Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Moka Pot - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espresso art, cafea, prajire si latte art (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espresso-art-cafea-prajire-si-latte-art)
+--- Forum: (Alte) Moduri de preparare a cafelei (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Alte-Moduri-de-preparare-a-cafelei)
+--- Thread: Moka Pot (/Thread-Moka-Pot)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


RE: Moka Pot - renatoa - 12-02-2022

Ce treaba are reluarea topicului... eu zic fata de hofmann, vizionand clipurile lui, ce momente de declic ai avut ?
Genul... "hopaaa... pai eu aici nu fac asa..."


RE: Moka Pot - cradun - 12-02-2022

Am inteles de ce Brikka e mai buna pe prajiri mai dark (mai ales din cauza cantitatii mai mici de apa care mai scade din extractie, nu neaparat din cauza presiunii mai mari). Si de ce inox-ul e mai bun pt ca ajuta sa am temperaturi mai mici pe extractie (dc e sa cred in rezultatele obtinute cu camera cu termoviziune). M-a convins si folosirea unui filtru de Aeropress si placa de "inductie" (eu o folosesc pe aragaz). Fata de cum foloseam eu inainte Moka, ziceam ca "asta e" cand foloseam Brikka cu prajiri omniroast sau de espresso, dar third wave si nu scoteam deloc ceva bun si, dupa ce ai vandut tu Venus-ul, aveam tendinta sa cred ca aluminiul poate fi mai bun decat inox-ul in domeniul Moka Pot.

Si am dedus ca tipul Musa ar fi mai potrivit decat Venus pt ca are uprafata de expunere la caldura ceva mai redusa.


RE: Moka Pot - cradun - 20-02-2022

Update: merg bine la Moka (model Musa, 18g) si cafelele prajite de filtru. Chiar isi pastreaza mai bine notele decat cele mai prajite, probabil rezista mai bine la temperatura mai ridicata din Moka. Am incercat pe un Ze Roberto de la Manhattan.

O surpriza a fost ca mi-a fost mai usor pe Moka de 10g (Venus de 2 cesti) sa am o curgere ok (o iesire a lichidului prin teava Moka Pot-ului lina si constanta, vs o curgere in care lichidul se intercaleaza cu multe bule de aer) decat prin Musa (de 4 cesti) cu 18g (curgere mai "nelinistita"), probabil la cea de 4 trebuia rasnit mult mai grosier.


RE: Moka Pot - dragos.stoian - 20-02-2022

S-a mai scris de ăsta?

https://youtu.be/CGHWsjhVCPc


RE: Moka Pot - renatoa - 20-02-2022

Nu e moka pot, dar nu stiu daca nu e si mai rau... Cafeaua nu mai sta la caldura, dar pucul e atacat cu aburi fierbinti, nu cu apa. Posibil in capul ala sa aiba un bloc de site cu rol de condensare, dar nu cred ca e capabil sa scada temnperatura sub 95 grade. Si presiunea tot joasa este, un pic peste un bar.
Ar fi util de folosit doar ca steamer de lapte.
Exista si variante electrice, am si eu unul marca Ariete.


RE: Moka Pot - renatoa - 06-09-2022

https://www.cpsc.gov/Recalls/2022/IKEA-Recalls-METALLISK-Espresso-Makers-Due-to-Burn-and-Injury-Hazards


RE: Moka Pot - Bogdan_g - 31-12-2022

As dori si eu sa va intreb daca Moka Pot-urile sunt recomandate la a fi folosite fix la capacitatea lor. De ex daca e de 4 cesti atunci nu poti reduce proportional cantitatile de apa/cafea pt a face doua cesti?


Moka Pot - Mihai L - 31-12-2022

Nu prea.
Sita in care pui cafeaua este pentru acea cantitate. Daca pui mai putina cafea aburul trece mai repede si nu mai iese corect…


RE: Moka Pot - renatoa - 31-12-2022

Nu-i bai... apare acusica si mesh disk-ul pentru moka pot Rolleyes


RE: Moka Pot - edri - 09-01-2023

Cata apa intra pana la supapa intr-un moka pot Bialetti Venus 4 portii? Am un Venus de 2p, de acum 7-8 ani, in care intra 110ml apa si alternativa pentru concedii de la GSI 4 portii, in care intra cam 310ml apa.


RE: Moka Pot - 1radu - 09-01-2023

(09-01-2023, 14:00)edri Wrote: Cata apa intra pana la supapa intr-un moka pot Bialetti Venus 4 portii? Am un Venus de 2p, de acum 7-8 ani, in care intra 110ml apa si alternativa pentru concedii de la GSI 4 portii, in care intra cam 310ml apa.

Probabil la fel ca la modelul clasic, 220ml.


RE: Moka Pot - edri - 13-01-2023

Da, asa ar fi logic, fiind acelasi producator, cantitatea de apa sa fie dubla la 4p fata de 2p.

Din ce am mai citit si experimentat, apa e bine sa fie pana la supapa, raportul initial apa aer din interior, influentand extractia. Cu cafeaua se mai poate experimenta intre rapoartele cafea apa 1/10-1/15, in functie si de dimensiunea sitei, granulatia macinaturii, tipul de cafea.


RE: Moka Pot - renatoa - 13-01-2023

Nu acesta este motivul principal... daca apa acopera supapa, si ai macinat prea fin sau ai facut greseala sa tampezi puternic, si se infunda sita, sigurantza de presiune nu va sari niciodata si ai pe foc o bomba care ticaie.
La cele de inox mai ai un semn de avertizare, se vor umfla balon inainte de explozie, la cele de aluminiu insa...


RE: Moka Pot - nfs01 - 14-01-2023

(13-01-2023, 16:44)renatoa Wrote: Nu acesta este motivul principal... daca apa acopera supapa, si ai macinat prea fin sau ai facut greseala sa tampezi puternic, si se infunda sita, sigurantza de presiune nu va sari niciodata si ai pe foc o bomba care ticaie.
La cele de inox mai ai un semn de avertizare, se vor umfla balon inainte de explozie, la cele de aluminiu insa...
Pana sa bubuie moare garnitura,garnitura nu sigileaza mai mult de 2 bari


RE: Moka Pot - edri - 14-01-2023

A experimentat cineva de pe forum explozia moka pot?


RE: Moka Pot - renatoa - 15-01-2023

Cand e plin internetul de avertismente, de ce as testa personal, ca sa imi fac bucataria praf ?



Si nu in ultimul rand, am invatat fizica si biologia nu pentru note, ci ca sa stiu pe ce lume traiesc.
Daca un fenomen poate fi explicat, fii sigur ca se va petrece intocmai.
Nu e o coincidenta ca aceste materii au fost marginalizate...

Garnitura aia suporta mult mai mult, nu cred ca dezastrul ce se vede in video vine de la 2 bari.
Leverele au garnituri pe piston care suporta macar 10 bari in miscare, nu fixa, presata de un filet intre doua suprafete.


Moka Pot - Mihai L - 15-01-2023

Eu as zice ca este eroare de utilizator aici…

https://www.bialetti.com/it_en/inspiration/post/the-moka-valve-a-tiny-component-of-remarkable-importance


RE: Moka Pot - renatoa - 15-01-2023

Plus eroare de copiere Smile
Contrafacerile de circula prin comert nu au valva cu arc, resetabila, ca la bialetti, ci fuzibila, o membrana gen fludor, care se topeste pe la 190 grade, adica 11-12 bari. Si care odata topita trebuie inlocuita, se vand rezerve.
Nu mai zic ca au valva pusa mai jos... si normal ca esti tentat sa depasesti nivelul...


RE: Moka Pot - edri - 16-01-2023

Bialetti au preturi rezonabile, nu merita cumparat moka pot din supermarket.


RE: Moka Pot - nfs01 - 17-01-2023

(15-01-2023, 11:45)renatoa Wrote: Cand e plin internetul de avertismente, de ce as testa personal, ca sa imi fac bucataria praf ?



Si nu in ultimul rand, am invatat fizica si biologia nu pentru note, ci ca sa stiu pe ce lume traiesc.
Daca un fenomen poate fi explicat, fii sigur ca se va petrece intocmai.
Nu e o coincidenta ca aceste materii au fost marginalizate...

Garnitura aia suporta mult mai mult, nu cred ca dezastrul ce se vede in video vine de la 2 bari.
Leverele au garnituri pe piston care suporta macar 10 bari in miscare, nu fixa, presata de un filet intre doua suprafete.
La mine moare garnitura cu mult inainte de declansarea supapei de siguranta,pierde apa,aer pe la garnitura daca e pre fina,tampata cafeaua


RE: Moka Pot - renatoa - 17-01-2023

Inseamna ca e cauciuc ordinar, din ala de se coace la caldura.
O fi si asta o masura de sigurantza... te face sa te gandesti de doua ori daca sa pui din ala de silicon... "fara moarte"


RE: Moka Pot - nfs01 - 19-01-2023

(17-01-2023, 12:43)renatoa Wrote: Inseamna ca e cauciuc ordinar, din ala de se coace la caldura.
O fi si asta o masura de sigurantza... te face sa te gandesti de doua ori daca sa pui din ala de silicon... "fara moarte"
O fi un cauciuc ordinar dar e original bialetti
https://barshaker.ro/Bialetti-Romania/bialetti-seal-steel-1-2tz-coffee
In utilizarea corecta sigileaza fara probleme fara pierderi de apa,aer


RE: Moka Pot - edri - 20-01-2023

Am un moka pot de inox Bialetti, de acum 7-8 ani, nu erau atunci pe stoc garnituri de rezerva asa ca l-am cumparat fara rezerve. De atunci functioneaza ca nou, nu a trebuit sa-i schimb garnitura. De 2-3 ori am "experimentat" cu apa peste supapa si apa a iesit prin zona supapei. Nu am tampat niciodata cafeaua (pana acum ceva vreme habar nu aveam ce-i aia Blush ). Am pus de cateva ori cafea macinata prea fin, efectul a fost ca iesea foarte putina cafea pana cand incepea bolboroseala, chiar si dupa aceea nu prea mai curgea nimic. De altfel si la macinatura prea grosiera iesea putina cafea.


RE: Moka Pot - renatoa - 24-04-2023

Povesti despre Bialetti si cei din epoca lui...
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-Colectie-de-link-uri-din-domeniul-cafelei?pid=192152#pid192152


RE: Moka Pot - nfs01 - 15-05-2023

A mai avut cineva probleme de channeling in mijlocul funnelului? Tin sa cred ca presiunea este exercitata pe mijloc si dasta cafeaua din mijlocul asa zisului puck de cafea este mai extras.Ma gandesc sa dai sita superiuara(am 3) si sa o adaug in fundul funelul ptba ajutabka distributia apei


RE: Moka Pot - renatoa - 15-05-2023

Cu o garnitura intre cele doua, ca distantor... ca doua site lipite nu o sa mearga, isi obtureaza gaurile una alteia, doar nu ai bafta sa le suprapui perfect... si sa nu se miste din loc...

Vei avea insa volum mai mic de cafea, poate o fi bine, poate nu... Confused

Ai mai putea incerca alta varianta... sa ridici actuala sita din palnie, si sa introduci sub ea un ghemotoc de plasa de sarma, taiat dintr-un burete de vase.
Acesta va dispersa apa mai uniform, favorizand marginile, deoarece in centru buretele va fi ma gros, din cauza formei conce a palniei.


RE: Moka Pot - nfs01 - 15-05-2023

(15-05-2023, 13:59)renatoa Wrote: Cu o garnitura intre cele doua, ca distantor... ca doua site lipite nu o sa mearga, isi obtureaza gaurile una alteia, doar nu ai bafta sa le suprapui perfect... si sa nu se miste din loc...

Vei avea insa volum mai mic de cafea, poate o fi bine, poate nu... Confused

Ai mai putea incerca alta varianta... sa ridici actuala sita din palnie, si sa introduci sub ea un ghemotoc de plasa de sarma, taiat dintr-un burete de vase.
Acesta va dispersa apa mai uniform, favorizand marginile, deoarece in centru buretele va fi ma gros, din cauza formei conce a palniei.
Am taiat sita si am introdus-o in funnel,exista o distanta intre cele doua si dupa o incercare pucul era k.Voi incerca maine cu cafeaua buna nu cu cea din market


RE: Moka Pot - nfs01 - 22-05-2023

https://m.youtube.com/watch?v=arHrE6qCp1c
new moka


RE: Moka Pot - dragos.stoian - 22-05-2023

Arata fain, dar ma intreb dacă e bun de ceva


RE: Moka Pot - renatoa - 22-05-2023

Pai daca au eliminat supratemperatura, principala buba a moka pot... si asa pare, prin etajul suplimentar introdus... macar nu va mai avea aroma de ars.
Dar extractia se face tot la 2 bari maximum, cu rezultatele ... care este.