Hello There, Guest! Login Register


Cafenea rasnite

#61
(03-11-2021, 00:32)vladdooo Wrote: Radu, daca vrei, iti imprumut Xeo cateva zile sa mai aprofundezi un pic cutitele ghost
Lui Mihai i-au placut, dupa cum vezi

Multumesc, e o idee Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#62
Fasonatilor ! Angry  Luati exemplu de modestie... cand ai cafea la pretz de fasole Big Grin



Cred ca imi trag si eu asa ceva, varianta ghost... ar fi echivalentul calugaritului in cafea, probabil... Big Grin
 
Reply
#63
Incepe miscarea de convingere a maselor largi populare... ca o noua vedeta e pe cale sa apara Smile



Cata influencereala frate... ca sa compari "un Logan cu un Mercedes"... Wink
Nu era mai simplu sa angajeze un Brad Pitt ? Big Grin
 
Reply
#64
In lumea cafelei "bune", Lagom e mai mergedez decat Niche...
 
Reply
#65
De asta au copiat de la "Logan" Smile
 
Quote:...has also borrowed some  
09:07 of the engineering designs from niche the chamber  looks nearly identical to the niche just smaller  
09:13 now it's it's not a bad thing i i think it's just  something worth mentioning and in fact i think a  
09:18 lot of you will be excited by that news because  the niche is pretty great but it's expensive
...

Al nostru, "ca bradu"  Tongue
 
Reply
#66
Pai nu Arco este Logan si Niche este Mercedes?  Lagom mini e un fiat.  Spravce

Defapt Lagom mini este un Arco mai compact care nu poate fi convertit in rasnita manuala, dar care ocupa asa putin loc ca poate fi luat in rucsac, cred ca e cat doua rasnite manuale la dimensiune.
 
Reply
#67
Doar ca in copac nu ai priza... 

Si modul cum elimina macinatura favorizeaza retentia si fragmentarea excesiva... degeaba ai conica daca nu pica liber, ci tot impinsa intr-o laterala, centrifugal.

Cam atat este fata de o manuala
https://images.squarespace-cdn.com/conte...I+C38E.png


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#68
Salutari.Eu am luat o rasnita manuala rosie de la Bialetti,pentru moka,e ok.Trebuie sa mai iau o rasnita,manuala sau nu pentru cafeaua la ibric,si sunt indecis......ideile sunt binevenite....
 
Reply
#69
ce interes ai sa primesti sfaturi de la niste plebei?
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#70
Initial,ma amestec printre ei.Apoi,trag speranta sa gasesc vreun partener de discutie.Si era de asteptat,ca in disperaremdupa ce cumparati agregatele si nu obtineti rezultatul scontat,sa dati vina pe rasnite,si sa cumparati si d-alea.Totusi trag speranta ca vreunul se va enerva sa tot cheltuie  si va studia cafeaua ce pune in agregate,macar in final..
 
Reply
#71
(28-12-2021, 21:55)Ujio Wrote: Initial,ma amestec printre ei.Apoi,trag speranta sa gasesc vreun partener de discutie.
Cu exceptia acestui caz, unde iesi ca paduchele in frunte.
Un Kinu mergea lejer pentru ambele solutii, dar poate vrei sa arunci banii pe mai multe rasnite manuale. Asa se intampla cand te pricepi.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#72
Neah, Kinu nu are pe rosu, nu se califica.
 
Reply
#73
La rasnite am avut doar citeva,si nu m-au convins.Parca o Krups,comerciala,prea nestatornica in prestatii,si o La Pavoni,de bar,buna,dar practica pentru masina espresso cu capete,avea erogatorul pentru capete.Si poate ar fi trebuit sa intelegi ca alegerea a doua rasnite,fiecare exclusiv pentru un grad de macinare are un scop.Acela ca nu bajbai sa gasesti,sa reglezi gradul de macinare potrivit.
 
Reply
#74
Rasnitele au indicator de reglare. Problema apare la cele electrice, unde ai retentie.
La Kinu nu am nicio problema sa trec de la ibric la espresso sau la V60. In orice succesiune doresti.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#75
Eu nu cunosc cum vine cu retentia.....la rasnite....In vocabularul meu retentie am numai de apa,cind manainc sarat....... Biggrin
 
Reply
#76
Inca nu ne-am plictisit si noi de trolleala de 2 bani? Noul "coleg" pare o reincarnare a lui @stalone, personajul care castiga 2000 euro/luna si bea cafea ca sa se chinuie mai putin dimineata la toaleta...
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#77
Are si omul dreptul la propria opinie, in anumite limite. Nu cred ca se poate sa fie exclus rapid pe baza de opinii diferite de ale noastre, oricat de mult m-ar tenta si pe mine sa fac niste propozitii avand la baza cuvantul "ignorant".
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#78
Eu zic ca e un avertisment bun pentru cine e la inceput de drum si inca nu e prins de microb. Cred ca multi de-aici au momente cand ar vrea sa fie fericiti cu o cafea ieftina, mult loc pe blatul de bucatarie si contul mai bogat cu cateva mii (nu zic moneda)  Big Grin
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#79
(29-12-2021, 12:14)korbus Wrote: Inca nu ne-am plictisit si noi de trolleala de 2 bani? Noul "coleg" pare o reincarnare a lui @stalone, personajul care castiga 2000 euro/luna si bea cafea ca sa se chinuie mai putin dimineata la toaleta...
Fix la asta ma gandeam acum... Cat trolling ieftin Smile
 
Reply
#80
(28-12-2021, 16:36)renatoa Wrote: Doar ca in copac nu ai priza... 

Si modul cum elimina macinatura favorizeaza retentia si fragmentarea excesiva... degeaba ai conica daca nu pica liber, ci tot impinsa intr-o laterala, centrifugal.

Cam atat este fata de o manuala
https://images.squarespace-cdn.com/conte...I+C38E.png

asa o sa faca si Arco:

https://www.youtube.com/watch?v=4_lMdx-VsCc
 
Reply
#81
Wooow, cat de sadic sa fii sa o lasi sa macine asa pana la capat...
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#82

Ai zice ca e pe baterii si sunt pe terminate.
Dar pare ca-si da duhul.
Nu mai zic ca pana termina se invecheste cafeaua de inceput…
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#83
(30-12-2021, 00:37)Mihai L Wrote:
Ai zice ca e pe baterii si sunt pe terminate.
Dar pare ca-si da duhul.
Nu mai zic ca pana termina se invecheste cafeaua de inceput…

Buna asta, stii ca la campionatele de brew se macina cu 10-30-60 minunte inainte, crezi ca se oxideaza cafeaua? asa cum e o vorba din batranei?
 
Reply
#84
La campionatul de Aeropress toti participantii, fara exceptie, au macinat pe loc.
Or fi si care macina mai devreme, dar cu siguranta la ei (la nivelul ala) vorbim de un proces controlat. Cu siguranta nu fac asta pe orice cafea si oricand.

Si batraneasca sau nu, poti testa oricand sa lasi cateva grame de cafea macinata si sa vezi ce arome mai are dupa 30-60 minute. Asta pentru ca in urma macinarii toate camarutele care se umplusera de uleiuri si altele la prajire sunt distruse. De aceea are si cafeaua proaspat rasnita o aroma asa de puternica..
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#85
Nu am ajuns la cafeneaua din Pitesti ieri,m-am limitat la Carrefour.Mai nou,pe langa o rasnita pentru macinare fina,va trebui sa cumpar iar si o masina de facut espresso,de preferat cu o gura.M-am ales cu un cadou si acum urmeaza sa ma bucur cumva de el.Nu stiu cum pot atasa foto din pc,aici la voi.
 
Reply
#86
@Mihai L din boabe cand le spargi o sa-ti iasa tot ce e in stare gazoasa. Ce e volatil iese doar prin incalzire (Rasnire) sau turnat apa fierbinte peste.

Ca o idee, insa asta este veche ai aici cazul Patrick Rolf, care a prajit cafeaua cu 6 ore inainte de competitie si rasnit cu 45 minute inainte. Si eu la cupping dupa ce prajesc las cafeaua 24 ore si apoi o rasnesc cu 10-15 minute inainte de cupping.

Stii de ce se face asta? nu pentru ca se duc aromele din ea, ci ca sa lasi gazul in special CO2 format in timpul prajirii sa paraseasca porii din masa de celuloza ca sa intre apa sa extraga cat mai mult din cafea.

In campionatele de aeropress ti se da mai nou pe loc o cafea pe care urmeaza sa o prepari (s-au schimbat regurile de anul asta) deci este totul spontan. Si rasnesti cafeaua in cele 5 minute timp acordat (nu mai e 10 minute sau 8) ca sa dovedesti ca folosesti cafeaua data de ei si nu altceva. 

La campionatele de brewing, din moment ce folosesti cafeaua ta, nu are importanta daca o rasnesti sau nu pe loc, pentru ca nu le pasa ce cafea folosesti in reteta.

Vezi minutul 3:  45
https://youtu.be/fi5MZE-4HDQ?t=226

Totodata iti pot da mult mai multe exemple cand concurentii isi rasnesc cafeaua cu mult inainte de competitie (chiar si ultimul castigator Matt Winton a facut asta).

Daca ar fi cum zici tu, si din boabe s-ar duce chestii, atunci de ce sunt cafele care au gust bun dupa 2 luni?
 
Reply
#87
(30-12-2021, 11:59)Darsidius Wrote: @Mihai L din boabe cand le spargi o sa-ti iasa tot ce e in stare gazoasa. Ce e volatil iese doar prin incalzire (Rasnire) sau turnat apa fierbinte peste.
??? Pai volatil exact asta inseamna, ca se evapora. Big Grin
Presupun ca te refereai la substantele impregnate in celuloza. Ei bine, si alea se evapora la un moment dat, daca e cafeaua rasnita.

(30-12-2021, 11:59)Darsidius Wrote: Ca o idee, insa asta este veche ai aici cazul Patrick Rolf, care a prajit cafeaua cu 6 ore inainte de competitie si rasnit cu 45 minute inainte. Si eu la cupping dupa ce prajesc las cafeaua 24 ore si apoi o rasnesc cu 10-15 minute inainte de cupping.

Stii de ce se face asta? nu pentru ca se duc aromele din ea, ci ca sa lasi gazul in special CO2 format in timpul prajirii sa paraseasca porii din masa de celuloza ca sa intre apa sa extraga cat mai mult din cafea.
Pai asta este exact ce ziceam si eu. Dar sunt cazuri controlate.
Nu-mi spune ca rasnesti Illy cu 6 ore inainte... Tongue

(30-12-2021, 11:59)Darsidius Wrote: Daca ar fi cum zici tu, si din boabe s-ar duce chestii, atunci de ce sunt cafele care au gust bun dupa 2 luni?
Repet, nu vorbim de Illy/Sbux aici.
Acum sincer vorbind, ce scoti a doua zi dintr-o cafea proaspat prajita de tine si ce scoti dupa 2 luni din aceeasi cafea? Si vorbim de brew, de pilda.
Ce mai scoti dupa 6 luni...? Tongue
Toata structura interna a bobului de cafea se strica. Aroma cafelei de acolo provine, cata vreme sunt uleiuri volatile care se strecoara afara prin fisurile din peretii interiori.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#88
Adica tu vrei sa-mi spui mie ca gazul din boabe ramane pana faci tu brew cu el asa incetisor? 1-2 minute dupa ce ai rasnit? sau fie, 10 secunde?

Daca ar fi asa, in macinatura de espresso unde spargi totul pulbere, nu ai mai avea arome ramase dude pentru ca prin teoria ta o parte din arome ar parasi celuloza fiind fisurata marunt. Nu e plauzibil ce zici.

E simplu, ia o cafea de 5-20 zile, rasneste cu 20 min inainte, si una rasnita pe loc, fa cupping la amandoua si zi-mi ce ai gasit. Nu o sa gasesti nimic sau aia de 20 min rasnita o sa se extraga mai mult in immersie ca lasa gazul sa iasa si apa sa intre mai mult in pori.

eu cred ca tu confunzi ce se intampla cu o cafea dupa ce are contact cu oxigenul, cand isi pierde o parte din gust, am intalnit des fenomenul asta, dar asta se intampla cu punga de boabe deschisa, lasi aer sa intre, dupa 24-48 ore ai pierdut deja niste note, in special florale. Asta nu are de-a face cu rasnitul.
 
Reply
#89
(30-12-2021, 21:21)Darsidius Wrote: Adica tu vrei sa-mi spui mie ca gazul din boabe ramane pana faci tu brew cu el asa incetisor? 1-2 minute dupa ce ai rasnit? sau fie, 10 secunde?
Gazul e gaz, dar mare parte din uleiurile volatile s-au impregnat in celuloza. Care din momentul macinarii ajung in contact cu aerul.
Prin comparatie, poti sa te gandesti la o casa unde ai o balta dupa o inundatie. Daca e inchisa aprape ermetic, se va evapora foarte lent.
Daca deschizi usi/ferestre (macinarea cafelei), aerul proaspat va ajunge mai usor in contact cu ele.

(30-12-2021, 21:21)Darsidius Wrote: Daca ar fi asa, in macinatura de espresso unde spargi totul pulbere, nu ai mai avea arome ramase dude pentru ca prin teoria ta o parte din arome ar parasi celuloza fiind fisurata marunt. Nu e plauzibil ce zici.
OK, macina cafeaua si fa un espresso dupa 24 ore. Dupa tine, ar trebui sa fie excelent... Big Grin

(30-12-2021, 21:21)Darsidius Wrote: E simplu, ia o cafea de 5-20 zile, rasneste cu 20 min inainte, si una rasnita pe loc, fa cupping la amandoua si zi-mi ce ai gasit. Nu o sa gasesti nimic sau aia de 20 min rasnita o sa se extraga mai mult in immersie ca lasa gazul sa iasa si apa sa intre mai mult in pori.

eu cred ca tu confunzi ce se intampla cu o cafea dupa ce are contact cu oxigenul, cand isi pierde o parte din gust, am intalnit des fenomenul asta, dar asta se intampla cu punga de boabe deschisa, lasi aer sa intre, dupa 24-48 ore ai pierdut deja niste note, in special florale. Asta nu are de-a face cu rasnitul.
[/quote]

N-ai vrea sa testezi cu cafea de supermarket, veche de macar 6 luni? Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#90
Eu cred ca esti un pic prea incapatanat sa purtam o conversatie. Tu ai o teorie cum ca dupa ce termini de rasnit cafeaua se altereaza deja si incepe sa-si piarda o parte din arome. Eu ti-am zis ca nu e chiar asa, si poti face o proba in cupping (nu drip, nu espresso) cu o cafea rasnita pe loc si una dupa 15-20 min. Daca vrei sa vorbim fa experimentul, daca nu asta e, incheiem conversatia.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)