Hello There, Guest! Login Register

macap m42m sau lelit pl72?

sunt in impas si inainte de a da cu banul sa aleg ce cumpar doresc sa intreb publicul... despre lelit am citit pe forum, am o mica retinere la faza cu mentinerea distantei intre cutite cand le reglezi de la gros la fin si invers, despre macap am citit ce a zis liviu mai demult dar nu prea sunt impresii pe forum , daca aveti ceva de spus citesc cu mare atentie apropo buget max 2000 (accept si alte idei ).multumesc anticipat. Big Grin
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita Compaq k3 ,  kinu M 47, WDT tool by panthera, hario v60,BWT filter, ibric, nivelator mota.

Reply
Salut, eu utilizez un macap MC42, e similara M2M. e silentioasa, stepless, reglajul e fin, si se realizeaza usor. ca si minus, raman 3-4gr de cafea in cioc care trebuie convinse sa iasa. finisajul e foarte bine realizat, e robusta.

la 2000 buget, daca plusezi putin, poti vedea si

https://www.kfea.ro/macap-m42d-rasnita-p...-on-demand Smile poate prinzi si o reducere la silmar2000

sau, mai existe Eureka Mignon Specialita, in buget

http://barshaker.ro/Eureka-Mignon-Specialita-15bl-Negru?keyword=eureka&category_id=0
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

Reply
Ca tot scriam in alt topic, include si Compak K3 Touch Advanced in calcule, e 2000 lei, se incadreaza. Cred ca ea este concurenta principala pentru Macap M42M. 
M42D din link-ul lui cpop nu cred ca are rost. Adica platesti electronica aia degeaba si de la 1890 cat e M42M pana la vreo 2400 si ceva cat e cu reducerile noastre acel M42D sunt mai mult de 500 de lei dati aproape degeaba pt acasa. M42M Stepless are si timer oricum, doar ca mai spartan putin decat  un ecran.

Insa vezi si k3-ul ala...
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
Eu as merge mai mult pe recomandarea lui cpop, Eureka Mignon Specialita.  Uite o  comparatie intre cele două, Eureka si Compak. Personal nu am folosit Compak dar Eureka Specialita m-a cucerit.
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply
Mi se pare downgrade de la Super Jolly-ul pe care l-ai avut la oricare dintre ele. Mai bine iei un alt Mazzer pe care pui niste cuțite SSP, just for fun, mai ales că există o versiune unimodala brewing.

http://www.espressotool.com/1114311087/?idx=3

Altfel s-ar putea sa ai o surpriză și să preferi Kinu.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: (factory g106), m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Problema la kinu e cafeaua Light... Foarte greu se macină, iar cafelele Light prăjite sunt pe gustul meu, mai acide etc... Ma dor mâinile de la măcinare , ultima cafea a fost o yrga care m-a făcut sa ma gândesc la o electrica.

(06-03-2019, 19:24)dev Wrote: Mi se pare downgrade de la Super Jolly-ul pe care l-ai avut la oricare dintre ele. Mai bine iei un alt Mazzer pe care pui niste cuțite SSP, just for fun, mai ales că există o versiune unimodala brewing.

http://www.espressotool.com/1114311087/?idx=3

Altfel s-ar putea sa ai o surpriză și să preferi Kinu.
Se poate sa ai dreptate...
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita Compaq k3 ,  kinu M 47, WDT tool by panthera, hario v60,BWT filter, ibric, nivelator mota.

Reply
Nu cred că ai făcut asezonarea la cuțite. La mine, după vreo 40+ kg, nu am probleme.

În schimb cu un Lido 3 nou e chin și durere la setări de espresso.

Nu știu cum se manifesta aparatul tau cu cafea light dar la mine nu reușesc tot timpul curgeri ok cu ce iese din Mignon Specialita.

Reply
Mă bag și eu în seamă poate, dar prin asezonare dorești să te referi la rodaj? Pentru că mi se pare cam mult 40+ kg.
La 40+ kg măcinate aș zice că e vorba de măcinare mai ușoară datorită antrenamentului, mușchilor și obișnuiței acumulate în tot acest timp Big Grin , nu că s-ar roda cuțitele și ar măcina mai ușor. Smile

Reply
Da, rodaj am vrut sa zic.

Cred că toate râșnițele noi beneficiază după ce trec câteva kg de cafea prin ele.

Reply
Mignon specialita se lauda cu niste cutite bune atat pt brew cat si pt espresso. Pe mine chestia asta ma duce cu gandul la mai putine finess. Combinat cu o cafea prajita light poate sa rezulte in prea putine finess. Din cate stiu eu cafelele light se extrag cam la 1:3, poate iese mai bine cu macinatura mai mare.
Gaggia Espresso; Quamar T80e; Feld2.

Reply
Sunt cuțite clasice de espresso. Problema e că te plictisești de învârtit la rotiță până ajungi la ceva mai grosier.

Eu zic că toate râșnițele electrice mai entry level sunt gândite pentru lucrul cu cafea prăjită mai tradițional.

Reply
la sfatul lui liviu am optat ptr compaq ,multumesc ptr ajutor si ptr interesul acordat ,cu stima Heart

Reply
Sa revii cu opinii, e pacat intr-un fel ca nu e populara fiind o alternativă foarte buna in zona asta de pret, de la o marca de prestigiu. In masura in care voi avea ocazia, o sa testez si eu un exemplar. De PKE-ul lor sunt si mai curios Smile
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
după ce o primesc  in comparație  cu mazzer si kinu

Reply
Salut,

Imi spui, te rog, de unde ai cumparat-o? Un link, te rog?

Multumesc,
Gaggia Classic + PID Espressuino + steam rancillio V3 + preaheating coil + sita dus IMS + manometru + OPV Bezzerra / Ascaso I-mini i1 / tamper ESPRO 58,4 mm

Reply
Încă nu am primit-o dar trebuie sa vb cu userul Răzvan reprezentant dela corte

razvanMB

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)