Hello There, Guest! Login Register


Achizitie vaselina Molykote Compund 111

#1
Salutare,

Ca sa nu incarcam topicul Elektra am deschis unul nou aici.

Pana acum avem un total de 4 persoane intersate:

1. Levo
2. adiszep
3. sorin2505
4. eu 

Siteul vanzatorului este http://www.lubrifianti-industriali.ro/contact.php si oferta se gaseste in mesajul de mai jos.
Din pacate nu vinde in cantitati mai mici de 100 gr, mi-a confirmat pe e-mail ca produsul are valabilitate 5 ani si a fost produs anul acesta.

Costul unitar cu TVA este aproximativ 68,5 lei fara transport.

Asteptam si alti colegi interesati de "unsoare magica",  cifra norocoasa este 10 Smile 


"Pe 9 octombrie 2017, 11:10, Gabriel Bogdan <radian.services@gmail.com> a scris:
Quote:Buna ziua,


Molykote Compund 111, amb. 100gr = 12,5 euro/buc. Pretul nu contine TVA. Cant. minima 10 buc. Livrare din stoc franco-beneficiar in 2-3 zile pe baza de comanda. Plata ramburs.

Va multumim !

Radian Services
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#2
Se pare ca nu avem sanse sa ne strangem 10 doritori...  Confused
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
#3
...Hadeti sa luam cate 2 buc / fiecare caciula , ca nu e asa scump...si tot mai trebuie o persoana... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#4
Se pare ca marketingul meu nu este foarte bun Smile)

Ar trebui sa menționam ca lipsa gresarii periodice duce la grave avarii, am văzut pana acum n motoare electrice distruse, lagăre sparte, turbine țăndări, etc Smile

Recomand întreținerea periodica cu produse de calitate !


Elektra S1 | Evolution
Kinu M47
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#5
Pai da , ...ca asteptam intai sa se intample si dupa aia luam ceva masuri...incepem cu o sedinta eventual ... Big Grin ..., ( la un ness , pentru ca espresso din parti Cool  )  , insa cine stie.., stie  "...vaselina este primul mecanic..." se spune din batrani...da vorba aia - acu'ce rost mai are... Cool ... ( oameni buni , cumparam vaselina pentru espressoarele noastre , nu pentru partid !... Big Grin ...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#6
nu vreau sa risipesc nimic din farmecul comenzii de grup in curs de inchegare Smile
doar niste informatii in plus, legate de vaseline certificate pentru uz alimentar; sa fie toate adunate undeva...

folosesc si eu de peste 4 ani vaselina siliconica alimentara;
pentru intreg ansablul camei si supape din grupul E61, pentru piston si articulatii la Strega, pentru mecanismele cu levier, de actionare valve de abur si apa...
am comandat cu multi ani in urma mai multe tuburi a cate 5 g de vaselina alimentara, la 5-7 lei/tub - nu mai stiu - pentru masinile Saeco;
inca mai am 2 tuburi pline... Smile 

mi s-a parut foarte buna in exploatare: extrem de aderenta si eficienta - si am ceva experienta in folosirea de lubrifianti de calitate superioara (sub brand IBM, sau originale Molykote - non-alimentare, e adevarat...)!
vad ca link-ul mai functioneaza, nu stiu daca nu e ca in multe alte cazuri, doar... lumina stelei ce se stinge Smile
Eda Loial srl Buzau - Vaselina siliconica pentru masini Saeco
Adresa: Buzau, Ramnicu Sarat, Domneasca, Nr. 37
Telefon: 0745149973, 0745149973

insfarsit, ar mai fi de notat ca masinile Londinium se livreaza cu un tub de 100g de vaselina considerata de 'parintele' acestor masini, Reiss Gunson, ca fiind cea mai potrivita pentru ungerea garniturilor de piston;
Loxeal No.4 silicone grease with ptfe (100g)

cantitatea per tub, o considera mare, dar este un minim ce l-a putut obtine de la italieni;
spun asta pentru ca a cumpara cate 2 tuburi 'de caciula, pentru ca nu e asa scump' mi se pare deplasat rau...
doar nu e vorba de o zi de promotii la lidl Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#7
(12-10-2017, 23:31)radudani Wrote: a cumpara cate 2 tuburi 'de caciula, pentru ca nu e asa scump' mi se pare deplasat rau...
doar nu e vorba de o zi de promotii la lidl Smile

  Asa este... e cam mult , dar avand in vedere ca nu se strica ( ...am avea toata viata vaselina alimentara ... Big Grin  )  si ca ar fi buna si in alte aplicatii gen : filtre baterie apa , masina de tocat , mixer / robot bucatarie etc...am gandit ca nu este o pierdere efectiva , iar daca se mai stinge entuziasmul...ramane undeva in uitare comanda...  ( mea culpa ! Sad  )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#8
Mi-a mai atras atenția un produs : http://www.vending-automate-cafea.ro/ven...ra-125-ml/

Nu vreau sa mai fac teste. Săptămâna viitoare trebuie sa fac o comanda neaparat oscilez între OKS si cea pt Saeco de mai sus ....

Sper sa aleg bine din prima, si poate ca pana la primăvara ne adunam si pt o comanda de grupSmile


Elektra S1 | Evolution
Kinu M47
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#9
]Vaselina siliconica pentru masini Saeco[/b][/url]
Adresa: Buzau, Ramnicu Sarat, Domneasca, Nr. 37
Telefon: 0745149973, 0745149973

Salut,

Am sunat eu la numarul acesta si este un anunt foarte vechi si nu mai este de actualitate!

Asa ca mutati focusul pe alta "vaselina :-)
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
#10
Eu l-as recomanda pe acesta http://www.wuerth.ro/eshop/hhs_alimentar_500_ml_2
Nu l-am testat, dar l-am testat pe cel care nu e alimentar (HHS 2000) care este foarte aderent si abia dacă se ia cu detergent si frecat bine.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
#11
Salut,

https://www.kfea.ro/vaselina-siliconica-...igal-125ml


Aici nu sunteti obligati sa cumparati X tuburi.
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
#12
Probabil toate vaselinele precizate se pretează pt ungerea garniturilor si a grupuri E 61.

Problema mea este ca vreau sa stabilim ce vaseline își fac treaba pe espressoarele cu levier Smile


Elektra S1 | Evolution
Kinu M47
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#13
"Probabil toate vaselinele precizate se pretează pt ungerea garniturilor si a grupuri E 61.
Problema mea este ca vreau sa stabilim ce vaseline își fac treaba pe espressoarele cu levier Smile"

si cum speri sa se poata stabili asta altfel decat bazandu-te pe experienta celor ce folosesc deja vaselina siliconica alimentara pe pistoane si n-au murit de la asta si nici nu le scartie pistoanele ?  Smile
si oare dece crezi ca o vaselina care-si face treaba ok in camera camei dintr-un grup E61, in imersie continua in apa fierbinte pe durata extractiei, nu ar fi la fel de buna si folosita pe suprafata garniturilor pistonului dintr-un grup cu levier?

sigur, daca vrei un pas mai departe, cauti o vaselina moderna, certificata alimentar, destinata ungerii suprafetelor de contact plastic-metal, nu metal-metal, eventual si cu PTFE;
si daca vrei o asemenea vaselina, verificata de oameni cu experienta, care se vinde si ca atare, dar care e inclusa in pachetul de livrare Londinium R (asa cum o pot obtine de la fabricant, in tuburi mult prea mari, de 100g - deci in afara oricarui interes mercantil), tine cont de cele ce spuneam mai sus:

"masinile Londinium se livreaza cu un tub de 100g de vaselina considerata de 'parintele' acestor masini, Reiss Gunson, ca fiind cea mai potrivita pentru ungerea garniturilor de piston;
Loxeal No.4 silicone grease with ptfe (100g)"

faptul ca eu am folosit si in grupul E61 si in cilindrul Strega, si asta de peste 4 ani incoace, vaselina din tubuletele acelea de 5g pentru Saeco comerciale, ar fi un motiv sa se caute si vaselina respectiva, sau un echivalent mai recent al ei;
cele spuse de mine sunt o idee de plecare gen "ieftin si bun" si e pacat sa se dea ordinul de "mutati focusul pe alta" pana nu se epuizeaza problema...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#14
@radudani,

Sper sa cumpăr din prima vaselină potrivită cu ajutorul tău si al celor care folosesc espressoare cu levier.

De asemeni cei care își vor cumpara mai târziu un astfel de aparat sa nu mai stea sa caute ci sa aleagă deja produse utilizate cu succes.

Ma pun pe căutat vaselină de la SaecoSmile



Elektra S1 | Evolution
Kinu M47
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#15
(13-10-2017, 11:54)Ciprian Wrote: ... Ma pun pe căutat vaselină de la SaecoSmile

si eu imi pun problema re-aprovizionarii, deci sunt interesat de rezultate!
dar nu neaparat saeco, am vazut si jura, dar si o multime altele; oferta e derutant de bogata acum si de aceea, probabil, produsele speciale recomandate de fabricantul unor masini comerciale de cafea ar fi mai usor de ales...

e de ales pentru levers, o oferta de lubrifiant modern, certificat pentru contactul cu alimentele (apa potabila,  NSF cat. H1), pentru suprafete metal-plastic, pentru temperaturi de cel putin pana la 200C, din cele cu teflon;

daca ne obsedeaza calitatea a ce mancam, atunci probabil e mai bine de cautat si documentat direct la producatori (Italia, eventual USA) si apoi vazut ce se aduce de catre comerciantii de la noi...
de ex.:
http://www.loxeal.it/grassi_al_silicone.html, unde Grasso 4 este chiar vaselina pentru Londinium
sau Grasso 4 Silicone PTFE - Sixten
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#16
...Ce este interesant este ca prin Italia , firma Saeco recomanda si foloseste in mod special vaselina OKS 1110 impreuna cu diferite seturi de ring - uri si guarnizione...si iata ca am ajuns de unde am plecat , exact vaselina care am folosit-o de la inceput si care , mi-a mers perfect la ambele espressoare... Cool ...

[Image: PFJrmrN.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#17
@radudani, vaselina de la Saeco a disparut de pe piata, iar distribuitor pentru Loxeal si Sixten nu prea avem, doar cateva produse sunt prezente pe piata romaneasca din pacate Sad 

Pentru un tub cat am nevoie eu nu ma complic cu comenzi prin Italia.

Constat ca colegii de pe forum sunt multumiti de produsele pe care le folosesc, nu am reusit sa adunam 10 persoane interesate de Molykote ...

Asa ca daca Levo, Vladp folosesc cu succes OKS nu vad de ce Elektra-ul meu nu ar putea fi uns cu acelas produsSmile bag astazi o comanda si gata.

Am lipsit doua zile de acasa si aseara pe la ora 22 mi-am facut o cafea, imi vena sa scot levierul si sa il iau la bataie pe grupSmile, deja mergea foarte greu .... dar cafeaua a avut cu totul si cu totul alte arome decat "supele" baute pe la diverse cafenele in scurta excursie ...
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#18
Ca sa avem si o concluzie, costurile, timpul de asteptare, cantintatea minima livrata m-au facut sa aleg OKS 1110 Smile 

Argumente:

1. Este certificata NSF - H1;
2. Se comercializeaza in Romania : http://www.lubrifianti-speciali.ro/index...OKS%201110  & Emag & http://www.sigma-distributie.ro/cautare/?q=OKS+1110 
3. Costul accesibil si timpul de livrare aproximativ 24 de ore de pe site-ul lubrifianti-speciali.ro.

Rezultatul este unul execelent, aseara am gresat garniturile si interiorul grupului si au disparut acele hopuri in extractie, gustul s-a schimbat, crema a inceput sa capete culoare ....

Smile Recomanda acest tip de vaselina!
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#19
Ciprian Wrote:...
1. Este certificata NSF - H1;
2. Se comercializeaza in Romania : http://www.lubrifianti-speciali.ro/index...OKS%201110  & Emag & http://www.sigma-distributie.ro/cautare/?q=OKS+1110 
3. Costul accesibil si timpul de livrare aproximativ 24 de ore de pe site-ul lubrifianti-speciali.ro.
...

toate bune, mersi pentru informatie!
pacat ca nu ai in semnatura echipamentul pe care l-ai gresat;
efectul ce-l descrii mi se pare (prea) spectaculos - adica partea cu crema care a inceput sa aiba culoare Smile

ar mai fi o chestie gen paradox: e recomandata la garniturile din plastic - nimic mai potrivit pentru o gresare la levers, dar atunci dece nu e buna la garnituri din... plastic (!?):
"Materialele plastice bazate pe silicon cum ar fi d.e. cauciuc siliconic pot fi atacate de catre unsoarea siliconica."
adica garniturile de grup Cafelat, de ex., despre care a mai fost vorbire prin forum...

insfarsit, le-am scris si lor;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#20
Cafelat trimite impreuna cu faimoasele lor garnituri vaselina dow 111. Asta pentru cele de piston utilizate pe La Pavoni.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
#21
Aparatul gresat este Elektra Micro Casa, îl am in semnătura de pe Tapatalk Smile

Referitor la crema pot sa iti spun ca anterior gresarii se dilua imediat după extracție gen 3 - 5 secunde, gustul era foarte Ok.

Aseară doar am gresat aparatul si păstrând cantitate de cafea, presiune din boiler, tâmpare crema nu s-a mai diluat si m-am putut bucura de ea


Elektra S1 | Evolution
Kinu M47
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#22
Azi mi-am luat si eu vaselina de AICI
Pret - 45 lei, 125 ml 


[Image: cdCflbb.jpg][Image: LoElvoa.jpg]
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
#23
Asa ceva nu e ok?

https://www.mag-pro.ro/romanian/890087.html

http://www.fermit.de/en/products/sanitar...rease.html
 
#24
... Eu cred ca sunt bune si alea , chestia este cu vaselina folosita pentru lubrefierea piston - cilindru , asta e cea pretentioasa la calitate ...aici e " buba " - pentru ca necesita proprietati adecvate , anti - inmuiere / curgere ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#25
(09-11-2017, 16:46)Levo Wrote: ... Eu cred ca sunt bune si alea , chestia este cu vaselina folosita pentru lubrefierea piston - cilindru , asta e cea pretentioasa la calitate ...aici e " buba " - pentru ca necesita proprietati adecvate , anti - inmuiere / curgere ... Cool ...



Eu sunt mulțumit de OKS pentru Elektra , dar deocamdată o data pe sapataman redistribui vaselină pe toată lungimea grupului. Sper ca după un timp acest lucru sa nu mai fie necesar așa des


Elektra S1 | Evolution
Kinu M47
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#26
Eu de cand am trecut pe dow, pe europiccola, mi se pare ca trebuie sa ung pistonul si cilindrul mult mai rar. parca tine mult si bine.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
#27
Dacă comanda cineva Dow de pe eBay vreau si eu câteva plicuri sau dacă găsim 9 interesați comandam aici pe plan local


Elektra S1 | Evolution
Kinu M47
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#28
Vaselină n-am mai cumpărat...

As vrea si eu benzi de temperatura pentru grup si nu am chef sa comand 2 - 3 bucăți de peste ocean. Așa ca dacă are cineva disponibile sau urmează sa comande îl rog sa imi dea un semn.
Mulțumesc !


Elektra Leva |
M47
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
#29
... Legat de vaseline , trebuie sa fac o precizare in sensul valabilitatii ei ... un tub de 100 gr / ml este intradevar cam mult  - herr @radudani , are perfecta dreptate - este cam cat un tub de pasta de dinti normal ... si daca nu este consumat in timp util , ( in cca. 3 - 4 ani de la cumparare ) , se pare ca are ceva componente degradabile in compozitie si in timp este posibil sa -si piarda o parte din proprietati  ... am luat eu un tub de Molykote 111 si este valabil numai pana in 2022 ... Cool  ... ( mi-e cam greu sa cred ca numai ptr. un espressor s- ar consuma in 4 ani / 100 ml - dar cine stie ... Cool ... )

[Image: 1rL7LFK.jpg]

[Image: IVbWPwo.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#30
De unde l-ai luat si cât a costat ? Știai ca mai suntem câțiva interesați


Elektra Leva |
M47
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)