Hello There, Guest! Login Register


cutite si alte taioase

#1
mai sunt pasionati de cutite pe forum? o persoana mai stiu sigur (mix de cafea, taioase si motoare [Image: smile.gif] )
la mine pasiunea a inceput prin a aduna diverse chinezarii, apoi brand-uri serioase, pe care o parte le-am vandut cand pasiunea a degenerat in a-mi face propriile cutite; am inceput cu montat manere, facut diverse teci, acum fac si lamele
voi ce taioase aveti?

alte cateva:


Attached Files Thumbnail(s)
                                                       
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#2
Opinel no. 12 fag + carbon si un opinel no 8 (nuc + inox).

de departe cel mai bun otel folosit cel de carbon, taie tot.

[Image: 7583974638_eeb020224e_z.jpg]

Culegator inrait de ciuperci, cam gurmand.
 
Reply
#3
Cu ocazia nasterii juniorului in 2016...la majorat il va primi cadou!

To celebrate the Rio Olympics 2016, we’ve launched a perfectly formed collector’s exclusive.
Plated in sumptuous 24-carat gold.
Limited edition 20.000 pieces.

[Image: Z8XP0VN.jpg]
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#4
Apare soon StefanDC
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
cu asta m-am pregatit eu pt sfarsitul civilizatiei Big Grin :

[Image: PEotR4Y.jpg]

si chiar nu de mult am cumparat un cutit de bucatarie sudoku cu lama din otel de damasc. se pun cutitele de bucatarie?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#6
E bun, l-am folosit o perioada imprumutat de la un prieten. Am utilizant pana si amnarul pt aprins foc.

Pentru gusturile mele este un pic prea butucanos, mie imi plac lucrurile mai firave, asa ca o sulita, sa fie lama subtire si sa taie adanc, in general imi plac cutitele foarte mari, de asta nu inteleg cutitele gen victory inox. Nu zic ca nu sunt bune, insa nu sunt pe gustul meu.
 
Reply
#7
se vrea cutit de supravietuire (mai tai cu el o creanga, iti construiesti un adapost), are o forma adaptata scopului. l-am luat cand era la promotie la benzinariile mol.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#8
@fisherman

-
Sa nu-mi spui ca tu ai confectionat lingurile din lemn... [Image: biggrin.gif] ...stau in dubiu daca sa-mi prezint colectia...

@Fane

- Macar avem acelasi tip de cutite ptr. sfarsitul civilizatiei... [Image: biggrin.gif] ...dar...k si pentru urs , era mai bun unul de lemn... [Image: biggrin.gif] ...

[Image: GKshWk0.jpg]

Mai am si macete , fierastraie si ceva topoare , tot Bear Grylls ...dar unele sunt prin beci , altele prin masini...si nu ma mai duc acum... [Image: smile.gif]...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#9
am scos chestiile astea din masina. am lasat doar un spray lacrimogen din ala mare, arma pur defensiva care nu are decat efecte temporare si foarte eficient de altfel.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#10
treaba buna, hai ca am deschis cutia pandorei Smile ; linguri,cani si alte acareturi mai fac seara la padure sau cand lenevesc in  hamac;
mai vin cu unul mic din otel D2, maner din mesteteacam cret, pini de inox, teaca de piele
are 9 cm lama, 2mm grosime, lungime totala 18.5cm
[Image: synyie.jpg] 
[Image: f3zxuf.jpg]
[Image: 30bpicw.jpg]
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#11
La mine e obsesie deja. 
   

Si un EDC.
               
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#12
Ia te uita ce de jucarii ! Si eu care credeam ca suntem un forum asa mai  linistit, mai zen cum spunea un coleg de al nostru [Image: ag.gif] . Hmmm...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#13
arata periculos flash ul de la kingston... te poti taia rau in margini daca nu esti atent Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#14
last shoot. Smile

[Image: Xl3lNWb.jpg]
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#15
Ți-ai tras bullet?   [Image: tongue.gif]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#16
Asa, unul mai mititel. Tongue
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#17
@Fane

- Pai numai un Victoras ??? [Image: smile.gif] ...

Eu am strans vreo doua de-a lungul anilor...[Image: anc9zWn.jpg]

...insa , mai am si alte fiare... [Image: biggrin.gif] ...[Image: 1Ib3pTj.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#18
Ce imagini....parca din arhiva DIICOT, dupa descinderi  [Image: smile.gif])
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#19
Se rezolva , se rezolva...motivele trebuiesc... [Image: biggrin.gif]...

@Fane : " ...am scos chestiile astea din masina ..."

- Dar cand vrei sa ascuti o tepusa sau sa faci un foc , eventual o creanga cu frunze anti impotmolire auto ( sa ai  tractiune macar pe o roata )...cum faci cu spray-ul...sau un bypass de furtun , sau un fund de sticla de plastic etc...viata e ca o cursa , iar omul e ca soarecul la cascaval... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#20
am o scula din aia multifunctionala cu patent care are si lama de cutit. masina-i japoneza si cu o cheie de 10 si o surubelnita in cruce PH2 desfaci jumatate de masina. numai ca la masinile actuale nu prea mai ai mare lucru ce umbla pe sub capota, doar daca te pricepi sa asculti cu urechea mufa OBD si sa-ti sopteasca codurile eroare... [Image: biggrin.gif]

Damian, e mult prea de calitate pt o colectie de la DIICOT, pe vremuri vazusem o colectie din asta de corpuri delicte la procuratura, dar alea sunt mult mai pestrite ca si calitate, tipuri, dimensiuni.

Levo, o katana nu ai? Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#21
Postez si eu o poza tot cu ceva ascutit. Ma barbieresc clasic de vreo 4 ani si recomand oricui. Cu o investitie minima obrazul e mult mai fin ("BBS" pentru cunoscatori)
[Image: 6FPVUWE.jpg]

...si un briceag SCHRADE pe care il tin in masina.

[Image: aKHxs0v.jpg][Image: jR9y7cm.jpg]
Rancilio Silvia,MeCoffee, Kinu M47, IMS 58 mm, PF Naked,Tamper CNC 
 
Reply
#22
Tot japoneza am si eu ( Subaru Forester ) , dar cand aveam RAV 4 ( Toyota ) am ramas impotmolit intr-o mlastina formata dupa o furtuna in munte ad-hoc , chiar in baza barajului Pecineagu si am iesit punand crengi sub roti inclusiv propria roata de rezerva... [Image: undecided.gif] ...cam nasol ...si am mai ramas cu un ARO 10 echipat de munte pe vremuri , cand mi-a plesnit furtunul de benzina pe 2 cm la intrarea in carburator , statea la relanti dar cand incercam sa plec tusea si se oprea , am taiat / scurtat furtunul cu 3 cm , am strans colierul la loc si gata am plecat...dar fara un briceag ceva...cu ce sa tai ...cine te ajuta la 38 km departare de orice urma de civilizatie ( asezare umana ).
Mai am si alte scule adevarate...dar daca lumea s-a oripilat la scobitorile astea ( complet inutile in salbaticie ) nu mai am curajul sa mai pun vreo poza. Asta inseamna ca nimeni de pe aici , nu a avut nevoie cu adevarat de capabilitatile unui cutit adevarat in regim de - no help - ..si da chiar doream sa trecem la gama EDC si Tactice...dar ..sunt constient ca nu toata lumea se duce pe unde merg eu si in consecinta nu este necesar sa dezbatem ceva ce nu intereseaza...daca lumea se limiteaza doar la desfacut colete si scrisori / facturi , chingi si pungi innodate...cam asta e...
Glumitele de mai sus le pastrez pur decorativ ( nu sunt chestii serioase ! ) in amintirea anilor cand pescuiam la pastrav si culegeam bureti si catina prin paduri...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#23
imi place ca se anima topicul si ies la iveala cat mai multe "fete luminate" [Image: smile.gif]
la barbierit clasic, folosesc un Muhle R89, la japoneze am jumate de vitara si un samurai pe drum....[Image: smile.gif]
revenind la lame , va mai prezint un laminat din miez de VG10 laminat cu otel inox, maner din nuc, aceeasi teaca din piele de bovina de 3mm ; dimensiuni 8 cm lama, 17 cm total, latime 17mm, grosime 2mm
[Image: jh4j81.jpg] [Image: 288uski.jpg] [Image: 34g8syf.jpg] [Image: dy7ivl.jpg]

PS: orice tine de edc, tactice, utilitare, bushcraft, sunt bine venite pt mine Smile, mai deschidem un topic de natura, iesiri, camping, pescuit, etc?
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#24
@fisherman

- Ma bucur sincer pentru tine  ( pentru ca nu traiesti numai cu ochii in monitor ) si putini de pe aici au facut o lingura din lemn...eu am confectionat 54 de pipe de lemn de briar , adus din Italia si linguri de lemn de tei ( preferatul meu ) dar se fac lejer si din arin , plop , salcie ( si rachita dar nu la noi in zona...) si fara cutit curbat sau cosoaie , cum se numeste pe aici...din briceag ( si finisare polizor biax [Image: biggrin.gif] ) si toamna trecuta i-am facut sotiei 30 linguri de lemn ( ptr. zacusca / teflon ) - sa aibe...pentru ca cele din piata parca erau facute din topor  sau ,...lingurarul s-a inspirat din Gaudi... [Image: biggrin.gif]...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#25
neah, m-ai inteles gresit. mie-mi plac tare jucariile astea, dar le-am scos din masina sa nu ma trezesc cumva ca o sicanare in trafic sa se termine cu 15-20 ani de puscarie.

totusi, o katana ne arati? [Image: smile.gif]

fisherman, cutitele astea le faci tu sau le cumperi?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#26
M-am barbierit toata facultatea cu un brici Solingen ( peste ) alb , de la bunicul meu ...acum ...s-a dus si briciul , dar si bunicul... [Image: undecided.gif] ...ma barbieresc electric din LN... [Image: biggrin.gif] ...

Fane , tu chiar stii ceva ?... sau e la plesnela cu Katana...

( [Image: biggrin.gif] ...Nu e chiar Tamahagani semnata , dar e...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#27
cutitele sunt facute de mine, primele din post sunt mai vechi de cand montam lame cumparate, apoi am inceput sa fac si lamele dupa ce mi-am achizitionat un grinder serios, in primul post pe randul 2 ultima poza, se vede un cutit nefinisat pe grinderul pe care-l folosesc [Image: wink.gif]

levo@, mai ai bucati de lemn de briar pe care nu le poti folosi la pipe? nu am lucrat pana acum cu briar si as fi curios cum se lucreaza, de finisat am vazut ca iese senzational; poate pot insera o bucata in vreun maner.... contra cost bineinteles sau la schimb cu ceva.....(ps: ajung sambata in campulung / valea mare Smile  )
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#28
Hai sa mai urc o poza...sa vad ce se intampla... [Image: cool.gif] ...[Image: pRaLM7Z.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#29
am vrut si eu sa cumpar maceta cand era la promotie la benzinariile mol, dar atata am stat pana m-am hotarat ca s-a terminat promotia. Smile

fisherman, ai forja?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#30
@Fane

- Pai tot cam asa le-am cules si eu...

@fisherman

- Mai am doar o singura radacina de briar mare , pe care o pastrez sa fac o pipa nautilus...( dar sa se mai incalzeasca putin , ptr. ca e un pic de munca...dar oricum mai astept de Paste , pachet din Italia si mai comand cateva bucati...
- Am pus si cateva pipe perfect functionale si "reci " , unice si chinuite de mine... [Image: biggrin.gif] ...sper sa placa...[Image: I3jDioy.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)