Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Pfff....arata bine ambele....Ce e?
Now: Lelit PL92T, Kinu M47
History: Lelit PL41TEM la 9 bari, sita dus IMS, sita Ascaso Precision Filter, Saeco Poemia HD8423, Prolex Mini, Tamper Cafes Richard
 
Reply
India Smile BMW R1200CL[Image: e7e35d7d8bf654b689fc5ab153bfc89a.jpg]
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Ethiopia Guji de la Claro:

[Image: ierMTc3.jpg]
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
Buna dimineata...Yemen - Mocha Matari prajita de 6 zile ( mai trebuie lasata putin pentru a atinge apogeul de gust ! ) , insa ramane o cafea cu gust pronuntat ...de cafea buna de trezire.... [Image: biggrin.gif] .[Image: 3Nv9YJE.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
El Salvador La Independencia - Guido

20 gr in, 40 out, 26 secunde, 93 grade C, fara preinfuzie, 9 zile de la prajire

[Image: 4b268dfe5e6a00932526c114e95a4f43.jpg]
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Arata perfect în ceașcă. Apreciez extracție unde pe final curgerea e cursiva și își păstrează consistenta sau mai bun ne spus vâscozitatea și nu stropește pereții cestii.

Sent from my E6653 using Tapatalk
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
(17-05-2017, 16:22)Alin T. Wrote: El Salvador La Independencia - Guido
20 gr in, 40 out, 26 secunde, 93 grade C, fara preinfuzie, 9 zile de la prajire

....si bun venit K30!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(17-05-2017, 17:58)RaduCarutasu Wrote:
(17-05-2017, 16:22)Alin T. Wrote: El Salvador La Independencia - Guido
20 gr in, 40 out, 26 secunde, 93 grade C, fara preinfuzie, 9 zile de la prajire

....si bun venit K30!

Bine punctat

Sent from my E6653 using Tapatalk
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Ha, multumesc, K30 e in semnatura pt. ca e achitat, dar inca nu mi-a sosit, probabil saptamana viitoare. Asa ca, surpriza, am facut extractia cu M47 Smile

Cat despre partea de final a extractiei, depinde de cafele...el salvadorul asta are corp si pastreaza o curgere vascoasa pana la final.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Corect, depinde de cafea insa atunci când boabele au deja > 3saptamani se pierde consistenta. Eu o ajustez din rasnire.

Sent from my E6653 using Tapatalk
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Un amestec chiar reusit, potrivit atat pentru espresso cât si pentru cappuccino.
Malawi (city)+Malawi (full city)+Brazilia Natural (full city).

Portia de azi:

[Image: qW9HWmt.jpg]
[Image: jB47jU2.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
...recunosc din aspectul espressourilor lui Alin T si Radu C pe ce espressor au fost extrase - ha, ha, ha!
KLICK me NOW!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
[Image: gnrtE4M.jpg]
 
Reply
Ethiopia Kochere de la Sapid, 14.5 g / 28.5 ml, new entry. Mai mult de 2 macinaturi n am avut rabdare sa incerc cu Comandante pt espresso asa ca am reconvertit o intr un mini flat white, delicios [Image: smile.gif]

[Image: vahraem.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Ethiopia Sidamo Shakisso
home roast, 90*C 7 bar, 25s, IN:10,3 / OUT:17,3 BR:1,66

[Image: lOyn9bX.jpg]
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
voi cei cu cestile perfect nestropite, cred ca "trisati" si nu folositi bottomless Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(18-05-2017, 14:46)Lyvyoo Wrote: voi cei cu cestile perfect nestropite, cred ca "trisati" si nu folositi bottomless Smile

Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
(18-05-2017, 14:46)Lyvyoo Wrote: voi cei cu cestile perfect nestropite, cred ca "trisati" si nu folositi bottomless Smile


Un șervețel umezit face minuni cu stropii ăia.
Ăăă, am auzit de la un prieten.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Ce sa zic Vlad, se cunoaste si la tine amprenta espressorului. Sigur, in primul rand "mana" operatorului Smile
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
(18-05-2017, 14:46)Lyvyoo Wrote: voi cei cu cestile perfect nestropite, cred ca "trisati" si nu folositi bottomless Smile

noi folosim in primul rind cafea de calitate proaspat prajita! Angel
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
adevarul ca am observat si eu asta, daca folosesti cafea proaspat prajita nu sare nicio picatura pe peretii cestii Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
"voi cei cu cestile perfect nestropite, cred ca "trisati" si nu folositi bottomless"
_____________________________________________________________________________

Eu am observat ca sunt soiuri care, in functie de gradul de prajire, de degazare, temperatura de extractie ,samd. au o curgere mai "apoasa" si apar stropii in timpul curgerii.
Nici mie nu-mi plac cestile stropite iar metoda pe care o aplic, ca sa evit acest lucru, este una foarte simpla.
Fixez ceasca in asa fel incat curgerea jetului sa se faca cu atingerea peretelui interior al cestii, in zona in care incepe rotunjirea spre fundul acesteia.
Jetul se prelinge lin si umple ceasca fara sa sara vreun strop. Idea
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(18-05-2017, 18:16)RaduCarutasu Wrote: ... metoda pe care o aplic, ca sa evit acest lucru, este una foarte simpla.
Fixez ceasca in asa fel incat curgerea jetului sa se faca cu atingerea peretelui interior al cestii, in zona in care incepe rotunjirea spre fundul acesteia.
Jetul se prelinge lin si umple ceasca fara sa sara vreun strop. Idea

Eu nu fac niciodata asta, ci eu ridic ceasca cu mana (respectiv am o bancuta pe care pun ceasca), cu rezultate multumitoare, pentru mine.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
La mine stropea nu numai ceasca , ci si tabla espressorului...si probabil sarea si pe langa , dar nu vedeam eu ...insa , am gasit o rezolvare , asezam o lingurita mica de espresso in ceasca astfel incat sa pice " firul " pe muchia linguritei....insa , dupe ce am inceput sa folosesc cesti mai mari nu se mai intampla....
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Din zona "capricii si delicii" de dimineata.
Brazilia (renatoa)+2sarje Malawi prajite diferit.
Lichid fin, matasos cu gust intens de ciocolata neagra, arome discrete florale si de frcte negre de padure, cu aciditate sub medie, chiar redusa. Foarte pe gustul meu si al sotiei. Az
50g lichid din 20g de macinatuira, total 26 de sec cu prima picatura la sec 5, temperatura 92 gc (aici inca lucrez si mai cobor cu cate jumatate de grad la fiecare extractie).

[Image: HSPTxuy.jpg]
[Image: hHKQXED.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Dacă e degazată suficient și pucul mestecat bine, ață curge.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
dupa studii intense ale dinamicii fluidelor pe forum, am folosit modelul Vladp, si anume ridicat ceasca pe firul curgerii si voala... functioneaza Smile
[Image: 2d7223082162b09ce33573ed431c3361.jpg]
Ethiopia Finca Renatoa
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Ceva prajit local, scrie pe eticheta. o ratie de 1 la 2, 28 sec, 92 grade insa sincer cred ca incerc un 94 inainte sa schimb altceva, un pic prea citrica pt gustul meu, mai incerc si maine.  

[Image: TfqXdUE.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Mi-ar plăcea sa vad o filmare cu o extracție pe Mina [Image: wink.gif]
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Eu cred ca exista ceva coffee art si in stropii astia. E pacat sa o ignoram Smile) Ethiopia Harrar Naturala, ptajita de un francez inimos undeva in fundul Frantei ...[Image: 37905c02fa3481a462bd4c0a3d4bf0ac.jpg]
Rocket R60-V; Macap M7D; Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)