Hello There, Guest! Login Register


rasnire single dose vs hopper plin (semi-plin)

#91
(08-06-2021, 07:06)Zaheyu Wrote: @ cradun Ce fel de cafea folosești? Cât de prăjită? Studiul tău poate fi interpretat și în sens invers.
Mabo, Guido, Claro, Buimac, Right Side, etc.

Nu e nici nou ce am scris si nu se vrea a fi un studiu propriu-zis, ci doar niste observatii. De cand tot fac teste, lumea a trecut la rasnite gen Bentwood sau EK43, ce am scris se incadreaza cumva la 3rd wave, dar totusi un 3rd wave clasic, in care corpul unui shot inca e important Smile

Am facut o mica eroare logica in exprimare, cand am scris despre cum am preferat Niche fata de Sette: " din punctul de vedere al gusului, am preferat Niche, pentru ca, [..], cutitele conice, datorita unei viteze mai mici de rotatie, sunt mai adecvate rasnirii single dose, producand ceva mai mult fines decat cutitele plate": am preferat Niche fata de Sette nu pentru ca are viteza de rotatie a cutitelor mai mica si pt ca e mai adecvat single dose (ca nu e, fata de Sette), ci doar ca preferinta subiectiva.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#92
(08-06-2021, 07:29)cradun Wrote: ... pentru ca, [..], cutitele conice, datorita unei viteze mai mici de rotatie, sunt mai adecvate rasnirii single dose, producand ceva mai mult fines decat cutitele plate"...

Eu asta n-o diger... de ce o viteza mai mica ar produce mai multe fines... Confused Huh
Din contra, perceptia mea este ca o boaba petrece mai putin timp pana sa iasa macinatura intre falcile unei conice decat intre ale unei plate, si deci probabilitatea de faramitare excesiva e mai mica.
Plus viteza...

Nu in ultimul rand, asta la capitolul preferintze, chiar sunt curios cati rezista timp indelungat sa bea doar brew cu fines la minimum, sub 10% in sita de 400 microni, din care de regula rezulta ceva apos, mai curand un ceiutz, care mie personal dupa cateva luni de experimentari a inceput sa imi displaca.
Am inceput sa apreciez putin "namol" acolo ramas pe fundul cestii... care pentru un purist brew este de neconceput.
 
Reply
#93
(08-06-2021, 10:25)renatoa Wrote:
(08-06-2021, 07:29)cradun Wrote: ... pentru ca, [..], cutitele conice, datorita unei viteze mai mici de rotatie, sunt mai adecvate rasnirii single dose, producand ceva mai mult fines decat cutitele plate"...

Eu asta n-o diger... de ce o viteza mai mica ar produce mai multe fines... Confused Huh
Din contra, perceptia mea este ca o boaba petrece mai putin timp pana sa iasa macinatura intre falcile unei conice decat intre ale unei plate, si deci probabilitatea de faramitare excesiva e mai mica.
Plus viteza...

Nu in ultimul rand, asta la capitolul preferintze, chiar sunt curios cati rezista timp indelungat sa bea doar brew cu fines la minimum, sub 10% in sita de 400 microni, din care de regula rezulta ceva apos, mai curand un ceiutz, care mie personal dupa cateva luni de experimentari a inceput sa imi displaca.
Am inceput sa apreciez putin "namol" acolo ramas pe fundul cestii... care pentru un purist brew este de neconceput.

Iar a fost o exprimare neclara din partea mea.

Nu cred ca exista o legatura de cauzalitate intre rasnirea la viteza mica si cantitatea marita de fines ci, asa cum ai zis, dimpotriva.

Ce am vrut sa spun e ca, prin geometria lor, cutitele conice produc ceva mai mult fines. Ce voiam sa spun cu viteza scazuta este ca aceasta electrizeaza mai putin particulele fine si acestea nu se depun pe unde apuca, ci au o sansa mai mare sa ajunga in portafiltru, unde un wdt sa le distribuie adecvat/normalizat.

Ce spui despre cantitatea scazuta de fines in filtru o recunosc din plin, e motivul pentru care am vandut Apex-ul.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#94
Totusi, cutitele conice de prespargere de pe Honne nu ar trebui trebui teoretic sa produca fines mai putin?

Practic boabele intra la prespargere intre niste cutite conice distantate, deci danseaza mai putin decat in cazul incare ar vrea sa intra intre niste cutite plate sau conice foarte apropiate, ca pentru o macinatura de espresso. Mai departe intra pe plate la tocare fina cand boabele sunt deja sunt bucati sparte.

De aici exista doua ipoteze: ori avem de-a face cu mai putin fines datorita prespargerii (eu asa am fost convins) ori din cauza dublei rasniri se creeaza dublu fines. Dar pentru varianta doi nu prea vad de ce ar fi asa avand in vedere distanta mare cutite la prespargere, de unde ies bolovani.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#95
Parerea mea e ca sunt mai multe fines la Honne. La un cutit plat "standard", ai cele doua etape, sa zicem pre-spargere si macinare fina, care au loc pe latimea aceluiasi cutit. La Honne, ai prespargerea la cutitele conice si latimea cutitului plat se ocupa numai cu macinarea fractiei de espresso, prin urmare, mai multe rostogoliri intre cutite, mai multe taieturi/spargeri si mai multe fines-uri decat dc am avea doar cutitele plate (sau oarecum pe acolo pe unde s-ar situa o rasnita cu cutite plate folosita cu boabe in hopper), chiar dc facem abstractie de ce se intampla dpdv al fines-urilor cu spargerea intre cutitele conice, de unde ies particule mai mari.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#96
Totusi vorbim de viteza mica de rasnire si prespargere intre cutite departate, ceea ce ar constitui o ipoteza pentru a salva boabele de la aschieri suplimentare ca in cazul in care le-ai trimite intregi la macinat intre doua discuri extrem de apropiate si care se invart la viteza foarte mare. Nu stiu daca un set Kruve ar releva ceva info in plus...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#97
Da, viteza mica, dar suficient de mare cat sa sparga niste boabe, deci, zic eu, suficient de mare cat sa creeze fines. In plus, o viteza mai mica tine boabele mai mult timp intre cutite, asta fiind si unul din argumentel lui Schomer pt care prefera rasnite care nu rasnesc mai rapid de 2g/s. Un argument suplimentar pt mai multe fines ar fi ca e rasnita aleasa de Dragos pt cafeaua Hedone, care din cate am vazut e prajita medium. La o cafea prajita medium, mai putine fines ar fi insemnat macinatura mai fina, mai mult amar, ceea ce nu e cazul la Honne, dulceata shot-urilor cu cafeaua lor de la Hedone fiind unul din argumentele care m-au facut sa iau Honne prima data.

LE: din articol: "In my experience, grinding faster than 2g/second makes thinner espresso, even with conical burrs."
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#98
Eu ma gandesc ca la o viteza mica de rasnire la cutite conice creste importanta gravitatiei, astfel particulele macinate pot iesi mai rapid dintre cutite.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)