Hello There, Guest! Login Register


cutite si alte taioase

(07-09-2017, 08:28)Levo Wrote: si pietre de ascutit am cateva mari ( tot japoneze ) 400 / 800 / 1500 /1000 - 8000 / 3000 - 5000 si cateva belgiene tot mai multe granulatii...

Bravo! esti aranjat Big Grin  ascuti tot ce misca! Toate sunt VG-10? am si eu un nakiri de la Shigeki cu cladding nahiji(coaja de para) care are nucleu din G3-se ascute mai usor ca VG-10,dar pierde usor edge-ul.
(07-09-2017, 10:22)Fane Wrote: il urasc pe tipul asta! toate jucariile misto el le are! Big Grin Big Grin

Asa fac baietii pasionati Big Grin ..de toate au...
 
Reply
Da , da..., de la Tanaka toate sunt VG-10 , dar mai trebuie cateva ...sa vad cum mai prind , sa fac setul complect , de ascutit nu ma plang ...trebuie sa mai ascut si eu din cand in cand... Big Grin ...insa mai mult toporase si cate un briceag asa ocazional...

....aici am setul de bricege utilitare de blugi...mare parte Spyderco , cateva Benchmade si cateva Gerber toate originale , unele ...serie limitata sau extrem de rare ( ...nu ajung in Europa ! )...de ascutit as cam avea asa... Big Grin ...

[Image: A0LgWC3.jpg]

Nush... ce naiba a iesit poza asa slaba...bate soarele pe aici...daca intereseaza , pot reveni cu foto ...dar in general sunt oteluri diferite aproape la fiecare piesa in parte ...de la 420HC , maxamet  si pana la ZDP 189  ; - unde vG-10 este cam pe la jumatate ca duritate  pe scala Rockwell... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Impresionanta colectie! Ai sa le lasi si nepotilor Smile  , acum inteleg de ce ai  si pietre belgiene Cool .
 
Reply
...E...ce-am putut si eu sa mai adun asa... Smile ...de exemplu  ; - iata un singur model Spyderco / Native 5 - preferatul meu de la ei  - in mai multe variante de otel si diferite culori pe manere din materiale diferite de la FRC , carbon , Garolite G 10 si pana la titanium ...


[Image: C6cVUPb.jpg]

[Image: 0voVLrC.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
https://www.digi24.ro/regional/digi24-or...lor-930169
 
Reply
O informatie utila neoficiala:
La magazinul finetools.ro a adus varianta V7 a sistemului de ascutire Hapstone.

http://hapstone.pro/en/hapstone-v7/

Eu am cumparat-o vazand ca au adus-o si nu a fost inca bagata pe site. Sunt foarte multumit de rezultate si de calitatea foarte buna a echipamentului. 
Daca sunt printre voi care isi doresc aceasta scula, sunati direct la magazin si le spuneti ca aveti informatia asta si ca doriti sa o cumparati.

Pretul este de 1000 lei.

Spor!
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
Intre timp mi-am mai luat un dispozitiv de ascutit cutite, pe rulmenti, de aici: https://www.facebook.com/ascutitoare.cutite/
 
Reply
cat a costat?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Cu ce m-am jucat in ultima perioada:

[Image: cMcniBU.jpg]


briceagul din dreapta e originalul, cele din stanga sunt modificate de mine. Plaselele sunt facute din micata fabricata de mine, lustruit si finisat lama si partile din mecanism care se vad.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Cum ți se pare oțelul 5CR15? Am vrut sa iau varianta fixa pt sarcini mai dure prin casa, dar pare ca nu e nici macar MOV. Nu as vrea sa stau sa ascut la fiecare coala taiata.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
mediu. dar bristele astea mici sunt foarte ieftine. ca sa reziste la tavaleala trebuie ascutit intr-un unghi ceva mai mare. la sarcina asta mie mi se par ca se preteaza f. bine opinel-urile cu lama de otel carbon.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Am si doua Opinel-uri, dar tot inox.
Imi trebuia si unul mai flexibil, rezistent la impact. Adevarul e ca, cel putin in teorie, asta inseamna un otel mai moale cum e 5CR15.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
(22-05-2017, 13:12)Levo Wrote: @Mihai. L

astept acum un sistem mai nou de la Tormek...sa vedem ce surprize poate oferi...banuiesc ca si Lansky  ( cel cu unghiurilr prestabilite ) ar trebui sa faca acelasi lucru ca Spyderco , dar la pret jumatate...

Incerc sa dezgrop topicul asta..  Big Grin
Sunt in cautarea unui sistem bun si cat de cat rapid pentru ascutirea in special a cutitelor de bucatarie. Sunt la stadiul de incepator in ale obiectelor taioase, am doar niste Victorinox-uri prin bucatarie, dar as vrea sa trec la macar o categorie mai sus. (ma uitam la niste Zwilling momentan)

Levo , ai luat pana la urma Tormek? T2, T4, T8? Ceva impresii..?

Poate are cineva o recomandare pentru un dispozitiv bun si acceptabil ca buget, poate chiar si sub 1000 lei. Daca nu este posibil, pot dubla sau maxim tripla bugetul daca sunt considerente care sa merite intr-adevar acest efort. Indiferent daca e manual sau electric sistemul de ascutire, prefer sa aiba posibilitatea de a regla si a mentine fix unghiul de ascutire, neavand mana formata si nici prea mult timp la dispozitie pentru a imi dezvolta suficient abilitatile in acest sens.

Din research-ul de pana acum:
1. Ca varianta electrica, mai rapida, am vazut ca este laudat Tormek .
2. Ca varianta manuala, youtuberii vad ca spun cam toti, ca Wicked Edge ar detine suprematia.
3. Dar cum ambele sunt destul de piperate, m-am uitat si pe aliexpress si am gasit varianta chinezeasca Wicked Edge, dar nu stiu cat de mult s-ar apropia de original si cat de buna ar fi pentru un novice ca mine. Cert e ca pretul m-ar tenta, desi nu stiu daca as gasi pietre de ascutire bune si compatibile.

Daca aveti alte recomandari, de preferat deja testate, le astept cu interes. De asemenea, m-ar interesa si daca stie cineva o tocilarie in zona Ploiesti - Bucuresti, in care sa nu isi bata joc de cutite pe un polizor ieftin de bicolat (din pacate, am patit-o deja)
Multumesc anticipat!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
https://s.click.aliexpress.com/e/qzvBv49i

https://www.amazon.co.uk/dp/B06XYJC9KD/r...PDbA58R6K4
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Sa stii ca ascutirea la liber, pe pietre, nu e chiar asa de greu de stapanit. Mai ieftin ca un combo 1000/5000 (sau 8000) grit nu ai cum sa iesi cu niciun alt sistem. Mai adaugi si un angle guide ca sa ai  un punct de plecare pentru inclinare, restul e placere Smile ca si la cafea.

Tutoriale gasesti din plin.

Eu folosesc Naniwa SS, si am toata gama cu exceptia 2000 grit, pe care le folosesc atat pentru subtiere in spatele taisului cat si pentru ascutire, dar si pentru brice de barbierit.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(13-04-2019, 17:37)Fane Wrote: cat a costat?

130 lei fara pietre. La care se adauga 20 de lei transportul.
Eu zic ca este foarte bun deoarece iti mentine constant unghiul de ascutire. Are prinderea cutitului cu magnet, simplu si rapid.
 
Reply
Daca imi permiteti indrazneala, exista in modelism activitati de slefuire sub un unghi mult mai pretentioase si executate dintotdeauna 100% manual, fara nici un dispozitiv special...
Adica fara dispozitive de genul de mai sus, dar cu scule adecvate, cum ar fi blocuri de glaspapir mergand pana si la  33" lungime... pe care le facem local din profil Aluminiu T si banda de glaspapir autoadeziva.
Vorbim de transformarea unor bare de 40x4 mm si lungime de 1m in triunghi perfect, deci degrosare masa lemnoasa urmata de slefuire sub unghiuri de 5-6 grade. 
O idee despre procedura folosita, aplicabila pe deplin si in cazul cutitelor, gasiti si in documentul de mai jos.

http://charlesriverrc.org/articles/const...haping.pdf

Un exemplu personal, realizat cu manutzele astea doua Smile am plecat de la blocul patrat de aici:
https://static.rcgroups.net/forums/attac...C04462.JPG
si a rezultat asta:
https://static.rcgroups.net/forums/attac...C04481.JPG

Asa ca eu m-as concentra pe pietre, nu pe inca un dispozitiv de nisa care sa mai imi ocupe locul in casa si ala... Wink
 
Reply
renatoa nu contesta nimeni abilitatile tale si nici ale altui aeromodelist. Numai ca eu, ca si altii, nu am asemenea abilitati si nici rabdarea de a mi le dezvolta. Poate de aceea nu mi s-a dezvoltat modelismul ca hoby si nici mecanica fina ca profesie  Smile  Dar asta nu ma impiedica sa imi doresc niste cutite bine ascutite in casa, de aceea imi doresc un dispozitiv care sa ma ajute, daca tot exista. Ca pietrele sunt foarte importante, asta este evident si nu contesta nimeni dar, ca si la rasnite, degeaba ai niste cutite bune, daca nu ai si o rasnita cu un mecanism pe masura, care sa le poata mentine aliniate corect.

Multumesc colegilor care au postat on topic.
danrogo2001 , foarte buna descoperirea de pe facebook, deja am luat legatura cu tipul din Brasov, pare un om foarte serios.
Fane, multumesc pentru sugestie, iau si varianta ta in calcul, desi parca sunt ceva mai bine realizate cele ale colegului din Brasov
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
cel mai tare din parcare dupa parerea mea:
https://www.gritomatic.com/products/haps...-sharpener
 
Reply
(15-10-2019, 12:17)KrisssKros Wrote: Levo , ai luat pana la urma Tormek? T2, T4, T8? Ceva impresii..?

... Nu am mai luat , ptr. ca nu aveau pe stoc ( era vorba tot de un sistem Hapstone ) ... am revenit saptaminal cu tel . - de vreo 3 ori si mi-au spus ca intampina dificultati ... apoi , au spus ca ma suna ei cand aduc pe stoc - eventual un model ceva mai ieftin ( rusesc ! ) copiat 1:1 dar , executat mai " zdarovai "  full metal  - si care ar accepta in plus  si pietre cu mai multe dimensiuni - avand acel holderstone ajustabil ... si a ramas ca-n tren ... Sleepy ... iar eu , ma chinui tot k indienii , ascutind manual pe banca in gradina , cu pietrele japoneze mari si cu ascutitorul de la Spyderco ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
de ce nu comanzi de pe amazon?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(16-10-2019, 23:53)Fane Wrote: de ce nu comanzi de pe amazon?

... Cred ca am sa iau un Edge Pro din Finlanda ... macar un Apex Cool  (  ... am incercat sa nu incurc oamenii de la Fine Tools -  sa comand la ei si apoi sa cumpar din alta parte ... mai ales , ca au fost mereu amabili ) ... in fine si eu m-am cam obisnuit cu ce folosesc acum si ... am ramas asa ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(09-05-2017, 16:21)Levo Wrote: Si pe masinaria aia de ascutit cutite de rindea nu merge ascutit si cutitul clasic?
Ma gandesc ca are avantajul ca poti regla unghiul dupa dorinta.
Ce masina este?


Am inteles totusi ca solutia de ascutit ( ...un ulei de fapt ) , se foloseste numai la ascutirea grosiera si apoi la lustruire piatra diamantata / ceramica dupa caz...
In tot cazul eu ce am de ascutit ( pe picior... [Image: smile.gif] ), arata asa...[Image: IIcYcEe.jpg]

Iar pentru topoare si  dalti , rindea si alte zdrange...am masinuta cu foi de smirghel pe diferite granulatii si cu unghi variabil de inclinatie...in functie de nenorocirea care trebuie ascutita... [Image: biggrin.gif] [Image: 7gqd0oV.jpg]
 
Reply
(23-10-2019, 12:44)danrogo2001 Wrote: Si pe masinaria aia de ascutit cutite de rindea nu merge ascutit si cutitul clasic?

... Nu am incercat dar , cred ca ar merge ... insa NU recomand ( ... turatia relativ mare in frecare  ,  incalzeste prea mult cutzitul , riscand sa decaleasca taisul ... pe cand , la topoare , daltzi si cutzite de rindea , masa metalica e mai mare si disipa caldura mai bine ...
                        Altfel , eu nu folosesc ulei de ascutzit ... folosesc numai pietre de apa ( japoneze , mari ) le scufund intr-o galeata la pompa , ptr. cca. 1 h ... apoi vin si ascut mai multe chestii , iar la final dau si un strop cu pasta de lustruit - mi-am facut 2 palete cu piele ptr. strop , cu cate 2 fetze fiecare ... si sunt destul de multzumit Cool ...

P.S.  -  Daca totusi o piatra este folosita cu ulei la inceput ... aceasta nu mai poate fi folosita ulterior cu apa ...

P.S. 2 -  Piatra diamantata ( ... care de fapt e o pila diamantata de la Karesuando , precum si pietrele cu ulei de la Gransfors  ) le folosesc numai ptr. ascutzit topoare ... Cool ...

[Image: SmwnSvT.jpg]

... In setul Spyderco ... barele albe sunt cele ceramice si se folosesc la finisajul final , cele gri sunt ptr. ascutzit , iar cele doua tije , sunt doar ptr. protectia mainilor... setul putand fi folosit , atat cu pietrele " uscate " insa , mult mai bine este cu ele ude ... restul ascutzitorilor sunt de buzunar , la purtator ... Big Grin ... inclusiv ptr. carlige de unditza.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Multumim pentru precizari.

Ce parere aveti de pietrele diamantate pentru sistemele de ascutire gen Edge Apex?
Se incarca la fel de repede ca cele Ruixin cu care vin clonele sistemelor de ascutit?[Image: FbnLhUQ.jpg]
 
Reply
Heart 
Inspirat de utilizatorii care au postat anterior pe acest topic și cărora le mulțumesc pentru că au împărtășit experiențele și cunoștințele pe care le au, am comandat cu ceva vreme în urmă și astăzi am primit primul cuțit japonez (de fapt, mai am 2 Kyocera ceramice, care nu mai sunt chiar ce au fost). Interacțiunea cu departamentul de vânzari a fost excelentă. În cutie am mai găsit un mic cadou și o scrisoare de prezentare a produsului, personalizată - prin înscrierea unui text în limba română. [Image: 3geRt2O.jpg]
Expobar Brewtus IV, Lelit PL81T, Hedone Honne, Baratza Sette 270, Kinu M47.
 
Reply
E Fujiwara? Kanji-ul de pe cutit e diferit de cele Fujiwara pe care le-am vazut pana acum. Gyuto de 180? Din pozitia in care se afla in poza zici ca-i deba Smile
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(05-12-2019, 00:26)pmircea Wrote: astăzi am primit primul cuțit japonez (de fapt, mai am 2 Kyocera ceramice, care nu mai sunt chiar ce au fost)

Si ce cutit ai primit! Smile  Teruyasu Fujiwara Nashiji cu nucleul din otel Shirogami no1(nimic nu se ascute mai bine si mai repede decat otelul alb nr1).Cutitul are o retentie impresionanta a taisului datorita duritatii mari pe care Teruyasu o da cutitelor lui,fereste-l de oase si alimente inghetate bocna. Cand vei fi nevoit sa il ascuti sa ii dai un unghi mai bland(20) vei castiga in robustete si vei evita sa il tot infigi in tocator Smile .

Felicitari inca odata pentru achizitie!
Ai facut trecerea de la cioburi(ceramica) la cel mai cool otel posibil. Cool
 
Reply
20? eu as merge lejer pe 10. Pun 13 grade pe Masakage Yuki pe care le am, white #2, si as putea merge mai ascutit. M-as mira sa vina din fabrica cu un unghi mai mare de 15 grade.

@pmircea cum ai procedat cu vama?

In orice caz, sa-l stapanesti sanatos. Ti-ai luat cutit, nu gluma.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(05-12-2019, 11:14)Laddu Wrote: 20? eu as merge lejer pe 10

Cutitul poate lua unghiuri acute fara probleme Smile
Eu le manevrez ca un european Big Grin, mult rock-chopping si din cauza asta daca pun taisuri agresve lama nu aluneca lejer pe tocator ci ajunge sa il  taie mereu Smile .
Daca tai gentil si usor si delicat...atunci by al means du-l la 10.

(05-12-2019, 11:14)Laddu Wrote: Pun 13 grade pe Masakage Yuki

Cu ce ascuti ca sa poti zice 13 grade?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)