Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

(18-01-2019, 17:29)Levo Wrote: ... Trafic de boabe cu ... inlesnire ... Big Grin ...
Boabe de la @bogdan_geor Smile)
 
Reply
[Image: yCP53mq.jpg]O minunata combinatie intre o Kenie si Ethiopie!!
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Acelasi blend Sweet de la Sarkis.
Rezultatul de azi: Sweet Jesus... ce acritura! Smile Nu stiu daca-mi ajung zaharul si laptele.
Problema: temperatura de 91C adica mai mica cu cel putin 2C decat cea la care am gasit sweet spot-ul si supradozare, de obicei nu pun mai mult de 17.5g in cosul de 18g.
Concluzia: nu va lasati pacaliti de aspect iar daca va mananca degetele cand nu aveti timp sau chef de experimente, puneti de un ibrik Smile
[Image: aOFnQb7m.jpg] [Image: UPyz79Zm.jpg]
 
Reply
... 'Neatza ... eu am intrat in Harem ... Big Grin ...


[Image: 0u9rg66.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Sa revenim la carnatul lui bunica. Cafeaua Wolfgang Rwanda Mahembe.

Data prajire 8.01.2019. Prajirea: filter roast, prajita pe tambur de catre Suessmund.

18 grame cafea, la 92 grade, trasa in 66 secunde (neortodox) rezultand 42.2 grame. 

Cum recunosti o cafea clean? sau ce caut eu intr-o cafea? Extrag, gust si apoi pe durata de 7-10 minute tot gust. Incerc sa termin mare parte in primele 3 minute, insa las si pentru cand e rece. Pentru ca atunci vezi cat de nasoala este defapt.

La inceput, te intampina o cafea foarte solubila, cu o crema medie de culoare inchisa (semn ca e prajita putin mai mult pentru a facilita extractiile clasice de 30 sec). Maciese (daca a gustat cineva maciese iarna inghetate direct de pe copac) - mar verde de vara- dulce acrisor- ceva ciocolata de final. Dupa 3-4 minute, dispar primele si apar nuci, cacao, ciocolata, si dupa 6 minute dai de carnatul lui bunicamea, afumatura, care e prezenta si in prima parte dar este acoperita de restul. O cafea harsh, cu zgomote merge toata in v60.
[Image: PXyoiJp.jpg][Image: ULly3RM.jpg][Image: b2qFEsc.jpg]
 
Reply
Buna dimineața! Ma primiți si pe mine cu un amore de la Sarkis?! 35 de secunde, de la 95°C la 83°C...despre gust, doar de bine, la experiența mea. [Image: 41e9183c21639a891989d08c4d45d8c2.jpg]

Trimis de pe al meu MI 6 folosind Tapatalk
PL41 TEM, PL100, KINU M47
 
Reply
Delicatese de la maestrul renatoa, in drumul lor spre ceasca.
[Image: I5ATRXK.jpg]
 
Reply
Deci Renatoa prajeste si comercializeaza cafea fara avize? Dodgy
 
Reply
Neah, hapuri pentru a bătârnă.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Ce faci dub-ule, ma bagi in belea, alea sunt pungi reciclate, nu e scrisul meu, lol, si nici continutul nu corespunde cu eticheta... sper sa nu le vada autorul.

Cat despre cadrul in care operez, este povestit aici:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...e-roasting
 
Reply
Ai dă grije, că Ioropa e cu oq pă tine!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Sigur că da, faci schimb de cafea de care 2kg.

Că atunci când îl prinde poliția pe unu cu 1 kg de iarna in mașina și zice că e pentru consum propriu.
 
Reply
Nu trageti dom' Semaca, e el, Lascarica! Smile)
(19-01-2019, 15:07)renatoa Wrote: alea sunt pungi reciclate, nu e scrisul meu, lol, si nici continutul nu corespunde cu eticheta

Bineinteles, cafeaua a fost impachetata initial intr-un cornet din ziar iar ambalajele sunt din alt film... detalii insignifiante Big Grin.
[Image: vaVWjPHl.jpg] [Image: kAwl2Uol.jpg] [Image: qRhxiIbl.jpg] [Image: 9AbigrQl.jpg]

Si prepararea:
https://www.youtube.com/watch?v=YiZPtVIiYCc


Daca sunteti interesati de unealta pentru WDT, pot face un tutorial cu lista materiale, asamblare, calibrare, inclusiv G-Code 100
 
Reply
[Image: QYUqIk6.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Aceeași minunata Panama Jurutango prăjită impecabil de Cosmin cel Buimac

[Image: 9b489df29fd76448a54ab1fd1733458a.jpg]

[Image: 5ae233dec00caec3dd55dd4beb077363.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Gnarly dessert  Big Grin

[Image: hgPpXpZ.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
[Image: btFuZRj.jpg]
 
Reply
Ușor cu laptele ca se murdărește clientul pe pantaloni!
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Demisia! Demisia! Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
O ethiopia yrga naturala pentru cappucinni

[Image: Y6E2T8x.jpg]

si una spalata pentru espresso

[Image: u8bhPT3.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Frumoos! Iar decorul ( aka. GS3) este ....  Bi
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
[Image: qUR0Ev7.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Ce culoare "industrială" are crema aia  Big Grin Cool imi lasă gura apă,  bag si eu o  57, că mi-ai făcut poftă  Angel.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
@Levo latiera din ultima poză e de la Rhinowares?
Scuze de offtopic. De fapt:

[Image: EQn31Gf.jpg]

Atât pot și eu după aproape 2 luni de joacă cu Bellman. Tongue
 
Reply
Cu @Raducanu și @Oreste la @claro puțină triangulare
[Image: 5fdf57c95e634c807d9ddd4ec343f904.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
(22-01-2019, 16:59)sochaux_ Wrote: @Levo latiera din ultima poză e de la Rhinowares?

 ... e tot acelasi draq ... Cool ...

[Image: grTEjZu.jpg]

(22-01-2019, 16:59)sochaux_ Wrote: Atât pot și eu după aproape 2 luni de joacă cu Bellman. Tongue

... Felicitari ... continua ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Mersi fain! Smile
Pare destul de "ascuțit" ciocul la acea latieră după cum se vede în această poză, nu cred că are la fel Rhinowares PRO. Deocamdată mă joc cu o copie de Motta Europa - AVX Pro milk jug 350ml (se găsește la Barshaker), care are pereți groși și o formă ce îmi plăcea mult înainte să am ocazia să o folosesc. Însă acum după ce am folosit-o o perioadă îmi dau seama că s-ar putea să nu fie cea mai potrivită pentru mine, raportat la una veche cu formă spre Rhinowares(dar cu pereți subțiri, cioc anemic, ieftină). Oricum nu acolo e neapărat problema, ci la experiență. Deci nu mă grăbesc să fac alte schimbări, mai experimentez așa.
 
Reply
... Aici este ceva , ce cred eu ca se merita - arata bine , sper sa fie si buna - oricum toate sunt produse in China , insa si cu ceva exceptii , pe care insa nu le gasim in RO ... gen asta sau asta ... ( asa de amorul artei ... Cool ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: spmtrjf.jpg]
 
Reply
(22-01-2019, 20:59)sochaux_ Wrote: Pare destul de "ascuțit" ciocul la acea latieră ...

... Iata , in imaginea anterioara ( la Herr @Raducanu ) un ADA CREW  aflat in mana cui merita , cam ce poate face ... asta , daca excludem desigur si oglinda din spate ... Big Grin ... ( joke ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)