Hello There, Guest! Login Register


zgomot ciudat incalzire

#1
Salut,

nu stiu daca e normal sau nu...insa de ~ o saptamana in perioada de incalzire (5-10 min) se aud niste zgomote care nu erau prezente pana acum.suna ca si cum ar rasufla si ar bolborosii apa pe la garnituri....dureaza cam 10-20 secunde si dispare sunetul.
e normal?
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#2
(09-02-2015, 17:38)Mihai.B Wrote: Salut,

nu stiu daca e normal sau nu...insa de ~ o saptamana in perioada de incalzire (5-10 min) se aud niste zgomote care nu erau prezente pana acum.suna ca si cum ar rasufla si ar bolborosii apa pe la garnituri....dureaza cam 10-20 secunde si dispare sunetul.
e normal?
Și nu e supapa antivacuum?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#3
Asa am zis si eu, dar parca PL62T nu are antivaccum valve.
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#4
Din toată discuția despre aceasta valva, pe lelit, am reținut ca doar pl62 nu are... T și s au...parca
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#5
Lelit PL62T are supapa antivacuum. Chiar si versiunea S din cate am vazut, iar PL62 cu an de fabricatie anterior lui 2014 nu are in mod sigur. 
Eu am preferat montarea si pozitionarea expusa a supapei, tocmai pentru o inspectie facila. O eventuala depunere de calcar ar putea schimba sunetul la inchidere (si deci anunta ca probabil a sosit timpul unei decalcifieri) dar ... din pacate este dificil sa ne dam seama de originea sunetului dupa o descriere verbala.
Poate nu ar strica o inspectie vizuala in timpul incalzirii cu peretii laterali demontati, daca banuiesti o scurgere pe la vreo garnitura compromisa.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#6
Cred ca am sa fac o inspecție după concediu. Revenit la problema lui Adrian T nu cred ca modelul asta are... Eu asta am reținut ca S și T nu au. Calcar e cam greu sa se depună în 4 luni de când îl am. Ma gandesc sa fac o decalcifiere cu soluțiile minune Wink
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#7
(09-02-2015, 20:01)Mihai.B Wrote: Cred ca am sa fac o inspecție după concediu. Revenit la problema lui Adrian T nu cred ca modelul asta are... Eu asta am reținut ca S și T nu au. Calcar e cam greu sa se depună în 4 luni de când îl am. Ma gandesc sa fac o decalcifiere cu soluțiile minune Wink

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-Solutie-tehnica-pentru-supapa-antivacuum-la-PL62?page=2&highlight=solutie+tehnica

Aici a postat hhanu niste imagini. Supapa este prezenta pe ambele versiuni (cel putin pe cele din fotografii).
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#8
De la nu stiu ce luna din 2014, am inteles ca toate PL62 au valva antivacuum.

Bolboroseala e si la mine si la mai toata lumea. Totul e sa fie liniste in momentul acela. Acela este momentul la care se inchide valva antivacuum, cu ceva apa si abur eliminate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
@Lyvyoo este clar case aude... Se auzea și înainte și este normal sa fie... Insa mi se pare ciudat ca acum se aude mult mai tare. Poate ca e normal sa fie așa. Am deschis acest thread pt ca este diferit de cum era la început.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#10
Ai mai crescut temperatura la PID?

Oricum, pentru linistea ta, poti sa desfaci carcasa espressorului (daca nu are sigiliu pe el si stiam ca nu au) si te uiti / filmezi momentul cu pricina. Apoi postezi aici si vedem. Nu stiu daca e cazul de o calcifiere prematura (daca ai folosit doar Bucovina) dar un filmulet face cat o mie de cuvinte si te scuteste de un drum.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Ms pt raspuns. Am sa pun.
Nu a. Modificat temperatura pe PID.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)