Hello There, Guest! Login Register


Versiune forum pentru tableta si mobil

#1
Nu tineam neaparat la aceasta schimbare dar ma obliga practic Google, care a schimbat politica de indexare a site-urilor, penalizandu-te grav de la 1 aprilie daca nu ai si versiune "mobile".

Daca nu va place solutia, atunci cand sunteti pe tableta sau telefon, derulati tot pana jos de tot si acolo aveti Switch to Full Version, putand intra pe vizualizarea normala, iar alegerea va fi memorata.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
(20-03-2015, 13:54)Lyvyoo Wrote: Daca nu va place solutia, atunci cand sunteti pe tableta sau telefon, derulati tot pana jos de tot si acolo aveti Switch to Full Version, putand intra pe vizualizarea normala, iar alegerea va fi memorata.

Exact asta fac eu, caci varianta standard e mai pe placul meu.
Vlad Smile
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#3
Pe varianta mobile se misca foarte raPID. Un lucru bun.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#4
(21-03-2015, 00:25)Zaheyu Wrote: Pe varianta mobile se misca foarte raPID. Un lucru bun.

Confirm.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#5
Ambele variante sunt bune, eu mai folosesc și aplicația Tapatalk. Pentru mine e comod cu aplicația deși nu pot vedea semnăturile .
Și Perfectespresso au varianta mobila la site .
Iar pe tableta (de fapt și pe smartphone ) poți comuta rapid între variante .
Good job !
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#6
In general eu folosesc I Pad-ul pentru forum.
De mai mult timp ma confrunt cu urmatoarea problema.
In momentul in care scriu un text , fie acesta un raspuns sau un post nou, pe parcurs incepe sa apara un decalaj intre momentul in care apas pe litera si aceasta apare tiparita in cuvant. De multe ori dureaza si 4-5 secunde de la tastare pana la afisare.
Si in acest moment se intampla la fel, incat imi vine sa renunt la a mai scrie ceva .
A mai intampinat cineva o asemenea problema ?
Stie careva vreun remediu? 
De multe ori am renuntat la a scrie sau a corecta ceva din acest motiv.

Multumesc oricui are o solutie practica la aceasta problema .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#7
Se m-ai intampla pe unele configuratii mai slabute, de cand am băgat functia autosave , cea care memorează textul pe măsură ce scrii,ca sa il ai salvat la o eventuală pierdere , resetare, stergere etc.

Poti incerca sa închizi complet browserul si apoi sa-l deschizi ori sa tii mai putine pagini deschise simultan.

Daca vor continua problemele, întrerup functia. Eu unul nu am folosit-o niciodata.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
(01-09-2015, 14:37)RaduCarutasu Wrote: In general eu folosesc I Pad-ul pentru forum.
De mai mult timp ma confrunt cu urmatoarea problema.
In momentul in care scriu un text , fie acesta un raspuns sau un post nou, pe parcurs incepe sa apara un decalaj intre momentul in care apas pe litera si aceasta apare tiparita in cuvant. De multe ori dureaza si 4-5 secunde de la tastare pana la afisare.
Si in acest moment se intampla la fel, incat imi vine sa renunt la a mai scrie ceva .
A mai intampinat cineva o asemenea problema ?
Stie careva vreun remediu? 
De multe ori am renuntat la a scrie sau a corecta ceva din acest motiv.

Multumesc oricui are o solutie practica la aceasta problema .

Nu, și eu folosesc de obicei iPad-ul, rar folosesc altceva (de exemplu acum folosesc iPhone-ul)
Pe iPad nu-mi place versiunea mobilă (pe nici un site) și comut la versiunea tip desktop. Dar nu am remarcat acea intârziere .
În schimb nu mă pot dezvăța de aplicația Tapatalk, deși nu văd semnăturile .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#9
(01-09-2015, 15:04)Lyvyoo Wrote: Se m-ai intampla pe unele configuratii mai slabute, de cand am băgat functia autosave , cea care memorează textul pe măsură ce scrii,ca sa il ai salvat la o eventuală pierdere , resetare, stergere etc.

Poti incerca sa închizi complet browserul si apoi sa-l deschizi ori sa tii mai putine pagini deschise simultan.

Daca vor continua problemele, întrerup functia. Eu unul nu am folosit-o niciodata.

E drept ca modelul meu are vreo 4 ani, este varianta 3G de 32GB.
Ca sa nu pierd textul eu dau cate un copy din cand in cand sa pastrez textul in memoria tabletei . Daca se pierde revin cu paste si gata .
Pagini multe nu tin deschise ba, mai mult, am grija sa sterg inclusiv istoricul pentru a nu pastra cookie-uri . De exemplu acum nu am nicio pagina deschisa si deja decalajul incepe sa apara .

Daca intentionezi sa dezactivezi autosave-ul ar fi bine sa postezi o intrebare legata de utilitatea acestei functii si pentru restul colegilor . 
Nu cred ca ar fi corect fata de cei care o utilizeaeza sa o stergi pur si simplu.

Multumesc si dau o cafea  Big Grin!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#10
Pai asteptam aici report-uri negative pe această functie...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
cum problema nu a mai fost semnalata si de altii, ar trebui considerata si o cauza locala:

caracterele tastate local pe ipad, apar pe ecranul acestuia cand sunt afisate prin browser, de catre serverul ce gazduieste forumul;
daca tastezi o litera si ea apare dupa 4 sec pe ecran, ar putea sa insemne nu numai ca serverul se balbaie (autosave etc.) - asta nu se intampla la sute de altii care acceseaza serverul - ci si ca legatura Internet pe care o folosesti e foarte lenta!
daca ar fi asa, atunci, lucrand din alte locatii, ar trebui sa ai rezultate diferite;

incearca o aplicatie de internet speedtest, sunt cu zecile;
de ex. cea a lui OOKLA (operator speedtest.net), care e pe iOS, Android, Win Ph;
eu am acasa, Bv, (WiFi router), acum, cu aplicatia respectiva, pe o tableta Android, 30/40 Mbps download/upload (pe un server din Pitesti, ales de program) si 55/42 Mbps pe PC, hardwired la LAN...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#12
Folosesc si eu un iPad 2, destul de vechi.
Intotdeauna folosesc Switch to Full Version, nereusind adaptarea la versiunea pentru dispozitive mobile. Ma confrunt cu acel delay (zecimi de secunda de regula, uneori 1-2 secunde).
Nu am observat sa aiba legatura cu jailbreak-ul insa am observat o manifestare mai accentuata de cand am instalat versiunea  de iOS 7.1.2, care pare sa fie cam prea mult pentru batranul device. Cu iOS 7.0 era mai bine.
Acelasi 7.1.2 pare ok, dar la limita pentru (lentul) iPhone 5 (jailbreak si el), in timp ce 8.1 (in cazul unei cunostinte) din nou s-a dovedit a fi prea mult, incetinindu-l vizibil in toate aplicatiile.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#13
Nu cred in cei 100 de Mbps ai abonamentului RCS-RDS cum nu cred nici in povestile cu zane .
Dar daca pot urmari un film fara probleme, sa nu am oare suficienta viteza pentru a scrie un text? 
Iau tableta peste tot cu mine si am urmarit forumul si de la 1000 dar si de la 10000 de km departare si am avut aceleasi probleme. 
S-ar putea sa fie tableta de vina . 
Voi masura si viteza desi nu cred ca acesta este motivul.
Fenomenul apare pe masura ce scriu si nu de la bun inceput .
Concret , acum randurile 1-4 le-am scris normal , la urmatoarele 3 am avut probleme dupa care iarasi bine.
Daca revin la inceputul textului sa scriu ceva , totul merge normal, chiar daca plec de pe un rand la care am avut probleme . Foarte ciudat !

La birou am internet Ok si nu s-a plans nimeni . Cu tableta, pe forum, intampin aceleasi dificultati.
Acum ma opresc deoarece au reaparut problemele. Huh .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#14
(01-09-2015, 17:30)Adrian T Wrote:
Folosesc si eu un iPad 2, destul de vechi.
Intotdeauna folosesc Switch to Full Version, nereusind adaptarea la versiunea pentru dispozitive mobile. Ma confrunt cu acel delay (zecimi de secunda de regula, uneori 1-2 secunde).
Nu am observat sa aiba legatura cu jailbreak-ul insa am observat o manifestare mai accentuata de cand am instalat versiunea  de iOS 7.1.2, care pare sa fie cam prea mult pentru batranul device. Cu iOS 7.0 era mai bine.
Acelasi 7.1.2 pare ok, dar la limita pentru (lentul) iPhone 5 (jailbreak si el), in timp ce 8.1 (in cazul unei cunostinte) din nou s-a dovedit a fi prea mult, incetinindu-l vizibil in toate aplicatiile.

Asociez problemele mele cu aceste upgrade-uri facute in timp.

Nu reusesc sa inteleg de ce acest fenomen, de intarziere, nu este unul care sa se manifeste permanent in timp adica acum apare , peste o ora nu, si nu este unul constant in timpul scrierii unei postari adica incep normal si acum abia reusesc sa inchei textul. 

Daca revin la primul rand si scriu acolo totul decurge normal . Si propozitia  de dinainte am scris-o usor desi la paragraful doi am stat o multime de timp.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#15
Hai sa scriu si eu ceva!
Mie nu imi place de loc versiunea de mobil. Comut de fiecare data pe versiunea normala - ceea ce este un pas in plus, dar asta este!
Acest mesaj il scriu de pe un iPad, cu versiunea mobila, pentru a verifica daca fenomenul relatat de Radu Carutasu exista si la mine > nu, totul este OK! Scriu la viteza, cu o conexiuneinternet pe care eu nu o numesc buna, si merge fara nicio problema...
Asta este.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#16
Cred ca nu mai are rost sa comentam problema ridicata de mine .
Folosesc acum tableta sotiei pentru a posta si vad ca nu am nicio problema .
Inainte am incercat sa scriu de pe tableta mea si nu am reusit .

Concluzia mea este ca modelele mai vechi nu suporta prea bine toate actualizarile care apar iar una din consecinte o reprezinta si acest fenomen de delay.

Multumesc pentru implicare si va doresc, tuturor, 

extractii reusite!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#17
Am uitat să precizez că am folosit un iPad Air 2, ultimul model (pana in octombrie, când va apare altul), dar nici pe iPhone 4S nu am avut problema ( care e un model vechi de 4 ani).
Versiunea mobilă folosește fonturi prea mari ( pe tableta) este probabil concepută pentru smartphone-uri cu ecrane mai mici (cum se fabricau acum câțiva ani)
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#18
Versiunea mobila este obligatorie după noile reguli Google din primavara. Platforma forumului, mybb, nu beneficiază de o dezvoltare mobila relevantă, desi e cotat foarte sus ca si software de forum. Asta si pentru ca exista Tapatalk ( da, cu marele sau minus, afisare a semnăturii), iar Google nu a dorit versiuni mobile obligatorii decat din 2015. Cand ma intorc "la birou" o sa vad dacă se poate imbunatati ceva, mai ales din postura mea de pasionat nu it-ist.

Autosave-ul nu funcționează pe versiunea mobilă, deci ar putea fi o varianta pentru cei in situatia lui Radu. Pe full version imi incetineste si mie uneori o tableta Asus Transformer de acum doi ani. Pe HTC One M7 merge ok. Urmăresc update-urile dezvoltatorilor si cautam împreună cea mai bună solutie pentru toti.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
In tapatalk posturile consecutive nu sunt lipite automat.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#20
Daca afisau semnatura, ii iertam pentru tot Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Tine de setarile forumului. In softpedia posturile consecutive sunt lipite la urmatorul refresh.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#22
Pentru ca am mai acumulat doua PM-uri pe tema autosave-ului, am marit intervalul de autosalvare la 4min., ca prim pas inainte de suspendare a functiei. De obicei, daca scrii un mesaj mai lung ce la un moment dat ar putea fi  pierdut din cauza unui restart ori a altei probleme software, acea postare consistenta va fi scrisa in mult mai mult decat 4min. Acest interval ar trebui sa fie ok si pentru sistemele mai vechi.

Reveniti cu rezultatele schimbarii, inclusiv RaduCarutasu.

Caut in continuare o tema de mobil mai complexa decat cea din prezent. Astept si un update major, in cateva luni, la platforma 2.0 a forumului (MyBB) si atunci cu siguranta se vor schimba in bine lucrurile si in aceasta directie. Pana una alta, temele mobile pentru MyBB sunt greu de gasit si pe bani.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Hai sa vedem de face lipeala:
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#24
Test
apare o chestie ce zice ca tre sa mai aștept 10 secunde
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#25
Tot nu merge
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#26
nu la lipeala ma refeream ci la autosave
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
De ieri seara pe toate gadgeturile doar versiunea de mobil intra. 
A mai patit asa cineva?

p.s. nu functioneaza nici switch to full version
p.s. 2 nu functioneaza nici optiunea de la chrome
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#28
Mm..la mine e ok
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Am incercat sa verific de pe mobil si m-am lovit de asta - probabil la fel e si pe desktop, nu indraznesc sa ma deloghez  Smile

[Image: 8GD5ofB.png]
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#30
Mm, am vazut pe alte site-uri. Sa vad ce trebuie updatat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)