Hello There, Guest! Login Register


Vario imprastie tot

#1
Neata,

De vreo 2 sapramani am o situatie pe care nu o inteleg.
Cand rasnesc, Vario a inceput sa imprastie foarte tare.Am schimbat 2 cafele si este la fel.Initial am crezut ca este caeaua de vina...insa m-am inselat.Banuiesc ca trebuie curatita.Daca ati patit asta cum ati rezolvat?
Merci
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#2
Acelasi prajitor? Daca da, schimba prajitorul.
Am patit si eu cand aveam. Pur si simplu, pe unele cafele asa facea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
nu.
a inceput sa faca urat pe cafeua de la origo.2 sortimente diferite..same behaviour.
acum am hotspot burundi, bob mic si compact...same issue.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#4
Am desfacut si curatit rasnita si se pare ca se intampla la fel.exista vreo posibilitate sa fie de la cafea ?[Image: eddca206185874b61e3f5f82c574c8dc.jpg][Image: fc2596ed60bbdc4689519f9857f97e3a.jpg]
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#5
Mai bine pune si un filmulet cu rasnirea efectiva.
Cat de proaspata este cafeaua?
Expobar Brewtus IV, Sette 270w, Kinu M47, tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm
 
Reply
#6
(09-01-2016, 13:33)Esk Wrote: Mai bine pune si un filmulet cu rasnirea efectiva.
Cat de proaspata este cafeaua?
Maine fac și asta
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#7
Mie imi face asa numai cu Lavazza din comerț. Altfe nu mi a facut la nici o cafea. Daca rasnesc acum o Lavazza boabe din supermarket numai la sfârșit începe sa împraștie peste tot si se lipește pe orice zici ca o electrizează. Apoi daca bag o cafea de la prăjitorie nu mai arunca nici un "fir" pe lângă. Deci se poate sa fie cafeaua
Expobar Brewtus IV, Hedone Honne Slim 2020, Concept Art Dinamometric Tamper, OCD leveler VST 15g/18g ridgeless, IMS competition screen, Motta Europa 50cl
 
Reply
#8
(09-01-2016, 18:14)George Apostol Wrote: Mie imi face asa numai cu Lavazza din comerț. Altfe nu mi a facut la nici o cafea. Daca rasnesc acum o Lavazza boabe din supermarket numai la sfârșit începe sa împraștie peste tot si se lipește pe orice zici ca o electrizează. Apoi daca bag o cafea de la prăjitorie nu mai arunca nici un "fir" pe lângă. Deci se poate sa fie cafeaua
Am acelas comportament. Doar că eu am cafea de la care nu aștept astfel de comportament. Este adevărat ca: daca boabele verzi sunt depozitate în condiții improprii cum ar fi căldură și umiditate ridicate,acestea pot deteriora bobul de cafea și eventual atingerea acestui comportament. Astept și alte păreri.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#9
Ai incercat sa o cureti bine de tot? Inclusiv fanta de evacuare din camera cutitelor? Mai ai deflectorul de plastic de la iesire?
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#10
(09-01-2016, 19:59)Dot Wrote: Ai incercat sa o cureti bine de tot? Inclusiv fanta de evacuare din camera cutitelor? Mai ai deflectorul de plastic de la iesire?
Dap. Am curățit tot.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#11
Un test bun ar fi sa iei niste cafea din sortimentele si de la prajitorii care pana acum ti-au mers foarte bine.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Asta voi face. Doar ca după vreo 3 saptamani când revin în România
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#13
acum 2 zile am schimbat cafeaua. in prezent folosesc guatemala el quiche de la claro.
am observat ca vario imprastie cafeaua aceasta... si parca rasnirea e mai intr-o parte (rasnirea o fac direct in portafiltru).
pana acum nu am mai patit asa ceva.
am curatat rasnita (am desfacut-o si am periat-o), dar cafeaua tot la fel iese.
sper sa fie o problema de cafea...
Ascaso Steel Uno Prof PID v3 - 9 bari • Mahlkonig Vario v3 • Kinu - Die Muhle M47 • sita IMS competition B70 2TC H24 E • tamper dinamometric Motta 58mm • latiera inox 350ml.
 
Reply
#14
Asa pare sa fie. La mine făcea la fel. Când revin în România am sa testez altceva
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)