Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

[Image: uw4U6y8.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Dileala de la 10 seara. Prima dubla Cat & Cloud The Truth, prajita pe 18.10.2017.
D:Y:T - 20.5g : 45g : 35s. Corp subtire si nu o curgere bogata pe naked, dar rezultatul in ceasca pentru o cafea prajita de 3 luni si plimbata mii de mile imi depaseste orice asteptari. Still juicy and sweet.... can't wait the morning  Cool

[Image: Ll4taMV.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Dona Florencia (Honduras)

[Image: a061833c94f4659297187153d47de425.jpg]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
... Passalacqua / Miscela Napoli ... pentru cine doreste sa se duca mai mult in noapte , o cafea ... adevarata ... Cool .


[Image: EJ3k6ZN.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Ethiopia Sidamo
20 g - 28 secunde
https://vimeo.com/251787134?ref=em-share



Sent from my iPhone using Tapatalk
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Benko, Ethiopia Benko Smile[Image: jjLFBPN.jpg]
 
Reply
(20-01-2018, 14:59)Răducanu Wrote: Benko, Ethiopia Benko Smile

Tu ai putea lucra în domeniu, dacă ai învăța un pic să faci latte art. Mi se pare că ai potențial
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
... E posibil sa gaseasca ceva de lucru ... Cool  ... ca prof. conf.dr. atasat cultural la vreo catedra academie / universitate din cadrul ministerului culturii si artelor ... probabil si cu ceva ecouri internationale ... Big Grin  , din cate vad produce modele unicat ... in serie Cool  , ce poti sa mai zici ... ( privesc si tac ... tac si privesc ... Cool  )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
M-ati innebunit cu Passalacqua Harem, am comandat si eu o punga. Din pacate doar asa pot sa o beau. Cumpara cineva o punga cu 982 grame, abia inceputa?
 Big Grin

[Image: zXWnAoi.jpg]
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Grcka O desciere poti face? ca sa nu-si mai ia si altii teapa.
 
Reply
cred ca.. cam te-a luat valul

Passalacqua Harem

[Image: HEGriH5.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(20-01-2018, 18:22)Denis Wrote: Grcka O desciere poti face? ca sa nu-si mai ia si altii teapa.

Eh n-as zice ca e teapa, totusi nu e cafea de supermarket. Nu e pe gustul meu, simt doar amareala ei. E foarte intens prajita fata de cele cu care sunt obisnuit.

Maki, ceva 'reteta' de care ai fost tu multumit?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
reteta mea e simpla. 17g in, 24out in 27-30 secunde. 
doar ca nu in sita VST, ca astea mai coapte iubesc rasnire mai grosiera, altfel gustul e meh!

DAR gusturile dicteaza. mie imi place, si chiar primesc placere, dimineata sa trag un espresso din o etiopie (burtukaana, la moment), la amiaza sa-mi trag un flatwhite din o cafea italiana (lucaffe, la moment) iar seara sa ma rasfat cu un classic italian (passalacqua, la moment) care e uleios si plin. 

nu ma limitez doar la 3rd wave sau italian roast. altfel, devin limitat la gust si ma ia unul din valuri fara cale de intoarcere...
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(20-01-2018, 19:00)maki Wrote: nu ma limitez doar la 3rd wave sau italian roast. altfel, devin limitat la gust si ma ia unul din valuri fara cale de intoarcere...

Exact la asta m-am gandit si eu cand am comandat. Mai experimentez, incerc maine si cu ratio mai mic. Merci!
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
maki, cate rasnite ai?
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
@flipu2k, ramai la o ratie de 1,2-1,5 maxim, trase în 24-27 secunde. Ar trebui sa ai numa dulce in ceașcă și singurele note vagi de bitter in genul cacao/ciocolata neagra pura.
Daca nu te împaci cu ea ți-o iau eu loco, singur am topit un kg de sărbători în sub 20 de zile  Big Grin
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
(20-01-2018, 19:27)KrisssKros Wrote: maki, cate rasnite ai?

un Mazzer, si ala Mini. pe care il gasesc perfect pentru acasa.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(20-01-2018, 20:37)maki Wrote:
(20-01-2018, 19:27)KrisssKros Wrote: maki, cate rasnite ai?

un Mazzer, si ala Mini. pe care il gasesc perfect pentru acasa.  
E o rasnita bunicica, o cumosc pt ca am si eu una. Oricum, nu conteaza ca e acasa sau la cafenea, rolul rasnitei tot acelasi este, indiferent cate cafele rasneste pe zi.
Dar nu de asta te intrebam. Am vazut ca spui ca schimbi de trei ori cafeaua pe zi si credeam ca ai 3 rasnite... voiam sa te intreb de diferentele sesizate de tine intre ele in functie de tipul cafelei, prajire, etc. Dar, in cazul asta, nu pot decat sa iti doresc spor la reglaje Smile
Ms pt raspuns si cafele bune iti doresc!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
... Domnilor si stimati colegi , nu cumparati cafele comerciale ( ... mai cu seama miscele italiene ) , fara o minima informare in prealabil  - spre binele economiilor dvs. - nu sunt cafele proaspat prajite si nu sunt prajite light deloc ... nu veti gasi fructe si flori  ... si smochine si curmale etc.
    Ma simt vinovat pentru ca am prezentat , cand am avut ocazia , aceste cafele , ... care personal imi plac in mod deosebit , dar asta nu inseamna ca gata ... am renuntzat la cafele SO de calitate , insa merg in paralel dupa cerinta si gustul membrilor casei si al meu.
     Inainte de a cumpara la Kg ( miscele sau alte blenduri ) , rog revizuiti sect. de cafele comerciale unde , atat cat s-a putut , s -a postat care si cum a testat / experimentat cate ceva , dintre aceste sorturi si nu investiti in ceva cu semnul intrebarii ... puteti testa pe undeva , bar sau restaurant ... doar o singura ceasca / shot ... si cu mult mai putin efort financiar ... am tot spus ca se achizitioneaza in cunostintza de cauza  , asta implica si asumarea raspunderii pentru implicatiile sensoriale si de extractie ...  Cool  ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@damian, merci de idee. Si de oferta, I might take you up on that Smile

Dl Levo, nu e cazul sa va simtiti vinovat. Am vrut sa o incerc oricum, de dragul diversificarii (si nu imi pare rau). Nu am spus ca e o cafea proasta, doar ca mi-a socat papilele. Dar nu ma dau batut asa usor, mai incerc sa ma imprietenesc cu ea Big Grin
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
@Levo - nu trebuie sa te simti vinovat in niciun fel. Threadurile se cheama "cum arata cafeaua...", "ce cafele imi plac..." sau "cafele comerciale"... nu "este imperativ sa cumparati...". Chiar daca trezesc o anumita curiozitate unele postari, pana la urma toti suntem majori si putem decide daca suntem gata sa riscam pentru a ne satisface o curiozitate. Eu am riscat, si departe de mine gandul de a invinovati pe cineva. Dimpotriva, chiar sunt convins ca exista miscele care pot fi pe gustul meu, doar ca nu le-am gasit in cele comandate  Big Grin BTW, voi avea ocazia sa testez si ceva Kimbo in perioada urmatoare, asa ca eu sunt chill Angel
You just keep them coming, fac parte din sarea si piperul forumului Big Grin - filmuletul cu "bean" este wicked rau!
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Etiopia Guji Natural , o cafea cu arome intense, incep sa le determin mai usor, afine, cirese negre, porumbele prinse de frig. Per total un gust de fermentat puternic. Parca as bea o lichoare din fructe, medicinala.
 
Reply
Okay... primul capuccino care arată suficient de decent ca sa îl postez. Cafeaua e de la Origo, Confort Blend, laptele e de la Mega Image
Frotarea am făcut-o cu țeava originala de GC2015, fără mizeria aia de plastic, care apare in poza pe fundal.

LE: nici gustul nu e rău, zice Doamna...

[Image: b5d8f6fd3ede7f558c12803196ba5890.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
@tzucky Decent, nu pare suficient, daca pui "spuma" cu lingura... si mai ales daca ai avut la dispozitie materie prima buna sau foarte buna  Ak Aq Aq  (^^)
 
Reply
E primul post, nu ultimul. L am pus aici ca și referință, sa îmi amintesc de unde am plecat. “Spuma” nu ii pusă cu lingura, s-a prelins de pe cana. Intr-adevăr, cam pufoasa pentru gustul meu. Doamna găsește pufoșenia din ceașca excelenta. Pana la urma, tre’ sa ascultam și vocea clientului, nu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
Gachombe de right side.. o kenya cum rar gasesti.. de referinta .. extrasa la 92 grade


​​​​[Image: WSEWOKz.jpg]
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
... Am pus eu spuma cu lingura ... si statea la fel ca spuma de barbierit ... Big Grin  ... si am mai netezit-o un pic ... Cool ... Ethiopia Ambella by Gardelli  ( dulceatza de visine ... parfumata ) ... perfecta dupa masa ...  Big Grin  ...



[Image: tK7N4jF.jpg]

[Image: DOTHkdb.jpg]

[Image: Q5CR0EU.jpg]

[Image: VyEIlKe.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
brew cu Raducanu
[Image: 4cXkBza.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
(21-01-2018, 17:17)Levo Wrote: ... Am pus eu spuma cu lingura ... si statea la fel ca spuma de barbierit ... Big Grin  ... si am mai netezit-o un pic ... Cool ... Ethiopia Ambella by Gardelli  ( dulceatza de visine ... parfumata ) ... perfecta dupa masa ...  Big Grin  ...

Dar au aparut ceva probleme la evacuare! Big Grin
Ardere incompleta? Undecided
Combustibil prea light, cu cifra octanica necorespunzatoare? Wink

[Image: FMAR5ff.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(24-01-2018, 09:23)RaduCarutasu Wrote: Dar au aparut ceva probleme la evacuare!

... Nu neaparat , insa curgerea era la inceput si din 4 poze , asta este singura clara ... Undecided ( cand curgerea se normalizeaza , ... sunt prea neclare pozele ) , insa cafeaua ... in ciuda faptului ca este cam vechiutza ... e buna , mai ales dupa masa ... Cool .

... si pentru ca tot a venit vorba , diminetile au rezervate arome speciale ... Big Grin ...

[Image: 0c3irdW.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 8 Guest(s)