Hello There, Guest! Login Register


cutite si alte taioase

#61
Aha...deci nu sunt singurul... [Image: biggrin.gif] ...acum sa vezi cum arata toporasele mele....le pot folosi k pe retrovizoare si am mai gasit si o pasta portocalie...are echivalentul la 26000 JIS...pentru taioasele din colctie.
Am taiat azi puf de papadie fara sa o ating cu mana , cu toporul Hultafors din beci... [Image: biggrin.gif] ...deci merge treaba...se merita.E un pic mai mult de lucru , dar satisfactie pe masura.
In alta ordine de idei , i-am propus sotiei un set complet de japoneze de bucatarie...asa de amorul artei , dar nici nu a vrut sa auda , poate reusesc sa-i schimb parerea daca o prind sa-i arat un film...
https://www.youtube.com/watch?v=Q6jrPzKC5WI

...adica ma gandesc sa vada ceva " mai ortodox "  ...altfel , daca vede ce poate face o lama japoneza in mana unui om priceput , iarasi zice ca nu-i trebuie... [Image: biggrin.gif]...( de frica...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#62
Pentru topoare exista Tormek si il faci oglinda.Nu merita sa te chinui cu altceva.
Pentru cutite merita o scula mai fina.
Referitor la bucatarie poti sa iei de la Tojiro, sunt foarte bune si un otel extraordinar (produse de serie).
https://www.amazon.com/Tojiro-DP-Gyutou-...B000UAQOUA
Daca vrei manufacturate vorbeste cu Sorescu daca mai aduce Tanaka.

@Levo ..Cat despre taiere..mai repede te tai cu unul neascutit deoarece cu cel ascutit sigur esti atent.
Cand cutitele de la bucatarie nu taie ca cel din filmuletul tau deja ma cearta sotia ca nu i-am ascutit cutitele Smile).
Mai greu a fost la inceput pana s-a obisnuit...
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#63
Buna dimineata @Io_nutz , multumesc frumos de info...pentru toporase am si pietre ( Gransfors si ceva Japan + electric ) dar , de cand cu @Fane , m-a apucat nebunia lustruitului...bine lustruiesc doar ce se merita , Karesuando , Casstrom si Granfors si Hultafors si mai vreo doua de pe timpuri , restaurate de mine pana la conditia de lux ...acum , mi- a picat pata pe un set pentru bucatarie si nu ma inteleg cu soata , am apucat sa-i spun despre ce e vorba cu film in fata si parca nu zice nu...oricum am stabilit sa iau unul pentru mine , cand pic eu de serviciu pe bucatarie si anume m-am orientat tot de la dl. Sorescu la un santoku ( asta cred ca se potriveste cu mine non - agresiv )...de la maestrul Tanaka G 10 / Damasc deasupra...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#64
...constat ca sinteti bolnavi, da' rau de tot! Bc ...

(17-05-2017, 17:40)Levo Wrote: ...si in plus am mai luat o piatra japoneza 1000/6000 si am facut si o paleta de strop cu 2 fete...dar sunt incantat tare

eu slefuiesc, din cind in cind, pe un set de pietre de 200 / 800 / 3000 /8000 (nu trec prin 200 decit in cazuri extreme, care inca nu le-am avut) si apoi pe piele lucioasa si intoarsa. Pielea intoarsa cica se imbiba cu o pasta cu praf de diamant, care faca lama luna. Inca nu am gasit acea pasta, doar piele imbibata cu aceasta...
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#65
Legat de slefuire, am incercat sa slefuiesc partile din inox ale espressorului cu Chrome Trim Polish dar nu scoate juliturile mai adanci. Ce variante recomandati ?
 
Reply
#66
(18-05-2017, 10:40)VladP Wrote: Pielea intoarsa cica se imbiba cu o pasta cu praf de diamant, care faca lama luna. Inca nu am gasit acea pasta, doar piele imbibata cu aceasta...
esti pregatit s-o platesti?
http://www.poka.ro/laborator/lustruire-f...-30-g-8069
http://www.poka.ro/laborator/lustruire-f...-40-g-8059
http://www.poka.ro/laborator/lustruire-f...cu-diamant
(18-05-2017, 12:00)ML-CAFE Wrote: Legat de slefuire, am incercat sa slefuiesc partile din inox ale espressorului cu Chrome Trim Polish dar nu scoate juliturile mai adanci. Ce variante recomandati ?

cu juliturile mai adanci e problema. regula e cam ca la polisatul masinii: daca zgarieturile nu se "simt" la unghie se pot scoate cu polis, daca se simt atunci nu prea. pt zgarieturile adanci ar trebui sa incepi lustruirea cu un smirghel cu granulatie mai mare pana scoti acea zgarietura, apoi sa treci catre smirgheluri mai fine si la urma sa lustruiesti. chestia e ca si daca procedezi asa nu vei avea zgarieturi dar vei avea valuri in luciul piesei. in cazul in care e cromata, destul de probabil vei da de materialul de dedesubt.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#67
(18-05-2017, 12:58)Fane Wrote: esti pregatit s-o platesti?

gata, ma pun pe strins bani, multumesc!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#68
Din ce am citit in descrierile pastelor de lustruit nu par de lustruit inox. Mai degraba sunt de dinti !
O varianta testata de cineva ar fi mai OK !
 
Reply
#69
sincer, nu am testat pastele respective. dar sunt totusi paste cu pulbere de diamant, cel mai dur material cunoscut, n-ar trebui sa aiba probleme la lustruit inox. granulatia e oricum foarte mica, ca nu-ti pun diamante de cate un karat in pasta aia... nu ma asteptam sa vrea sa o si cumpere. Smile

eu folosesc o pasta tot produsa de fegura pt aliaje tip crom-cobalt. cutitul de mai sus cu taiatul parului de pe mana l-am lustruit cu pasta asta. are 200gr, daca intentionati cumva sa cumparati sa stiti ca 20gr va ajung sa lustruiti cutite o viata.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#70
(18-05-2017, 15:24)Fane Wrote: ... nu ma asteptam sa vrea sa o si cumpere. Smile

Fane, daca cumva, intimplator te referi la mine, nu mi se pare dragut din partea ta, mai ales ca nu ma cunosti, deci nu inteleg de unde tragi concluzii de acest gen, si publicate pe deasupra.
Daca nu te referi la mine, sorry, nu am zis nimic.
Sper sa interpretezi corect feedbackul meu deschis - si acum hai, vorbiti de cutite, eu ma concentrez pe cafea!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#71
scuze daca te-am ofensat. mie personal imi par scumpe pastele respective si am crezut ca daca asa imi par mie probabil si altora li se par asa. n-am intentionat sa zic nimic altceva.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#72
Eu am luat asa ceva: http://totalmag.ro/ro/produse/Cutite/Pie...-KB3X.html

L-am reglat pentru un unghi de 30 de grade. Cutitele ascutite cu el trec fara probleme testul cu coala de hartie.
 
Reply
#73
(18-05-2017, 17:16)danrogo2001 Wrote: Eu am luat asa ceva: http://totalmag.ro/ro/produse/Cutite/Pie...-KB3X.html

L-am reglat pentru un unghi de 30 de grade. Cutitele ascutite cu el trec fara probleme testul cu coala de hartie.

Principiu asemanator cu EDGE PRO , insa nu stiu si cat de fiabil este...dar la 30 de grade , la mine se ascut numai cutitele de bucatarie , in schimb bricegele si cutitele de bushcraft / vanatoare la 40 de grade , iar foarfecele  la 12,5 grade...( asa e la mine... [Image: smile.gif] ) , iar pasta de lustruit cat mai normala ...verde de 3 microni , rosie ( roz )  de 6,5 micro , alba etc. de pe la Luxor , Chromax si din acestea auto...de lustruit tabla pe masini...
Virusul lustruirii taisurilor l-am capatat recent , prin contaminare ideologica directa de la ...@Fane , caruia ai multumesc si acum si totul a inceput cu o proba...sa vad si eu cum iese...si gata acum sunt rezolvat , mai am inca ceva de facut dupa ce ascut cate ceva... [Image: biggrin.gif]...- lustruiesc...dar recunosc ca si mie imi place...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#74
Treci la ascutit brice. Sa vezi acolo distractie!
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#75
(18-05-2017, 19:47)Levo Wrote:
(18-05-2017, 17:16)danrogo2001 Wrote: Eu am luat asa ceva: http://totalmag.ro/ro/produse/Cutite/Pie...-KB3X.html

L-am reglat pentru un unghi de 30 de grade. Cutitele ascutite cu el trec fara probleme testul cu coala de hartie.

Principiu asemanator cu EDGE PRO , insa nu stiu si cat de fiabil este...dar la 30 de grade , la mine se ascut numai cutitele de bucatarie , in schimb bricegele si cutitele de bushcraft / vanatoare la 40 de grade , iar foarfecele  la 12,5 grade...( asa e la mine... [Image: smile.gif] ) , iar pasta de lustruit cat mai normala ...verde de 3 microni , rosie ( roz )  de 6,5 micro , alba etc. de pe la Luxor , Chromax si din acestea auto...de lustruit tabla pe masini...
Virusul lustruirii taisurilor l-am capatat recent , prin contaminare ideologica directa de la ...@Fane , caruia ai multumesc si acum si totul a inceput cu o proba...sa vad si eu cum iese...si gata acum sunt rezolvat , mai am inca ceva de facut dupa ce ascut cate ceva... [Image: biggrin.gif]...- lustruiesc...dar recunosc ca si mie imi place...
 
Pai eu am doar cutite de bucatarie, de asta ziceam de unghiul de 30 de grade. Printr-o ascutire pe acest dispozitiv am transformat cutitele banale de bucatarie in ceva "wow".
 
Reply
#76
achizitie noua care cred ca va intra in trusa edc

damasc cu lemn de maslin - faurit de Ciurescu Mihai


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#77
(19-05-2017, 09:38)Pascalau Wrote: Treci la ascutit brice. Sa vezi acolo distractie!

 - Am asa ...o retinere ...sa ascut brice , cred ca nu e pentru oricine , la noi in oras frizerii batrani care ascut brice de o viata , cand se toceau bricele rau , le duceau la Bucuresti la ascutit...deci nici chiar ei nu se bagau la ascutit...si apoi sa strici briciul omului...e jale.
        Eu de pe la sfarsitul facultatii nu m-am mai barbierit cu briciul , pentru ca tocmai aparuse Gilette Sensor - acela primul argintiu si aveam un brici pestisor / Solingen alb , de pe la bunicul meu...si chiar nu stiu pe unde este...acum se gasesc peste tot  si de toate felurile , dar nici eu nu ma mai barbieresc - ma polizez electric [Image: biggrin.gif] ...Braun 760 cc / 9090 cc actual..si in situatia asta nu mai e cazul...raman pe bricege si topoare , dalti si cutite de rindea...

@belogerer

 - Frumos tare flipper-ul , sa-l porti cu placere  - mai ales ca este si valoros ( damasteel ) si cu maslinul pe maner - da tare bine...astept si eu momentul , poate se indura soimu' sa-mi croiasca si mie un puukko , personalizat dintr-un ZDP-189 , dar mai grosut asa , cam de 5 mm...ca sa fie si folositior... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#78
greu tare cu mesterii zilele astea....parca numai sami faur are chef de munca...

multumesc pentru apreciere. mai am de la el un nordic frumos tot damasteel - o sa ii pun poza maine.
 
Reply
#79
Apropo, in zona 2-300 lei (sa zic un maxim de 350), ce recomandati pentru sculele de ascutit (inclusiv pietre cu care sa fie folosite)?
De la noi am vazut KB3X si Edge Pro v.3.
Iar Ruixin am vazut si pe amazon.co.uk

Utilizarea ar fi pentru cutite de bucatarie (am un set Zwilling, mi-e cam jena cand nu taie brici si nici cu scula lor diamantata de ascutire nu iese prea bine pentru ca nu poti pastra unghiul de ascutire...).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#80
@Mihai. L

 - Deocamdata pentru cutite de toate felurile eu folosesc Spyderco Tri - Angle , de care sunt multumit deplin,  in ciuda simplitatii sale , daca ai mana formata pe unghiul de acutire poti incerca si ceva pietre Japoneze / Belgiene mai mari , dar cu granulatii diferite ( si pentru un pic de lustru...)  - bune tare pentru cutitele de bucatarie , Edge Pro nu am avut , dar as fi curios sa incerc pentru ca mi se pare cel mai aprope de adevar , insa ...in ambele cazuri pietrele folosite sunt limitate ca marime si granulatie la ce ofera producatorul ( chestia asta nu-mi convine nici mie...) , astept acum un sistem mai nou de la Tormek...sa vedem ce surprize poate oferi...banuiesc ca si Lansky  ( cel cu unghiurilr prestabilite ) ar trebui sa faca acelasi lucru ca Spyderco , dar la pret jumatate...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#81
Am facut o strigare rapida in birou, sa vad daca au colegii brisca la purtator. Cam au Smile)

[Image: MKx3jNM.jpg]
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#82
...La purtator zici...pai tura asta , e cam asa... [Image: smile.gif]...[Image: OQgLmlj.jpg]

[Image: UQ4P633.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#83
(22-05-2017, 12:53)Mihai L Wrote: Apropo, in zona 2-300 lei (sa zic un maxim de 350), ce recomandati pentru sculele de ascutit...?
 
(22-05-2017, 13:12)Levo Wrote: @Mihai. L

 - Deocamdata pentru cutite de toate felurile eu folosesc Spyderco Tri - Angle , de care sunt multumit deplin,  in ciuda simplitatii sale...

Tot Spyderco folosesc şi eu. Metodă lentă de ascuţire, dar eficientă pentru cuţitele din oţel bun. Recomand.
 
(22-05-2017, 12:53)Mihai L Wrote: ...am un set Zwilling, mi-e cam jena cand nu taie brici si nici cu scula lor diamantata de ascutire nu iese prea bine...

Ssă nu cumva să fie vorba de scula numită "masat", care e folosită numai la netezirea tăişului.
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
#84
(22-05-2017, 20:25)Levo Wrote: ...La purtator zici...pai tura asta , e cam asa... [Image: smile.gif]...[Image: OQgLmlj.jpg]

[Image: UQ4P633.jpg]

Frumoasa foc Smile Ce scula e?
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#85
...un pui de Benchmade Foray 698 ( AXIS )...dar mai am prin colectie si alte specii...

Treaba frumoasa e ca are lama de 3,5 mm grosime...ceea ce nu am la nici un Spyderco... [Image: biggrin.gif] ...numai bun de bushcraft...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#86
(22-05-2017, 20:50)Baldur Wrote: Tot Spyderco folosesc şi eu. Metodă lentă de ascuţire, dar eficientă pentru cuţitele din oţel bun. Recomand.
Mi se pare mai putin precis. Am mai vazut niste demo si zic ca te fura peisajul... Time mult de indemanare.
(22-05-2017, 12:53)Mihai L Wrote: ...am un set Zwilling, mi-e cam jena cand nu taie brici si nici cu scula lor diamantata de ascutire nu iese prea bine...
(22-05-2017, 20:50)Baldur Wrote: Să nu cumva să fie vorba de scula numită "masat", care e folosită numai la netezirea tăişului.
Asta e. Dar e dat drept scula de ascutit cutite...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#87
2 frati


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#88
Da ..buuune , sa stapaniti sanatos...mi-e drag sa privesc...
Pai sa mai pun si eu ceva in acord... [Image: biggrin.gif] ...[Image: NHlRJTH.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#89
Ca și cuțite de casa, de începători, în bucătărie, cam ce ați recomanda sa nu "omoare" bugetul? Asa sa fie împăcată și soția...
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#90
arcos? bunicele si destul de ieftine.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)