Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Etiopia Guji N, batch 2, prajita mai spre city.

[Image: SA86WO9.jpg][Image: M5TnYQU.jpg]
 
Reply
de tine e facut tamper cub ul?
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
Columbia Las Delicias de la Ecuatorcafe.ro[Image: 911b1639d317efbe79be43529a223f9a.jpg]
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
Zamă de șuruburi, by Coca Cola.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Rasnita utilizata Honne:

[Image: Ka9JiaQ.jpg][Image: hS6A6bB.jpg][Image: apjGms4.jpg][Image: r2eYXbu.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Hopaa, a venit domnisoara...  Prevad un mare taraboi pe blat, cu doua personalitati puternice pentru titlul de regina  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(24-01-2018, 09:23)RaduCarutasu Wrote: Dar au aparut ceva probleme la evacuare! Big Grin
Ardere incompleta? Undecided
Combustibil prea light, cu cifra octanica necorespunzatoare? Wink

[Image: FMAR5ff.jpg]

Asta e semn de solubilitate redusa a cafelei, corect? Ce putem face in cazuri de-astea sa imbunatatim cat de cat situatia?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
(24-01-2018, 15:05)flipu2k Wrote:
(24-01-2018, 09:23)RaduCarutasu Wrote:  
Asta e semn de solubilitate redusa a cafelei, corect? Ce putem face in cazuri de-astea sa imbunatatim cat de cat situatia?
  



Poate fi si asta, alaturi de fisurarea pucului si aparitia extractiei neuniforme, incomplete...
Daca este solubilitate redusa (cafea prea light sau chiar cu aspect de prajire intensa dar cu dezvoltare insuficienta), macinam mai fin, crestem temperatura sau micsoram debitul pompei lungind extractia.
Pentru a putea face aceste lucruri se poate schimba sita cu alta cu suprafata perforata mai mare (pentru asta eu folosesc VST in loc de IMS), se micsoreaza doza pentru a macina mai fin sau se mareste doza pentru a extrage mai mult; desi marind granulatia rezultatul nu va fi mereu cel asteptat.
La aceeasi doza, o macinatura mai fina cere si sita cu gauri mai multe (VST-nu mai explic si de ce), pentru a pastra parametrii curgerii.
Micsorarea debitului se poate face din pompa (daca nu avem profilare) si in acest fel marim timpul cat apa de extractie este in contact cu macinatura, dizolvand mai multe solubile.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Faptul ca se "blondeste' foarte repede ne ajuta cumva la diagnoza?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
(24-01-2018, 15:25)RaduCarutasu Wrote: ... se poate schimba sita cu alta cu suprafata perforata mai mare (pentru asta eu folosesc VST in loc de IMS) ...

 ... Nu m-am mai obosit , pentru ca intre timp s-a terminat si aceasta ... Cool  ... iar acum , tocmai am testat o Geisha by Sapid prajita de mine light ( omniroast de tufis ... Big Grin ... ) pentru un bun prieten tot forumist si el ... si am oprit si eu o doza sa vad ce i-am prajit omului ... si surpriza ... este extrem de slaba cafeaua ca arome ( bietul om ! ) ... dar asa a dorit sa fie prajita ... Cool , insa buna la gust ... ( ori am eu o inclinatie inspre partea sith - ului ... Big Grin  , nush' ce sa zic ...)


[Image: JNgnseJ.jpg]

[Image: GYROrBG.jpg]

[Image: aM4EH2O.jpg]

... Cred ca mai dark , trebuia eu sa prajesc ... asa -i ? ... Cool


[Image: 38O1jsS.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
E blonda rau, oxigenata chiar.
 
Reply
(24-01-2018, 16:44)dev Wrote: E blonda rau, oxigenata chiar.

... E oleaca ... Big Grin ...


[Image: UV330Vx.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Aceasi etiopie cu care jonglez timp de 1 luna.

[Image: suTosuQ.jpg][Image: WtjKotV.jpg]




Cum vi se pare macinatura, vizual?

La extractie mai este de munca.
 
Reply
Sună super: Regina blatului.  Angel Angel Angel
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(24-01-2018, 18:39)baloozzy Wrote: Sună super: Regina blatului.  Angel Angel Angel

... sau , de ce nu ... " blatul " Reginei ... Cool ...



[Image: uMZKdzm.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@Sigep : Prima data in viata cand beau "aurul negru". Greu de repetat experienta, oricata bunavointa as avea Smile
[Image: J98ljge.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
... Huh ... si ce bine arata ...  Angel ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(24-01-2018, 16:13)flipu2k Wrote: Faptul ca se "blondeste' foarte repede ne ajuta cumva la diagnoza?

Macar la cateva aspecte ne putem gandi:
A - solubilitate redusa din cauza:
- rasnire prea mare
- temperatura prea mica
- prajire prea light
- prajire profunda dar cu subdezvoltare
Fenomenul este si mai accentuat in cazul cafelelor de altitudine ridicata, cu densitatea bobului mare.
B - cafea veche care nu mai are nimic de oferit
C - manopera neglijenta care duce la distrugerea pucului in timpul extractiei 
D - rasnita cu capabilitate redusa pentru espresso
E - expresor modest cu reglaje defectuase ale presiunii si temperaturii
F - sita dusului, cosurile pentru macinatura partial infundate de depuneri
etc....
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(24-01-2018, 22:01)RaduCarutasu Wrote:
(24-01-2018, 16:13)flipu2k Wrote: Faptul ca se "blondeste' foarte repede ne ajuta cumva la diagnoza?

Macar la cateva aspecte ne putem gandi:
A - solubilitate redusa din cauza:
- rasnire prea mare
- temperatura prea mica
- prajire prea light
- prajire profunda dar cu subdezvoltare
Fenomenul este si mai accentuat in cazul cafelelor de altitudine ridicata, cu densitatea bobului mare.
B - cafea veche care nu mai are nimic de oferit
C - manopera neglijenta care duce la distrugerea pucului in timpul extractiei 
D - rasnita cu capabilitate redusa pentru espresso
E - expresor modest cu reglaje defectuase ale presiunii si temperaturii
F - sita dusului, cosurile pentru macinatura partial infundate de depuneri
etc.... 

+1
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Mulțumesc RaduCarutasu. Cât timp echipamentele și metoda de lucru sunt aceleași variabila e cafeaua. Cu boabele unor prăjitori nu pățesc deloc, cu alții mai frecvent. Acolo o să mă mai joc cu râșnirea și temperatura să mai dreg puțin situația...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
... Passalacqua / Miscela Napoli si Pastiera ... Cool ... ( " spuma " ... tot cu lingura ... Big Grin  )


[Image: lIQFU4V.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Una cu Vivaldi, una cu Classic 2015, cu teava de Silvia.[Image: f8568ff2db842892d2e142d5c500ddfe.jpg][Image: 9a1c60a29b39aee838040f21497a7b94.jpg]
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Uau.... felicitari!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
The Force is strong in this one!
Bravo!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Hop si eu. [Image: 49af80d3cac71df3591ecdc9c1393e6f.jpg][Image: bb34c927243f63a6579791f6931b8ef7.jpg]

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
Si eu hop[Image: 34c9155b457cd8d5643b680db6370d4f.jpg]
 
Reply
[Image: tV5nCqH.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
[Image: 5ec63978d9cec913270fa8b4517b93c6.jpg]
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
... Vergnano / Espresso Bar ... ( o dimineatza lejera...)


[Image: KfUIvi3.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: NurXd7n.jpg]
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 9 Guest(s)