Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua prajita in stil italian (1st wave coffee)

(07-03-2019, 10:56)baloozzy Wrote: Beți-o p-asta!   Angel


[Image: fucking_strong_coffee_verdammt_starker_kaffee.jpg]

suna a injuratura... glumata!
oricum, 'dupa d-voastra!'
si numai dupa ce ati terminat partea de fucking!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
(07-03-2019, 10:56)baloozzy Wrote: Beți-o p-asta!   Angel

... Nu prea merge .... " coffee with a bright, distinctive acidity. You’ll taste crisp citrus, as well as more subtle notes of kiwi and peach  ... "   ( source )

     Unii dintre noi , am recurs la acest tip de cafea ... tocmai pentru a scapa de aceasta " aciditate vibranta " ... si mai ales ca in plan national , destul de greu ( sau deloc )  se poate gasi un amestec prajit astfel incat , sa limiteze aciditatea la zero ... in rest ... si noi ne dorim o cafea proaspat prajita ( ... daca se poate in amestec / blend  si care sa fie chiar mai gustoasa decat o miscela ... Cool ) ... pana atunci insa , folosim miscelele napoletane k fiind , cele mai apropiate de acest deziderat ... ( ptr. gustul nostru , al celor care nu agreeaza aciditatea in espresso ... Big Grin ... ) .

    ... sper sa nu fiu iar interpretat , k Gica - contra ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
(07-03-2019, 19:27)Levo Wrote:
(07-03-2019, 10:56)baloozzy Wrote: Beți-o p-asta!   Angel

... Nu prea merge .... " coffee with a bright, distinctive acidity. You’ll taste crisp citrus, as well as more subtle notes of kiwi and peach  ... "   ( source )

     Unii dintre noi , am recurs la acest tip de cafea ... tocmai pentru a scapa de aceasta " aciditate vibranta " ... si mai ales ca in plan national , destul de greu ( sau deloc )  se poate gasi un amestec prajit astfel incat , sa limiteze aciditatea la zero ... in rest ... si noi ne dorim o cafea proaspat prajita ( ... daca se poate in amestec / blend  si care sa fie chiar mai gustoasa decat o miscela ... Cool ) ... pana atunci insa , folosim miscelele napoletane k fiind , cele mai apropiate de acest deziderat ... ( ptr. gustul nostru , al celor care nu agreeaza aciditatea in espresso ... Big Grin ... ) .

    ... sper sa nu fiu iar interpretat , k Gica - contra ... Cool ...

+1
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
Buna ar fi o lege din asta si la varza noastra... din bruxel...
O ocazie unica pentru miscelatorii... sa ramana in traditia goala... 

http://www.bigislandvideonews.com/2019/0...ses-house/

Sa vedem atunci cum o scalda cu procentele... tz% din magazia aia, in care... habar n-am din ce vapor am descarcat acolo, dar nu conteaza...
 
Reply
(09-03-2019, 11:27)renatoa Wrote: Buna ar fi o lege din asta si la varza noastra... din bruxel...
O ocazie unica pentru miscelatorii... sa ramana in traditia goala... 

http://www.bigislandvideonews.com/2019/0...ses-house/

Sa vedem atunci cum o scalda cu procentele... tz% din magazia aia, in care... habar n-am din ce vapor am descarcat acolo, dar nu conteaza...
Nu cred ca are cum sa scrie producătorul exact pe o pungă cate grame sunt din fiecare Arabica/robusta. Poate doar sa scrie proveniența. Ex. Arabica india, columbia, "otopia" Smile. Plus ca fiecare producator are reteta lui "secreta".
.
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
Ba exact asta cere legea:
"requires coffee blend labels to disclose regional origins and percent by weight of the blended coffees"

Tocmai ca sa se asigure ca bei acolo 30-70, si nu invers Wink
Daca se impune la salam, sa stii cat soric/grasime si cata carne conine, nu e si ala tot un "blend" ?
Certificarea de origine este ca sa iti asigure "secretul", ca nu il folosesc si altii in scop comercial, dar acasa poate oricine face "miscella napolitana" Big Grin
 
Reply
(09-03-2019, 12:27)renatoa Wrote: Ba exact asta cere legea:
"requires coffee blend labels to disclose regional origins and percent by weight of the blended coffees"

Tocmai ca sa se asigure ca bei acolo 30-70, si nu invers Wink
Daca se impune la salam, sa stii cat soric/grasime si cata carne conine, nu e si ala tot un "blend" ?
Certificarea de origine este ca sa iti asigure "secretul", ca nu il folosesc si altii in scop comercial, dar acasa poate oricine face "miscella napolitana" Big Grin
Legea, cel puțin la noi, e mai maleabilă ca latexul. De exemplu, poti sa scrii ingredientele in ordinea descrescătoare compoziției. Exemplu: carne porc, slănină, condimente.
Nu esti obligat sa scrii carne porc 90%, slănină 8%, condimente 2%. Știi ce e în salam dar nu stii cat Smile.
Ar fi bine sa fie mai strictă legea in alimentație, macar am stii ce "băgăm" in noi.
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
(09-03-2019, 12:27)renatoa Wrote: ... dar acasa poate oricine face "miscella napolitana" Big Grin

... pe bune ... ? Big Grin  ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Sigur, dar nu e musai sa iti si iasa... Big Grin
 
Reply
Ar fi bine daca s-ar debloca topicul celalalt, am mai glumi si noi acolo... Smile
 
Reply
(12-03-2019, 12:20)renatoa Wrote: Ar fi bine daca s-ar debloca topicul celalalt, am mai glumi si noi acolo... Smile

vrei sa spui... cine mai ia in serios forumul asta!?
unii glumeste, altii iau in serios si se incontreaza; traiasca cei care i-a pus lumina!

p.s.
dinspre mine, nu te vad, doar ca nu eram acolo, ci la guest-i Smile

apropo, @Lyvyoo: vad ca nu mai sunt in stare sa leg 2 cuvinte de gramatica lor... n-ar fi mai bine sa se inchida si topicul asta; si sa ramanem... prajiti usor Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Mai optimist, Radu, asta-i secretul tineretii pe aici!  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
+1
mersi, Lyvyoo!
mai senin adica, dar cu dozare, pentru ca seninatatea poate deveni in context, detasare, lipsa de interes, zgomot... Smile

p.s.
la un moment dat mi-am zis sa numar pana la 10 macar, inainte de-a o da cu postarea...
problema era ca nu mai apucam sa citesc nimic din forum, tot numaram... Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Dar de ce nu se exploateaza potentialul nemarginit al sectiunii off topic?
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
A cumparat cinev de la https://www.espresso-international.com ? Am vazut ca au ceva miscele in oferta si as incerca si eu Toraldo ala ca mi-a facut pofta @Levo .
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Da, eu. Am mai mentionat sursa de cel putin 2 ori in topic. Din punctul meu de vedere au fost foarte OK, i-am rugat sa incerce sa imi trimita miscelele cat mai "proaspete" posibil. Mi-au confirmat pe mail ca au vazut rugamintea mea si intr-adevar tot ce am primit avea mai putin de 3-4 luni de la data ambalarii.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Perfect. Mulțumesc mult pentru promptitudinea răspunsului.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
(15-03-2019, 11:55)mmariusc Wrote: Da, eu. Am mai mentionat sursa de cel putin 2 ori in topic. Din punctul meu de vedere au fost foarte OK, i-am rugat sa incerce sa imi trimita miscelele cat mai "proaspete" posibil. Mi-au confirmat pe mail ca au vazut rugamintea mea si intr-adevar tot ce am primit avea mai putin de 3-4 luni de la data ambalarii.

Condițiile sunt cele scrise pe site, adică treb comanda minima de 50eur? Și transportul e doar 10 EUR?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Cand am comadat eu anul trecut limita era mai mica de 50 de euro, in jur de 30 cred. Dar acum da, acelea sunt conditiile.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Mai am juma'de kg de Harem si sunt dispus să o împart Smile
Dacă sunt useri prin zona jud. Alba Si vor sa o încerce, cu mare drag.
Eu sunt foarte impresionat, cea mai bună cafea băută de mine pana acum. Urmeaza Danesi.
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
(22-03-2019, 13:33)remusmarian Wrote: Mai am juma'de kg de Harem si sunt dispus să o împart Smile
Dacă sunt useri prin zona jud. Alba Si vor sa o încerce, cu mare drag.
Eu sunt foarte impresionat, cea mai bună cafea băută de mine pana acum. Urmeaza Danesi.

Ți-am dat PM sunt interesat, am propus un troc cu Pellini Top din ian 2019, e extraordinara
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
... Iar o cafea buna , Barbera Clean Cup Blend  se situeaza cumva in trendul forumului - adica , formata din doar doua origini ( specialitati ? Cool )  Costa Rica si Columbia ... dar , prajita in stil napoletan - cu ulei pe boabe - si proaspat prajita Big Grin ... insa , nu in RO.
    Voi face abstractie de " poveste " si intru direct in caracteristicile observate ... respectiv corpolentza mediu spre heavy , fara amar pe retrogust , puternic parfumata , fara gusturi de fructe , flori , ciocolata ... etc. doar cafea buna si atat.
     Chestia cu ECO , nu am crezut-o niciodata - la nici un aliment , deci si aici am retzineri ... in rest ... si cu lapte este excelenta - insa , k o parere pers. se poate si mai bine de atat ... lipseste totusi  , complexitatea aromelor unei miscele formate din mult mai multe origini si lipsa acuta a unui strop de robusta- si nu este doar parerea mea Cool ... dar , e destul de reusita  si asa ...


[Image: fb8VJRo.jpg]

[Image: YDb07Xa.jpg]

[Image: iZ8ztvS.jpg]

[Image: c6OfKeO.jpg]

[Image: YoyrhVu.jpg]

[Image: C0fzo5z.jpg]

[Image: taOWgyM.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Am gasit Pellini Top din ianuarie 2019, mi se pare excelent - boabele arata clar mai bine decat la alte italiene, gust foarte complex, lejer, fara pic de bitter. O experienta deosebita, destul de diferita de tot ce am incercat din miscelele italiene, in sensul ca e mai delicata si cred ca ar fi ok si pentru colegii care nu se impaca asa mult cu stilul mai prajit sud-italian.
Cred ca conteaza si faptul ca e prajita relativ recent (pentru o cafea ambalata comerciala bineinteles), nu gasesti asa usor de 2 luni

[Image: Zkk9cAi.jpg]

[Image: 0xibQ1Q.jpg][Image: ZJ8PeEP.jpg][Image: 4V7itZk.jpg]
P.S. Cescuta mica e de la strabunica, pe vremea aia erau apreciate cestile din portelan cat mai subtire Smile Isi cumpara cafea verde, o prajea intr-o tigaie speciala si o bea la ibric
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(23-03-2019, 12:23)dragos.stoian Wrote:
(22-03-2019, 13:33)remusmarian Wrote: Mai am juma'de kg de Harem si sunt dispus să o împart Smile
Dacă sunt useri prin zona jud. Alba Si vor sa o încerce, cu mare drag.
Eu sunt foarte impresionat, cea mai bună cafea băută de mine pana acum. Urmeaza Danesi.

Ți-am dat PM sunt interesat, am propus un troc cu Pellini Top din ian 2019, e extraordinara 

@remusmarian ți-am dat PM in legătură cu cafeaua Harem, ai primit?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Ieri am deschis o pungă de Kimbo Top Flavour si sincer nu prea mi-a placut.
Extrasă 1.1, 1.2, 1.2,5.l, 1.3, la 88, 91, 93 de grade, tot nu scăpăm de aciditate. Pe la 88-90 se simțea o ciocolată amaruie dar slabut.
Am incercat si cu lapte dar nu prea mi-a placut nici asa. Mai încerc, poate ii gasesc sweetspot-ul. Kimbo-urile cu robusta in compozitie au un gust mai dulce si mai aromat, părere personală. [Image: 45d9e74603278c4791d45205b5ccb7d8.jpg][Image: bcbcb760ee6bc860cfd2f43c7e173b4d.jpg]

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
(05-04-2019, 17:15)remusmarian Wrote: Ieri am deschis o pungă de Kimbo Top Flavour si sincer nu prea mi-a placut.

... Nush ' ce sa zic , ultimul Kimbo testat , a fost un Bar Superior Blend , tot la 1 kg si ne-a placut ... insa , exista miscele si mai reusite ...
    Mai mult decat modul in care este extrasa , ma intereseaza data ambalarii ... este cruciala vechimea cafelei , pentru definirea calitatii gustului ... ( parerea mea ...  Angel ... ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
(05-04-2019, 17:30)Levo Wrote:
(05-04-2019, 17:15)remusmarian Wrote: Ieri am deschis o pungă de Kimbo Top Flavour si sincer nu prea mi-a placut.

... Nush ' ce sa zic , ultimul Kimbo testat , a fost un Bar Superior Blend , tot la 1 kg si ne-a placut ... insa , exista miscele si mai reusite ...
    Mai mult decat modul in care este extrasa , ma intereseaza data ambalarii ... este cruciala vechimea cafelei , pentru definirea calitatii gustului ... ( parerea mea ...  Angel ... ).
Aici e un minus din pacate, ambalată OCT18...
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
(05-04-2019, 17:32)remusmarian Wrote: Aici e un minus din pacate, ambalată OCT18...

... Nu e chiar o nenorocire , dar era muuult mai bine daca era ambalata prin feb - mar '19 ... pe cand asa , au mai scazut un pic aromele ... ( deja pe 18 implineste 6 luni ... incepe sa stea in sezut ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
(05-04-2019, 17:15)remusmarian Wrote: Ieri am deschis o pungă de Kimbo Top Flavour si sincer nu prea mi-a placut.
Extrasă 1.1, 1.2, 1.2,5.l, 1.3, la 88, 91, 93 de grade, tot nu scăpăm de aciditate. Pe la 88-90 se simțea o ciocolată amaruie dar slabut.
Am incercat si cu lapte dar nu prea mi-a placut nici asa. Mai încerc, poate ii gasesc sweetspot-ul. Kimbo-urile cu robusta in compozitie au un gust mai dulce si mai aromat, părere personală. [Image: 45d9e74603278c4791d45205b5ccb7d8.jpg][Image: bcbcb760ee6bc860cfd2f43c7e173b4d.jpg]

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Am incercat sa o rasnesc mai fin si ristretto e ce trebuie.
Mai lunga parca nu are "vlagă".
Acum cu miere e mai ok, mersi Levo, nu m-a batut gandul pana te-am vazut pe tine.
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
(08-04-2019, 17:31)remusmarian Wrote: Acum cu miere e mai ok, mersi Levo, nu m-a batut gandul pana te-am vazut pe tine.

... Big Grin ... tot e bine , ptr. ca nu ai refuzat din start ideea ... ( sunt destule metode , sa castigi pariul cu cafeaua ... Cool  ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)