Hello There, Guest! Login Register


Poll: cata cafea beti zilnic? e vorba de greutatea boabelor folosite la preparare, nu a lichidului obtinut.
You do not have permission to vote in this poll.
7-9gr
0%
0 0%
12-14gr
7.69%
7 7.69%
18-21gr
17.58%
16 17.58%
28-36gr
29.67%
27 29.67%
42-54gr
28.57%
26 28.57%
56-72gr
12.09%
11 12.09%
dau acele cantarului peste cap.
4.40%
4 4.40%
Total 91 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

cata cafea beti zilnic?

#31
la cata cafea bem noi, avem toleranta la cafeina ehege
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#32
E greu tare cand nimeresti o reteta care-ti place sa te opresti la 1-2 cafele pe zi!
Smile
Vorbesc in nume propriu, bineinteles. Rolleyes
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#33
(08-10-2018, 20:52)maki Wrote: la cata cafea bem noi, avem toleranta la cafeina ehege

dezvolti toleranta la un anumit nivel de cofeina, daca treci de acel nivel cu mai mult te cam resimti. cel putin asa e la mine. poate o zi - doua suport patru duble, dar de la o bucata devin cam agitat, nu dorm, si asta afecteaza inclusiv relatiile mele cu cei din jur. trei duble e mai ok, doua ar fi cel mai bine, ca sunt mai calm in relatiile cu cei din jur, dar ma abtin greu. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#34
(08-10-2018, 22:02)Fane Wrote: doua suport patru duble, dar de la o bucata devin cam agitat, nu dorm

... Ehh , cam asta se intampla si la noi  dar ,  e mai mult o chestiune de ultima  " ora la care o servesti " - in cazul nostru , nu depasim orele 16 : oo  ( decat de ... revelion , Paste , Craciun si cand plecam in strainatate ... ) in restul zilelor , mai putem bea ocazional ( ... cu prietenii , la cafenea , deplasare ... si fara tahicardii ) dar , seara in nici un caz ( ... fara un scop predefinit  ).
     Probabil e si obisnuintza ... dupa 35 de ani , in care tot beau cafeaua asa ( ... sau ce aveam noi acolo , pe vremuri ) ... in ritmul asta , cam greu sa mai schimb ceva ... Cool ... poate numai calitatea ... Big Grin ... ( doza face otrava - sola dosis facit venenum !)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#35
Toleranta la cofeina difera extrem de mult de la individ la individ. Nu-mi aduc aminte cum percepeam aportul ei in organism acum 27 de ani cand am inceput sa consum zilnic cafea, dar in prezent, s-a intamplat, nu o data, sa beau o dubla si la 20 de minute dupa sa adorm ca un bolovan in fotoliu. O dubla care in multe seri o consum si la ora 21.30, pt ca la 11 sa imi vina somnul.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#36
(08-10-2018, 22:46)Damian The Man Wrote: s-a intamplat, nu o data, sa beau o dubla si la 20 de minute dupa sa adorm ca un bolovan in fotoliu

... Perfect adevarat , mai patzesc si eu ...  Cool ...  insa , daca trec de acea perioada critica , dupa nu mai am probleme  dar , daca  o beau mai tarziu si mai si atzipesc un pic ... ma poate arunca prea tarziu in noapte ... ( cu ochii mari si luminosi ... Big Grin ... ) si a doua zi , e ...nisipul in ochi , k dupa sudura ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#37
2*17g L-V
3-4*17g S-D
Fiorenzato F5, Eureka Mignon, Soy C2G, AeroPress, Staresso Mirage Plus, Staresso Discovery, Phin filter, Ceado Hoop, Bullet R1 V2.
 
Reply
#38
15 grame dim ( de regula brew) 
dupa pranz 36-40 de grame , 2 espresso. 

daca am o cafea care imi place inlocuiesc brew ul cu espresso sau pastrez ambele.

mai beau si 1- 2 ceaiuri pe zi ( 8 10 grame camellia sinensis ) asa ca am ceva cafeina in mine Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#39
Intre 2 si 5 espresso. Max100g
 
Reply
#40
[Image: 698c3b1256084714.jpg]
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#41
14g*5 sau 20g*5 depinde de rețetă, brew v60
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)