Hello There, Guest! Login Register


Kinu M47 Phoenix

Nu-i chiar 14 lei/250g, ci ajunge la 96 lei/kg...
Dar pana la urma nu sunt chestii comparabile.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(16-01-2020, 16:36)Lyvyoo Wrote:
(16-01-2020, 16:08)anyidulike Wrote:
(16-01-2020, 14:09)Lyvyoo Wrote: Lavazza costa la fel ca o cafea proaspat prajita, per kilogram. In plus, datorita prajirii intense, boabele uleioase vor lasa urme pe cutite si prin rasnita care se vor transforma in surse mirosuri nasoale, rancede si de care se va prinde praf si cafea fina. Asadar, nu vad de ce ai fi de acord sa platesti acelasi pret si sa ai pagube pe rasnita. Plus gustul ordinar al unei cafele de masa...

Lavazza costa 55 lei kg. Unde găsesc eu în Pitesti cafea proaspăt prăjită la banii ăștia?
Și subliniez ca nu rămân la Lavazza, asta a fost de test, pentru început.

In Pitesti la prajitoria Ecuator, ia uite, 14 lei / 250g, din care mai ai si 10% reducere de forum.

Iar Lavazza aia la 55 lei trebuie sa fie cu robusta sau chiar majoritar robusta. Poate ai citit care-i treaba cu soiul asta de cafea...
*Exista si robusta de top, da domnilor fani, dar nu la corporatii.
E pacat sa faci economie exact in zona in care poti evidentia mai mult rasnita ta. Ca si cum iti cumperi un Ferrari si ii pui benzina de la statia Nelu Galbenus din Limpezis.
14 lei 100 grame, nu 250 g
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
Mai există doritori pentru un grup order de Kinu Pheonix? Întreb pentru că aș prefera să încep cu el și apoi dacă întradevar e prea solicitant aș trece la un sette 270. Sau cum se procedează pentru a-l putea cumpăra la 700 ron?
Lelit Grace PL81T
 
Reply
(17-01-2020, 09:48)anyidulike Wrote: ...14 lei 100 grame, nu 250 g
125 grame. Iar la kg o lasa la 96 lei.

Dar repet, nu sunt elemente comparabile decat generic, avand aceeasi denumire de cafea...  Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(17-01-2020, 11:48)mrgabone Wrote: Mai există doritori pentru un grup order de Kinu Pheonix? Întreb pentru că aș prefera să încep cu el și apoi dacă întradevar e prea solicitant aș trece la un sette 270. Sau cum se procedează pentru a-l putea cumpăra la 700 ron?

Poate găsești la cineva de vânzare. Pune o întrebare pe bursă.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(17-01-2020, 14:09)coffeemilk Wrote:
(17-01-2020, 11:48)mrgabone Wrote: Mai există doritori pentru un grup order de Kinu Pheonix? Întreb pentru că aș prefera să încep cu el și apoi dacă întradevar e prea solicitant aș trece la un sette 270. Sau cum se procedează pentru a-l putea cumpăra la 700 ron?
Poate găsești la cineva de vânzare. Pune o întrebare pe bursă.
Am trimis ieri un
Am trimis eu un formular ieri si mi- a raspuns o doamna de la fabrica ca imi poate trimite una la 700 lei cu transport inclus. Din pacate pana sa fac plata a intervenit altceva si sunt nevoit sa aman. Incearca si probabil ti- o vor trimite tie.
 
Reply
(17-01-2020, 14:16)CristiFish Wrote:
(17-01-2020, 14:09)coffeemilk Wrote:
(17-01-2020, 11:48)mrgabone Wrote: Mai există doritori pentru un grup order de Kinu Pheonix? Întreb pentru că aș prefera să încep cu el și apoi dacă întradevar e prea solicitant aș trece la un sette 270. Sau cum se procedează pentru a-l putea cumpăra la 700 ron?
Poate găsești la cineva de vânzare. Pune o întrebare pe bursă.
Am trimis ieri un
Am trimis eu un formular ieri si mi- a raspuns o doamna de la fabrica ca imi poate trimite una la 700 lei cu transport inclus. Din pacate pana sa fac plata a intervenit altceva si sunt nevoit sa aman. Incearca si probabil ti- o vor trimite tie.


Ok, merci. Mai vrei? Adică să luăm 2 sau întreb doar pentru 1 buc. pentru mine?
Lelit Grace PL81T
 
Reply
(17-01-2020, 14:36)mrgabone Wrote:
(17-01-2020, 14:16)CristiFish Wrote:
(17-01-2020, 14:09)coffeemilk Wrote:
(17-01-2020, 11:48)mrgabone Wrote: Mai există doritori pentru un grup order de Kinu Pheonix? Întreb pentru că aș prefera să încep cu el și apoi dacă întradevar e prea solicitant aș trece la un sette 270. Sau cum se procedează pentru a-l putea cumpăra la 700 ron?
Poate găsești la cineva de vânzare. Pune o întrebare pe bursă.
Am trimis ieri un
Am trimis eu un formular ieri si mi- a raspuns o doamna de la fabrica ca imi poate trimite una la 700 lei cu transport inclus. Din pacate pana sa fac plata a intervenit altceva si sunt nevoit sa aman. Incearca si probabil ti- o vor trimite tie.


Ok, merci. Mai vrei? Adică să luăm 2 sau întreb doar pentru 1 buc. pentru mine?
Deocamdata nu pot. Cere una pentru tine.
 
Reply
Pentru rasnite trimiteti oricum formularul Kinu (nr. 3)  si vi se va raspunde cu data urmatoarei livrari. Ei centralizeaza toate cererile si atunci cand se aduna un anumit numar instiinteaza fiecare user. Deseori se intampla sa aiba chiar stoc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(17-01-2020, 09:48)anyidulike Wrote:
(16-01-2020, 16:36)Lyvyoo Wrote:
(16-01-2020, 16:08)anyidulike Wrote:
(16-01-2020, 14:09)Lyvyoo Wrote: Lavazza costa la fel ca o cafea proaspat prajita, per kilogram. In plus, datorita prajirii intense, boabele uleioase vor lasa urme pe cutite si prin rasnita care se vor transforma in surse mirosuri nasoale, rancede si de care se va prinde praf si cafea fina. Asadar, nu vad de ce ai fi de acord sa platesti acelasi pret si sa ai pagube pe rasnita. Plus gustul ordinar al unei cafele de masa...

Lavazza costa 55 lei kg. Unde găsesc eu în Pitesti cafea proaspăt prăjită la banii ăștia?
Și subliniez ca nu rămân la Lavazza, asta a fost de test, pentru început.

In Pitesti la prajitoria Ecuator, ia uite, 14 lei / 250g, din care mai ai si 10% reducere de forum.

Iar Lavazza aia la 55 lei trebuie sa fie cu robusta sau chiar majoritar robusta. Poate ai citit care-i treaba cu soiul asta de cafea...
*Exista si robusta de top, da domnilor fani, dar nu la corporatii.
E pacat sa faci economie exact in zona in care poti evidentia mai mult rasnita ta. Ca si cum iti cumperi un Ferrari si ii pui benzina de la statia Nelu Galbenus din Limpezis.
14 lei 100 grame, nu 250 g

Da, nu m-am uitat cu atentie, am crezut ca e vorba de 250g. Chiar si asa, 87 lei cu reducere / kg nu e un pret mare, iar daca mai cauti prin tara poate gasesti si altceva mai ieftin. Dar vorbim de paine integrala cu maia versus franzela la 1 leu sau peste proaspat pescuit versus pangasisus chinezesc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Salut, am de vreo 2 luni Phoenixul, pe care am ajuns sa-l folosesc aproape exclusiv la birou pentru Aeropress. Il folosesc undeva la 35-38 ca si grad de macinare. Analizand pucul de-a lungul timpului am observat ca exista ceva macinatura fina (adunata in partea de sus), dar si ceva mai grunjoasa (de obicei jos, spre filtrul de hartie) fata de marea majoritatea a macinaturii care pare ok. Banuiesc ca e normal sa existe un procent de "fines" - mai ales ca nu simt ca afecteaza gustul neaparat.
Am vazut insa ca au scos recent si cutitul de brew, si anume https://www.kinugrinders.com/index.php?page=m_home_page.public.show_product&Id_Product=32. A incercat cineva? Se vad rezultate mult mai bune?
Espressoman devenit brew dog: Origami, V60, Nel Drip & Kinu M47 Phoenix, Comandante MK4
 
Reply
Exista topic separat pentru cutitul de brew.
Nu mi se pare a fi un consens, unii se jura, altii... Smile
 
Reply
Eu am cuțitul standard și pe espresso sunt super mulțumit. Periodic (să zicem o dată pe săptămână), încerc și brew, mai mult de curiozitate. Am incercat toate combinațiile de aeropress, French press, chiar și cold brew recent și sunt foarte dezamăgit de fiecare dată.
Indiferent de cafea și de ușoarele variații în granulație și temperatură, am un gust amar care strică toată plăcerea.

Unde greșesc? Să mă dau bătut? Să încerc cuțitul de brew?
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
Folosește cafea prăjită pentru filtru. Uite un exemplu:[Image: 7b790f9a74a857aa689a741bb7a5b0bf.jpg]
 
Reply
Merci de pont, o sa cumpar o cafea de filtru data viitoare si o sa-l rog pe barista sa-mi rasneasca jumatate cu rasnita lui, ca sa pot compara macar, sa exclud rasnita din ecuatie.
De obicei (80%) din cazuri cumpar cafea omniroast, dar o sa caut si dedicata pentru filtru.
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
(17-01-2020, 14:44)CristiFish Wrote:
(17-01-2020, 14:36)mrgabone Wrote:
(17-01-2020, 14:16)CristiFish Wrote:
(17-01-2020, 14:09)coffeemilk Wrote:
(17-01-2020, 11:48)mrgabone Wrote: Mai există doritori pentru un grup order de Kinu Pheonix? Întreb pentru că aș prefera să încep cu el și apoi dacă întradevar e prea solicitant aș trece la un sette 270. Sau cum se procedează pentru a-l putea cumpăra la 700 ron?
Poate găsești la cineva de vânzare. Pune o întrebare pe bursă.
Am trimis ieri un
Am trimis eu un formular ieri si mi- a raspuns o doamna de la fabrica ca imi poate trimite una la 700 lei cu transport inclus. Din pacate pana sa fac plata a intervenit altceva si sunt nevoit sa aman. Incearca si probabil ti- o vor trimite tie.


Ok, merci. Mai vrei? Adică să luăm 2 sau întreb doar pentru 1 buc. pentru mine?
Deocamdata nu pot. Cere una pentru tine.


Rezolvat, e deja pe drum. Merci de info.
Lelit Grace PL81T
 
Reply
(17-01-2020, 14:09)coffeemilk Wrote:
(17-01-2020, 11:48)mrgabone Wrote: Mai există doritori pentru un grup order de Kinu Pheonix? Întreb pentru că aș prefera să încep cu el și apoi dacă întradevar e prea solicitant aș trece la un sette 270. Sau cum se procedează pentru a-l putea cumpăra la 700 ron?

Poate găsești la cineva de vânzare. Pune o întrebare pe bursă.

Pentru momente cand la Kinu e gol de stoc, am eu una... nedesfacuta, asa cum a adus-o curierul.
Garantia se transfera, m-am interesat.
 
Reply
(23-01-2020, 11:42)renatoa Wrote:
(17-01-2020, 14:09)coffeemilk Wrote:
(17-01-2020, 11:48)mrgabone Wrote: Mai există doritori pentru un grup order de Kinu Pheonix? Întreb pentru că aș prefera să încep cu el și apoi dacă întradevar e prea solicitant aș trece la un sette 270. Sau cum se procedează pentru a-l putea cumpăra la 700 ron?

Poate găsești la cineva de vânzare. Pune o întrebare pe bursă.

Pentru momente cand la Kinu e gol de stoc, am eu una... nedesfacuta, asa cum a adus-o curierul.
Garantia se transfera, m-am interesat.


Merci frumos, tocmai ce am luat si trebuie sa ajunga.
Lelit Grace PL81T
 
Reply
Folosesc cu succes zilnic un Phoenix inca de la lansarea la noi.
Am o problema cu inelul de cauciuc care tot are tendinta sa alunece in jos si sa se invarta daca nu fac o priza puternica. A gasit cineva vreo solutie eleganta pt incovenientul asta?

Multumesc!
Gaggia Clasic 2016 / Rasnita Kinu Phoenix/Krups
 
Reply
Nu prea ai ce face... mansonul nu a fost facut pe comanda, ci este de la alt echipament, asa ca nu este suficient de strans pe corp.
Poate sa inserezi sub el o bucatica de band dublu adeziva, sunt la mochete unele cu o putere de prindere de poti lipi un raft cu asa ceva si nu cade de unde l-ai pus...
Sau, daca exista posibilitati de "adus", sau MyR mai face vreodata afaceri cu Flair, recomand mansonul de la flair, eu am facut rocada cu cel de la Kinu Big Grin
Este vorba de piesa asta:
https://www.flairespresso.com/product-pa...one-sleeve
Ce e simpatic este ca are acel motz intr-o parte, care se potriveste perfect cu bumbul de sprijin deget, ajutand si la contracararea alunecarii mansonului pe corp. Caci si acesta aluneca, tot nu e suficient de strans...
Se poate vedea cum sta pe Kinu aici:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid126226
 
Reply
Phoenix nu are bumb Smile

@Gaggiauser - poate ar fi bine să-l sai jos și să speli suprafețele de contact. Bine, doar să ștergi râșnița, iar inelul de silicon cu apă și săpun.

Când mi-a ajuns Phoenixul pentru fotografiat, inelul nu era pus și țin minte că a intrat foarte greu. Deci ori, dintr-un motiv care mă depășește, s-a lărgit, ori a intrat suficient praf / ceva uleios, încât alunecă.

Șterge cu spirt / corpul râșniței și cu apă și săpun inelul de silicon, apoi vezi dacă e mai bine sau nu. Cu siguranță se va rezolva cu cei de la Kinu dacă ai nevoie de un inel nou. Phoenixul meu nu are problema asta și îl folosesc de mult timp.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Multumesc de pareri!
Am sa il curat sa vad daca adera mai bine, dar oricum e prea ingust. Cand rasnesc o cafea mai prajita nu e problema dar la cea light trebuie forta si se roteste rasnita in palma.

Am in plan un manson din piele groasa care la un capat sa formeze un thumb stopper cand vor fi suprapuse capetele la imbinare.
Tot vreau sa ma apuc de pielarit, zic ca o sa fie functional plus ca o sa fie level 20 pe scara de hipsterie. Cool
Revin cand e gata cu o poza si review.
Gaggia Clasic 2016 / Rasnita Kinu Phoenix/Krups
 
Reply
(07-01-2020, 17:13)aditanase Wrote: Am recitit tot threadul, nu am gasit aici instructiuni, doar colegi care spun ca au scos-o foarte usor.
Merci de sfaturi si informatii, ar trebui sa ma descurc sa scot o biluta amarata fara sa o stric Smile

aaaaaand... it's out - dupa inca doua curatari era din ce in ce mai rau, nu mai suportam zgomotul.
Iese usor cu un clestisor, se scoate cu tot cu suportul metalic in care sta:
[Image: Bpvoeg4.jpg][Image: CEVP6IT.jpg]
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
Faci de parca ti-ai fi scos o masea... Big Grin
 
Reply
(30-01-2020, 12:33)renatoa Wrote: Faci de parca ti-ai fi scos o masea... Big Grin

N-a durut asa tare, dar vorba lui Tamango "nimeni ... nu stie ... ce-i in sufletul meu". Era misto senzatia de clic, pana n-a mai fost.
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
Acu’ suna a rasnita serioasa.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Sunt si eu proaspat posesor de Phoenix si multumesc pe aceasta cale Espressoman si HUMI SRL pentru reducerea de pret si pentru tot ajutorul! Am facut comanda vineri (31.01) si am primit rasnita luni (03.02). Desi comanda de grup era inchisa, doamnele de acolo au fost foarte amabile si mi-au trimis rasnita.

Dupa ce am citit si eu acest topic, am zis sa fac pasul si sa scot biluta care facea sa apara pilitura de fier. Am ramas placut surprins insa, sa descopar ca problema a fost deja rezolvata iar biluta nu mai exista acolo.

Am observat ca si rotita gradata este modificata si nu mai are acele striatii pe care le-am vazut in postul #88 al lui mihais.

[Image: eea70f55f315962ab795a9b101859695.jpg]
 
Reply
E greu de spus dacă și Kinu au considerat-o o problemă sau... îl consideră un feature care acum a mai rămas doar pe modelul cel mai scump, vechiul și noul M47 Classic. Smile
Click feeling system.
Imaginea cu comparația râșnițelor de pe site-ul Kinu: https://kinugrinders.com/assets/theme/im...ompare.png
 
Reply
salutari, 

Proaspat proprietar de M47 , as dori sa va intreb cat de des si ce procedura de curatare se recomanda la rasnita?
Deobicei dupa fiecare rasnire o curat cu o pensula dar in rest nu ii fac deocamdata nimic. Exista granule de curatare pentru rasnite? Sau doar o desfac periodic si o curat mai amanuntit. Daca o desfac si o puna la loc, punctul 0 va cadea tot acolo unde era sau se va decalibra.

mersi de ajutor.
Lelit PL41EM, Kinu M47  Phoenix  
 
Reply
Nu ai nevoie de nicio granulă de curățare, pentru că atunci când scoți axul ai acces la ambele cuțite. Este suficient să cureți cu o pensulă din când în când. În general vezi dacă se depune ceva chiar la buza cuțitului exterior. O periuță de dinți rezolvă ce n-a rezolvat pensula, dacă e cazul. 

Punctul de zero nu se va schimba. Doar să numeri turele complete până la zero, pe lângă gradația selectată, înainte de a o desface, pentru a ști la ce setare erai.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)