Hello There, Guest! Login Register


Zat in grupul de cafea

#1
v-as ruga sa ma ajutati sa inteleg daca este normal ca dupa prima, orice cafea facuta sa ramana zat in grup, poza 1, 2, 3, eu nefiind cunoscotator in espressoare ma gandesc ca, normal nu este sa faci o noua cafea cu rezidurile din cafeaua precedenta, am explicat aceasta problema la importatorul espressorului iar raspunsul suna cam asa: 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 =11.0ptBuna ziua ,=11.0ptConform celor spuse de cei din Saeco ,problema este din cauza interventiei asupra  gramajului sau reglarii de cafea .“ Potrebbe anche esserci un problema di macinatura (troppo larga), di quantità di polvere (troppo bassa). Di solito se il gruppo rimane così sporco può darsi che la pastiglia non venga pressata correttamente, quindi bisogna verificare in quel senso.” Cunoasteti pe cineva care si-a bagat nasul in locul in care nu avea experienta necesara ? Probleme din fabrica ? NU , ACEST APARAT NU A AVUT PROBLEME ...PANA NU A INTERVENIT  O PERSOANA NECALIFICATA IN DOMENIU FARA ACCEPTUL VANZATORULUI !!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  aceasta problema a fost de la inceput dar nu am stiut de ea pana ce un distribuitor de cafea mi a spus ca acel zat nu este ok, voi ce spuneti? si, raspunsul lor mi se pare cam deplasat, probabil sa scape de problema, cum sa se strice doar pentru ca am setat gradul de rasnire/ gramaj? ceasul s-a stricat pentru ca ora a fost fixata... cam asa suna acest raspuns, culmea este ca si tehnicianul lor ce are in spate ani grei de esperienta este de acord cu producatorul, cum sa folosesti un espressor daca nu poti umbla la setari? si cel mai ieftin espressor iti permite reglaj la rasnita, in acest meniu am umblat, secunda 2:03, va multumesc si astept cateva pareri.
 
Reply
#2
(01-07-2017, 06:21)eosforfly Wrote: v-as ruga sa ma ajutati sa inteleg daca este normal ca dupa prima, orice cafea facuta sa ramana zat in grup, poza 1, 2, 3, eu nefiind cunoscotator in espressoare ma gandesc ca, normal nu este sa faci o noua cafea cu rezidurile din cafeaua precedenta, am explicat aceasta problema la importatorul espressorului iar raspunsul suna cam asa: 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 =11.0ptBuna ziua ,=11.0ptConform celor spuse de cei din Saeco ,problema este din cauza interventiei asupra  gramajului sau reglarii de cafea .“ Potrebbe anche esserci un problema di macinatura (troppo larga), di quantità di polvere (troppo bassa). Di solito se il gruppo rimane così sporco può darsi che la pastiglia non venga pressata correttamente, quindi bisogna verificare in quel senso.” Cunoasteti pe cineva care si-a bagat nasul in locul in care nu avea experienta necesara ? Probleme din fabrica ? NU , ACEST APARAT NU A AVUT PROBLEME ...PANA NU A INTERVENIT  O PERSOANA NECALIFICATA IN DOMENIU FARA ACCEPTUL VANZATORULUI !!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  aceasta problema a fost de la inceput dar nu am stiut de ea pana ce un distribuitor de cafea mi a spus ca acel zat nu este ok, voi ce spuneti? si, raspunsul lor mi se pare cam deplasat, probabil sa scape de problema, cum sa se strice doar pentru ca am setat gradul de rasnire/ gramaj? ceasul s-a stricat pentru ca ora a fost fixata... cam asa suna acest raspuns, culmea este ca si tehnicianul lor ce are in spate ani grei de esperienta este de acord cu producatorul, cum sa folosesti un espressor daca nu poti umbla la setari? si cel mai ieftin espressor iti permite reglaj la rasnita, in acest meniu am umblat, secunda 2:03, va multumesc si astept cateva pareri.

Bună ziua,
Din experiența mea, pentru că am făcut cafea și la espressoare automate, nu trebuie să rămână grupul murdar. Nu erau/sunt espressoare atât de moderne cu touch-screen, dar unele sunt aceeași marca Saeco și niciun aparat nu mi-a lăsat grupul murdar la prepararea celei de a doua sau a treia cafele...
Expobar Brewtus IV DB-R, Cartus 3M, Mahlkonig Vario Home, Tamper dinam Joe Frex, Base Joe Frex Flat 58.5mm, IMS Shower 200um PTFE, IMS Precision Filter 2T, Tidaka Distribution Tool,  TIDAKA 4 M8,5x0,75 , Motta Europa 350ml, Termometru barista, Airscape
 
Reply
#3
"In sfarsit un espressor automat isi face treaba ca la carte"
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#4
Probabil e reglat pt "cafea lunga". Care incalca toate regulile espresso iar pucul e o mocirla, de aici si murdaria.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#5
(01-07-2017, 21:40)Zaheyu Wrote: Probabil e reglat pt "cafea lunga". Care incalca toate regulile espresso iar pucul e o mocirla, de aici si murdaria.

nu este mocirla pucul, culmea ca pucul iese ondulat, nu inteleg cum, ideea deplasata e ca raspunsul importatorului spideaza logica... vad ca nimanui nu i s-a parut ciudat raspunsul lor
 
Reply
#6
In caz de macinatura prea mare si/sau cantitate prea mica de cafea se poate ca pucul sa nu se formeze bine si astfel nu poate fi expulzat frumos.
Eu cred ca au dreptate.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#7
Si eu as zice la fel, eroare de operare, daca o scula oarecare ofera utilizatorului niste setari, asta nu inseamna ca pentru orice combinatie a acelor setari trebuie sa se protejeze de nestiinta operatorului.
Am experimentat asta foarte clar la birou cand colegii ramaneau in pana de boabe, si nu ma aveau la indemana la telefon sa ii realimentez... cumparau Jacobs, evidenta macinata necorespunzator si umpleau compartimentul de cafea rasnita cu mai mult decat masura furnizata de fabricant. Rezultat: blocarea masinii.
 
Reply
#8
(02-07-2017, 10:06)Zaheyu Wrote: In caz de macinatura prea mare si/sau cantitate prea mica de cafea se poate ca pucul sa nu se formeze bine si astfel nu poate fi expulzat frumos.
Eu cred ca au dreptate.

*admin edit - ai grija la limbaj pe forum, te rog, altfel o dam in altele... !!! Am editat eu.

am reglat rasnita( macinatura ) incat sa fie fix 30secunde la crearea unei cafele lungi, si, daca spui ca au dreptate atunci, cum poti vinde un espressor la care nu ai acces la gradul de macinare, calibrat apa, schimbvat numele cafelelor?  am schimbat gradul de rasnire. s-a stricat grupul, tu ai cunostinte minime desre espressoare/cafea? de ce grupul lui Cimbali S30 nu s-a stricat? ca, doar am umblat la setarile rasnitei, priveste pucul aici .... am si doua Phedra Evo Cappuccino care n au problema lui Saeco NExt Age, nu ramane pic de zat dar uite ca mai exista oameni ca tine care cred ca daca setazi un ceas el se va strica 

(05-07-2017, 18:52)renatoa Wrote: Si eu as zice la fel, eroare de operare, daca o scula oarecare ofera utilizatorului niste setari, asta nu inseamna ca pentru orice combinatie a acelor setari trebuie sa se protejeze de nestiinta operatorului.
Am experimentat asta foarte clar la birou cand colegii ramaneau in pana de boabe, si nu ma aveau la indemana la telefon sa ii realimentez... cumparau Jacobs, evidenta macinata necorespunzator si umpleau compartimentul de cafea rasnita cu mai mult decat masura furnizata de fabricant. Rezultat: blocarea masinii.

am 4 espressoare, 3 functioneaza perfect numai unul face figuri, asta pentru ca nu stiu sa setez o rasnita? cat de prost sa fii sa nu poti regla? prea fina? raspuns: mai slabesti, prea mare? raspuns: mai sptrangi.... voi n ati inteles mesajul meu, grupul s-a stricat pentru ca eu am umblat la setarile rasnite, serios? cum sa crezi asa ceva? lucrezi cumva la importator? )))))) e usor sa ii dai flit unui client... tu esti de vina, precum mortul... si , paaaaaaaaaaaaaa
 
Reply
#9
As zice ca v-a cam luat valul... scuzabil data fiind locatia, cat si pasiunea pe care o puneti in a demonstra ca automatul...

Chiar si asa, o alegere mai moderata a termenilor de adresare ar fi apreciata, daca mai vreti sa va raspunda cineva...
 
Reply
#10
Spre deosebire de alti colegi de forum eu chiar lucrez in domeniul in care incercati sa activati. Super Mega automatul trebuie invatat ce cantitate de cafea produce la o rasnire. Orice modificare de granulatie, soi de cafea trebuie insotita si de o recalibrare exact cum v-am spus si in celalat topic pe care l-ati deschis. Automat care sa faca o cafea lunga in 25 30 de secunde n-am incercat sa fac niciodata si este posibil ca macinatura foarte fina sa infunde sitele, anuland practic returul la electrovalva cu trei cai (daca o are) iar  in momentul deschiderii grupului apa si zatul ramase in puc tasnesc pur si simplu pe unde pot. Automatele lucreaza dupa alte reguli si de la ele se cere altceva in comparatie cu echipamentele care fac subiectul discutiei in prezentul forum.
In speranta ca ati inteles ca pe acest forum cu toata bunavointa membrilor nu veti putea primi sfaturile de care aveti nevoie sper ca veti trata cu indulgenta pe cei care macar au incercat sa ajute.
 
Reply
#11
(06-07-2017, 21:04)Silviu Escu Wrote: Spre deosebire de alti colegi de forum eu chiar lucrez in domeniul in care incercati sa activati. Super Mega automatul trebuie invatat ce cantitate de cafea produce la o rasnire. Orice modificare de granulatie,

no, multumesc ca, printele altele m-ai facut tampit... v-am mai spus, ceea ce am setat la aparatul problema am setat si restul espressoarelor, daca sustii ceea ce importatorul mi a transmis, eu asa cred, tu esti pus pe facut soti cu mine, stiu sa reglez o rasnita, sunt 30 de nivele, nu inveti programare, ce naiba )))))
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)