Hello There, Guest! Login Register


espressor in buget de 1000 de lei

#1
Sault, momentan am un espressor de la De'Longhi care e in ultima parte a vietii.
Asa ca as vrea sa imi iau altul.
Am gasit asta
https://www.emag.ro/espressor-manual-bre...DKC7RWBBM/

E breville mini la 900 de lei.
Eu am zis ca e ok pentru mine, dar prietenii meu au zis ca nu prea Smile
O varianta recomandata era un De'Longhi la 350 de lei cu o rasnita la in jur de 700 de lei,  sau Gaggia classic care e 1700 de lei Smile
Oricum, bugetul meu e in jur de 1000 de lei si as vrea o recomandare de espressor.
Va multumesc!
 
Reply
#2
Salut, Marcel.

Pe acest forum pe care se discută cu precădere despre cafea de specialitate, o râșniță bună pentru cafea este cumva mai prețuită decât un espressor. Motivul este simplu: poți să ai și mama lui de espressor; dacă nu ai o râșniță care să-ți dea voie să "potrivești" timpul de curgere via mărimea măcinăturii, are să-ți iasă o apă lungă.

Este drept că espressoarele consumer au site presurizate, făcute de așa natură încât să extragi cafeaua la o anumită presiune în ciuda măcinăturii total anapoda. Iar deși chestia asta îți dă voie să extragi totuși cafea măcinată din comerț, îți răpește posibilitatea de a ajusta corect gustul cafelei din măcinătură.

Ca să-ți răspund în temă, dacă nu te interesează espresso din cafea de specialitate ci doar vrei un espressor pt. acasă, acest Breville este OK cu condiția să facă exact ce vrei tu și să-ți convină prețul. Nu ai să prea găsești recomandări despre aparate dintr-astea, totuși, pe aicișa pt. că lumea se concentrează pe aparate prosumer/home barista, adică de la Gaggia Classic în sus.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#3
(16-02-2021, 16:40)TVTVTV Wrote: Salut, Marcel.

Pe acest forum pe care se discută cu precădere despre cafea de specialitate, o râșniță bună pentru cafea este cumva mai prețuită decât un espressor. Motivul este simplu: poți să ai și mama lui de espressor; dacă nu ai o râșniță care să-ți dea voie să "potrivești" timpul de curgere via mărimea măcinăturii, are să-ți iasă o apă lungă.

Este drept că espressoarele consumer au site presurizate, făcute de așa natură încât să extragi cafeaua la o anumită presiune în ciuda măcinăturii total anapoda. Iar deși chestia asta îți dă voie să extragi totuși cafea măcinată din comerț, îți răpește posibilitatea de a ajusta corect gustul cafelei din măcinătură.

Ca să-ți răspund în temă, dacă nu te interesează espresso din cafea de specialitate ci doar vrei un espressor pt. acasă, acest Breville este OK cu condiția să facă exact ce vrei tu și să-ți convină prețul. Nu ai să prea găsești recomandări despre aparate dintr-astea, totuși, pe aicișa pt. că lumea se concentrează pe aparate prosumer/home barista, adică de la Gaggia Classic în sus.
Salut, ms de raspuns.
Stiu de sita aia presurizata, deja era in plan sa iau una nepresurizata pentru cazul ala.
Cat despre rasnire, nu am rasnita, dar in momentul de fata, de la prajitoria de unde iau, imi rasneste oarecum in functie de espressor, adica am vorbit cu omu' ala si imi rasneste incat de cele mai multe ori imi rezulta orecum espresso corect.
Clar e ca nu e ca si cum as avea rasnita acasa dar la fel de clar e ca nu e ca si cum iau o punga de cafea rasnita din magazin si o pun in espressor si ma astept sa faca minuni.
Eu sunt nou aici, si nou in ale cafelei, dar imi vine greu sa cred ca trebuie eliminate toate espressoarele cu pret sub Gaggia daca as vrea sa beau un espresso corect acasa.
Oricum, am inteles ca nu prea sunt in target pe forumul asta, mai caut sa vad daca gasesc si ceva pentru mine Smile
Multumesc

 
Reply
#4
Salut,
Ar mai fi in pret si AVX EMTB1, un aparat introdus de curand pe piata si disponibil prin Barshaker. E un thread de discutii aici.

Vei avea nevoie si de rasnita in cele din urma ... rasnirea direct la magazin are limitele ei - si ca reglare a macinaturii si calitativ asupra cafelei care se va cam rasufla in o zi sau doua.

Si eu am inceput cu un Delonghi si am fost nemultumit pina cand am luat o rasnita pentru espresso si atunci am inteles ce diferenta face chiar daca aparatul nu e performant.
Bezzera Magica S MN PID, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#5
Atat prietenii tai cat si colegul TVTVTV te-au sfatuit foarte bine. Daca vrei sa ai un minim de control asupra extractiei ai nevoie de o rasnita. Daca bautura pe care vrei sa o faci este espresso, aceasta rasnita trebuie sa fie capabila espresso.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#6
(16-02-2021, 17:07)marcel_viteazu Wrote:
(16-02-2021, 16:40)TVTVTV Wrote: Salut, Marcel.

Pe acest forum pe care se discută cu precădere despre cafea de specialitate, o râșniță bună pentru cafea este cumva mai prețuită decât un espressor. Motivul este simplu: poți să ai și mama lui de espressor; dacă nu ai o râșniță care să-ți dea voie să "potrivești" timpul de curgere via mărimea măcinăturii, are să-ți iasă o apă lungă.

Este drept că espressoarele consumer au site presurizate, făcute de așa natură încât să extragi cafeaua la o anumită presiune în ciuda măcinăturii total anapoda. Iar deși chestia asta îți dă voie să extragi totuși cafea măcinată din comerț, îți răpește posibilitatea de a ajusta corect gustul cafelei din măcinătură.

Ca să-ți răspund în temă, dacă nu te interesează espresso din cafea de specialitate ci doar vrei un espressor pt. acasă, acest Breville este OK cu condiția să facă exact ce vrei tu și să-ți convină prețul. Nu ai să prea găsești recomandări despre aparate dintr-astea, totuși, pe aicișa pt. că lumea se concentrează pe aparate prosumer/home barista, adică de la Gaggia Classic în sus.
Salut, ms de raspuns.
Stiu de sita aia presurizata, deja era in plan sa iau una nepresurizata pentru cazul ala.
Cat despre rasnire, nu am rasnita, dar in momentul de fata, de la prajitoria de unde iau, imi rasneste oarecum in functie de espressor, adica am vorbit cu omu' ala si imi rasneste incat de cele mai multe ori imi rezulta orecum espresso corect.
Clar e ca nu e ca si cum as avea rasnita acasa dar la fel de clar e ca nu e ca si cum iau o punga de cafea rasnita din magazin si o pun in espressor si ma astept sa faca minuni.
Eu sunt nou aici, si nou in ale cafelei, dar imi vine greu sa cred ca trebuie eliminate toate espressoarele cu pret sub Gaggia daca as vrea sa beau un espresso corect acasa.
Oricum, am inteles ca nu prea sunt in target pe forumul asta, mai caut sa vad daca gasesc si ceva pentru mine Smile
Multumesc

Momentan ai rezultate cât de cât ok fiindca folosești sita presurizata, nepresurizata cu cafea râșnita la prajitorie șanse sa nu îți iasă nimic sunt de 95%.
Mai bine rămâi cu presurizata, sau in cazul in care nu e musai sa ai abur pentru crema de lapte, încerci o metoda alternativa espresso.
Chiar vb cu un coleg despre asta, pe brew poți sa ai niște rezultate mult msi bune cu un buget redus decât pe espresso.
Mergi intr-o cafenea și încearcă un V60.
Oricum ar fi și ai învârti-o fără râșnița nu o sa faci nimic, indiferent de metoda aleasa.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#7
Daca rasnesti la prajitorie nu vei obține niciodata un espresso corect pe o sita nepresurizata. E extrem de mica probabilitatea sa nimerească granulație potrivita, atat timp cat chiar si un espressoman experimentat care are rasnita acasa poate sa greșească din prima cu o cafea noua si are nevoie de 2-3 incercari. Plus ca si daca te duci acolo cu espressorul si nimerești din cateva încercări, in cateva zile va curge din ce in ce mai repede pt ca si cafeaua boabe se mai modifica in timp, dar cea macinata isi pierde ff repede proprietățile, nu doar prospețimea, deci ce iesea bun in prima zi, in a treia sau a patra va curge mult prea repede și vei avea un lichid fara aroma si crema (repet, pe sita NEpresurizata)

Dar exista o varianta in 1000 lei! Doar ca e mai manuala
Rasnita manuala Kinu Phoenix cu reducerea de pe forum (700 in loc de 1000 lei) si Cafflano Kompresso (cam 300 tot redusa) , care e un fel de seringa f inteligent facuta si poate face un lichid care se apropie f mult de espresso, cu crema, extras corect pe o sita adevărată (nu presurizata). Doar ca trebuie sa dai la manivela si sa torni apa încălzită pe foc sau la kettle.

Nu vei avea lapte frotat, dar asta se rezolva ușor cu un french press de vreo 30 de lei, cauta pe youtube how to froth milk with french press

Daca iti place ideea iti poti lua in viitor espressor mai scump și rasnita electrica si acestea doua le poti pastra pt concedii, cam asta e kitul standard al multor espressomani cu aparatura de mii de euro acasa, deci nu prea ai ce sa pierzi
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#8
(16-02-2021, 17:29)Cofescu Wrote: Salut,
Ar mai fi in pret si AVX EMTB1, un aparat introdus de curand pe piata si disponibil prin Barshaker. E un thread de discutii aici.

Vei avea nevoie si de rasnita in cele din urma ... rasnirea direct la magazin are limitele ei - si ca reglare a macinaturii si calitativ asupra cafelei care se va cam rasufla in o zi sau doua.

Si eu am inceput cu un Delonghi si am fost nemultumit pina cand am luat o rasnita pentru espresso si atunci am inteles ce diferenta face chiar daca aparatul nu e performant.
Salut, multumesc, pare interesant AVX EMTB1, citesc acum despre el.
 
Reply
#9
Salutare Marcel si bun venit in comunitate.

Si eu am trecut printr-o experienta similara cu a ta si am optat pentru un kit Delonghi cu espressor si rasnita.
Pentru mine a fost nevoie de o perioada foarte scurta sa realizez ca nu e capabil sa extraga cafelele ce le foloseam eu, in mare parte din cauza rasnitei.
Abia am asteptat sa scap de ele si momentan cu setup-ul nou din semnatura sunt foarte multumit.
Poate o varianta ar fi rasnita si espressor-ul AVX de la barshaker.
Acestea cu reducerea de espressoman ar fi in jur de 1200 ron si cu siguranta ai avea rezultate mai bune decat cu Delonghi.
Honne (de vanzare) | Timemore Sculptor 078~Kinu M47 Phoenix + OreaV3~V60~Clever~Aeropress~Picopresso
 
Reply
#10
Salut,

Eu merg pe varianta lui Dragos, se incadreaza in buget aproximativ, Cafflano Kompresso + Kinu. Folosesc Cafflano Kompresso si scoate ceva foarte apropiat de espresso, pot spune ca am scos cu cateva cafele peste ce scot cu espresorul. Alegere înțeleaptă!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#11
Eu dacă ar fi să mă încadrez în 1000 de lei aș merge pe Kinu Phoenix + DeLonghi EC221 cu sită nepresurizată. Pt. un începător este un set-up peste Kompresso (din punctul meu de vedere) pt. că este mai ușor de folosit dimineața, când ai ochii lipiți. Smile
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#12
(16-02-2021, 20:15)TVTVTV Wrote: Eu dacă ar fi să mă încadrez în 1000 de lei aș merge pe Kinu Phoenix + DeLonghi EC221 cu sită nepresurizată. Pt. un începător este un set-up peste Kompresso (din punctul meu de vedere) pt. că este mai ușor de folosit dimineața, când ai ochii lipiți. Smile

Eu am avut înainte de kompresso si lelit un Poemia cu sita nepresurizata si sita de dus ims pusa de mine, adica tot o chinezarie de plastic ca delonghi. Da, ieseau cafele ok din cele italiene, dar din cele proaspat prajite majoritatea ieseau acrisoare (trebuia ceva f bine prajit si cu baza de Brazilia gen Sarkis Blend), pt ca era asa mult plastic incat apa aia din boiler se răcea rapid pana ajungea in puc. Plus 15 bar care cam distrugea gustul. Deci da, ar fi o opțiune de învățare, eu mi-am făcut 'ucenicia' pe Poemia si cand am trecut la lelit mi-a ieșit o cafea buna destul de repede. Dar va fi limitat, fata de kompresso care poate fi preîncălzit daca ai o cafea prajita medium light si poti face o preinfuzie de 10-15 secunde care chiar sa conteze la gust. Cu mențiunea ca da, va fi un pic mai provocator pt ca kompresso nu iartă prea multe greșeli spre deosebire de un semiautomat plasticos care iese mediu-mediocru si daca greșești un pic gramajul/granulatia

Alta opțiune ok de mijloc e avx-ul mentionat mai sus cu o rasnita ceva mai ieftina (tot asa, cea ieftina avx de colegul NvM sau rasnita cafflano), cu mențiunea ca trebuie sa fie neapărat modabila stepless (am impresia ca aceste rasnite sunt stepped)
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#13
Sincer Dragoș, nu cred că merită AVX-ul acela și nici râșnița. Nu știu de tine, dar eu mereu am regretat când am cumpărat lucruri ieftine și obscure într-un hobby mai scump.
Cred că cea mai bună variantă ar fi un M47 Phoenix și un Gaggia Classic/41E-EM-LEM la mâna a doua de aici de pe forum. Da, nu este echipament nou dar este capabil de calitate ~ de cafenea la un volum de 3-4 duble pe zi. Și dacă nu vrei mai mult, te va servi fără probleme ani buni d-acuma încolo.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#14
(17-02-2021, 11:02)TVTVTV Wrote: Sincer Dragoș, nu cred că merită AVX-ul acela și nici râșnița. Nu știu de tine, dar eu mereu am regretat când am cumpărat lucruri ieftine și obscure într-un hobby mai scump.
Cred că cea mai bună variantă ar fi un M47 Phoenix și un Gaggia Classic/41E-EM-LEM la mâna a doua de aici de pe forum. Da, nu este echipament nou dar este capabil de calitate ~ de cafenea la un volum de 3-4 duble pe zi. Și dacă nu vrei mai mult, te va servi fără probleme ani buni d-acuma încolo.
dar AVX-ul  cu M47 Phoenix nu ar fi ok ?
 
Reply
#15
Marcel, Phoenix-ul este o râșniță super capabilă care, dacă ești OK cu datul la manivelă, o să te servească lejer 10 ani de acum înainte. Acestea fiind zise, eu nu am văzut teste clare cu acel AVX care să mă convingă de faptul că este un espressor bun. Nu mă înțelege greșit, asta nu înseamnă că este un espressor prost; înseamnă doar că eu nu ți-l pot recomanda cu inima împăcată.

Părerea mea este să mai pui un ban deoparte și să-ți iei fie un Gaggia Classic Pro nou fie un Lelit PL41/Gaggia Classic SH. Vreau însă să fii conștient de faptul că hobby-ul ăsta vine cu un proces de învățare destul de lung și cere ceva dedicație și cafea proaspătă. Așa cum am zis și mai sus, dacă tu vrei doar o cafea trasă pe espressor din Lavazza (să zicem), atunci nu merită bătaia de cap și cam orice aparatură va fi OK.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#16
Eu propun sa mergi pe un PL 42 em SH. Cel putin eu asta am facut. Impusti 2 iepuri. Espressor si rasnita. PL 42 em defapt e un PL 41 em sau Lem + rasnita PL 043 puse in acelasi pachet.

Ca si aspect arata bine in opinia mea.
Al meu e PL42 EMI nu stiu care e diferenta majora intre 42 EM si 42EMI.

Bafta![Image: b1a00f4a10207297832a46c39610810a.jpg]

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Lelit 42 EMI, Ascaso 57mm precision Competition Filter, Lelit naked portafilter PLA570S, Felicita Arc, Dosing Funnel, Knock Box.
 
Reply
#17
Cumpara o rasnita de 1000 lei....poate un kinu,apoi cafea buna,apoi un ibric,o presa,un v60....si ai sa fi multumit ,iar cand ai bani poti lua un aparat adevarat

Poti si un kaflano compresso impreuna cu kinu egal love
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#18
(19-02-2021, 02:01)orwo Wrote: Cumpara o rasnita de 1000 lei....poate un kinu,apoi cafea buna,apoi un ibric,o presa,un v60....si ai sa fi multumit ,iar cand ai bani poti lua un aparat adevarat

Poti si un kaflano compresso impreuna cu kinu egal love
+1
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#19
Daca nu vrei neapărat un aparat de băgat în priză, poți face un setup fenomenal cu ROK espresso (apx. 700 lei noi) și o râșniță Xeoleo (s-a dat cu 200 lei pe forum dar nouă este in jur de 350 lei (depinde de furnizor). Va trebui sa încălzești sub jet de apă fierbinte aparatul înainte de utilizare dar scapi de boilere, calcar și toate celelalte complicații. Eu am jucăria și de fiecare dată când o folosesc rămân impresionat.
https://youtu.be/9JQw6uH86OA
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#20
(19-02-2021, 10:14)mihneasusan Wrote: Daca nu vrei neapărat un aparat de băgat în priză, poți face un setup fenomenal cu ROK espresso (apx. 700 lei noi) și o râșniță Xeoleo (s-a dat cu 200 lei pe forum dar nouă este in jur de 350 lei (depinde de furnizor). Va trebui sa încălzești sub jet de apă fierbinte aparatul înainte de utilizare dar scapi de boilere, calcar și toate celelalte complicații. Eu am jucăria și de fiecare dată când o folosesc rămân impresionat.
https://youtu.be/9JQw6uH86OA
Cu ce ai macinat ca sa ai curgerea aia frumoasa, cu Honne? Big Grin
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#21
Cu Kinu. La Honne este ceva de luptat cu channeling-ul chiar și pe ROK dar în combinație cu Bianca face minuni (mai ales după omogenizarea măcinăturii). Pentru ROK, Kinu este perfect dar da rezultate și Xeoleo manuală.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#22
tocmai am comandat gaggia classic + kinu, de aici de pe forum Smile
 
Reply
#23
buna combinatie
de care kinu? classic sau cel plasticos?
 
Reply
#24
Ambele macină fix la fel.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#25
De curiozitate... unde mai gasesti clasic la vanzare ? De nou...
 
Reply
#26
Le scrii celor de la Kinu. Costă ~1600 de lei, preț de 2019 - early 2020.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#27
(19-02-2021, 01:56)olaralexxandru Wrote: Eu propun sa mergi pe un PL 42 em SH. Cel putin eu asta am facut. Impusti 2 iepuri. Espressor si rasnita. PL 42 em defapt e un PL 41 em sau Lem + rasnita PL 043 puse in acelasi pachet.

Ca si aspect arata bine in opinia mea.
Al meu e PL42 EMI nu stiu care e diferenta majora intre 42 EM si 42EMI.

Bafta![Image: b1a00f4a10207297832a46c39610810a.jpg]

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

+1
Lelit Anita PL042TEMD, tamper Motta 57mm, nivelator Motta 57mm, sita Ascaso 14-20g, portafiltru bottomless PLA570s.
 
Reply
#28
Nu e recomandabil sa ai rasnita impreuna cu aparatul....se incalzeste ff tare iar cand macini pa aromeMulta lume se lupta cu turatii mici,coolere la cutite etc ptr a evita acest lucru...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#29
https://barshaker.ro/Rasnite-Cafea/HandG...47-Classic

se gaseste fara probleme...cu reducere... cam pe acolo
 
Reply
#30
(20-02-2021, 21:04)orwo Wrote: Nu e recomandabil sa ai rasnita impreuna cu aparatul....se incalzeste ff tare iar cand macini pa aromeMulta lume se lupta cu turatii mici,coolere la cutite etc ptr a evita acest lucru...
Pt un incepator sau cineva care nu e foarte cunoscator nu o sa simta nici o diferenta. Mai ales daca vi de la un automat sau ibric. In 1500 lei gaseste second un PL42.
Si cu o rasnita separata daca faci back to back o sa se incalzeasca.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Lelit 42 EMI, Ascaso 57mm precision Competition Filter, Lelit naked portafilter PLA570S, Felicita Arc, Dosing Funnel, Knock Box.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)