Hello There, Guest! Login Register


Berea!

Ipa cu riesling Smile Mi s-a parut bestiala, seaca, aromata, hazzy, fructata...

100beers.bg inca mai au transport gratuit in Ro luna asta, promo special. Va recomand, a ajuns cutia întreagă.

[Image: KmhYjry.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
https://www.economist.com/christmas-spec...lobal-beer
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
"100beers.bg inca mai au transport gratuit in Ro luna asta, promo special. Va recomand, a ajuns cutia întreagă. "

Am facut si eu o comanda acum si nu am fost taxat la transport; se pare ca inca mai e valabila "promotia"
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
O sa incepem sa iubim automatele... si capsulele... dar nu de cafea... Big Grin
Cu treaba asta LG isi reconfirma numele "Life is Good" Big Grin

https://techcrunch.com/2019/01/06/lgs-ca...-patience/

Pare ca nu baga chimicale daca dureaza 2 saptamani... Confused
 
Reply
Inteligenta masinarie Smile
Chimicalelel (adjuvantii) sunt bagate la fierberea mustului  pentru a ajuta actiunea enzimelor si obtinerea unui extras cat mai mare intr-un timp foarte scurt.
Presupun ca ai capsule cu must de malt, amestec de extras de hamei si drojdie
Fermentarea se face liber, si din cauza asta dureaza 2 saptamani. Probabil controleaza un pic temperatura pentru a asigura o fermentare corecta.
Sunt curios daca mai ai nevoie si de maturare in sticla pentru imbogatirea cu CO2, sau are si butelie.

Interesant tonomat
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
... din cate se vede , ar avea loc pe noptiera ... Cool ... ( numai sa nu fie zgomotos ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Harta berilor craft de la noi (cam 50):
https://beercraft.ro/marci/?fbclid=IwAR3...Remv_Q_9Hw
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Pe DigiLife in clipa asta este documentarul Ingrediente, episodul despre cafea, lume buna multa acolo... Smile
Deseara la 19:15 sunt doua episoade despre bere Wink
 
Reply
Ham, ham...

https://www.mediafax.ro/economic/un-tana...o-17845008
 
Reply
https://www.doctorulzilei.ro/berea-de-ce...te-curata/
 
Reply
Mister, postam doar asa ca sa facem norma zilnica?
Pe langa faptul ca ala e un site semidubios de can can medical, berea chiar face rau. Berea industriala. Niciun articol de acest gen din presa din RO nu face diferenta intre berea artizanala si cea craft si nici nu se spune pe ce tip de bere s-a facut studiul, la fel ca in cafea. Una e o cafea SO, pe care ai extras-o espresso si ai facut studiul respectiv legat de cofeina sau alte chestii, alta e o cafea miscella italiano verro, pe care ai tras-o la filtru. Cantitatile de cofeina vor fi fundamental diferite, de unde si rezultatele studiilor ar trebui sa fie diferite. 

De aceea zic, daca avem o sursa de incredere intr-adevar, merita pus link. Daca nu, doar adaugam kb la baza de date MySQL a forumului
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... Tentativa de  ... primavara , cu sutien de iarna ... Cool ...


[Image: AA2Bq0m.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Hai noroc! Mie s-au parut extrem de dulci cand le-am luat din Lidl candva. Bine, belgienele au zahar in compozitie si nu se supara nimeni. IPA-urile si stout-urile n-au voie de la Doamne Doamne, desi exista stout-uri cu drojdie belgiana (vezi cele de la Oriel) care folosesc si zahar.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
When beer and coffee collide ...

[Image: D7lK01e.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Ce sa zic, nu mai esti deloc incepator. Ai doar beri excelente acolo, felicitari!
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Mie mi-a placut atat de mult Screwed Up incat o consider printre cele mai bne IPA din Romania, daca nu cea mai buna. Mai exista o delicatesa a  momentului, colaborare Bereta + homebrewing community, care pur si simplu te da pe spate. Diferenta intre cele doua ar fi dulceata si amarul, Screwed up fiind mai putin dulce si doar usor fructata, cu un plus semnificativ de amareala si pin. Bereta BBC e un cvasicompot tulbure, cu un echilibru extrem de interesant intre dulce, amar si fructat.
[Image: vSF3uKd.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(21-02-2019, 11:23)Lyvyoo Wrote: Mie mi-a placut atat de mult Screwed Up incat o consider printre cele mai bne IPA din Romania

... Az... Multa sanatate @Lyvyoo ... am notat ideea , iar in imaginea de mai sus  avem asaltul de dimineatza ... ? Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Deja beau cafele fructate dimineata, ce-ari fi sa mai beau si beri cu note de hamei intens? Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Multumesc @Alin T., elegant ca intotdeauna, dar mai e mult pana departe pentru mine! Mai ales ca ultimele luni au fost monopolizate de vinuri, ca deh, anotimpul Big Grin
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Pai cu atata vin era sa ratezi anotimpul stout-urilor Smile De acum ies usor, usor din productie si vin IPA-urile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Prind si eu ultimul tren, ce sa mai fac acum Big Grin
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
... Nefiltrata e si mai bine ... Dodgy ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... printre ultimele brunete de iarna ... Cool ...


[Image: 6zXPTKO.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Noua generatie de berari
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Daca tot e vineri...

[Image: ok70RKd.jpg]
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Moamaaa! Trebuia sa iei doua, trei Draso, caci a iesit in topul berilor romanesti all time. Aviz amatorilor, cele cu eticheta alba sunt colaborari home brewers - comercial brewers. Aia nu isi dau in cap si nici nu lauda corporatiile si traditiile  Rolleyes
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Știu, mi-a fost recomandată din mai multe surse. Găsesc și local dacă mă prinde Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Inca sarbatorim ziua constantei... fara nutella Smile
[Image: wNZmseih.jpg]
 
Reply
Mascotte...Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
Bune dar prefer OCB ultimate Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)