Hello There, Guest! Login Register


Zahar in cafea si espresso

#1
As dori sa stiu daca recomandati sau nu adaugarea de zahar in espresso chiar si in cantitati mici.

Din putina exprerienta pe care o am, am observat ca adaugarea de zahar schimba complet gustul shot-ului, majoritatea celor incercate capatand un gust puternic de caramel care acopera celelalte gusturi mai fine.

Problema mai mare e in momentul in care foloseti o cafea cu un gust amar mai puternic si care nu pica neaparat bine papilelor la prima ora a diminetii. Ce preferati? Gustul mai amar sau acoperirea acestuia cu zahar?
Gaggia Classic |PID |OPV Modificat |Rancilio Steam Wand |15-18-20 gr. VST |Pitcher Motta Europa |Tamper Alex |Lelit PL043MM |
 
Reply
#2
Eu de exemplu folosesc o jumatate de lingurita de zahar bruT (deci nu bruN), care este mult mai soft si imprima doar o tenta mai dulceaga. Zaharul alb am observat ca strica rau shot-ul si nu merita folosit. Inca nu m-am putut obisnui cu un espresso fara pic de zahar Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Este foarte simplu dupa parerea mea. Daca iti place cu zahar pui. Eu pun mai mult sau mai putin in functie de cafeaua pe care o beau.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#4
O beau fara zahar...de fiecare data cand am pus zahar(doar alb am incercat), a stricat gustul.
Dar pana la urma, e dupa gust Smile

P.S. Si asa a ajuns pretul zaharului la 50% din pretul cafelei. Daca comparam cu cafea de la aprozar, e chiar mai scump.
 
Reply
#5
Ideal e sa bei fara zahar, dar...cine poate Wink
Zaharul alb, chiar si cel bruN am senzatia ca altereaza gustul cafelei.
Cel bruT e mai bun, parca nu schimba gustul.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#6
(08-12-2012, 02:25)sorin2505 Wrote: Ideal e sa bei fara zahar, dar...cine poate Wink
Zaharul alb, chiar si cel bruN am senzatia ca altereaza gustul cafelei.
Cel bruT e mai bun, parca nu schimba gustul.

mierea de albine de SALCAM este cea mai buna la espresso -NU schimba cu nimic gustul cafelei-este vorba de miere originala de la producator di piata -NU din comert-incerca-ti si o sa-mi da-ti dreptate-
LELIT 41 TEM-MAHKLONING VARIO-TAMPER INOX LELIT-knockbox-sita BLIND-portafiltru fara fund
 
Reply
#7
sunt de acord.......este mult mai sanatoasa decat oricare zahar (alb, brun sau brut), dar este dificil de baut un espresso indulcit cu miere.....trebuie lasat cca 15-20 min sa se raceasca pt a putea adauga miere in el (altfel mierea devine toxica la peste 40 gr in lichide fierbinti)......si dupa 20 min de cand ai preparat espresso-ul, sa il bei parca nu prea mai este ce trebuie. Eu adaug o jumatate de lingurita de zahar brut.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#8
incercati cu zahar candel.
 
Reply
#9
Adica tot alb, dar cristalizat mai mare?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
http://www.bioterapi.ro/dictionar/index_...andel.html

Are un gust... mai interesant si se poate tine sub limba in timp ce se degusta bautura Smile
 
Reply
#11
Sunt curios cum ar fi un espresso cu o singura picatura de Stevia Rebaudiana... Pacat ca-i scump, in afara de o singura marca ce are in compozitie si "glicerina farmaceutica", ceea ce nu stiu daca e ok sau nu, si nici macar in ce proportii Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
(11-02-2013, 16:18)Lyvyoo Wrote: Sunt curios cum ar fi un espresso cu o singura picatura de Stevia Rebaudiana... Pacat ca-i scump, in afara de o singura marca ce are in compozitie si "glicerina farmaceutica", ceea ce nu stiu daca e ok sau nu, si nici macar in ce proportii Smile

Am luat azi "stevie turbata" , auzisem demult timp de ea, azi am gasit la Real Vitan.
NU LUATI ASA CEVA ! Are un gust groaznic Big Grin
Zaharina e delicatesa pe langa stevia asta.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#13
Sper ca ti-a dat prin minte sa te clatesti repede cu lichid din "vaza", sa speli spurcaciunea Rolleyes
Vario + Gaggia Classic "tunat" la 9 bar, PID si teava Rancilio + VST 18g
 
Reply
#14
(13-02-2013, 18:56)mokele1513 Wrote: Sper ca ti-a dat prin minte sa te clatesti repede cu lichid din "vaza", sa speli spurcaciunea Rolleyes

Recunosc ca am lipsuri mari...nu m-am gandit pe moment la vaze Wink
M-am repezit la frigider sa mananc ceva Big Grin
Mai rau m-a durut sufletul dupa cafea ca am aruncat-o si eta Chocolatte - dragostea mea Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#15
Era varianta cu glicerina? Ce marca?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Prima data am incercat varianta lichida (cu glicerina) - made in RO. Groaznica !
Azi am incercat (nu-s masochist, dar pt. binele forumistilor...Big Grin ) varianta cealalta, pastilute, made in Germany.
Nu e chiar la fel de gretoasa, dar nici buna NU ESTE.
Decat sa beau cafea cu asa ceva, renunt la cafea, pe bune.

[Image: img0642m.jpg]
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#17
șugărel ?

: ))
 
Reply
#18
Pai chiar scriam in postul de mai sus ca o anumita marca are si glicerina in compozitie si imi puneam intrebari asupra comestibilitatii ei Smile Lasa ca o pui la prajituri. Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
(13-02-2013, 23:38)Lyvyoo Wrote: Lasa ca o pui la prajituri. Smile)

Asta mi-ar trebui...ma da nevasta afara din casa cu tot cu sticluta de indulcitor Big Grin
Am incercat un fel de zahar candel din trestie de zahar. Este excelent !
Din pacate se gaseste f. rar
Ultima data am gasit la Auchan, este intr-o cutie de carton cu o forma ciudata. Cand gasesc, pun poze, ca sa discutam la obiect Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#20
(11-02-2013, 15:42)hateganul Wrote: incercati cu zahar candel.

asa arata cutia:
http://www.agrana.ro/uploads/pics/Candel.png
 
Reply
#21
(13-02-2013, 23:52)hateganul Wrote:
(11-02-2013, 15:42)hateganul Wrote: incercati cu zahar candel.

asa arata cutia:
http://www.agrana.ro/uploads/pics/Candel.png

NU !
E ceva cu galben si are o forma ciudata.
Pe partea din fata, are o fereastra din celofan.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#22
A mai incercat cineva sa indulceasca cu sirop de artar? eu unul da, si am constatat ca nu are gust rau espresso-ul indulcit in felul acesta
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#23
(27-02-2013, 22:08)Silviu Cristian Chitoiu Wrote: A mai incercat cineva sa indulceasca cu sirop de artar? eu unul da, si am constatat ca nu are gust rau espresso-ul indulcit in felul acesta

Vad ca nu prea se gaseste...
Unde ai gasit si la ce pret ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#24
Ati incercat sa folositi crema de lapte ca " indulcitor " ?
Prin frotare , la finalul procesului , pe la 60-65 grade proteina din lapte se indulceste .
Crema astfel obtinuta , adaugata la un espresso , contribuie la gustul final intr-o anumita directie.
Eu nu suport indulcitori de niciun fel in espresso insa imi place formula espresso machiatto. Acea fractie de crema adaugata shotului mi se pare ca scoate in evidenta tot ce e mai bun din cafeaua extrasa .
Daca zaharul anuleaza din arome , dupa parerea mea , laptele in proportie de maxim 1/3 din volum " calmeaza " agresivitatea shotului si-i elibereaza aromele din cafea .

La inceput sotia adauga mult zahar in espresso dar de ceva timp l-a inlocuit cu crema si este mai incantata de rezultat .
Eu beau cand sec cand machiat si savurez lichidul di ceaca cu placere in ambele cazuri .

Ati incercat ? Cum vi se pare folosirea cremei din lapte pe post de indulcitor ?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#25
(27-02-2013, 22:15)sorin2505 Wrote:
(27-02-2013, 22:08)Silviu Cristian Chitoiu Wrote: A mai incercat cineva sa indulceasca cu sirop de artar? eu unul da, si am constatat ca nu are gust rau espresso-ul indulcit in felul acesta

Vad ca nu prea se gaseste...
Unde ai gasit si la ce pret ?
Parca la Kaufland am vazut, eu mai foloseam miere de salcam (pentru fete) dar cica dupa 40 grade e nociva.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#26
(28-02-2013, 00:14)raducarutasu Wrote: Ati incercat ? Cum vi se pare folosirea cremei din lapte pe post de indulcitor ?

Dupa ce pun crema de lapte peste espresso, ce mai ramane in latiera, il beau, este usor dulceag, dar in cafea tot mai pun zahar...Wink

(28-02-2013, 00:18)baloozzy Wrote: miere de salcam (pentru fete) dar cica dupa 40 grade e nociva.

Nu e toxica, dar dupa 40 de grade, e considerata "aliment mort" cica se distruge ce e bun in ea.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#27
Sirop de artar (tip B) am gasit in Cora si Auchan, iar pretul este in jur de 33 lei sticla de 250 ml. L-am mai gasit si in magazinul de la Plafar (cel nou), aflat de obicei tot prin centrele comerciale cu hipermarket. (atasez un link cu cel cumparat de mine : http://www.plafarprodusenaturiste.ro/pro...-green.htm
Cand l-am folosit la indulcirea espresso-ului, am sesizat ca-i imprima un gust si o aroma specifica, placuta. Spre deosebire de miere, nu isi pierde din calitati cand este pus in bauturi fierbinti, iar anumite minerale importante se gasesc la niveluri cu mult mai mari decat mierea sau zaharul (doar cel brut, nerafinat, caci restul sunt goale de continut)
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#28
Am gasit azi la Kaufland - Mihai Bravu, 29,99 ron.
Am pus 3 lingurite la o cana de latte. Parca tot mai bun e zaharul brut Wink

[Image: img0660r.jpg]


[Image: img0661hc.jpg]
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#29
ai pus prea mult trei lingurite, deoarece puterea de indulcire este mai mare.......cred ca una singura era suficienta;..... parerea mea
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#30
Am pus prima data 2 si nu se simtea, asa ca am mai adaugat una Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)