Hello There, Guest! Login Register


Cafflano Kompresso

#1
Later Edit: un review mai recent pentru Caflano Kompresso gasiti aici

Am testat la Razvan in showroom un Cafflano, dar nu pentru ca imi plac bauturile alternative ci pentru ca eram curios cat de mult se poate apropia de un espresso , o astfel de constructie de plastic (cu site metalice Smile  ) 

Pentru mine a fost o surpriza ce a iesit. PLacuta. Am folosit cafeaua de la Right Side, acea ethiopie care iesea bitter pe espressoare, si dupa ce am tot incercat sa o domesticim pe Mina, cu aceeasi macinatura, am folosit 12g daca nu ma insel pe Cafflano Kompresso. Tampare cu un capac ce are brand-ul impregnat pe spate, ca sa rezulte si in puc numele (narcisism excesiv) si apoi extractie... Culmea, crema a fost din belsug, iar gustul mai bun ca pe Mina Smile))) Glumesc cumva. Acea Ethiopia e cea despre care spuneam pe alt topic ca nu mi-a placut, fiind prea amaruie. Chestiile astea gen ROK, Cafflano etc., pierd temperatura destul de multa, trebuind sa compensezi cu o apa la 97-98 de grade, pierdere de temperatura ce a dus cafeaua cu pricina intr-o usoara aciditate, deci acceptabila pentru mine.  Daca faci profilare de presiune cu preinfuzie a la Slayer Smile si ai o cafea proaspat prajita, rasnita corespunzator, rezultatul va fi cam asa:

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Nu avea de ce sa fie surpriza... temperatura, macinatura, timpul, toate au fost in parametri unui espresso standard, la fel si presiunea, asa cum am povestit aici:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-E...2#pid78572

Cu temperatura... la fel mi se intampla si mie la minipresso, pun apa clocotind, si la turnarea in compartimentul de plastic ajunge la 92-93. Ceeace nu vad ce ar fi rau... Confused
 
Reply
#3
Am luat si eu un cafflano si recunosc ca nu eram foarte entuziasmat asa avand in vedere ca am si pressopumnp si stiam cum e si minipresso si tot mecanismul din spate dar am zis ca nah.. what the hell..
Asa ca am facut acum prima incercare si este mult peste tot ce am testat adica nu este acel espresso "diluat/apos" care iese pe celelalte doua de mai sus si este chiar ceva wow, fructat, concentrat si asemanator cu rezultatul unui espressor dar totusi diferit.

De ce este mai bun? simplu .. faptul ca are o sita cu gauri foarte asemanatore ca marime cu cele de portafiltru, ca are spatiu decent de 15g pentru cafea, ca poti sa faci si o preinfuzie daca chiar vrei 
Imi plac materiarelele desi are un tamper de plastic care graveaza numele in pucul de cafea (fail!) dar ma gandesc ca se vor gasi niste minitampere in scurt timp.

Daca reusesti sa gasesti raportul castigator intre gradul de rasnire/temperatura apei/presiune poti sa scoti ceva mega memorabil.
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
#4
Cam care ar fi gradul de rasnire optim pentru Caflano? Trebuie espresso grade sau merge si mai mare (si mai uniform) gen ce pot scoate cu o hario sau o wilfa?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Reply
#5
eu am folosit rasnirea de espresso si chiar ma gandeam ca e posibil sa mearga mai fin de atat
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
#6
Dupa cateva luni cu instrumentul, am asternut mai multe impresii in acest review.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Eu am tot fost plecat cu job-ul in ultimele 2 luni si l-am folosit aproape zilnic impreuna cu Kinu M47. Pot sa zic ca sunt foarte multumit de el si am ramas uimit de ce shot-uri gustoase poate scoate. Nu se compara cu ce scot acasa pe Expobar si Honne, insa as putea spune ca de multe ori imi plac mai mult shot-urile pe Kompresso decat ce pot sa servesc in unele cafenele de specialitate din Viena. Diferenta o face probabil cafeaua, eu avand o preferinta pentru cafelele mai acide. Cel mai mult am folosit Ethiopia Yirga/Burtukaana, insa acum am Colombia La Esperanza de la Claro si pot sa zic ca se impaca foarte bine. Am testat si ceva prajit local in Viena, Guatemala de la Alpha Coffee, insa shot-urile aveau un nivel de bitter mai ridicat decat imi place, desi gradul de prajire era mediu.
Pe langa review-ul lui Liviu, as vrea sa adaug ca mie unul mi se pare o modalitate de preparare a cafelei foarte iertatoare. Gramajul nu mi se pare ca schimba atat de mult gustul, iar eu am renuntat la a folosi un cantar. Pur si simplu umplu portfiltrul de la Cafflano cu boabe, rasnesc , dupa care transfer cafeaua inapoi in portfiltru. Pentru extractie nu am folosit niciodata paharul cu care vine Cafflano. De obicei extrag direct intr-un pahar de sticla pentru espresso sau in ceasca. Deoarece sotiei ii place Espresso Tonic am extras si in pahare de 200 de ml fara nici o problema, diametrul lui Cafflano permitand o asezare sigura pe recipiente de diverse marimi.
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
Reply
#8
La faza cu "iertarea" m-am referit mai mult la spectrul gustului, nu al cremei, unde o apa prea "rece" strica mult, la fel si o cafea ce a depasit o luna de la prajire. 

Ramane o inventie extrem de interesanta prin simplitatea unei constructii cu rezultate efective...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Frumos scris, mai putin caciuleala in fata "baietilor destepti" de pe HB, cand aceleasi calcule se facusera si aici cu ceva timp inainte.
Iar un calcul si o argumentare care nu a facut-o nimeni inca, desi in review incepusei sa scrii despre asta, dar ai lasat-o neterminata, ar fi despre apasarea/strangerea finala si acele urechi prevazute in acest scop.
Am facut o investigatie la minipresso, intrigat de cei 8 bari pretinsi de fabricant, acolo nefiind apasare de loc, ci doar strangere, si am fost surprins sa aflu ca un adult poate avea mai multa forta de strangere in maini decat propria greutate ! O lectura pe tema asta aici: http://www.topendsports.com/testing/tests/handgrip.htm
Asa ca baga la inaintare desteptaciunea baietilor "tefele" de pe forumul propriu, ai cu ce te mandri, pe HB nu s-a creeat inca o Kinu sau Honne Tongue
 
Reply
#10
... si daca mai esti si cu televizorul deschis pe stiri ... fortza de strangere se poate dubla , sau ... in functie de partid , chiar tripla ... asta doar ca un exercitiu involuntar si imaginar , pe anumite gaturi subtiri ... Cool ... ( in rest viva TreForze ! ... si asta tot pentru a nu disturbing the  Force ... ) ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#11
Nefiind inginer de formatie si neavand fizica in sange, m-am bazat pe calculele celor de pe home barista, verificate cu Google Smile

renatoa, de ce vorbesti de o strangere finala? Tot procesul e o strangere, de la inceput pana la final. Adica eu nu apas pe capatul pistonului si la final pe aripi, ci continuu pe aripi.

Interesant link-ul, consider si un update in articol, de ce nu...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
chiar mi-a prins bine discutia de mai sus deoarece eram in cautarea unui aparat de vacanta si cochetam intre flair si forge dar acesta pare si el reusit iar pretul e cel care atrage. Big Grin
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#13
Vreo achiziție de grup pe principiul Honne însoțită de o reducere a prețului?
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
#14
Mai primisem vreo 5-6 mail-uri pe tema asta azi Smile Sa nu iasa ca la Brewtus / Honne cu group buy  Smile

L.E. - am postat in acelasi timp Smile  Cine stie, poate la vara, daca o dori RazvanMB...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
As fi curios ce iese din acest group buy pentru ca schema de preturi la nivel mondial e varza...
Nu pricep cum poate fi 129$ pe amazon.com si la jumatate luat din EU, sau chiar din tara...  Confused Huh
 
Reply
#16
daca se comanda pana la paste eu ma bag ....poate distribuitorul de la noi mai are loc de o reducere ptr vanzare in masa Smile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#17
Îi așteptăm pe distribuitori cu oferta.
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
#18
Sunt curios cat de rezistent e plasticul in timp. In filmulet pare a se indoi usor.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
#19
Ar putea să ne spună Ovidiu85 cum s-a comportat de când îl are și până acum.
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
#20
Plasticul e rezistent,flexibil, dupa doua luni de folosire(estimez cam 40-50 de extractii) nu as putea sa zic ca vad semne de uzura. Au fost momente cand am rasnit prea fin si pentru a extrage cafeaua a trebuit sa apas cu toata greutate pe cele 2 urechi. Acestea se indoaie, insa dupa folosire revin la forma initiala.
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
Reply
#21
3 urechi in total, cu cea din spate. Oricum, chiar daca peste ani ar ceda o urechiusa, se poate folosi orice ceasca sau cana cu diametrul potrivit, in locul paharului, pe care apropo l-am scapat pe gresie de vreo doua ori si n-a dat semne de crapare sau puncte de impact tip floare. Pe forumurile de afara nu sunt raportari negative in acest sens.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Liviu, este posibil ca cei doi distribuitori de Caffllano Kompresso (Tasetcrafters si Barshaker) sa citeasca discutia noastra si sa ne faca vreo oferta sau trebuie sa-i intrebam?
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
#23
Tastecrafters este exclusiv. Barshaker este revanzator pentru ei. 
I-am dat azi link-ul topicului lui RazvanMB (Tastecrafters) si a zis ca asa la prima vedere nu prea are cum si ce sa faca dar a promis ca da mai departe email la producator sa intrebe ce se poate face si in ce conditii. Deci mingea e in alt teren Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
(08-03-2018, 17:31)Lyvyoo Wrote: Nu am stiut ca este o relatie profesionala intre ei.
Oricum, multumesc si ramane de vazut.

Tastecrafters este exclusiv. Barshaker este revanzator pentru ei. 
I-am dat azi link-ul topicului lui RazvanMB (Tastecrafters) si a zis ca asa la prima vedere nu prea are cum si ce sa faca dar a promis ca da mai departe email la producator sa intrebe ce se poate face si in ce conditii. Deci mingea e in alt teren Smile
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
#25
Ar trebui o lista ca sa știe distribuitorul câte comenzi sunt, apoi sa ia în calcul ca cei care le cumpăra devin testeri și dacă totul e ok urmează impresile și reclama deci.... 
Oricum se inovează și inventează tot mai mult pe acest segment, deci dacă nu vinzi acum ai șanse mari ca la anul sa nu mai știe cineva de tine
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#26
Mai mult se copiaza decat se inventeaza... Smile primul lor model de voiaj, cu rasnita incorporata, este deja vandut de chinezi la juma de pretz... Wink
 
Reply
#27
(08-03-2018, 17:11)florandrei Wrote: Liviu, este posibil ca cei doi distribuitori de Caffllano Kompresso (Tasetcrafters si Barshaker) sa citeasca discutia noastra si sa ne faca vreo oferta sau trebuie sa-i intrebam?

Citim stai linistit.. Smile

Group buy la produsele "mici" se intelege la cantitati de mii de bucati, sau de ex in cazul aeropressului vorbim de containere, deci este destul de greu de gasit oportunitati la 5-10 bucati.

Recomand pentru toti interesati sa faca o vizita la Tastecrafters si veti fi uimiti de profesionalismul lui Razvan, si de showroomul + echipamentele lui.
Crede-ma dupa un pic de testing, conversatie, filosofie, vei fi compensat mai mult ca si cu o reducere de x %.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#28
Salut MyR
Smile "Citim stai liniștit..", sună ca în bancul cu cei 2 vorbitori la telefon care se bucurau că, odată cu venirea Revoluției din '89, nimeni nu le mai ascultă telefoanele, iar o altă voce le spunea: "se mai ascultă, se mai ascultă"?

Revenind, când spui produse "mici" te referi la dimensiuni de gabarit sau la preț?
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
#29
Salutare, ii multumesc lui @MyR pentru apreciere, si noi ne-am dori sa avem macar 5% din know how ul si profesionalismul lor pe logistica Smile 

Revenind on topic, sunt in discutii cu Justin de la Cafflano pentru proiectul Espressoman.ro. Astept un raspuns si mai ales, un numar cat mai mic de unitati pentru care se poate face un group buy la un pret redus semnificativ. 

Asa cum spunea si Myr, intradevar ne raportam teoretic la sume. Daca un Kompresso costa 70 de euro sa zicem si un Brewtus 1200 euro, la un calcul simplu echivalenta e de 1:17. Adica daca pentru Brewtus se accepta un group buy de min 10 buc pentru un Kompresso ar trebui sa fie sa zicem 170 de buc, adica 9 cutii. Ideea e ca toate reducerile se fac in functie mai mult de valoarea in bani a comenzii date si mai putin neaparat ca si numar. 

Totusi, sperantele mele sunt ca un group buy pe Kompresso sa se poata face la un numar relativ mic de bucati. 

Revin cu noutati cum primesc ceva concret.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#30
(08-03-2018, 20:20)florandrei Wrote: Smile "Citim stai liniștit..", sună ca în bancul cu cei 2 vorbitori la telefon care se bucurau că, odată cu venirea Revoluției din '89, nimeni nu le mai ascultă telefoanele, iar o altă voce le spunea: "se mai ascultă, se mai ascultă"?

Tongue Big Grin
 
(08-03-2018, 20:20)florandrei Wrote: Revenind, când spui produse "mici" te referi la dimensiuni de gabarit sau la preț?

Pret categoric. ( mai bine zis valoare )
La o rasnita sau un espessor mai gasesti cate ceva, si la un group buy totusi vorbim despre sume.
De ex valoarea a 10-15 buc kompresso este cat doar un shipping OK din SUA pana EU.
( cand vorbim despre entati juridice, plata TVA, vama, etc. )
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 4 Guest(s)