Hello There, Guest! Login Register


Espressoare manuale

#1
Sunt curios daca mai sunt persoane care au si folosesc espressoare manuale(nu neaparat La Pavoni). Stiu ca Fane si Cola mai au La Pavoni. Daca mai sunt si altii poate facem si noi un coltisor pe acest forum sa putem schimba cateva impresii.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#2
Nu prea sunt eu on topic, dar sunt curios ce diferente ai sesizat intre vechiul espressor, parca un Classic daca nu ma insel, si actualul
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#3
Diferente sunt multe pentru ca sunt espressoare total diferite. Cele manuale nu fuctioneaza dupa aceleasi reguli ca la cele cu pompa. Nu exista 30 ml in 25 de secunde iar presiunea nu stiu cat este deoarece nu pot masura cata presiune se produce prin apasarea levierului. Portafiltrul este de 51 mm nu de 58 mm si strangerea pe grup se face in partea stanga. Gaggia Clasic este un espressor bun si eu il consider perfect pentru a invata. Ofera o cafea buna dar La Pavoni Europicola ofera una extraordinara. Este mult mai corpolenta si mai aromata. Am avut norocul sa le am pe amandoua acasa si asa am putut sa vad diferentele din ceasca. Ma bate gandu sa-i pin PID dar nu stiu unde sa-l atasez. La Gaggia l-am lipit de carcasa cu banda dublu adeziva dar la Europicola nu pot face asta. Poate fac o cutie sau decupez un baza espressorului dar nu prea am scule pt asta.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#4
Salut, Cosmin. Tu ai portafiltru bottomless pentru Europiccola? Si daca da, imi poti spune, te rog, de unde ti l-ai luat?
Lelit PL62S | Pavoni Europiccola | Niche Zero | Kinu M47 | ROK
Ex DF64, Ceado E5P, Rancilio Rocky
 
Reply
#5
Salut. Nu am portafiltru fara fund.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#6
eu am un La Pavoni Europiccola, modelul cu presostat. L-am luat la mana a doua, de pe ebay. Pina sa-mi ajunga am tot citit opinii cum ca astea manuale ar fi pentru avansati, si ca ar fi vezi-doamne foarte greu de folosit si ca nu-i cazu sa te bagi pina n-ai stricat citeva mii de cafele la una cu buton. Din experienta mea de doua saptamani cu La Pavoni pot sa spun urmatoarele:
- masina se foloseste extrem de simplu. Apesi pe un buton sa incalzeasca apa; dupa vreo 6-7 minute dai drumul la un pic de abur ca sa iasa aerul "fals" din boiler. O mai lasi citeva minute sa ajunnga la presiunea pre-stabilita si e gata (presiunea asta pre-stabilita regleaza de fapt temperatura apei din boiler)
- presiunea la extractie e decisa de densitatea pucului. Daca vine prea usor macini mai mic sau tampezi mai tare. Eu prefer sa macin la fel si sa tampez mai tare. Daca vine prea greu, tempezi mai putin. Daca nu vine deloc trebuie sa ai grija sa lasi presiunea sa iasa din grup, altfel cind scoti portafiltrul o sa improaste cu apa fierbinte si zat. Am facut-o si pe asta, nu e chiar asa de groaznic cum spun unii, insa se poate evita usor.
- presiunea e de 9 bari din cauza designului parghiei. Nu vreau sa intru in detalii, insa daca iti iese un shot in cam 20-25 de secunde poti fi sigur ca a fost la 9 bari. De fapt, daca ai cafea buna poti fi sigur si dupa gust, nu-i nevoie sa masori nimic.
- tamperul care vine cu ea, cu toate ca arata ca un jaf de plastic e perfect adecvat. Eu macin cu Hario Mini si nu se pune problema sa nu poti macina suficient de fin; de fapt am reusit sa o infund de citeva ori si a fost nevoie sa tampez mai usor. Singurul motiv pentru care as lua o rasnita electrica e timpul de rasnire.
- daca ai cafea buna, espresso-ul iese exceptional de bun. Pot spune cu mana pe inima ca eu n-am baut espresso mai bun nicaieri. Nu ca as fi un mare cunoscator... insa pentru mine ce iese din masinaria asta e perfect. Aici cred ca e inca un punct important in sportul asta - nu trebuie sa faci espresso-ul perfect, trebuie sa il faci perfect pentru TINE! (evident, nu ma refer la profesionisti)
- it's the coffee stupid! ma uimesc discutiile nesfarsite despre rasnite, espresoare, presiune, temperaturi, modificari si altele cind de fapt cea mai importanta variabila e cafeaua. Am facut citeva espresso absolut oribile cu masinaria asta din anumite cafele, n-am sa dau nume fiindca nu ma intereseaza sa intru in polemici. Am pus intrebari pe forumuri pe afara si am primit tot felul de sugestii - ca n-ar fi apa destul de fierbinte, ca n-am presiune, ca n-am rasnit nustiu cum... insa rezultatele au venit imediat ce am schimbat cafeaua, ceea ce dovedeste ca nu e nici o problema nici cu masina nici cu tehnica. Insa cu cafea buna rezultatele sint remarcabile (daca e nevoie de o referinta, aia buna a fost Koke Koop de la papajaques).

Daca aveti intrebari despre jucaria asta va stau la dispozitie.
Lelit PL42TEMD
 
Reply
#7
cand spui.... "espresso absolut oribile cu masinaria asta din anumite cafele"... te referi exclusiv la cafele proaspat prajite sau la cele de supermarket?
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#8
Foarte putini detinatori pe forum, din pacate. Sper sa putem testa sambata la intalnire, dintre cele expuse in magazin.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(05-11-2013, 22:56)sms Wrote: cand spui.... "espresso absolut oribile cu masinaria asta din anumite cafele"... te referi exclusiv la cafele proaspat prajite sau la cele de supermarket?

ma refer la cafele proaspat prajite, de la prajitori din bucuresti cu renume bun pe forumul asta. nu vreau sa dau nume ca nu ma intereseaza sa intru in polemici de genul asta.
 
Reply
#10
Liviu daca testati sambata astfel de espressoare te rog sa ne spui parerea ta.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#11
POate vine si coffeebreak, ca tot e posesor si ne poate spune mai multe la fata locului. Desigur, ca vom testa si unul manual si vom reveni cu pareri
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
multumesc mult, din pacate insa nu pot veni sambata
 
Reply
#13
(05-11-2013, 15:22)cofeebreak Wrote: Pentru mine ce iese din masinaria asta e perfect.

Si va fi din ce in ce mai bun.

Ai dreptate ca nu e greu sa faci espresso bun cu Pavoni. Dar sa faci espresso excelent, de fiecare data, din experienta mea nu-i deloc usor. Am Europiccola de aproape 2 ani si inca invat.

Sunt o gramada de variabile si subtilitati:
- cat de mult umplii boilerul si daca aerisesti
- cum si cat preincalzesti grupul
- pe de alta parte, dupa primul espresso, cum si cat racesti grupul
- cat dozezi (cu spatiul liber din PF variaza si cantitatea de apa)
- ridici levierul inainte sau dupa ce pui PF-ul
- cum faci preinfuzia
- folosesti manevra Fellini sau nu
- ce profil de presiune aplici

Si sigur mai sunt si altele care-mi scapa sau despre care eu nu stiu. Spre exemplu, deabia foarte recent am descoperit ca daca dau la o parte crema din ceasca, gustul devine incredibil de curat. Nu stiu in ce masura e un lucru cunoscut, insa pentru mine a fost ca o revelatie.
Lelit PL62S | Pavoni Europiccola | Niche Zero | Kinu M47 | ROK
Ex DF64, Ceado E5P, Rancilio Rocky
 
Reply
#14
(07-11-2013, 20:12)cst Wrote:
(05-11-2013, 15:22)cofeebreak Wrote: Pentru mine ce iese din masinaria asta e perfect.

Sunt o gramada de variabile si subtilitati:
- cat de mult umplii boilerul si daca aerisesti
- cum si cat preincalzesti grupul
- pe de alta parte, dupa primul espresso, cum si cat racesti grupul
- cat dozezi (cu spatiul liber din PF variaza si cantitatea de apa)
- ridici levierul inainte sau dupa ce pui PF-ul
- cum faci preinfuzia
- folosesti manevra Fellini sau nu
- ce profil de presiune aplici

Si sigur mai sunt si altele care-mi scapa sau despre care eu nu stiu. Spre exemplu, deabia foarte recent am descoperit ca daca dau la o parte crema din ceasca, gustul devine incredibil de curat. Nu stiu in ce masura e un lucru cunoscut, insa pentru mine a fost ca o revelatie.

sint doua variante de europiccola, cu presostat si fara. despre cea fara presostat doar am citit si din cite inteleg eu pina acum, doar acest model are probleme cu pastrarea unei temperaturi stabile si exista tot felul de mestereli care incearca sa rezolve problema. modelul cu presostat (al meu) nu are probleme cu supra-incalzirea grupului. tu de care ai?

am sa raspund pe scurt la intrebarile tale (de fapt inteleg ca sint lucruri pe care le-ai rezolvat deja, insa poate e interesant pentru altii sau doar de dragul discutiei; nu incerc sa dau lectii Rolleyes:
- cat de mult umpli boilerul si daca aerisesti: il umplu pina coloana de apa e la maxim. aerisesc inainte de primul espresso, ca sa iasa aerul ramas in boiler. la urmatoarele nu aerisesc. sincer, am facut si cu si fara aerisire si n-am constatat mari diferente in ceasca sau in operare. teoretic daca nu aerisesti ar trebui sa se incalzeasca mai greu grupul, dar nu stiu daca in practica am constatat asa ceva
- cum si cat preincalzesti grupul: scurg un shot prin grup fara cafea. dar chiar si fara manevra asta se incalzeste suficient daca il mai lasi vreo 10 minute
- pe de alta parte, dupa primul espresso, cum si cat racesti grupul: nu am constatat sa fie necesar sa-l racesc, impresia mea e ca presostatul isi face treaba si mentine temperatura din boiler, si in consecinta temperatura intregii jucarii, constanta
- cat dozezi (cu spatiul liber din PF variaza si cantitatea de apa): cit incape, practic las cam 3-5 mm liberi. daca pui mai mult nu mai poti monta portafiltrul; dar eu nu asa reglez cantitatea de apa, vezi un pic mai jos.
- ridici levierul inainte sau dupa ce pui PF-ul: am incercat ambele variante, nu am constatat nici o diferenta asa ca nu mi-am mai batut capu' si il ridic dupa ce am strans PF-ul complet
- cum faci preinfuzia: de obicei las levierul ridicat cam 30 de secunde. daca am macinat si tampat corect nu ar trebui sa inceapa sa picure cafea. din cite am constatat pina acuma, daca picura inainte sa apesi probabil ca pucul nu va opune destula rezistenta si shotul va iesi la presiune prea mica
- folosesti manevra Fellini sau nu; s-ar putea sa imi scape ceva cu felini asta... "Fellini" adevarat se face la masinile cu arc unde, ca sa fiu sincer, nu inteleg exact ce rezolva (pe scurt, felini inseamna sa ridici manerul de mai multe ori, cel putin inca o data, inainte sa termini shotul). La masinile fara arc, se ridica din nou levierul ca sa bagi din nou apa in grup, daca vrei sa tragi un shot mai lung, nu vad ce altceva ai putea rezolva ridicand de mai multe ori; presiunea nu se acumuleaza, daca ridici manerul presiunea se disipa si se creeaza din nou cind apesi iar. nu-mi dau seama ce rost ar avea sa ridici manerul incomplet, adica fara sa bagi apa in grup (apa intra doar cind manerul e sus la maxim) Cantitatea de apa, intr-adevar se poate regla si din cita cafea lasi in filtru, insa acolo ai o marja foarte mica de control, si daca reduci cafeaua ca sa poti pune apa, iti cam sabotezi scopul, care e o cantitate mai mare de espresso.
Ca sa tragi un shot dublu, tragi cam jumate din cursa, poate un pic mai mult, si ridici din nou ca sa mai bagi apa. daca ai cafea suficienta, practic este acelasi lucru ca si cum ai avea un volum mai mare de la inceput. aici e un pic de experimentat ca sa vezi pina unde sa tragi la prima apasare, ca sa poti regla cantitatea de espresso obtinuta. (cred ca suna mai complicat cind citesti chestia asta decit e de facut in realitate)
- ce profil de presiune aplici: aplic ce profil cere shotul, bazat pe culoare; practic si aici opresti la blonzire. altfel, apas cit de tare e nevoie ca sa curga cafea insa fara sa imi fasaie grupul (la masina mea daca trag prea tare incepe sa iasa abur intre grup si boiler, cind se intampla asta reduc un pic presiunea). nu stiu daca asta se poate chema "profil de presiune", probabil e si asta o zona in care se poate experimenta, apesi mai tare la inceput, sau mai tare la sfarsit, sau la mijloc, etc.
Mie imi place foarte mult cum se lucreaza cu masinaria asta; cred ca o sa iau una cu pompa doar in cazul in care nevasta-mea nu invata sa o foloseasca, situatie in care o aduc pe pavonesa la birou Big Grin
 
Reply
#15
Apropo, cofeebreak si cst, va rog sa va puneti echipamentele in semnatura.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(06-11-2013, 23:48)Lyvyoo Wrote: POate vine si coffeebreak, ca tot e posesor si ne poate spune mai multe la fata locului. Desigur, ca vom testa si unul manual si vom reveni cu pareri

Desigur invitatia este valabila si pentru cst, caci ne-ar mai arata cate ceva din tainele espressorului manual, pe exemplarul din locatie.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Sunt de acord cu time coffeebreak in proportie de 90%. La mine tdupa prima dubla grupul devine prea incins di trebuie racit. Eu preinfuzia nu o fac 30 de secunde si consider ca este ffff mult. Eu fac preinfuzie cam 7-10 secunde.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#18
Buna tuturor!

Imi cer scuze ca nu am postat echipamentul din dotare...
Dar mentionez ca sunt multumit de La Pavoni,model 2005,profesional milenium-varianta cu piston-manson de plastic.
Pe scurt,inca un incantat posesor de...levier!
 
Reply
#19
(08-11-2013, 21:12)Cosmin Wrote: Sunt de acord cu time coffeebreak in proportie de 90%. La mine tdupa prima dubla grupul devine prea incins di trebuie racit. Eu preinfuzia nu o fac 30 de secunde si consider ca este ffff mult. Eu fac preinfuzie cam 7-10 secunde.

cred ca timpul de preinfuzie depinde de cafea. e unul din parametrii cu care te poti juca. mie asta imi place la levier, poti jongla cu parametrii: preinfuzie, presiune, chiar si cu temperatura poti lucra daca pui un termometru alimentar simplu pe grup (n-am ajuns inca acolo dar nu pare foarte dificil)

probabil ai modelul pre-milenium. pe home-barista foarte multi spun ca supra-incalzirea grupului se rezolva racind portafiltrul in apa rece.

Lelit PL42TEMD
 
Reply
#20
Scuze ca am disparut. Coffeebreak, iti multumesc pentru detalii! Nu sunt neaparat lucruri pe care le-am lamurit deja. Dupa cum spuneam, inca invat si sunt deschis in a-mi imbunatati tehnica. Mai mult, nu cred ca exista un singur mod corect de a face lucrurile.

Intr-adevar insa, observatiile pe care le-a facut Cosmin inclin a spune ca sunt corecte. La 30 de secunde preinfuzie, cred ca intram bine in teritoriul supraextractiei. Iar referitor la racire, desi aparatul meu e modelul cel nou, cu presostat si camasa de plastic, de la cea de-a doua cafea gustul incepe sa se degradeze. E drept insa, nu-i mare efort sa aplici o carpa umeda pe grup.

In alta ordine de idei, am reusit in final sa-mi cumpar un portafiltru naked. Dupa cum ma si asteptam, s-a confirmat ca mai am o gramada de invatat. Poate ca in cazul vostru o fi fost mai usor, dar pentru mine se pare ca e un sport destul de complicat. In cele doua zile de cand ma chinui, nu am reusit inca nicio extractie ok... Nasol e ca nici nu prea ma prind ce nu-i bine. Curge aiurea, desi in urma extractiei pucul, atat cat ma pricep eu sa spun, arata ok. Nu sunt urme de channelling, iar infuzia pare cat se poate de uniforma. Nici gustul nu e tocmai rau.

Am facut o gramada de extractii perfecte cu Presso folosind PF naked, dar se pare ca domnul Pavoni nu se lasa asa usor.

@Liviu: Multumesc de invitatie. Mi-ar fi facut mare placere sa fi putut veni, dar timpul nu a fost ingaduitor cu mine nici de aceasta data.
Lelit PL62S | Pavoni Europiccola | Niche Zero | Kinu M47 | ROK
Ex DF64, Ceado E5P, Rancilio Rocky
 
Reply
#21
Si eu am modelul nou cu presostat si piston de plastic si dupa prima extractie trebuie racit grupul. Am si manometru pus pe europicola si ma ajuta la extractie.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#22
Manometru pe boiler, ca la professional? Si daca da, poti explica, te rog, cum te folosesti de el pentru extractie?

O alta intrebare. Voua cum va iese, in general, primul espresso dupa umplerea aparatului cu apa si incalzirea lui? La mine niciodata, dar niciodata, n-a fost excelent. E un lucru pe care nu reusesc inca sa-l inteleg.
Lelit PL62S | Pavoni Europiccola | Niche Zero | Kinu M47 | ROK
Ex DF64, Ceado E5P, Rancilio Rocky
 
Reply
#23
Da am manometru pe boiler exact ca la cel profesional. Ma ajut de manometru pentru ca eu nu ma ghidez dupa stingerea becului verde. Am umblat la presostat sa urce un pic mai mult presiunea in boiler si atunci in functie de cafea incep extractia in functie de ce-mi arata manometru. Legat de primu shot cand umpli boileru, eu il las 20-25 de mim sa se incalzeasca si inainte sa macin umplu cestile cu apa din boiler si astfel incalzesc si grupu si cestile. Tu cum procedezi?
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#24
(13-11-2013, 20:05)Cosmin Wrote: Am umblat la presostat sa urce un pic mai mult presiunea in boiler si atunci in functie de cafea incep extractia in functie de ce-mi arata manometru.

poti explica mai exact cum anume faci legatura intre cafea, presiunea aratata de manomentru si inceperea extractiei?
Lelit PL42TEMD
 
Reply
#25
In functie de cat este de prajita cafeaua ridic de levier cand acul de pe manometru se afla mai sus sau mai in jos. Dupa cateva shot-uri imi fixez ochiometric cam pe unde.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#26
(13-11-2013, 19:09)cst Wrote: O alta intrebare. Voua cum va iese, in general, primul espresso dupa umplerea aparatului cu apa si incalzirea lui? La mine niciodata, dar niciodata, n-a fost excelent. E un lucru pe care nu reusesc inca sa-l inteleg.

mie imi iese bine primul shot, la fel si urmatoarele, n-am constatat probleme de supraincalzire. insa e posibil sa n-am gustul la fel de sensibil, ceea ce poate fi un avantaj Wink si n-am facut niciodata mai mult de 4 shoturi.

poate nu-l lasi sa se incalzeasca destul pentru primul shot? si eu fac cam la fel cu cosmin, poate nu il las 25 de minute, dar macar vreo 1o il las si ii dau un shot fara cafea sa incalzesc grupul si ceasca. ii scot si presiunea falsa dupa care il las sa stinga din nou becul verde de citeva ori. fiindca am rasnita manuala toatea astea se intampla in timp ce rasnesc...
Lelit PL42TEMD
 
Reply
#27
(13-11-2013, 20:05)Cosmin Wrote: Da am manometru pe boiler exact ca la cel profesional. Ma ajut de manometru pentru ca eu nu ma ghidez dupa stingerea becului verde. Am umblat la presostat sa urce un pic mai mult presiunea in boiler si atunci in functie de cafea incep extractia in functie de ce-mi arata manometru. Legat de primu shot cand umpli boileru, eu il las 20-25 de mim sa se incalzeasca si inainte sa macin umplu cestile cu apa din boiler si astfel incalzesc si grupu si cestile. Tu cum procedezi?

Procedez la fel. Nu e o problema de temperatura. Uneori am si scos shot-uri prea calde la prima extractie. D-aia zic ca nu prea-mi explic. In fine, era doar o curiozitate.

Deocamdata ma preocupa problema extractiei cu PF naked. Nici in dimineata asta n-am prea avut succes. Mi se prelinge cafeaua pe marginea portafiltrului, in special in zona manerului. Dubios insa, nu arata ca si cand ar fi channelling pe margine sau puncte moarte. Extractia pare relativ uniforma. Doar ca in loc sa se grupeze intr-un singur punct de curgere central, zona de pe circumferinta exterioara a sitei adera la buza portafiltrului si se scurge pe margine.

Daca nu reusesc nici maine, poate in weekend apuc sa postez un mic clip, sa va cer si voua un sfat.
Lelit PL62S | Pavoni Europiccola | Niche Zero | Kinu M47 | ROK
Ex DF64, Ceado E5P, Rancilio Rocky
 
Reply
#28
Este asezat pe suprafata dreapta? Poti sa verifici?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#29
(14-11-2013, 13:51)cst Wrote: Daca nu reusesc nici maine, poate in weekend apuc sa postez un mic clip, sa va cer si voua un sfat.
Ai incercat si alte site, sa vezi ce se intampla?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#30
(14-11-2013, 13:51)cst Wrote: Deocamdata ma preocupa problema extractiei cu PF naked. Nici in dimineata asta n-am prea avut succes. Mi se prelinge cafeaua pe marginea portafiltrului, in special in zona manerului. Dubios insa, nu arata ca si cand ar fi channelling pe margine sau puncte moarte. Extractia pare relativ uniforma. Doar ca in loc sa se grupeze intr-un singur punct de curgere central, zona de pe circumferinta exterioara a sitei adera la buza portafiltrului si se scurge pe margine.

Daca nu reusesc nici maine, poate in weekend apuc sa postez un mic clip, sa va cer si voua un sfat.

doar o idee - te-ai uitat cumva la garnitura sitei din piston? sita aia se poate deplasa singura destul de usor, sa nu fie cumva putin stramba sita si/sau garnitura. sau sa fie infundata partial...
Lelit PL42TEMD
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)