Hello There, Guest! Login Register


Vând Cafflano Kompresso

#1
Se vinde un Cafflano Kompresso folosit la vreo 5-6 extracții.
A fost cumpărat pentru birou dar pana la urma mi se pare ca deranjul este prea mare și am rămas la automata de acolo.

Preț 250 lei
Predare în Cluj sau curier. [Image: b2888bc7ccf9eaf6e4df9cc85dd3887c.jpg][Image: 3f765df9c6a867223c749a2f70097409.jpg]

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
Bezzera Magica || Kinu M47 || Sette 270W
 
#2
230 Lei cu transport gratuit in tara.
 
#3
(26-02-2019, 13:56)andreidam Wrote: 230 Lei cu transport gratuit in tara.

Sunt interesat, ti-am dat PM
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
#4
Se retrage momentan de la vânzare.
Are problema cunoscuta cu pistonul care cade singur în cilindru.
Revin cu el dacă rezolv problema.

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
Bezzera Magica || Kinu M47 || Sette 270W
 
#5
Vezi să nu te grăbești cu concluziile legate de acea problemă a pistonului.
Dacă nu ai urmărit toate discuțiile vezi postul meu de aici și discuțiile care au urmat sau posturile la care s-a făcut referire: https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid105536

Important este să nu iasă apă pe lângă garnitură(ar însemna pierdere semnificativă de presiune) și să se comporte bine în timpul extracției. După extracție demontezi paharul și fără să scoți sau miști pistonul întorci aparatul cu sita în sus, apoi îl întorci înapoi și în acest moment poți vedea dacă va curge apă DIN piston (să fie dintre piston și cilindru; ar însemna că în timpul extracției a trecut apă desupra de garnitură). Pentru asemenea test aș recomanda umplerea cilindrului pâna la gradația de 60 ml sau cu puțin peste(în câteva momente coboară singură apa spre gradația 60 ml, apoi așezi pistonul).
Pe măsură ce apeși și se creează presiune + apa fierbinte, garnitura reacționează diferit față de testul în gol.
S-a discutat pe acel topic destul de mult. Cu toate acele discuții, nici eu nu eram de acord cu acel comportament al garniturii. Totuși m-am gândit bine atunci și până la urmă nu am schimbat garnitura, inclusiv Răzvan (de la firma importatoare) m-a sfătuit la fel. Mometan nu-mi pare rău de alegerea făcută, sunt mulțumit de cum extrage și din octombrie îl utilizez zilnic (cu mici excepții) cel puțin o dată.
 
#6
Revine la vânzare cu ceva chestii în plus.
Se adaugă un piston cu o garnitura montata + garnitura separat de rezerva.
[Image: dcd5b19e29c92f1cc3b8ad5c28dc980c.jpg]

Cu pistonul și garnitura originala coboară pe tub singur pana la gradația de 50ml iar cu cele noi nu coboară deloc.

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
Bezzera Magica || Kinu M47 || Sette 270W
 
#7
pretul este acelasi?
  ma intereseaza pe mine.

trimit PM
Bezzera Strega, Eureka Zenith Club E, Cafflano Kompresso, Porlex Mini
Gaggia Classic, Lelit 043
 
#8
A plecat ieri si ajuns azi la @dant.

Astept confirmarea ca totul este ok si se poate inchide.

Pret final 230 lei
 
#9
Am primit "jucaria" de vineri de dimineata si mi-am rezervat un weekend de teste.

Este exact cum ma asteptam. Chiar putin mai bine cu piesele de "schimb" .

Multumesc mult
Bezzera Strega, Eureka Zenith Club E, Cafflano Kompresso, Porlex Mini
Gaggia Classic, Lelit 043
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)