Hello There, Guest! Login Register


Espressoare manuale

#31
@nickso: Pff, nu m-am gandit niciodata la asta. Ai dreptate, blatul meu nu e perfect drept, stiu de cand l-am montat. O sa incerc si pe o suprafata perfect dreapta. E atat de evident, ca mi-e si jena... Multumesc!

@baloozzy: N-am din pacate alt tip de sita. Am doua duble identice si una single, pe care n-am reusit niciodata s-o folosesc cu succes. Dar tu ai ridicat o problema foarte interesanta. Stii ce am observat? Gaurile sitei vin fix pana la buza portafiltrului. Cafeaua care iese prin aceste gauri de pe marginea sitei, ajunge inevitabil in contact cu portafiltrul. Iar datorita tensiunii superficiale, se racordeaza foarte usor la acesta, rezultatul fiind ceea ce obtin eu acum. Dar mi-am tot zis ca atat pf-ul cat si sita sunt cele originale produse de fabricant si ca nu are cum sa fie o eroare de design. Asa ca cel mai probabil gresesc eu ceva. Trebuie neaparat sa va arat o poza, mi-e teama ca e ceva evident ce-mi scapa.

@coffeebreak: Garnitura aia la mine e beton. Nu se clinteste. Apoi, am curatat de dimineata dusul si nu e sigur nimic infundat. Un singur lucru am observat vis-a-vis de ce spui tu. Inca de nou, apa este propulsata prin acest dus usor in unghi. Nu curge perfect vertical. M-am gandit intr-adevar ca ar putea fi si asta, dar acea deviatie nu-i una semnificativa, asa ca-i putin probabil.

Mai incerc si va tin la curent. Poate reusesc sa va arat si niste imagini. Va multumesc tuturor!
Lelit PL62S | Pavoni Europiccola | Niche Zero | Kinu M47 | ROK
Ex DF64, Ceado E5P, Rancilio Rocky
 
Reply
#32
Din pacate, tot n-am reusit nimic. Iata un clip cu doua extractii. Cam asa imi ies toate...


Cred ca sursa problemei e pana la urma geometria portafiltrului. Fata de altele, nu e taiat complet, partea inferioara a sitei intrand in contact cu acesta. V-am atasat o fotografie cu portafiltrul si sita dubla pe care le folosesc, in care se vede cred foarte bine acest lucru.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit PL62S | Pavoni Europiccola | Niche Zero | Kinu M47 | ROK
Ex DF64, Ceado E5P, Rancilio Rocky
 
Reply
#33
da cafeaua cum iese? pare sa curga aiurea din cauza ca se ating acolo, altfel arata destul de bine

azi din vreo 6 shoturi, 5 mi-au iesit asa, are cineva vreo idee de ce? asta cu 2 tipuri de cafea, macinata in vreo 3 feluri si cu doze diferite, tampate la fel ca pina acuma. cred ca-i ceva cu pistonul sau cu dusul, o sa desfac capul sa vad.

[Image: 20131117_121423.jpg]
Lelit PL42TEMD
 
Reply
#34
La Pavoni EuroPIDola acum si in Rimania Smile[Image: 724e35d0bb3ee4f00310508617147a55.jpg]
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#35
Bravo Cosmin! Cate grade pierzi pe timpul extractiei, acum ca poti citi valorile?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#36
Pid-u nu arata scadere deloc. In momentu de fata am senzoru lipit de boiler. Am comandat altu pe care il voi conecta in locul tevii unde este conectat presostatu si astfel o sa pot masura exact temp apei.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#37
Bine v-am regasit. Imi cer scuze daca postarea trebuia facuta la prezentare useri si echipament. Problemele nu au aparut inca, doar ceva intrebari, deoarece abia am achizitionat o Pro Pasarica (La Pavoni Professional) SH. Va atasez si o imagine explodata de la botez. [img][/img]
Si acum ceva intrebari. Gresarea unde trebuie facuta? E suficient la garnituri piston si axe levier, robinet abur si o-ring-uri teava abur? Ati cumparat si de unde vasilina alimentara, garnituri si alte componente?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#38
In cazul ca mai are nevoie careva de manual de reparatii.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#39
In momentul de fata este functional? Ai facit vreun espresso cu el?
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#40
Este, sau mai corect era, am apucat sa fac 2 espresso. Unul din 14g, care desi parca simteam inca putin gustul de sare de lamaie era foarte bun si unul din 7g care trebuia rasnit mai fin sau tampat mai tare. Mi s-a parut ca robinetul de abur merge greu (la cald numai) plus acreala m-au facut sa-l bucatesc. Vreau sa mai desfac si supapa de siguranta, sa curat si acolo, dupa ce gasesc o tubulara adecvata si mai bag ceva acid in boiler sa-i iau toata negreala.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#41
Am primit pe PM o intrebare de la baloozzy legata de reglarea presostatului si doresc sa raspund aici cum a sugerat si el pentru ca pe viitor poate fi utila informatia si pentru altii.

Eu stiu de 2 modele de prssostat pentru La Pavoni.
1. Acest model are in capat un surubel care se roteste crescand/scazand astfel renge-ul unde cupeaza/decupeaza presstatul. Nu trebuie rotit mult pentru modificare. Eu am acest model in momentul de fata si cand l-am reglat roteam putin de surub si urmaream unde decupleaza/cupleaza. L-am setat sa decupleze la 12.5psi(aprox 0.85 bar) si in functie de cafea incepeam extractia cand acuc manometrului era la 12.5 sau mai jos.
2. Acest model l-am avut cand am cumparat espressorul si era pe duca asa ca l-am schimbat. Acesta se regla din rotita zimtata.

Momentan presostatul meu este dezactivat adica am scos firele din el pentru ca am pus un PID pe espressor asa cum se poate vedea in poza postata mai sus. Recomand aceasta modificare pentru ca acum constanta shot-urilor reusite este mult mai mare si ma pot juca f usor cu temperatura.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#42
(21-11-2014, 22:39)Cosmin Wrote: Multumesc pentru raspuns. Intre timp, am umblat la presostat (modelul 2 cum ai avut si tu initial) la care am reusit sa-i rup acea rotita in multe bucatele. In urma unei discutii cu nickso si a ceea ce spui tu, se pare ca solutia fireasca este montarea PID-ului (presostatul mergand spre 200 lei cu transport). Legat de noul senzor, l-ai montat, de unde e comandat? Poate ne mai dai ceva detalii.
Voi incerca sa desfac presostatul si sa improvizez ceva pana voi avea tot ce trebuie pentru PID. 
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#43
Am facut o gaura un baza boilerului si am introdus noul senzor in boiler. Dar nu este nici o diferenta fata de prima solutie deci se poate pune linistit pe exterior. Problema dupa montatea pid-ului este ca pentru o temp de 90 si ceva de grade presiunea din boiler nu este destul de mare pentru pentru preinfuzie si atunci am ales sa introduc aer in boiler pentru a creste presiunea. Pentru asta eu folosesc o micropompa electrica de 6V. Am introdus pompa in cutia unde am si PID-u si o actionez printr-un buton.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#44
Chiar ma gandeam de ce e asa mare acea cutie.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#45
Buna seara colegi de levier.
As avea o intrebare. E ok presiune de 1.3 bar afisata de manometru?
Daca nu cum se regleaza presostatul la un Pavoni Pro.
Multumesc anticipat
 
Reply
#46
Scuzati ignoranta - 3 posturi mai sus raspunsul este clar si explicit.
 
Reply
#47
(07-11-2013, 20:12)sunt total de acord. am si eu un La Pavoni cam de 7-8 luni si fac cam un espresso pe zi. invat in continuare. cateodata iese fantastic, cateodata \asa si asa'...sunt foarte multe variabile in joc. pe langa ceea ce ai mentionat, as mai pune cafeaua. cu cat se invecheste (ma refer de la 2 la 10 zile), cu atat mai fin trebuie sa o rasnesc. am incercat mai multe tipuri de cafea de la diverse prajitorii. de departe, cel mai mult imi place Allez Y de la dl Florescu. cremoasa, cu o aroma puternica de migdale.12 sau 14g?tu cat de tare incalzesti grupul? cst Wrote:
(05-11-2013, 15:22)cofeebreak Wrote: Pentru mine ce iese din masinaria asta e perfect.

Si va fi din ce in ce mai bun.

Ai dreptate ca nu e greu sa faci espresso bun cu Pavoni. Dar sa faci espresso excelent, de fiecare data, din experienta mea nu-i deloc usor. Am Europiccola de aproape 2 ani si inca invat.

Sunt o gramada de variabile si subtilitati:
- cat de mult umplii boilerul si daca aerisesti
- cum si cat preincalzesti grupul
- pe de alta parte, dupa primul espresso, cum si cat racesti grupul
- cat dozezi (cu spatiul liber din PF variaza si cantitatea de apa)
- ridici levierul inainte sau dupa ce pui PF-ul
- cum faci preinfuzia
- folosesti manevra Fellini sau nu
- ce profil de presiune aplici

Si sigur mai sunt si altele care-mi scapa sau despre care eu nu stiu. Spre exemplu, deabia foarte recent am descoperit ca daca dau la o parte crema din ceasca, gustul devine incredibil de curat. Nu stiu in ce masura e un lucru cunoscut, insa pentru mine a fost ca o revelatie.
La Pavoni Europiccola Millenium, Macap M5 Plus, Motta 51mm
 
Reply
#48
Quote:recent am descoperit ca daca dau la o parte crema din ceasca, gustul devine incredibil de curat. Nu stiu in ce masura e un lucru cunoscut, insa pentru mine a fost ca o revelatie.

espresso, bautura ce presupune respectarea in mare a unor reguli, este totusi bautura unica a fiecaruia!
metoda folosita de James Hoffmann inca din 2009 este indepartarea cremei cu 2 lingurite si amestecarea bauturii ramase; mult mai dulce, mai echilibrata, mai soft; multora care au incercat, nu le place; fie pentru ca prejudecatile sunt mai puternice, fie pentru ca se doreste ceva mai 'izbitor', mai punchier - ca la Seattle Smile
amarul face placere multora si ajuta la implinirea unor gusturi (mie cel putin, imi place);

acelasi James H (jimseven in blog) facea o prezentare cuprinzatoare a cremei, inca din 2006 in coffeegeek:
a barista's viewpoint by James Hoffmann

dar tema espresso-ului fara crema e discutata prin forumuri: "Crema is Rubbish" sau Does good espresso need crema?
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#49
Buna seara lever lovers,

De ieri sunt posesorul unui Ponte Vecchio Lusso cu 1 grup - fizic il voi receptiona doar Luni  Sad
Mai foloseste cineva aceasta jucarie si ma poate ajuta cu sfaturi utile (dozare, finete macinatura, etc...)
Pana mai ieri am utilizat un La Pavoni Pro pre-millenium in principiu fiind oarecum obisnuit cu acest gen de espresoare.
 
Reply
#50
Salut Marius,

Din pacate nu am experienta cu asa ceva dar eram curios de ce ai facut trecerea de la Pavoni Pro la Ponte Vecchio.
 
Reply
#51
Motivul principal este stabilitatea termica mai buna la Ponte Vecchio - grupul nu este atasat direct pe boiler iar volumul mai mare 3L fata de 1.5L este iarasi un avantaj.
Pentru 2 duble La Pavoni era OK, dar in momentul in care aveam invitati era un chin sa tot racesc grupul, portafiltrul, etc... - se incinta destul de tare pe masura ce se consuma apa si era inlocuita de abur.
Totodata presiunea exercitata pe levier nu era tot timpul aceeasi gustul cafelei fiind direct influentat.
Aici sper ca arcul levierului sa dea o oarecare constanta in extractie.
 
Reply
#52
Aaa, uitasem ca Ponte Vecchio e manual, nu cu arc.
Sa te bucuri de noua achizitie! Si poate ii faci o prezentare pe forum dupa ce ti-a sosit si ajungi sa extragi niste shoturi decente.
 
Reply
#53
E in plina desfasurare targul HOST de la Milano, etalonul in materie evenimente consacrate aparaturii de espresso si nu numai. Am ramas surprins sa vad ca intra si Lelit in hora manualelor. Sunt curios daca se va intampla si pe un grup si cu ce caracteristici si preturi...


Attached Files Thumbnail(s)
   
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#54
(27-08-2015, 08:21)Marius A Wrote: ...Pentru 2 duble La Pavoni era OK, dar in momentul in care aveam invitati era un chin sa tot racesc grupul, portafiltrul, etc... - se incinta destul de tare pe masura ce se consuma apa si era inlocuita de abur.
Totodata presiunea exercitata pe levier nu era tot timpul aceeasi gustul cafelei fiind direct influentat.
Aici sper ca arcul levierului sa dea o oarecare constanta in extractie.

Care ar fi problema ca dupa ce faci cele doua duble, sa procedeszi astfel:
- pui portafiltrul intr-un vas cu apa rece
- dai drumul la abur si completezi apa la nivel

...  Huh

Intreb doar... poate nu vad eu dificultatea sau inconvenientul... mi se par operatii care se pot face in timp ce masor si rasnesc cafeaua pentru urmatoarele shot-uri.

Referitor la constanta presiunii... exista senzori de presiune de 10-100kg, avand aspectul unei foitze de plastic de 0.2mm, se poate pune asa ceva de exemplu la maner, si cu un indicator de 3 led-uri sa iti arate cat de constant apesi, totul la sub 100 lei.
 
Reply
#55
Si un lever de la Ambient Espresso ..


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#56
Curat de uz casnic Tongue
 
Reply
#57
(23-10-2015, 03:17)Lyvyoo Wrote: E in plina desfasurare targul HOST de la Milano, etalonul in materie evenimente consacrate aparaturii de espresso si nu numai. Am ramas surprins sa........

Si eu am vazut cu surprindere acest model de la Rocket . Au intrat si ei pe piata cu o variație pe tema  R58 . 
I-au zis R60V si este un aparat cu 3 profile variabile de presiune .
Creste astfel numarul firmelor care scot pe piata expresoare care profileaza presiunea in timpul extractiei!
Pretul 3500 de Euro , putin sub Vesuviu Ambient ( 3590 Euro ) .

http://www.diecrema.de/rocket-r60-v-mit-...erung.html
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)