Hello There, Guest! Login Register

Berea!

In Cluj se intampla lucruri frumoase!

Sărbătoarea lunară a producătorilor de bere artizanală, la Cluj: Craft Tranzition Party

PLus ceva buuun de tot, de aseara, ceea ce va doresc si voua  Smile 

[Image: EMZdWgq.jpg]
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
... Parca tot mai buna e Beretta & Draso ... dar , e buna si asta ... Big Grin ... ( Triumph sa fie ... )

[Image: xxdIYIp.jpg]
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
Alta bunicica de la Cluj, dar nu ca Draso  Smile

[Image: 6NmRj1W.jpg]
Brewtus | Honne | AeroPress | Aergrind

Reply
O colaborare reusita bicaz-bucuresti, intre cea mai buna fabrica in stil belgian, Oriel București, si cea mai buna fabrica de stout-uri, Wicked Barel Neamț. Poate un pic pre acidulată pentru gustul meu, preferand ca stout-ul sa fie cremos si acidulat maxim cat o IPA.

[Image: nmUixSh.jpg]

Reply
... fara sutien dar , de tai chi ... Cool ...

[Image: Vve9wuY.jpg]
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
[Image: 43bef0031efcb9f7a9fc0a2a69631f7d.jpg]
Încercăm chestii noi...
Puse la răcit pana adorm copii
Acasa: DC Studio, Compak E8 + OE Funnel, Bravo Tools
Delegatie: Kinu M47, Cafflano Kompresso si Aeropress

Reply
Si acum concluziile mele personale:
  - belgianca.... nu as mai da 13 RON pe ea (Kaufland).... mi s-a parut o bere lipsita de corp, cu o "alura" de filtrata; gust fad. O bere corecta, ce nu iese din tipare. Recunosc ca m-a atras un sticker cu "Belgian ale of year 2017" 
 - Cornuta - parca saream pe un camp de cimbrisor; exagerat de pronuntat gustul de verdeata - merge de condimet la o tocana de vita; altceva nu pot spune; nici nu mi-am dat seama daca a fost o "tripla" veritabila
 - Sibianca - un Red bun, fresh, cu o spuma densa, ce formeaza un guler frumos si stabil - proteinele sunt stabilizat (sper ca natural); nu sunt un fan al acestui tip de bere, dar mi-a placut amareala ei ciocolatie. 

P.S. Astept sa vina curierul cu un set de Bereta; la cat le-ati laudat sunt sigur ca merita.

Si cum spunea Profa  mea de Bere - "Nu exista bere proasta!" 

(04-04-2019, 21:59)Elian_CT Wrote: [Image: 43bef0031efcb9f7a9fc0a2a69631f7d.jpg]
Încercăm chestii noi...
Puse la răcit pana adorm copii

Reply
(05-04-2019, 10:44)Elian_CT Wrote: - belgianca.... nu as mai da 13 RON pe ea (Kaufland).... mi s-a parut o bere lipsita de corp, cu o "alura" de filtrata; gust fad. O bere corecta, ce nu iese din tipare. Recunosc ca m-a atras un sticker cu "Belgian ale of year 2017" 

... Ma asteptam la mai mult de la o belgiana abbaye aniversara ...dar , nu e niciodata tarziu sa-si mai dea si ei in petec ... Cool ... ( sau ai racit-o prea tare ).

Reply
Distribuitorii primei beri (caci e produsa in afara, la fel ca 1717), Val-Dieu, sunt destul de suspecti. Cica "Artizanii berii"... Mai au cateva, inclusiv un "IPA" like, Haramin, o bere praf, numita fals IPA. Cand am scris ca o bere comerciala adusa in RO de Asahi (ownerii Ursus), Meanwhile Pale Ale este de 10 ori mai IPA decat haraminul ala pe care l-am si aruncat la chiuveta, a iesit pe grup un reprezentant al lor cu niste grafice inventate prin care "dovedea" ca eu lucrez la Ursus Smile)  Alaturi de alte review-uri negative, mie unul imi este clar ca tot ce importa ei si pun eticheta belgiana  pompoasa peste, are 95% incarcatura de marketing pentru o bere banala. Doar Urbis a fost acceptabila, din gama lor.

Reply
(05-04-2019, 10:55)Levo Wrote:
(05-04-2019, 10:44)Elian_CT Wrote: - belgianca.... nu as mai da 13 RON pe ea (Kaufland).... mi s-a parut o bere lipsita de corp, cu o "alura" de filtrata; gust fad. O bere corecta, ce nu iese din tipare. Recunosc ca m-a atras un sticker cu "Belgian ale of year 2017" 

... Ma asteptam la mai mult de la o belgiana abbaye aniversara ...dar , nu e niciodata tarziu sa-si mai dea si ei in petec ... Cool ... ( sau ai racit-o prea tare ).
Initial m-am gandit si eu ca am racit-o prea tare dar... a stat doar 2h la frigider dupa ce am luat-o de la raft si CO2-ul era destul de activ pentru un Ale. Daca nu era lauda respectiva cu premiul castigat, nu o cumparam.

Reply
(05-04-2019, 11:34)Lyvyoo Wrote: ... mie unul imi este clar ca tot ce importa ei si pun eticheta belgiana  pompoasa peste, are 95% incarcatura de marketing ...

+ 1

... n-are cum o belgiana ale ( abbaye ) sa bata o trappista originala ( ... dintre cele 12 vorbesc ) dar,  macar sa-si fi pastrat stilul ... IPA / APA este de preferat in cazul unui consum rapid sau imediat ... plus ca  in RO , e subreda treaba cu etichetele ... Cool ...

Reply
Pica bere malaiata... in cafea de dimineata...

https://picobrew.com/Store/products/picoC.cshtml

... asta e culmea tupeului, sa convertesti echipament de microberarie in cold brew...
si e chiar ieftin !

Reply
[Image: 519fee25838255b11037156886120663.jpg]

[Image: 703ad1f234ce77de143e7e932162b6d0.jpg]
Degustare împreună cu Mrs.

E prima oara cund beau Bereta. E super interesanta. Mai ales aroma "cheesy" franțuzească care o conferă hameiul special.
Antidot-ul nu m-a dat pe spate. Parca tot celelalte pastila sunt bune.
Mai avem de încercat cate o rugby-sta mica.

[Image: 1a3060343064afc140aedb89581b82bb.jpg]

Reply
... Pe urmele marilor exploratori ...  Cool ...

[Image: oogRabL.jpg]

Reply
Macar la bere suntem pe aceleasi gusturi carbonizate Smile 
Bravo niste beri extraordinare, noroc!

Reply
(21-04-2019, 21:23)Lyvyoo Wrote: Macar la bere suntem pe aceleasi gusturi carbonizate Smile 

... Az... insa , pot deveni si frugivor ... depinde de sutien ... Big Grin ...

[Image: sQZnaOL.jpg]

Reply
Buna collision
Lelit Bianca + ECM V-Titan 64, Cafflano Kompresso/V60+Kinu M47

Reply
Hipsteri de valul 3... ce sa va fac...

Reply
(22-04-2019, 19:35)Lyvyoo Wrote: Hipsteri de valul 3... ce sa va fac...

... Big Grin ... Pai de ce , ca n-am luat sutienul  pe ochi ... Cool ...

Reply
https://stirileprotv.ro/stiri/social/ber...anala.html

Reply
... Pe ploaie ... cu sutien ventilat Cool  ...

[Image: kQftUP2.jpg]

Reply
... de 1 mai ... merge si cate o cireasa aliata ... Cool ...

[Image: hWGEJUi.jpg]

Reply
Buget de austeritate Smile
[Image: bhEVPT0h.jpg]

Reply
Asta e buget de zilier. Azi ai stat acasa...  Tongue
Quamar M80DR, ex-PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
(01-05-2019, 21:51)Mihai L Wrote: Asta e buget de zilier. Azi ai stat acasa...  Tongue

Am rupt coada lopetii si m-au trimis acasa Smile)

Reply
Hai ca vine apocalipsa ( nu e poza mea)
[Image: pQn2hT9.jpg]

Reply
De artizanala din Lidl, via Timișoara, nu zice nimeni ceva?
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Nu stiu artizanala de la Lidl, dar am testat cateva artizanale cehesti gasite la magazinele Berezka.
Asta e producatorul: http://ubizona.eu/en/beer/
si la noi se gasesc CITRA ART ALE, BLOODY TICK , ANGRY BEAR, BULLS BALLS

Mi-au placut toate, ANGRY BEAR (IPA neagra) si BULLS BALLS (lager, dar un lager foarte gustos care corespunde perfect descrierii "simply you can’t stop drinking") merita mentiuni speciale. 

Sunt la sticla de 0,5 si expira in iulie 2019.

Reply
(02-05-2019, 12:47)dev Wrote: De artizanala din Lidl, via Timișoara, nu zice nimeni ceva?

Daca vorbesti de Strasnic, am pomenit-o, de bine, cateva pagini in urma.
Chiar voiam sa i-o sugerez bugetarului de mai sus Smile
O am in casa permanent, ca si Silva Ale si cea de abatie, cam asta beau eu regulat.
Altele, numai cand apuc la promotii.

Reply
Berea si cafeaua nu se beau pentru promotie Smile 

Vesti bune pentru ieseni!!!!! Festival cu multe beri artizanale, in frunte cu Bereta Timisoara, a doua mare fabrica dupa Hop Hooligans in topul celor romanesti.

[Image: vdL288p.jpg]

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)