Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Levo Wrote: ... eu nu am espressor cu profilare de debit ... cum ar fi , prea- fericitii posesori de Bianca  , eu cand debitez cate o cafea , ma asez mai asa ... din profil ... Big Grin ... si cam asta e " profilarea de debit "  

totusi Levo, nu sunt multi in forum care sa aiba 2 (doua) masini cu profilare automata de presiune/debit si temperatura!
doua spring levers a caror caracteristica de presiune in extractie, ca si de temporizare in preinfuzie este invidiata si copiata de toate masinile de soi, care-si pompeaza profilarea Smile

la un spring-lever, profilul de extractie e acelasi daca macinatura si prepararea pucului sunt aceleasi, intr-o remarcabila consistenta!
Bianca cea frumoasa, renascuta nu din spuma laptelui sau crema de cafea, ci din cenusa grupului E61, trebuie ajutata cu padela, care sigur, tremura a inconsistenta, sau... incontinenta, cum i-o fi zicand Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
(02-07-2018, 20:05)MyR Wrote: daca lipsa unei asemenea aparat va face sa aveti nopti nedormite, atunci neaparat trebuie ajutat la acest capitol 

Cred ca daca ar fi fost pasionat de masini cu valve needle Levo ar fi avut Slayer demult. Big Grin
La capitolul cafea alegerile facute de Levo sunt bazate pe preferinte si nu pe "tendinte" cum e in fashion Smile ...("ce e val /ca valul trece")…

Intotdeauna l-am admirat pe Levo  Smile  pentru ca este dovada vie ca atunci cand e vorba de pasiune nici un efort nu e prea mare Cool .
 
Reply
(03-07-2018, 09:35)CatalinH Wrote:
(02-07-2018, 20:05)MyR Wrote: daca lipsa unei asemenea aparat va face sa aveti nopti nedormite, atunci neaparat trebuie ajutat la acest capitol 

Cred ca daca ar fi fost pasionat de masini cu valve needle Levo ar fi avut Slayer demult. Big Grin

Evident era o gluma  Big Grin

@Levo este "Singuri printre duşmani…" :-)))))

hai pun si o poza 
[Image: stockfresh_2570147]
/offtopic /glumă
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
un instant de dupa barul lui raducanu[Image: f48e12b50d18bf674971ee15a6d6db48.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
(03-07-2018, 01:19)radudani Wrote: la un spring-lever, profilul de extractie e acelasi daca macinatura si prepararea pucului sunt aceleasi, intr-o remarcabila consistenta!

... si pentru mine asta inseamna ... cam totul ... Big Grin ... ( multumiri maestre ! )


 
(03-07-2018, 10:07)MyR Wrote: @Levo este "Singuri printre duşmani…" :-)))))

... Big Grin Big Grin Big Grin ... Se poate spune si asa , insa mai degraba ma gasesc cam " impotriva curentului " ... dupa cum arata si poza .

     Cand am intrat pe forum , imi doream doar sa aflu cum sa extrag un espresso bun ... dar bun ... Cool ... apoi am testat cat am putut si in final  ... mi-am gasit locul ... Big Grin ... asta sunt ... si asta prefer.
      In materie de scule insa , am avut mentor valoros ... pe @radudani ( ... pe care eu al admir in taina , pentru toata pasiunea cunoasterii si a exactitatii detaliului - stilul japonez - nimic la voia intamplarii ... Cool ... ( asadar , cine nu are mentor ...sa-l cumpere cu aur )

... si pentru ca SOS - ul meu in Italia , de abea acum s-a facut auzit ... am apelat la o punga de care ma tot impiedicam mereu ... rezultatul insa , este acceptabil ... dar parca mai lipseste ceva ... ( o fi Jamaica ? ... Cool ... )



[Image: l93FRGM.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@CatalinH

 ... Cel mai probabil ca ma bagam la un Slayer ( ... asa cum dealtfel si intentionam pe la inceputuri ) insa , in urma " modelarii  "  aparute in urma citirii forumului si a preferintei legate de cafea ... am decis altfel , adica asa cum este acum  (  ... si ma simt bine recunosc ... Cool ... ).
      In alta ordine de idei , am admirat alegerea si hotararea ta , in achizitionarea KVDW - iar culoarea aleasa , a pus si mai bine in valoare bijuteria - insa , pentru mine este din clasa ezoterica ( ... ca sa citez un clasic ... Cool )  iar , la ce cafea am ales sa servim in casa  , consider ca actuala masinarie este suficienta - cel putin deocamdata ... dar, tehnologia de ultima ora nu m-a lasat niciodata insensibil.
      Este drept ca , de-a lungul vietii ... electronica uzuala  ( ... nu si cea de top )  m-a tradat de mai multe ori , ( ... de regula , cand ma asteptam mai putin ) insa, mecanica niciodata ... decat prin uzura normala ( ... ceea ce , pe undeva era de asteptat ... )
       Oricum ,...  sa o stapanesti sanatos ( ... mai zic odata )  pentru ca , nu mai stiu pe altcineva de pe forum - cu exceptia Yume - sa mai foloseasca asemenea ... masini de curse .

... pe de alta parte , sotia apreciaza ca fiind buna cafeaua asta ... si in consecinta,  sa o pastrez si sa-i mai prepar si alta data ... ce-i drept , nici mie nu-mi displace , dar imi pare putin cam soft / lejera ... Cool ...


[Image: mceyWXp.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
O Etiopia de la Presco in lapte.[Image: sVp52Iz.jpg][Image: JdgIeCp.jpg]
O Etiopia nordica intr-un straight.
 
Reply
@CatalinH - dupa ce alegi cafelele?
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Ieri seara am primit cafeaua de la subscription-ul de la Coffee Collective.
La 14 zile primesc 2 pungi de 250g mereu diferite.
Intamplarea a facut sa imi trimita si ei Etiopia cand eu cumparasem duminica o Etiopia de la Presco.
 
Reply
... Buna dimineata ...


[Image: BkoXwew.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... si pentru ca s-a luminat ... de ploaie ... Big Grin ...



[Image: vU6F89O.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... Incercari ale stilului @Raducanu ... care bineinteles ca n-au iesit ... Big Grin ...



[Image: eIsbAYN.jpg]

[Image: vJwsbc6.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... dar , sa ne intoarcem la ... ratzele noastre ... Big Grin ...



[Image: zTyOcKb.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: ea279bca83f8f41fd16f9fb5c98f56f1.jpg]

O Brazilia ca o ciocolata calda
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Peachy Sunday morning with Madison Pause to Play featuring Rwanda Huye Mountain  Big Grin

[Image: KjI8bun.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
... Buna dimineata ... ( si afara ploua , ploua ... Big Grin ... )


[Image: bhoQNVi.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... si cand vine-un bur de ploaie
     de te scarpina la coarne ... Cool ...



[Image: Fj4t7P8.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: L0fKCsa.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@CatalinH

          ... Buna dimineatza , ... pai ce faci mai tata , am asteptat ieri toata ziua sa pui si tu o ratza d'aia  dreapta  si " netremurata " , facuta la microprocesor ... si nimic ...  Cool ... am plecat si din oras , sa nu zici ca te influentez ... ( mai zici ca locuiesti si in acelasi oras cu @Raducanu ... pai , eu daca aveam in oras un @Raducanu , dormeam cu el in pat noaptea ... Big Grin ... )
               De @eugenm nu mai amintesc nimic ... pentru ca el nu stie de gluma si -apoi , are si circumstantza atenuata rau de tot - de la o varsta cred ca se cam uita la bocanci ... Big Grin ... in plus de asta , ratzele nu plutesc in ceai ...
                ( Altfel ... mie imi tremura mana cand ... nu beau , nu si cand beau ... de ex. ieri in poligon nu mi-a tremurat mana de loc , si-am luat 3 FB -uri din cinci ... eh ? ... Cool ... ( din betie te mai trezesti ... din alte chestii e mai greu ... )
                Uite o ratza cu un buton ... Big Grin ... ( netehnologizata )


[Image: pSJsO9E.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Neata Levo!...pentru ca mi-ai cerut ceva dragut am turnat si eu o inimioara ...mai franta un pic..[Image: oAjsAHl.jpg]a..
 
Reply
... Eehhh ...? Big Grin ... Asa da . Altfel te vede omu' ... bravo's ... ( sa mai pui si tu din cand in cand , ca si asa am cam ramas singur pe aici ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Daca tot v-ati eschivat de la partea de prajire, va puteati inscrie la bucata cu latte art. Cool
 
Reply
(11-07-2018, 12:01)dev Wrote: Daca tot v-ati eschivat de la partea de prajire, va puteati inscrie la bucata cu latte art. Cool

... Nu ne-am eschivat , dar nu avea sens sa incurcam oamenii ... drept sa-ti spun , duminica plec ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
   

Cafflano Kompresso + mix 50/50 Ethiopia si Columbia de la Pressco.
Printre cele mai reusite shoturi de Kompresso din cate am preparat.  Shy
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
Azi am ramas fara lapte Smile
Etiopia de la Bob
19g in la 92.7C[Image: nJhdc9p.jpg]
 
Reply
[Image: af4905befeeeb3911ac681fdfa88d530.jpg]
Homemade coldbrew tonic
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Tot Madison : Orchestra featuring Etiopia Burtukaana.

[Image: 2z2BHeC.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
When in Italy...
[Image: UtpCsSp.jpg]
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
... Woow ... numai lume buna pe aici ... Cool ... Buna dimineatza ... Big Grin ...



[Image: i0bqhK5.jpg]

(12-07-2018, 08:40)CatalinH Wrote: Azi am ramas fara lapte Smile

... N-are a face ... conteaza sa semnezi condica ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
suntem solidari  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 13 Guest(s)