Hello There, Guest! Login Register


Cafenea rasnite

#31
E de apreciat ca au scos si un Sette manual, la doar 240 de euro...
 
Reply
#32
Sa vedem care striga primul cuvantul cu K... Big Grin

https://www.mazzer.com/en/news-en/omega/
 
Reply
#33
Chiar vroiam să postez azi noapte, dar am zis că o las pentru azi... Posibil să merite și un topic dedicat. Sunt curios mai ales pe partea de cuțite/măcinătură cum va fi. Și prețul evident. Smile

https://www.mazzer.com/en/prodotto/omega/
 
Reply
#34
Imaginiile nu redau atat de bine, dar in realitate chiar arata foarte bine.
( nu am reusit sa testez calitatea macinaturii si nici pretul nu stiu )
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#35
Prefer K..., dar îmi place că cei de la Mazzer s-au gândit și la soții și te lasă să alegi între cuțite agresive (efort mare) sau chill (efort mic). Nice!
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#36
Pai, cutitele se vad... si vorbesc cate ceva. Smile
Pretul mai conteaza, si reclama care i se va face.
 
Reply
#37
La cuțite tu ești guru, Renato. Eu înțeleg prințipu' din spatele tăieturilor etc. dar nu știu care profil e mai bun pt. gustul din ceașcă.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#38
Nu mai guruiesc nimic, ca oricum vine hoffa cu o postare si rade tot... n-are sens... daca a facut el varza cutitele ghost e clar ca traim in realitati diferite.
Plus ca nu citeste nimeni, una doua se trantesc topice noi pe subiecte deja rasdiscutate.
 
Reply
#39
Acaia isi pregateste intrarea in lumea rasnitelor, cu un proiect dezvoltat impreuna cu Weber, incercand sa scoata un fel de pui al lui EG-1. Imi place designul foarte prieteneos cu aproape orice blat de bucatarie. Daca vor fi la fel de exigenti cum au fost cu propriile cantare si vor reusi sa stea sub 1500$ (dupa cum spun ei), eu cred ca s-ar putea sa cam aiba un mega-succes, din detaliile pe care le vad in video. Totodata, e deja evident ca pot dezvolta un ecosistem interesant, avand in vedere si partea de aplicatii software care chiar merg, etc. Nu m-ar mira ca in vreo 5 ani sa devina un fel de "Apple" Coffee...

La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#40
Ma indoiesc ca va rupe din clientii lui Webber.
Poate doar daca va face ceva pentru care nu trebuie sa astepti 3-6 luni
 
Reply
#41
(29-10-2021, 17:43)distrugatorul Wrote: Ma indoiesc ca va rupe din clientii lui Webber.
Poate doar daca va face ceva pentru care nu trebuie sa astepti 3-6 luni

Poti sa te indoiesti, dar daca te vei uita la clip, vei vedea ca producatorul (sau partenerul) e chiar... Weber, fiind oricum singura rasnita de genul asta, din gama lor.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#42
Posibil sa fie. Daca va veni la jumatatea pretului lui EG1 si la fel de competent. Daca va avea succes brandul webber il va face sa se vanda.Acaia vinde cantare..
 
Reply
#43
@KrisssKros Smile  Are și topic dedicat(postasem și acel live): Acaia Orbit (colaborare cu Weber Workshop)
 
Reply
#44
Ramane de vazut cat de mult e dispus weber sa canibalizeze propria rasnita.

Mai degraba as zice ca e o miscare de marketing, ca raspuns (sau multumire) pentru mizeria aia de cantar facut de weber pe care acaia si-a pus semnatura, in acelasi stil de dezvoltare in colaborare.

In orice caz, competitia e buna pentru noi, utilizatorii finali.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#45
Având în vedere că sunt produse în China, cred că sunt marje generoase la toate produsele lw. Nu mi-aș face griji din perspectiva asta.

E mai delicat când treci de perdeaua de marketing...
 
Reply
#46
Inca o rasnita anuntata cu retentie zero.
https://www.instagram.com/p/CR_FIGrjfel/...=copy_link
Asteptam cu drag si spor Smile .
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#47
Arata Interessent, pt home use asa.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#48
Si ieftina.300 Euro.
Lelit Grace,Aram Espresso,Bezzera BB005 MN,1Z Presso K-Plus,Hario V60,Köno Dripper. 
 
 
Reply
#49
(29-10-2021, 14:49)renatoa Wrote: daca a facut el varza cutitele ghost e clar ca traim in realitati diferite.


Ca dusman declarat in mod repetat al cutitelor ghost, fara sa fi auzit vreodata parerea lui Hoffman, ramasesem cu impresia, din ce am citit mai demult intr-un post al tau, ca si tu te-ai convins ca brew fara fines nu merge, de aici normal ar fi ca ghost burrs nu au sens.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#50
Cine a declarat ca nu exista fines cu cutite ghost?
 
Reply
#51
(01-11-2021, 09:26)dev Wrote: Cine a declarat ca nu exista fines cu cutite ghost?

Normal ca orice rasnire genereaza fines, dar la cutitele ghost sunt foarte putine fines, prea putine IMHO.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#52
Nu vorbim de gusturi personale, care vrem sa vedem putin "tulburel" in ceasca... ci tehnic, strict pe criterii de fines, ghost bat cam totul, aici cred ca suntem de acord.
 
Reply
#53
La ce ar fi de folos partea de fines la brew…?
Nu face decat sa genereze supraextractie. In mod direct asta, prin dimensiune si indirect prin blocarea scurgerii apei.

La espresso ajuta la formarea pucului, acolo e alta poveste.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#54
(01-11-2021, 15:32)Mihai L Wrote: La ce ar fi de folos partea de fines la brew…?
Nu face decat sa genereze supraextractie. In mod direct asta, prin dimensiune si indirect prin blocarea scurgerii apei.

La espresso ajuta la formarea pucului, acolo e alta poveste.

Cred ca lucrurile sunt putin mai complicate. Conteaza si forma particulelor. Cum zice @renatoa mai sus apropo de experienta personala, si pt mine, dpdv subiectiv, gustul e mai bun cu ceva fines, la brew. E drept ca parere mea e formata in urma experientei cu Apex, care e posibil sa fi ajuns la mine cu cutitele nealiniate, insa, din ce mi-am dat eu seama si din ce am citit, sunt doua caracteristici ale cutitelor ghost: forma particulelor si proportia scazuta de fines. Si asta pe mine nu ma incanta, mai ales pentru prajiri de filtru, gustul a fost mult prea spre ceai.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#55
Lipsa de fines ti-a eliminat supraextractia…
Poti insa sa mergi pe o macinatura mai fina. Acele cutite sunt radical diferite de cele conice/plate.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#56
Am facut multe incercari cu Apex-ul inainte sa il vand. Nu am obtinut nimic bun pe el. Macinam mai fin si dadeam in amar.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#57
Ma gandesc ca poate ar trebui sa le luam asa cum sunt. Nu neaparat sa iesim la un anumit gust.

Daca vrem espresso, nu iese la V60, oricat am insista.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#58
(01-11-2021, 16:43)Mihai L Wrote: Ma gandesc ca poate ar trebui sa le luam asa cum sunt. Nu neaparat sa iesim la un anumit gust.

Daca vrem espresso, nu iese la V60, oricat am insista.

Nu e cazul. V60 a fost prima metoda pe care am folosit-o, a fost poarta mea de intrare in acest hobby, nu as avea asteptari nerealiste de la aceasta metoda. Am vrut sa am cele mai bune cutite pentru brew (exceptand EK) si am folosit in acelasi timp Apex si SSP de 64mm de brew (pentru brew, nu pentru espresso, a fost o perioada in care nici nu mai aveam espressor). Pur si simplu ghost burrs, in forma pe care eu am folosit-o, au fost o mare dezamagire pentru mine.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#59
Poate pentru ca te-ai raportat mereu in brew la cutitele plate/conice…? Care iti dau un anumit profil de gust.
Poate daca ai fi intrat pe usa cu ghost burrs ai fi fost la fel de afectat de cutitele standard.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#60
Radu, daca vrei, iti imprumut Xeo cateva zile sa mai aprofundezi un pic cutitele ghost
Lui Mihai i-au placut, dupa cum vezi
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)