Hello There, Guest! Login Register


cutite si alte taioase

#31
interesante ca si concept, nu am studiat problema pipelor dar vad ceva munca la detaliile acestor pipe..... [Image: cool.gif]
partea rugoasa e facuta cu un dremel sau e ceva scoarta curatata si lustruita? am mai vazut paternul pe unele cozi de linguri, cani, strachini, etc
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#32
@fisherman

- Lemnul de briar e destul de tare aproape de fag as zice , dar proprietatea lui buna , este ca nu arde ...sau nu arde asa usor... [Image: smile.gif] ...pipele nu sunt lacuite , pentru ca la temperatura s-ar basica lacul , sunt frecate pana la lustru , apoi pasta abraziva fina , bait si in final ...ceara de carnauba aplicata la 1500 rpm si lustruita la 1800rpm cu canvas special...ceara dupa ce se raceste , se intareste tun si patrude si lemnul in timpul aplicarii...dar operatiunea asta nu se face la pipele sub 200 E...ar fi prea multa munca...

Nu ..., scoarta e tot cu Dreamel-ul...dar cu multa atentie... [Image: biggrin.gif] ....
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#33
Cutitele mele preferate sint, amindoua, cumparate prin turele facute pe motocicleta, si le folosesc des, mai ales atunci cind savurez carnuri prajite:

[Image: zgwINwv.jpg]

- cel din farfurie este un Corsaro Arbus - cumparat de la o manufactura din Sardinia. Manerul de 14cm este confectionat dintr-o bucata de os, gri. Inca este foarte ascutit.
-cel de jos este un Yatagan Basque - cumparat intr-o tura prin Pirinei, intr-o localitate de pe coasta Atlanticului. Manerul de lemn are niturile bimetal conform cu caracteristicile specifice locale (mi s-a explicat...) adica trebuie sa fie amplasate in cruce, si sa fie zece la numar. Floarea de la nitul doi este simbolul Tarii Bascilor.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#34
Arata bine de tot, nici nu stiu care imi place mai mult, vreau si eu doua Smile)>
 
Reply
#35
Da...finute si pretioase , avand si istoric cu val. de amintire..Bravo's !

Din ce am pe aici , cel mai bine imi vin pe mana vreo 3 Gerber ( ca tot eram la capitolul asta )...[Image: tartQgO.jpg]

Cel din mijloc folosit si in prezent de armata SUA in teatrele de operatiuni...[Image: HOk6uNA.jpg]

Am pus si o bricheta , sa existe un mijloc de masura comparativa a dimensiunilor...[Image: MNowlzH.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#36
Ca tot veni vorba de unelte taioase, desi nu stiu cat de bine e sa ne laudam online cu ele, nu ma pot abtine sa nu postez si eu o poza cu unele din cele mai indragite...
Japoneze si romanesti manufacturate si fabricate, avem di tati.Si inca muuuulte pe rol [Image: smile.gif]).
   
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#37
Pulverizatorul din trusa samuraiului e pt RDT ?
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#38
(18-03-2017, 23:24)Damian The Man Wrote: Pulverizatorul din trusa samuraiului e pt RDT ?

Smile)
Din pacate nu inca nu am ajuns asa departe cu cafeauaSmile)
E ulei de camelie. Se foloseste pentru tratarea metalelor impotriva oxidarii deoarece, cele mai dure metale de obicei sunt oxidabile.

"trusa samuraiului" faina expresie dar mai e mult pana sa am posibilitate financiara sa intru in posesia a ceea ce au samuraii Smile) Ca batea levo apropo la Katana...

https://www.youtube.com/watch?v=euXQkpU07lQ
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#39
Bun , bun asa...de drag sa privesti... [Image: smile.gif] ...@Io_nutz
- In alta ordine de idei , nu cred ca ne laudam ( ce merit avem noi , altul decat ca le-am dobandit ? )
- Si eu sunt innebunit dupa japoneze... [Image: biggrin.gif] ...in general...iar la cutite EDC sunt fan Spyderco , aproape la toate modelele...dar cel mai indragit model pentru mine ...este simplu , ieftin si bun... [Image: smile.gif][Image: ifhkEgo.jpg]

[Image: Zx63dVN.jpg]

[Image: MteC8RJ.jpg]

Ma bate gandul sa-mi cumpar o lama de cutit de la un atelier din Finlanda si apoi sa-mi confectionez eu cutitul dupa gustul meu... [Image: cool.gif] ...( nu am facut nici unul pana acum in viata mea , asa personalizat...doar ascutit , uns etc..) si am eu senzatia , ca este ca treaba aia cu , o casa , un pom , un copil...un cutit...etc.. [Image: biggrin.gif]

@Io_nutz

https://www.youtube.com/watch?v=Kry8tD-bz7I

sper sa-ti placa... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#40
Fain de privit atatea bujuterii. Personal prefer japonezele manufacturate. Sunt demential de atent lucrate. 
De aceea la bucatarie am ales maestrul Shigeki Tanaka . E meseria in familie de 3-4 generatii.

Apropo de ascutire, care e metoda de abordare? Ce sisteme aveti?
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#41
Eu folosesc sistemul Lansky pentru cutite si pietre naturale japoneze pentru brici.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#42
Hop și eu cu jucăriile mele.
[Image: 8oHaAdx.jpg]
 
Reply
#43
Gand la gand.
Mora...


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM
 
Reply
#44
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#45
@Fane

 - Mora este pentru bushcraft si outdoor , nu cred ca se preteaza la epilat si barbierit... [Image: biggrin.gif] ...

...si apoi vad ca toata lumea are cate unul...ar fi si pacat sa nu...sunt f.ieftine , dar excelente...eu am 5 buc.

Scuze...erau 6 de fapt... [Image: biggrin.gif] ...si-un toporas mic...[Image: kf4tm0o.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#46
(19-03-2017, 00:12)Io_nutz Wrote: Apropo de ascutire, care e metoda de abordare? Ce sisteme aveti?

m-am uitat pe sistemul Lansky recomandat de Pascalau si imi pare un sistem de ascutire foarte bun. te ajuta sa dai unghiul care-l vrei taisului fara prea multa bataie de cap. 

eu folosesc doua pietre umede luate de pe amazon. 1, 2. daca vrei tais ca lama trebuie la urma sa-l lustruiesti. iti trebuie ceva de genul asta. si la sistemul Lansky exista accesoriu pt lustruit. pasta e foarte importanta, de fapt ea lustruieste efectiv.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#47
Am inteles totusi ca solutia de ascutit ( ...un ulei de fapt ) , se foloseste numai la ascutirea grosiera si apoi la lustruire piatra diamantata / ceramica dupa caz...
In tot cazul eu ce am de ascutit ( pe picior... [Image: smile.gif] ), arata asa...[Image: IIcYcEe.jpg]

Iar pentru topoare si  dalti , rindea si alte zdrange...am masinuta cu foi de smirghel pe diferite granulatii si cu unghi variabil de inclinatie...in functie de nenorocirea care trebuie ascutita... [Image: biggrin.gif] [Image: 7gqd0oV.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#48
Levo, la ce te referi cu "solutia de ascutit"?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#49
Pai ...la ascutirea grosiera se recomanda un ulei special de ascutit ...iar la lustruit , de fapt se curata bavura fina din vf. taisului , care oricum nu are rezistenta , astfel ramine un tais curat...[Image: W0UgsWq.jpg]

http://aperto.ro/ulei-ascutit-cutite-ancii

@Fane

 -
Nu cumva despre asta ma intrebi ?...[Image: onhdsYB.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#50
aaa, pai asta se foloseste in functie de piatra care o ai. pe manual la ale mele scria ca se poate folosi ulei pt ascutit, dar rezultate mai bune se obtin cu apa. la alte pietre am vazut ca se recomanda invers. la cele diamantate am impresia ca nu e nevoie sa pui apa sau ulei. uite, aici ai bine explicat ascutitul pe piatra. iar pietrele nu sunt numai pt ascutit grosier, unele pietre sunt extraodinar de fine.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#51
Da , am inteles...dar toata smecheria este sa ascuti constant sub acelasi unghi , ceea ce " din mana " necesita experienta...si dupa mine , cel mai sigur , este cu unghiul prestabilit si omul doar sa aleaga piatra si cat de ascutit doreste obiectul...restul il face piatra. [Image: cool.gif]  ( cum este la Triangle...https://www.youtube.com/watch?v=-uUFsRzj0Sg

Bine ...astia au ceva cu epilatul pe mana cu cutitul...dar asta e... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#52
"uleiul special" se fol doar pe piatrele de ulei, pe cele de apa daca se foloseste ulei se cam imbacsesc, nu sunt compromise, dar se curata ff greu....
ulei special - poate fi orice ulei de mecanisme fine, wd40, motorina, balistol, ulei de camelie, etc, in principiu pietrele erau aceleasi si acum 100ani, atunci fiecare ascutea cu ce avea in gospodarie, nu mai cautau ulei special de ascutit......o piatra de apa merge trecuta pe ulei fin(nu e recomandat) , invers nu prea.....
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#53
@fisherman

 - Ca sunt pietre de ulei si / sau de apa , este clar...dar ca uleiul imbacseste piatra ma cam  face sa am rezerve , pentru ca uleiul pe care il folosesc eu , de la Kirchen ( tot de acolo am si daltile si astia sunt nemti...) zic cam asa :

" Ulei folosit la ascutirea daltilor pt sculptura sau a cutitelor de cioplit. Uleiul Kirschen se foloseste impreuna cu pietrele de ascutit de diferite granulatii. Impiedica particulele de metal sa patrunda in piatra. Un flacon contine 120 ml de ulei. "

sursa : https://www.colorit.ro/ulei-pt-ascutire-kirschen.html#t1

Acum ...nu stiu cine sau cu ce greseste , dar eu merg pe ideea ca nu de prosti au scos nemtii uleiul asta si vad ca merge bine cu el , pe pietrele de apa este clar apa si ...clatite la pompa , diamantatele merg pe uscat...si astea pe ulei...cu ulei ...asa-i ?... [Image: smile.gif] . ( WD 40 e folosit de americani k panaceu universal , bun la toate...ar fi in stare sa puna un pic si la masinile de barbierit... [Image: biggrin.gif] ...) , a trecut suta de ani si acum avem de unde alege , iar  din cauza asta si dilemele in alegere. la pachet cu scepticismul. in folosire....( sper sa nu ma insel prea tare ! )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#54
Eu cred ca cea mai buna varianta de ascutire este
http://www.edgeproinc.com/Apex-Model-Edg...System-c3/

Este si pe varianta chinezeasca mai ieftin
http://www.finetools.ro/ascutire/sisteme...e/FT470809

Eu am un model cu ventuza care se cam desprinde de masa in timpul ascutirii
https://www.aliexpress.com/item/Ruixin-P...4.2.Fhs9dr&s=p

Dar isi face treaba foarte bine. Pietrele din set sunt de toata prastia in schimb. Am luat pietre de aici
http://www.finetools.ro/ascutire/pietre-haidu/hcm
 
Reply
#55
Apex-ul ...e excelent si eu cred ca este cel mai aproape de adevar , dar..trebuie cam multe pietre si in cazul lui @Fane cu briciul...nu prea cred ca... [Image: biggrin.gif] . La o granulatie de 8000....cred ca doar la mana asa ...soft cumva , pentru taisuri extrem de fine...

Necazul cu Finetools , este ca dl. Sorescu nu apuca sa refaca stocul...ca sunt deja vandute ...si ma oftica chestia asta la nebunie...pentru unele scule le au numai ei... [Image: cool.gif]  , ( ...din RO evident ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#56
Levo, fisherman probabil ca voia sa zica (,) ca o piatra odata data cu ulei nu o mai poti folosi cu apa, cel putin nu fara a te chinui sa speli tot uleiul intrat in ea.

cu piatra cu granulatie de 8000 obtii un tais f. fin, dar nu ia parul de pe mana. mai conteaza si unghiul taisului care poate fi de la 30 grade pt un cutit bushcraft la care se doreste un tais mai rezistent pana la 15 grade pt un cutit de bucatarie, chiar 10 grade dupa standardul japonezilor. la ungiuri mici si finisat cu pietre fine iar la urma lustruit obtii ascutirile ca lama.

sistemul de ascutire apex se aseamana cu Lansky si cred ca sunt f. bune fiindca te ajuta sa ascuti cutitul la unghiul care-l doresti fara sa necesite manualitate. doar ca pietrele imi par cam mici si pe chestia asta probabil ca nu tin f. mult.

pt 99% din utilizatorii normali ai cutitelor, aparatele de ascutit cutite din comert scot cutite arhisuficient de ascutite.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#57
Da Fane , e drept...eu ascut cu ulei numai daltile si cate o toporita care e mai obosita asa...in rest nu prea am avut nevoie. Desi ...am in colectie peste 100 cutite , nu tai nimic cu majoritatea dintre ele ( insa le adun... [Image: biggrin.gif] ) , dar sunt si oteluri diferite si de buna calitate , ( Spyderco , Benchmade ) insa ma intereseaza si pe mine un sistem de ascutit bun si durabil , simplu si la indemana care sa fie si eficient ( chiar elegant...daca se poate ) si care sa nu necesite " numai pietre de la ei  " , ghidaje de la ei etc...de la ei , pentru ca s-ar putea k intr-o zi ,  sa nu se mai gaseasca si pe urma , ma uit in sus... [Image: smile.gif] . Asa , cu variantele mai simpliste , mai adaptez , mai improvizez , ca-n RO...ce sa fac , aici nu poti sa le ai pe toate si pe termen lung... [Image: biggrin.gif] ...adaptarea la mediu nu conduce la extinctia speciei... [Image: biggrin.gif] ...cred eu...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#58
Salut,
Edge pro are varianta originala dar recomand varianta profesionala care e mult mai stabila:

http://www.edgeproinc.com/Professional-M...em-p8.html

Totusi intre timp au venit ucrainienii cu un model net superior din metal cu un pret imbatabil, sistem pe care il recomand cu mare incredere:
http://hapstone.pro/katalog/sharpening-s...ap-rotate/
Rezultate foarte bune si se pot folosi aproape toate tipurile de pietre.

https://www.youtube.com/watch?v=6E3AP_8yHso&t=820s
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#59
Multumesc  frumos- @Io_nutz , chiar nu stiam de existenta lui  Jende Hapstone V6 - sper ca citeste si Fane - pentru ca " din cauza lui Fane  "  , m-am apucat eu sa slefuiesc taisurile pana la oglinda , dar e de frecat...si in plus am mai luat o piatra japoneza 1000/6000 si am facut si o paleta de strop cu 2 fete...dar sunt incantat tare , chiar azi a venit nevasta la mine cu un Fiskars din acela lat la ascutit , l-am facut pe spyderco al meu si pe urma slefuire , dupa 20 min. a venit dupa el si ...zic stai sa vezi proba...am luat o cola de hartie din imprimanta si i -am taiat vreo 20 de fasii pe jos asa de cca. 1 cm , apoi am zis sa ai grija cu el...raspunsul a venit prompt : - sa strangi ce-ai facut pe jos si cutitul nu e de mine...mi-e frica de el... [Image: biggrin.gif]...si multumesc si lui @Fane  cu acesta ocazie , pentru ca am mai adaugat ceva la experienced...credeam ca la bushcraft nu are vreo importanta...dar are... [Image: cool.gif] ...m-am convins si e ok , asa ca - Sa ne traiesti Fane...ca trebuiesti.

P.S. - am vorbit iar cu dl. Sorescu / Fine tools la tel. si printre altele , spunea ca aduce o masinarie de ascutit de pe la Tormek , peste cateva sapt. care este la fel de performanta k Apex-ul , poate chiar peste...era destul de incantat de ce face...si m-am bagat si eu cu un exemplar...( acelasi principiu ca la EDGE PRO...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#60
ai dat in boala tocitului... Smile se incadreaza la categoria obsesii. Smile si eu patesc la fel dupa ce ascut cutitele, sotia nu vrea sa le foloseasca ca-si taie degetele fara macar sa-si dea seama... Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)