Hello There, Guest! Login Register

Rasnita Kinu M47 (prototip Che) - impresii in utilizare

Se ridica corpul cu totul, ajunge o rotire de surub ca sa il elibereze din jugul ala.

24 Nm are un motor de stergator, asa mai merge... cred ca macina si grau Big Grin

Reply
[Image: lH4AUnp.jpg][Image: bl14vDE.jpg]

Nu este nevoie sa scot rasnita afara, desurubez paharul fara nici un fel de probleme.
Rancilio Silvia E 2017 PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu M47, Hario V60, Hario Cold Brew.

Reply
Pare un Honne in miniatura!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Și ai observat ceva diferența între manual și automat? Big Grin
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Elektra MCAL > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> <Macap MC7> < Aeropress > <V60> < Brewista smart scale >

Reply
Da, gustul cafelei difera. Probabil datorita faptului ca rasnirea se face la turatie constanta.
Rancilio Silvia E 2017 PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu M47, Hario V60, Hario Cold Brew.

Reply
Exact la pahar m-am gandit si eu cand am ales mecanismul motor pe orizontala pentru a reduce inaltimea ansamblului si a putea monta KINU mai sus. In felul acesta am acces la pahar fara sa demontez rasnita.
Felicitari pentru realizarea ! Ceva asemanator am si eu in cap, dar pe un profil de aluminiu eloxat.
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red

Reply
(06-11-2019, 18:12)micrenda Wrote: ...

Singur lucru care nu îmi este clar este: se poate scoate paharul fara demonta Kinu-l?

Sub pahar pare a fi loc suficient pentru extragere pahar. E doar o presupunere, mesterul va confirma sau infirma ...
LE: Scuze, n-am vazut ca mai este o pagina!
■  Kinu M38 / M47PH ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  Porlex Tall ► Tefal KI140D ► AeroPress / Hario V60 ■

Reply
Aloooo...
Vorbim aici de o rasnita manuala, portabila, de capacitate mica, cutite mici...???
La cat se ridica investitia? Plus locul ocupat...
Eu am dat 1000 lei pe Quamar, SH, cutite plane de 63-64mm. Duce 3kg de cafea pe zi.

Ma astept in ritmul asta sa vad un espressor construit in jurul unui ibric transformat in boiler.
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Da, am văzut. Cred ca cu toți (kinuisti) ne am gândit la asa ceva. Implementarea a ieșit foarte bine.

Nu știu dacă ar putea sa fie comercializata o soluție de genu asta cu părțile in mișcare care pot sa fie atinse usor.

Soluția asta are foarte mulți plusuri: retenția aproape zero, curățare ușoară, măcinarea Kinu, single dose, si, gata de plecare în concediu
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Eu am folosit un motor cu reductor "France Crouzet 80835002" pe care il achizitionasem de la Farnell pentru alt proiect.
Deoarece se comporta excelent in aceasta aplicatie va ramane definitiv pentru rasnita manuala.
Motorul folosit este acesta: https://www.newark.com/crouzet-automation/80835002/geared-dc-motor-27-w-73-rpm-5/dp/19J6501?mckv=Mb6i3pv4_dc|pcrid|76690988514461|plid|{placement}|kword|80835002|match|bp|slid||&msclkid=96bdab87b46f10de3d1ef6455e8686b2&CMP=KNC-BUSA-SKU-MDC.
Raportul de demultiplicare al reductorului este 24,5, turatia pentru 24Vcc alimentare este 73 rpm. La o tensiune mai mica scade turatia. Pentru pastrarea cuplului se recomanda o sursa cu variatia tensiunii, analogica, nu in impulsuri.
Momentan la Farnell se gaseste un motor echivalent, dar cu raportul mai mic si turatia de 147 rpm. Este vorba de "Crouzet 80835004" : https://ro.farnell.com/crouzet-motors/80...dp/3089812.
Pretul acestui tip de motor este relativ mare dar rezultatele sunt pe masura. Este un motor folosit in automatizari industriale.

In mod sigur o astfel de realizare este nerentabila pentru cineva care nu lucreaza in domeniul automatizarilor. Numai pretul motorului este mai mare decat pretul rasnitei, nu mai vorbim de restul plus manopera. Se poate insa experimenta cu motoreductoare mai ieftine cu rezultate asemanatoare.

Reply
M-am chinuit eu sa gasesc niste solutii, dar tu ai si reusit sa le inplementezi. Bravo!

Acum, daca ai timp si dorinta sa ne inpartasesti cateca detalii si poza, ar fi minunat Smile

(07-11-2019, 17:47)slavic1983 Wrote: M-am chinuit eu sa gasesc niste solutii, dar tu ai si reusit sa le inplementezi. Bravo!

Acum, daca ai timp si dorinta sa ne inpartasesti cateca detalii si poza, ar fi minunat Smile

Pana am terminat eu de scris, au si aparut detaliile.

Multam
Lelit PL162T Bianca + Honne Home / Kinu M47 si AeroPress + Xeoleo 45mm.
(ex. Lelit PL41TEM, Ascaso i1 Steel, Gaggia Prestige, Porlex Mini)

Reply
Nu stiu daca a mai fost postat, dar mi se pare interesanta si abordarea "din celalalt capat".

https://www.youtube.com/watch?v=Y3cvYk5RS1w
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red

Reply
Poate ne zice cineva cu mai multa experienta daca e vreo diferenta in macinatura dintre rotirea cutitului stator fata de cutitul conic.
Strietman CT2 | Niche Zero | M47 brew | Aeropress | V60

Reply
Este exact zicala cu capul de piatra vs piatra de cap...
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
(07-11-2019, 18:33)kimosabe Wrote: Nu stiu daca a mai fost postat, dar mi se pare interesanta si abordarea "din celalalt capat".

https://www.youtube.com/watch?v=Y3cvYk5RS1w
Din câte știu, domnul "kazak" are in lucru o electrica conica cu cuțite de 68mm... Partea proastă ar fi că la cum se mișcă s-ar putea să apară kinu ăla electric, promis de vreo 3 ani, înainte...
levecoffee.com/order

Reply
Pentru colegii interesati pun poze si din interior.[Image: cUk21xs.jpg][Image: w9zvj3N.jpg][Image: QBX8vqs.jpg]

Reply
O ocazie de pus mana pe o motorizare capabila, la pret bun:
https://www.lidl.ro/ro/p/acumuleaza-unel...tor/p29843

28Nm ar trebui sa macine si cea mai light cafea, desi unii zic ca 40Nm este mai safe.
Si nu prea gasesti 28Nm nici la pret dublu...

Reply
Despre cutitul de brew discutam aici
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
(02-12-2019, 21:27)renatoa Wrote: O ocazie de pus mana pe o motorizare capabila, la pret bun:
https://www.lidl.ro/ro/p/acumuleaza-unel...tor/p29843

28Nm ar trebui sa macine si cea mai light cafea, desi unii zic ca 40Nm este mai safe.
Si nu prea gasesti 28Nm nici la pret dublu...

Am luat masina si apreciez ca e o afacerea buna.
Macina espresso o prajire medium fara sa para ca ar avea probleme, 10-25 secunde 16 grame, pe o treapta medie de demultiplicare, la 8 din 19.
Trebuie doar sa tii Kinu zdravan... Smile poate fi operata de o singura persoana, o mana pe Kinu, una pe masina.
Turatia o apreciez ca fiind la aprox 150 RPM, e apropiata de Honne la 140. Maxim ar fi 350 RPM, dar cuplul ar fi mai mic.
Am cuplat-o direct pe ax, mandrina a avut de unde sa apuce, axul avand tesituri.
Din masuratorile efectuate, apreciez ca se poate modifica usor un bit standard ca sa intre pe ax corect, fara joc. Trebuie frezat hexagonul intern doar 0.2 mm din doua parti diametral opuse, cu o freza de 4-5 mm

Din poza atasata puteti aprecia dimensiunile fata de Kinu.

Pe langa o antrenare directa, de sus, cum am efectuat testul, s-ar putea monta cele doua paralel, ca in imagine, intr-un jug de MDF, facut la un atelier de mobilier, si cuplate la partea superioara cu doua roti dintate si curea.
In ambele cazuri masina nu se modifica si ramane disponibila pentru utilizarea initiala.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply

Forum Jump:

Browsing: 3 Guest(s)