diff sau SACD), se aud mult mai aproape de înregistrările analogice . In prezent linia e compusă din streamer ( la care pot conecta HDD, stick memorie, PC/Mac, se conectează la rețeaua din casă + internet radio, Sportify, Pandora, etc); SACD player , pick-up , legate la un preamplificator cu management pentru subwoofer . Am preferat amplificatorul de putere separat de preamplificator .

Reply
Streaming multi-room la nivel consumer si audiofil, solutii audio mobile la fel la orice nivel, acesta este trendul actual si de viitor. Sursele analogice se pot integra undeva in ecosistemul digital, daca avem o motivatie speciala, de ex. o colectie de viniluri si aparatura de valoare. In schimb, noii veniti pe scena audio au tot mai putine motive sa aleaga solutii analogice.
Gaggia Classic RI8161 cu controller meCoffee, Honne Home, Kinu M47
Bezzera BZ09, controller ito

Reply
(25-07-2019, 19:26)mirceat Wrote: Streaming multi-room la nivel consumer si audiofil, solutii audio mobile la fel la orice nivel, acesta este trendul actual si de viitor. Sursele analogice se pot integra undeva in ecosistemul digital, daca avem o motivatie speciala, de ex. o colectie de viniluri si aparatura de valoare. In schimb, noii veniti pe scena audio au tot mai putine motive sa aleaga solutii analogice.

Exact asta am făcut , am integrat sursa analogică (la mine e pick-up -ul) in sistemul stereo pe care l-am integrat (prin streamer in rețeaua multiroom). Într-adevăr acesta e viitorul (nu mai cumpărăm CD-ul ci download-ul unui album) dar am o colecție mare de LP pe care nu m-am îndurat să o înstrăinez (și bine am făcut) căci un LP aflat intr-o condiție buna se aude foarte bine pe un sistem bun .

Reply
Facand azi curat prin maculatura, am dat peste primele doua numere ale probabil primei reviste de profil de la noi Hi-Fi & Multimedia, din Nov-Dec 2003.
Daca le doreste cineva, primul care cere e servit...

Reply
Ce păcat ca nu mai avem reviste de profil . A fost odată Hi-Fi & Multimedia, a fost T3, a fost și Hi-Fi Choice , păcat, a durat foarte puțin . Au fost, câțiva ani consecuti expozițiile Hi-Fi Arena ; nu se mai țin din 2010...
Voi ce păreri aveți ? Oare avem nevoie numai de reviste de caccan ? Nici revista Foto nu cred ca mai apare

Reply
Avem in schimb cutiile postale pline cu pliante de la supermaket-uri...
Sincer, as prefera sa nu se mai taie copaci de loc pentru atat maculatura care... ajunge la gunoi... macar de s-ar recicla...
Prefer sa devina un lux "placerea" de a rasfoi un print cu poze frumos colorate, cine mai cumpara azi pe baza de ... "neckermane" ?

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)