Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua prajita in stil italian (1st wave coffee)

(23-05-2019, 22:49)dragos.stoian Wrote: @Levo, ce stii de cafeaua Mauro, e sudica din regiunea Calabria, ai incercat-o?

Si ce zici de Passalaqua Mekico (100% Arabica), ai recomanda?

... Mauro n-am incercat , dar Mekico stiu ca este de multi ani bine vanduta / chiar preferata , mai ales prin  Germania ... acum , depinde cum va place ... ( personal optez ptr. retzete cu ceva robusta in compozitie ... pe post de condiment Cool )

P.S .  - ... trebuie sa soseasca si Barbera Mago in RO ( proaspata )  ... dar , este varianta din Napoli - a lui Don Francesco - si nu cea din Messina / Sicilia  a lui Don Antonio - fratello ( ... aceea este  Barbera.it care nu ajunge in RO ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
salut
mango de pe espresso international a cui e ? Smile
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
(24-05-2019, 11:45)ariany_78 Wrote: salut
aia mango de pe espresso international a cui e ? Smile

... Salve,

 e tot a lui Don Francesco ... adica . prajita in Napoli ( Barbera.com )
cea siciliana ( ... a fetelor ) nu stiu din ce motiv , nu ajunge in RO . ( difera atat culorile / designul ambalajelor , dar mai ales gustul cafelei - fiind mai apreciat cel din Napoli - pe surse ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Tre Forze the best ! Smile
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
Kimbo top flavour,de 3 luni.
Imi place mult,are acea aroma napoletana pe care am regasit-o în Izzo sau Borbone, dar mai lejeră, adică nu pare prajita atât de tare

[Image: drntLA0.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(27-05-2019, 08:30)dragos.stoian Wrote: Kimbo top flavour,de 3 luni.

... Pai ce are ? ... Smile ... E f. buna ... ( 1 luna juma'  ai trebuie numai k sa fie bine degazata ... ) .

                 In asteptare de Barbera , am gasit in schimb o alta cafea ... din clasa celor ce nu trebuie ratate .
      Nu mai fac descrieri , dar nu seamana la gust cu nimic din ce am incercat pana acum ... e altceva , un gust nou ... dar exceptional de bun . Mi-a bulversat clasamentul ... am luat arabica 100% din greseala , care este asa de buna  ... acum ma gandesc , cum o fi Miscela Gran Aroma ? - pe care trebuia sa o iau initial Angel ...
                 Mare pacat , ca nu se gaseste si in RO ... daca intamplator o gasiti , recomand cu placere iubitorilor stilului ...


[Image: 0KyiBi0.jpg]

[Image: PHNfPpD.jpg]

[Image: eNCpGcj.jpg]

[Image: TMtIy6s.jpg]

[Image: xFsEZFn.jpg]

[Image: oNZjUzW.jpg]

[Image: wXyDw4S.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Păi am fost bucuros ca am gasit de 3 luni Smile

Iau de la kfea si pot spune ca preturile sunt mai mici decat oriunde, fie ca vb de Amazon, Espresso international sau chiar site-ul producătorilor (am si avantajul ca stau in Buc si ma pot duce in showroom evitând pretul transportului, de ex acum ma tentează o cafea Arcaffe de pe Barshaker, dar daca iau o punga de250g de 23-28 de lei si mai platesc si transportul 20-25, praCtic e ca si cum s-ar dubla costulSmile

Nu fac reclama, duduile nu sunt mereu politicoase si am avut o experienta f neplăcută cand am intrebat ce termen are o cafea - au urmat cateva tel de la mai multi din echipa in care se mirau ca de ce intreb asta, ca nu au niciuna expirata si pana la urma nu m-au lamurit defel.

Iar majoritatea cafelelor sunt cam vechi, dar eu pândesc siteul si cum vad ca o cafea dispare de pe stoc, ii intreb cam cand o aduce iar, astept si vad cand intra iar pe stoc si de cele mai multe ori asta înseamnă că e de 2-3 luni.

Sau ma duc in showroom si iau la mana pungile de pe raft până gasesc una mai noua Smile

(29-05-2019, 18:23)Levo Wrote:
(27-05-2019, 08:30)dragos.stoian Wrote: Kimbo top flavour,de 3 luni.

... Pai ce are ? ... Smile ... E f. buna ... ( 1 luna juma'  ai trebuie numai k sa fie bine degazata ... ) .

                 In asteptare de Barbera , am gasit in schimb o alta cafea ... din clasa celor ce nu trebuie ratate .
      Nu mai fac descrieri , dar nu seamana la gust cu nimic din ce am incercat pana acum ... e altceva , un gust nou ... dar exceptional de bun . Mi-a bulversat clasamentul ... am luat arabica 100% din greseala , care este asa de buna  ... acum ma gandesc , cum o fi Miscela Gran Aroma ? - pe care trebuia sa o iau initial Angel ...
                 Mare pacat , ca nu se gaseste si in RO ... daca intamplator o gasiti , recomand cu placere iubitorilor stilului ...


[Image: 0KyiBi0.jpg]

[Image: PHNfPpD.jpg]

[Image: eNCpGcj.jpg]

[Image: TMtIy6s.jpg]

[Image: xFsEZFn.jpg]

[Image: oNZjUzW.jpg]

[Image: wXyDw4S.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
la noi, in Chisinau, au aparut pe raft  Borbone Blue, Red si Oro.

cand mi se termina cafeaua ce am acum, poate incerc ceva de la ei.

care e cea mai recomandata din astea 3?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(30-05-2019, 18:39)maki Wrote: ... care e cea mai recomandata din astea 3?

 ... Qualita blu migliore ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
grazie @Levo
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Ce căni sunt acestea?
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Astea https://grancaffegambrinus.com/en/shop/t...-60x157mm/
 
Reply
ce ziceti de asta?

[Image: vk7SgY1.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
unde?
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
(02-06-2019, 13:29)maki Wrote: ce ziceti de asta?

... ' Aia da cafea ...  Cool ... ce sa mai zicem , ai dat lovitura ... sa o beti sanatosi ... Wink ...

... Asteptam sa ajunga si la noi ... dar parca vine pe jos , nush ' ce naiba ... Dodgy ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(02-06-2019, 14:31)ariany_78 Wrote: unde?

la Chisinau
(02-06-2019, 15:12)Levo Wrote: Aia da cafea

mmm

@Levo, pe ai merge personal? Borbone Blue sau Barbera din ultima poza?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(02-06-2019, 19:45)maki Wrote: @Levo, pe ai merge personal? Borbone Blue sau Barbera din ultima poza?

... Pai ... cam pe Barbera  , iar cand m-as satura de prea mult bine , as mai incerca si cate un Borbone ... ca sa fie diversitate ... Smile ... ( dar , mai intai sa apuc sa incerc si eu 3 cesti de Hesperia in 3 zile diferite - si apoi spun precis Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
salut
@Levo cestile de la Gambrinus (am vazut ca detii asa ceva pe langa alte 100 de cesti cescute si canute Smile, chiar ma intrebam unde le pui pe toate Smile ) sunt identice cu cele de la Bezzera de espresso (facute de Nuova Point)?? sau sunt mai groase

Tks
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
(03-06-2019, 11:34)ariany_78 Wrote: ... sunt identice cu cele de la Bezzera de espresso (facute de Nuova Point)??


   Salve ... nu sunt nici identice si nici de la Nuova Point ... Wink ...


[Image: upZIwEM.jpg]

(03-06-2019, 11:34)ariany_78 Wrote: ... sau sunt mai groase


   ... As zice ca ... putzin mai groase ...


[Image: McOrD0m.jpg]

[Image: OqnR4Iv.jpg]

P.S .  -  cesti groase , de espresso are Kenon ( ... dar nu toate modelele ) doar cel , pe care il are si Herr @ Damian The Man
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Asa este, au peste un cm cred.


https://www.raiplay.it/social/video/2019...TbGTyk959A
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Multumesc amandurora...nu am reusit sa vad nimic in link dar am cautat dupa marca si cred ca am gasit modelul...da, sunt groase
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
(14-04-2019, 10:37)Levo Wrote: ... Ok. Cand ajunge cafeaua in RO , ma anuntza si voi scrie aici ... ( LINK ptr. comanda )

Idea  ... Hint  -  pentru cei interesati , aseara s-a descarcat cafeaua Barbera proaspata / din toate categoriile ...

(04-06-2019, 08:43)ariany_78 Wrote: Multumesc amandurora...

... Cu mare drag ... ( ar fi mai fi o varianta rezonabila Cool )


[Image: 6Lb5RIZ.jpg]

[Image: r7XUdhO.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
de acord...si varianta Barbera este 6.9 euro/buc pe espresso-international pe cand cele Gambrinus sunt 10 euro buc (set de 6 ) + 30 oiro Smile transportul => cam mult, 15 euro/buc

Multumesc!
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
(02-06-2019, 13:29)maki Wrote: ce ziceti de asta?

... venim din urma cu ... Big Grin ... marfa veche de 3 saptamani ... care nici nu s-a degazat bine ... Cool ...



[Image: mdKotZg.jpg]

[Image: l6Qp1Mj.jpg]

[Image: GHWPTjd.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
asteptam descrierea ta profesionista Smile
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
Si eu astept, ca mi-ai starnit curiozitatea cu italienele astea. Cred ca am sa iau o punga sa o incerc pe flair.

Chiar, poti trage cateva shoturi pe flair sa ne zici daca ies bine?
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(05-06-2019, 13:32)ariany_78 Wrote: asteptam descrierea ta profesionista Smile

Ai inceput sa taxezi per punga revizuita, Levo... ?!  Huh
Vai vai ce rusinica...
 
Reply
... Big Grin ... Descriere ... ar fi cam mult spus , mai degraba o mica prezentare orientativa , ptr. cei ce mai trec pe aici si ar putea fi tentati , sa incerce si altceva.
     Nu intentionez sa fac nici o reclama , nimanui ... oricat de mult as aprecia o cafea , ptr. ca  nu ar fi nici  fair si nici elegant din partea mea ... si apoi , omul in general ( ... si eu in special Big Grin )  este intr-o continua schimbare / cautare spre nou sau , spre mai bine ...
     Oricum , pana nu se termina Maresca , nu voi incepe nici o alta punga ... Cool ...


 
(05-06-2019, 13:41)Laddu Wrote: Chiar, poti trage cateva shoturi pe flair sa ne zici daca ies bine?


   Daca ma crezi , doar am deschis valiza cu flair -ul  , l-am vazut ca este acolo dar nu l-am asmblat  ... si undeva inaite de concediu cu cateva zile , voi face niste probe k sa vad daca are rost sa-l mai car dupa mine ... in rest al consider o solutie de compromis ( ... fara suparare ) , pe care sunt dispus sa o fac , doar pentru un rezultat putin mai bun , decat as putea obtine pe un aeropress ... Cool ... altfel , pentru uz curent am cu ce extrage un espresso bun ...

(05-06-2019, 13:55)renatoa Wrote: Ai inceput sa taxezi per punga revizuita, Levo... ?!  Huh
Vai vai ce rusinica...

... sau mai degraba taxat , la fiecare punga ... Big Grin ... k 737 MAX consemnat la sol ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
da ,taxat pt lipsa de feedback Smile ( @Levo este expertul la non-actrituri  Smile Smile Smile )
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)