Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

(10-09-2023, 17:06)Darsidius Wrote: boabe de cafele procesate puternic/murate in apa cu adaosuri (ca defapt asta e)

Mabo și Pressco (posibil și alții) au pus pe site, la descrierea cafelelor de la El Diviso / Nestor Lasso, pașii procesării. Cred că este un topic undeva despre asta.

Mie s-au părut că oscilează între zeamă de struguri verzi și îndulcitor industrial, probabil în funcție de prăjire și extracție. Cea mai bună impresie am avut-o la Bucharest Coffee Festival, când am gustat de la Mabo, ceva ce urma să se pună la vânzare.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
[Image: e2ed83af1973dd6f43c9ae49825f7811.jpg]


Scumpa, dar face toti banii!

Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Am luat pt prima data de la Dak.

Am primit și melodrip ul.

Prima încercare interesanta mai trebuie lucrata

Un tds de 1.31
Kinu M47 cuțit brew 2.2

15 cafea cu 250 apa.
45 ml bloom
La sec 30 turnare pana la 100 ml
La 1 min turnare prin melodrip pana la 250

Averi o rețetă mai potrivita pentru cafeaua de la Dak.... Cherry fudge?

Mulțumesc
[Image: 5cc87e9888b1a0aeaea77108c5d5f620.jpg]
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
[Image: 2c28980c60d75bbd1312f1f85ab08673.jpg]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
[Image: Mcj1GK3.jpg]
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
[Image: a249ce382e62916c9b06fd0c01781e80.jpg]

[Image: d5bb76716830deb70541781db7d73e2a.jpg]

Ceva deosebit si in concordanta cu ce scrie pe punga.
Suprinzatoare notele herbal si refreshing (comparativ cu alte cafele).

Multumesc colegului de forum care mi-a adus-o direct de la sursa
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
[Image: 8cb22da7b7e975824adb14b0d3afc061.jpg]
[Image: b18ca908f06e809a8dde6f1776938371.jpg]


Salutări din Bali Smile
Timemore C2; 1Zpresso JX-PRO; Cafflano Kompresso; Cafflano Go-Brew + Kalita Wave 155; Hario V60 02 copper; Bialetti Brikka Restyling 2tz; Bialetti Musa 1tz; Bialetti Fiammetta 3tz
 
Reply
O cafea cam buna chiar pe Lelit facuta Smile

[Image: x0fvh9d.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
Mi am făcut un moft însă a cam usturat la buzunar pt că 250 g

[Image: nrMz5Zk.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Juicy days are coming !!!
[Image: 7tDGHhSl.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
O Etiopie care mi-a plăcut foarte mult și la care m-a surprins densitatea scăzută a boabelor în ciuda prăjirii medii. Foarte bună, după gusturile mele.
[Image: pwYOs0El.jpg]
15in 30out 45sec 90c
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
25 zile de la prajire, e mult mai buna ca acum 1 saptamana, insa mai are nevoie de perioada de somn, cam 1-2 saptamani inca.

18.2g de Ethiopia Geisha Village prajita de Jacu Norvegia pe Loring in 19 sept.
315ml de apa la 90C
abaca paper  (prefer v60 stock)
droplet bloom+high flow+ spin (invartit cu un bat)

Gust: lactic, iaurt inghetat, citrica tare (lamaie, sorbet de lamaie), lime, ceai verde, bergamota (the same thing), dovleac albastru (ala cu multa carne- portocaliu inchis la interior). Pe finish usoara astringenta, ierbalitate, cu un super fin iz de coaja de aluna (foarte greu de prins de multi).



[Image: JNTjWUD.jpg]

[Image: YvwuoVe.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
De două, trei zile am deschis o punga de la Goppion cu o Columbie foarte plăcută, cu gust de pandișpan și cafea cu lapte, fără lapte. Foarte bună! Am avut și ceva oaspeți și aproape am terminat punga de 500g.
[Image: NANo5B3l.jpg]
15in 30out 27sec 94C
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Azi a fost Geisha culturala.

[Image: GT9Kekml.jpg]
[Image: iDEVJHal.jpg]
[Image: LR8XxtGl.jpg]
 
Reply
Azi aceeasi cafea. Daca ieri a fost Origami, azi B75 (din ce se discuta pe acest forum, ar fi cel mai rapid dripper). Nu stiu daca asta e motivul, dar azi aroma ce iesea din pahar parca era a unui buchet de flori.

[Image: VNM65TUl.jpg][Image: QFNTsd1l.jpg]
 
Reply
Kenya new crop boabe verzi de la Kaffa. Urmează să le bage pe site.

Inițial am zis că e under in cupping acu câteva zile, însă azi in brew a ieșit bine.

15g rasnita la max rpm pe 078 la gradatia 6. Inlaturat chaff extra prin suflare. 
Apa 52ppm (mult Ca, putin Mg), 91C temp. Start cu droplets de la inaltime mare cu primii picuri in decantor dupa 20 sec, apoi te apropii de pat si maresti debitul tot mai mult pana la max (±20g/s) atingi ratia dorita si apoi agitit tot de la exterior la interior cu un bat pana in fund in centru unde ai cea mai slaba extractie.

15/235g timp total 2 min 4 sec.
1.61 TDS/22% ey

gustul e cum e kenya de la The Picky Chemist, floral, soft, dulce de bomboane, fruct rosu dar subtil. Nu e un cos de fructe care sa te inece.
Culoare: 118 agtron.

[Image: Z9WzTYg.jpg][Image: Ue9ljZJ.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
[Image: z4j9Vo6.jpg]

Dulceață de fructe coapte, ușor picantă, se simt și note de tărie. Oana mi-a zis că are puțină cofeină.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
Photo 
Honduras La Lalita de la Claro.
   
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Azi aceeasi geisha columbiana, test "poor man Paragon". Cand este calda e un buchet de flori, cand se raceste e o combinatie de arome de flori cu tzuica de piersici Rolleyes

[Image: yinT8jfl.jpg]
 
Reply
(19-10-2023, 17:31)edri Wrote: Azi aceeasi geisha columbiana, test "poor man Paragon". Cand este calda e un buchet de flori, cand se raceste e o combinatie de arome de flori cu tzuica de piersici Rolleyes

[Image: yinT8jfl.jpg]
Face ceva bila răcită peste care curge cafeaua?
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
(19-10-2023, 18:06)Kosti Wrote: Face ceva bila răcită peste care curge cafeaua?

Greu de spus dupa o singura incercare. Nu am testat sistematic in ambele variante, cu si fara bila in acelasi timp. Dupa finalizarea prepararii ar trebui aduse cumva cafelele la aceeasi temperatura. Nici in ceea ce am vazut pe internet nu sunt prezentate concluzii clare.
 
Reply
Mulțumesc.
As vrea sa cumpăr un Paragon Nucleus dar ore face ceva?
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
Altă zi, aceiași cafea...
   
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Mi-au facut colegii de la munca un cadou.
Nu am mai auzit de aceasta varietate pana acum, rume sudan, si nici de prajitor. Boabele aratau foarte naspa, am crezut o sa fie fail dar a fost surprinzator de buna. Nu ma pricep sa descriu dar a avut si miros placut si gust si dulceata, din niste boabe care aratau oribil.
[Image: oIYJhew.jpg]
 
Reply
(20-10-2023, 13:04)Kontrast Wrote:
Altă zi, aceiași cafea...

Salut,

Imi plac ceșcuțele, de unde le-ai luat? Smile
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Sper că se observă acum.
   
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Se vede, mulțumesc mult !
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Pitalito, ca întotdeauna- exemplara!
[Image: DsJ1Kka.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
În cinstea verii care nu mai pleacă!
[Image: rq5qwvJl.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Ethiopia Daanissa, procesare naturală, prajita de subsemnatul[Image: 8UMtrus.jpg]
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)