Hello There, Guest! Login Register


cutite si alte taioase

#91
Astea mai bune nu  'omoara ' bugetul , dar ...fiind foarte ascutite , mai taie putin din salariu... [Image: biggrin.gif] ...( just a joke ! ) - si eu sunt incepator intr-ale bucatariei taioase , am folosit mult timp Fiskars...foarte ok , dar cam des de ascutit si trebuie sa avansez si m-am bagat in premiera la maestrul Tanaka Shigeki / Japan , cu un santoku , care este pe drum... [Image: cool.gif] ...asteptam sa vina...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#92
Cat îmi face cu ochiul asa ceva

http://www.finetools.ro/cutite-si-brice/...SFT-315653

Scuze adminilor dacă nu am voie sa postez link.

Ce părere aveți?
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#93
O parere destul de buna.. [Image: biggrin.gif] ....insa eu l-am luat pe varul sau

http://www.finetools.ro/cutite-si-brice/cutite-de-bucatarie/cutite-japoneze/TNK-SVG10-170W

seamana asa-i ?..
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#94
Da ... foarte frumos. Pe mine nu ma lasă... buzunarul Smile. Dar vedem pe parcurs. E ca la cafea azi la pavoni mâine strega Smile))
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#95
...Exact asa am inceput si eu , trebuie mai intai sa te convingi...in schimb eu nu reusesc sa-mi conving nevasta si din acest motiv am luat numai unul , insa pe urma mai iau inca unul si tot asa pana fac tot setul... [Image: biggrin.gif] ...si nu mai intreb nimic... [Image: cool.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#96
Numai vărul e în stoc, din fericire.  [Image: tongue.gif]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#97
...aaaa...de unde stii ? ... [Image: biggrin.gif] ...ai ghioc , bobi ceva...? Sunt 8 buc. pe drum , din care 5 buc comandate si restul vor dispare rapid ...nici nu cred ca mai apar pe stoc...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#98
Scrie pe site .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#99
pt cutite de bucatarie bune si relativ ieftine mergi pe fiskars - dpmdv sunt mult peste arcos care sunt niste chinezarii ieftine pe care se pune stanta arcos...

si un cutit putin mai vechi dar tare drag - va las sa ghiciti fauritorul


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
Salut,
Si de la victorinox poti lua chestii decente.

http://agcomexim.eu/cutite-bucatarie/280...cutit.html

@Levo felicitari pentru alegere, o sa fii foarte multumit.Atentie la miezul taietor ca e oxidabil...Zii lu Catalin sa iti dea si un ulei ptr el.
http://www.finetools.ro/DSFT-310580?filter_name=ulei

Provocarea mare e cum explici ca ai dat 100e pe el si "rugineste"...Smile)
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
Aici gasiti cutite bune pentru bucatarie. 
http://magazin.riado.ro/index.php?route=...t/category&path=2
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
@Io_nutz

 - Multumesc frumos...voi lua si ulei ( macar sa-l am aici  la indemana ) , iar de ruginit ...nu prea cred ca apuca...poate noaptea... [Image: smile.gif] ...din cate stiu , VG-10 e tot un martensitic sinterizat si aliajul ( puberea ) e tot specie de inox , iar damasteel-ul ( n-am vazut nici unul ruginit pana acum....dar mai stii...adevarul este , ca eu nu le las asa ...prin ploaie sau uitate prin gradina , sau nesterse ( pentru ca imi plac... [Image: biggrin.gif] ...aproape toate...) , oricum  multumesc de atentionare ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
...si merse el ce merse...si la un moment dat ...ajunse... [Image: smile.gif] ...a meritat asteptarea , bineinteles ca uleiul l-am uitat , dar l-am comandat astazi impreuna cu urmatorul Ghyutoh , in aceeasi gama... [Image: biggrin.gif] ...[Image: 2FWgayO.jpg]

...amabilitatea personalului de la Fine Tools este coplesitoare , de fiecare data in pachet gasesc jeleuri pentru asta mica ( a ajuns sa astepte pachetele mai tare k mine... [Image: biggrin.gif] ...) , plus alte atentii , de data asta si o piatra de ascutit excelenta si destul de mare , bonus de fidelizare...daca mai era nevoie... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Felicitari Levo! VG-10 e stainless. Shigheki Tanaka il duce undeva spe 62HRC,clading-ul de damasc e si el inoxidabil,dar se zgarie usor...eu l-am zgariat pe sina metalica.Cutitul rugineste doar daca il lasi in chiuveta ud mult timp sau daca il bagi la masina de spalat.

PS Ai nevoie de pietre ude sa il ascuti
 
Reply
De multi ani aceste doua cutite imi fac viata usoara in bucatarie.
Otel MoV cu tăișul foarte rezistent.


[Image: 0SCEFS8.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Dupa profil par a fi cutite MAC Smile  Ma insel?
 
Reply
(04-08-2017, 11:31)CatalinH Wrote: Dupa profil par a fi cutite MAC Smile  Ma insel?

Candva era imprimat pe lama Bon Chef. 
Se mai vede urma doar daca ma uit atent.
Ce imi place la aceste cutite este faptul ca au lama foarte subtire si "cer" sa fie ascutite la intervale destul de mari. Profilul special al lamei impiedica feliile taiate sa se lipeasca, sa ramana unite cu aceasta, desprinzandu-se singure (de ex la un cartof fiert).
Pana in prezent sunt singurele cutite cu care am taiat ceapa fara sa lacrimez.  Blush
Le-am luat din Osaka, dintr-un magazin de specialitate. Fara sa stiu prea multe despre cutite am mers pe mana vanzatorului. Mi le-a laudat atat de mult incat am luat doua. Stiam cate ceva despre proprietatile metalelor si am putut sa imi dau singur seama de potentialul unui aliaj cu Mo si cu V.
Unul am dorit sa il fac cadou insa, cel care trebuia sa il primeasca a fost foarte ingrijorat de pericolul pe care il putea reprezenta o lama cu un asemenea tais si de usurinta cu care aceasta taia.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Cutitele japoneze de bucatarie sunt niste unelte care au abilitatea de a transforma activitatile monotone din gatit in mici placeri; dar cer indemanre din partea utilizatorului-te pot rani si le poti rani usor...dar cand inveti sa le exploatezi gasesti satisfactii care te fac sa uiti de cateva rani sau lame ciobite.

Acestea sunt cutitele mele japoneze facute de mana:[Image: e1b8384135559e40e012dc5051ed272e.jpg][Image: 6f621fdf1aee83aff6f610615681dffc.jpg][Image: 8c5d3544a6c48a50cd723045ac3a75b7.jpg][Image: d2440bdd464dd10cd975536f3a3f7dcb.jpg][Image: 7d5b403ae83d1b67daa8d4c54388aeb8.jpg]
 
Reply
Wow, sunt impresionat!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Frumoasa colectie, Catalin!
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
[Image: pn46L47.jpg]@CatalinH: esti idolul meu in viata  Big Grin

eu nu ma pot lauda decat cu asta in materie de japoneze:
Gaggia Classic, Kinu M47
 
Reply
Multumesc frumos pentru aprecieri Radu,Fane,Tezcat(frumos ctitul tau-cine l-a facut,ce otel?). Povestea a inceput cand prietena mea a cumparat un petty de 170mm facut de Shigeki Tanaka(VG10 62HRC) care era la ani lumina de gyutoh-ul meu Myiabi600D de pe atunci(cutit Henkels facut in Japonia,60HRC profil german,griding plat-am invatat cu el sa fac rock-chopping) asa ca m-am oirntat catre cutite manufacturate de fierari japonezi.Asa ca a urmat un gyutoh de 240mm Yu Kuroaki Laser otel aogami super(AS)63HRC constructie san-mai cladding din otel inoxidabil, cu maner WA octogonal(japonez ca al lui teczat) profil francez grind 50/50 convex-puteam toca cu el in toate stilurile:rock,tap,push-pull dar cu toate astea nu avea usurinta in a intra in alimente ca Tanaka si l-am facut cadou unui prieten.Asa ca a urmat un gyutoh Shigeki Tanaka 240mm nucleu dur VG10 HRC62 cladding damasc,maner YO(european),grind convex asimetric -mult peste performantele de taiat ale Laser-ului dar nu am fost incantat de otelul VG10(are tendinta de a face roll si nu poate sta screammig sharp Big Grin ).A urmat o ocazie unica si am reusit sa cumpar unul din ultimile cutite facute de Kazuyuki Tanaka asa ca am devenit norocosul posesor al unui gyutoh de 240mm Tanaka R2 cu maner YO  ironwood nucleu dur R2 metalurgie pudra HRC 63 clad din damasc patinat cu clorura feerica,grind convex asimetric-un cutit care facea de rusine intreaga mea colectie-inainteaza prin alimente fara efort indiferent ca sunt rosii,ardei sau dovleci ori morcovi.Intre timp prietena mea a reusit sa invete sa toace si cutitel ei Shigeki Tanaka petty de 170mm,gyutoh de 190mm au devenit prea scurte Smile .Dupa cercetari am ales sa isi cumpere un gyutoh de 240mm cu nucleu din shirogami no1 asa ca pe rastel a aparut un Teruyasu Fujiwara Nashiji contructie san-mai clad inoxidabil stil nashiji(coaja de para) maner YO convex asimetric si ce era uluitor 65HRC pentru otelul alb asta ii permite ca la 2 luni de folosinta zilnica inca poate fi capabil sa rada parul cu usurinta;ca si performante de taiere nimic inferior cu Tanaka R2 dar cu retentie a taisului de aproximativ 4 ori mai lunga.Eram gelos pe buna dreptate,mai ales ca a costat la jumatate din R2...Au inceput sa apara intrebarile:daca entry-level de la Teruyasu e asa de bun oare cum se comporta modelul lui de top?
Si uite asa am fost nevoit Smile  sa comand Teruyasu Fujiwara Denka 240mm gyutoh maner YO,constructie san-mai clad inoxidabil cu godeuri ,convex asimeric ,nucleu dur AS 66-67HRC si asta e capatul de drum.
Binenteles ca trebuie sa ai in bucatarie si cutite utilitare:de decojit si lucruri de detalu(folosesc petty),de carne(sujihiki Zakuri de 270mm-nucleu dur din aogami no160HRC, constructie Warikomi clad oxidabil,maner WA D-shaped ;Yanagiba mic de 170mm otel shirogami no2,maner WA oval,Deba de la Kai din VG10 58HRC)
 
Reply
@CatalinH: Nu stiu sa iti dau prea multe detalii legate de cutit pentru ca il am de la o cunostinta care a stat in Tokio cateva luni, iar persoana in cauza, desi interesata de cutite japoneze, stia chiar mai putine decat mine pe zona asta (eu nefiind, la randul meu, vreun fin cunoscator) 
Toate hartiile din cutia cutitului sunt in japoneza asa ca nu e nevoie sa spun altceva Smile Brandul e Kamata, nu stiu exact din ce tip de otel e cutitul, din pacate.
Comparat cu cutitul Chroma cu HRC 58 pe care il folosesc in mod constant, japonezul se comporta extraordinar, si-a mentinut taisul in cele cateva luni de cand il am; ce-i drept nici nu l-am folosit in mod intensiv intrucat nu am inca niste pietre de ascutit adecvate. Btw, ce pietre folosesti pentru cutitele tale, de unde ti le procuri? Eu ma gandeam sa imi comand de aici https://www.ardennes-coticule.be/en
Cutitul a fost cumparat de la magazinul care are asociat site-ul asta: http://www.kap-kam.com/index_english.html
sper ca nu e o problema daca dau link-urile de mai sus; rog a se sterge daca sunt in afara regulamentului
Gaggia Classic, Kinu M47
 
Reply
Salut,folosesc o piara combinata 1000/8000 Minosharp,si un Shapton 5000,la final pentru cutitele de mai dure  de 63 fac cateva miscari de strop pe o hartie lucioasa lipita de pietrele  ude(am vazut asta la MMurray Carter) si da rezultate spectaculoase dar numai pe cutitele ce sunt capabile sa ia un edge bine polisat. Ca si unghiuri ascut la 20 grade-taisul e mai robust,nu imi taie tocatorul,si permite lamei sa alunece usor cand execut rocking.
Am si o piatra belgiana  dar e mica si sa ascuti cutite mari pe ea e incomod,ca sa nu mai zic periculos daca nu stapanesti miscarea-nu e pentru incepatori.
 
Reply
Nu e neobisnuita combinatia de 1000 cu 8000? Pare o diferenta care sa se simta la ascutire... Eu am ceva luat de prin magazinele de cooking din mall, o piatra 1000/3000, pe care am zis sa imi fac mana la ascutire cu celelalte cutite pe care le mai am, nu multe oricum. 
Pentru japonez probabil voi renunta la ideea cu belgienele caci din cate inteleg nu au o granulatie care sa poata fi usor incadrata, ci merg pe interval.
Gaggia Classic, Kinu M47
 
Reply
Combinatia 1000/3000 o gasesc redundanta-practic amandoua fac acelasi lucru. O piatra dedicata de 8000 este costisitoare si de aceea gasesc utila combinatia asta 1000/8000. Am piatra de trecere de 5000 pentru a-mi scurta timpul catre 8000(aogami super de exemplu e un otel mai greu de ascutit si iti trebuie o vesnicie daca ai avea doar combo 1000/8000)
 
Reply
Aha... thx for the tip!  77
Gaggia Classic, Kinu M47
 
Reply
Catalinn felicitari!
Nu stai rau deloc!
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
(03-08-2017, 17:22)CatalinH Wrote: Felicitari Levo! VG-10 e stainless. Shigheki Tanaka il duce undeva spe 62HRC,clading-ul de damasc e si el inoxidabil,dar se zgarie usor...eu l-am zgariat pe sina metalica.Cutitul rugineste doar daca il lasi in chiuveta ud mult timp sau daca il bagi la masina de spalat.

PS Ai nevoie de pietre ude sa il ascuti

Multumesc frumos , acum am vazut postul , nu eram in zona cand ai scris ...intre timp am adunat 4 buc. de la sesnsei Tanaka si pietre de ascutit am cateva mari ( tot japoneze ) 400 / 800 / 1500 /1000 - 8000 / 3000 - 5000 si cateva belgiene tot mai multe granulatii...


[Image: 29KOPcJ.jpg]

...eu colectionez si bricege , e o nebunie veche la mine si cu ocazia vizitei din vara asta la marmota am carat si astea...



[Image: G2vofgB.jpg]

pentru iubitorii seriilor  de la Victorinox Alox / Cadet si Pioneer au aparut si in RO pe culoarea mult indragita verde... Smile ...

P.S. - ...dar la tine ....ce e acolo ,  e  destrabalare mare de oteluri.. Big Grin ...am ramas un pic ca la dentist... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
il urasc pe tipul asta! toate jucariile misto el le are! Big Grin Big Grin
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)