Hello There, Guest! Login Register


Upgrade rasnita 4000-4500 lei

#1
Information 
Salut colegi, dupa recentul upgrade la MaraX cu tot cu toate accesoriile necesare (termometru grup, WDT, nivelator, pf naked etc.) as dori sa fac un upgrade si la rasnita din semnatura (Eureka Mignon Specialita) cu un buget de pana in 4000-4500 de lei. Stiu ca este Honne pe la 6200 lei si ca o parte din voi o sa imi recomandati sa mai astept un pic si sa ma duc pe Honne, problema e ca as dori sa fac upgrade-ul in perioada urmatoare. 

Ca si potentiale tinte m-am gandit la Atom 75, plus ca ii pot face upgrade pe viitor la cutite SSP. O alta varianta ar fi Niche, dar inca nu am inteles exact care ar fi dezavantajele sau avantajele in gust a cutitelor conice mai mici (comparativ cu 75 de pe Atom) in bauturile cu lapte.
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#2
Este honne sh la vanzare . Pret 4000.
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
Reply
#3
As fi preferat sa iau una de noua. Plus ca din moment ce nu imi e foarte clar de diferenta conice vs plate mare in bauturile cu lapte, nu m-as arunca la un hibrid, dar mersi de sfat
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#4
Din ce am incercat, Niche e foarte bun, Honne e putin mai bun dpdv al echilibrului gustului. Nu as lua Atom 75 pt a il folosi single dose.

Sunt un mare fan al cutitelor SSP si in curand sper ca voi cumpara din nou de la ei niste cutite, insa nu exista nicaieri nici un grafic care sa ne arate ca sunt mai bune in espresso in utilizarea in single dose.

Dc iei Atom ca sa o folosesti cu boabe in hopper, atunci da, cred ca e o varianta foarte buna.

Honne ramane dpdv al gustului o rasnita cu cutite plate, o sa gasesti referinta asta prin forum, cele conice sunt un auxiliar de prespargere, finisarea o fac cutitele plate.

Asta cu diferenta intre conice si plate in bauturile cu lapte nu cred ca stie cineva foarte clar. E complicat sa iti dai seama de diferente si fara lapte...
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#5
Ai dreptate, cred ca trebuia sa mentionez ca in cazul Atom o sa o folosesc cu hopper. Dar nu ma deranjeaza absolut deloc sa folosesc si o rasnita single dose, gen Niche. Pentru mine mult mai important e calitatea, nu workflow-ul. La Atom m a atras faptul ca pot adauga acele cutie SSP despre care am tot citit, dar, din nou, primordiala e calitatea. Mersi mult pentru sfat!
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#6
Depinde si cate zile sta cafeaua in hopper, insa, din ce am experimentat chiar recent, daca vorbim de calitate drept criteriu principal, aceasta se pastreaza mult mai bine cand cafeaua vine direct din punga/Airscape decat din hopper.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#7
Bun, o sa iau in considerare si asta cu statul boabelor in hopper. Am vazut ca Atom are si un hopper ceva mai micut de 250-300g
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#8
In caz ca nu ai luat deja în calcul trebuie considerata și cant de cafea pe care o arunci dacă folosești rasnita cu boabe în hopper, asta in funcție de cât de des o folosești.
 
Reply
#9
Eu si la Mignon fac purge de vreo 2-3g inainte de prima cafea, deci tot pe acolo ma gandeam si in cazul in care upgrade-ul o sa fie catre o rasnita cu hopper.
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#10
Este o varianta bună și Atom dar atenție un coleg a avut o problemă cu cuțitele la achiziționarea râșniței a postat pe forum problema,nu te grăbi mai studiază, succes!!!
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
#11
Acum citeam despre ea folosind functia de search dar nu am gasit ce ai zis tu, la ce problema te referi?
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#12
(12-01-2022, 16:17)lig76ct Wrote: Este o varianta bună și Atom dar atenție un coleg a avut o problemă cu cuțitele la achiziționarea râșniței a postat pe forum problema,nu te grăbi mai studiază, succes!!!
A fost o problema singulara. Suntem mai mulți cu Atom 75 și nu au fost probleme.
Eu folosesc Atomul cu boabe in hopper. De obicei, beau cafele mai prăjite și chiar nu mă plâng de diferente de la o zi la alta (beau doar espresso). Bine, cafeaua rezista la mine cam 3 zile in hopper.
Nu îl umplu niciodată, dar adaug aproape zilnic boabe.
Bănuiesc că cei care au testat ambele tipuri de râșnițe au o părere mai avizată.
ECM Puristika | Eureka Atom 75E (ex Lelit Wiliam)
 
Reply
#13
(12-01-2022, 17:08)QzE Wrote: A fost o problema singulara. Suntem mai mulți cu Atom 75 și nu au fost probleme.
Eu folosesc Atomul cu boabe in hopper. De obicei, beau cafele mai prăjite și chiar nu mă plâng de diferente de la o zi la alta (beau doar espresso). Bine, cafeaua rezista la mine cam 3 zile in hopper.
Nu îl umplu niciodată, dar adaug aproape zilnic boabe.
Bănuiesc că cei care au testat ambele tipuri de râșnițe au o părere mai avizată.
Te-ai gandit pana acum daca vrei sa faci upgrade-ul la cutiele SSP?
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#14
Momentan nu, încă mă bucur de diferențele de gust in urma upgrade-ului de la Lelit PL72. Prioritar ar fi upgrade de espressor.
ECM Puristika | Eureka Atom 75E (ex Lelit Wiliam)
 
Reply
#15
Eu am inceput sa ma gandesc mai bine, mi se pare un pic overkill, acum ca m-am mai documentat, pentru vreo 2 espresso pe zi un Atom 75. Incep sa tind un pic spre Niche pentru uzul casnic.
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#16
Inainte sa cumperi ceva incearca pe cat posibil sa le testezi pe o cafea care iti place, poate reusesti sa inchiriezi de la un coleg pentru cateva zile (si contra cost). Pretul mai mare nu vine neaparat cu un gust mai bun.
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#17
Vad ca amandoi aveti Atom-ul. Cum vi se pare? V-ati gandit inainte de a il lua si la Niche?
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#18
(12-01-2022, 14:12)RobertRo Wrote: Bun, o sa iau in considerare si asta cu statul boabelor in hopper. Am vazut ca Atom are si un hopper ceva mai micut de 250-300g

Am hopper mic pun CCA 150g in el ca  sa aiba consistenta ,nu e afectata cafa de la o zi la alta.
l am folosit si SD dar sincer m am plictisit sa tot cantaresc....nu am asa gust elevat sa simt diferente de 2-3zecimi gram  sa simt cum au stat ciresele pe tufa.apropo 19g in cca3.6 sec si e fff silentioasa
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#19
Atom este silentioasa si rapida, dar cand vine vorba de gust lasa mult de dorit, cel putin pt mine care beau doar flat white. Daca se urmareste claritatea intr-un shot, atunci este foarte buna, insa claritatea vine la pachet cu diminuarea notelor de nuci/ciocolata precum si a corpului. Notele se pot readuce intr-o oarecare masura crescand doza/timpul de extragere sau temperatura, dar corpul nu.
Comparatia am facut-o cu rasnita veche, dks65 de la dip grinders, care chiar daca nu era la fel de silentioasa sau rapida, scotea printre cele mai bune shoturi baute, in special pe MaraX. Notele erau cele de pe punga, gustul era la fel cu cel din cafenea (testat la Origo si Dropshot, cafenelele de unde mai beau ocazional si de la care si cumpar cafea) la aceleasi sortimente.
De ce am pastrat Eureka si nu Dip? Pentru ca este silentioasa si rapida si nu mai am nevoie de wdt Smile si pentru ca trebuie sa imi validez cumva decizia achizitionarii pacalindu-ma ca undeva fac eu ceva gresit iar aceasta Atom 75 este cel putin o Mythos, ca doar au aceleasi cutite.
De asta zic sa incerci pe cat posibil sa testezi o cafea care iti place pe fiecare din rasnitele pe care doresti sa le achizitionezi pentru ca e posibil sa nu fiti compatibili, si te trezesti ca in loc de artificii in cerul gurii, ai petarde; si pe deasupra esti si mai sarac cu 4-5000 de lei (minim).
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#20
(14-01-2022, 09:04)dijon Wrote: Atom este silentioasa si rapida, dar cand vine vorba de gust lasa mult de dorit, cel putin pt mine care beau doar flat white.

Cum lasa rasnita de dorit daca dumneata consumi lapte cu cafea?

Poate e o problema de la cafeaua folosita si mai putin de la rasnita. Pentru ca imi vine greu sa cred ca o cafea cu note de cacao, eventual si cu ceva robusta, iese fara corp chiar pe Atom.

Si da, e mai buna o rasnita cu cutite conice pentru cine consuma exclusiv lapte cu cafea.
 
Reply
#21
(14-01-2022, 10:18)dev Wrote: Si da, e mai buna o rasnita cu cutite conice pentru cine consuma exclusiv lapte cu cafea.

Cat am asteptat pentru o confirmare pe treaba astaSmile Mersi mult.
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#22
Este mai buna o rasnita care este compatibila cu asteptarile pe care le ai de la cafeaua pe care o bei, indiferent modul de preparare. Ca are cutite conice sau plate, de 55mm sau 83mm, nu are nicio relevanta in momentul in care discutam de gusturi, iar in acest domeniu gustul este cel care primeaza, nu pretul, brandul, viteza, silentiozitatea sau orgoliul. Fiecare are preferintele sale cu privire la tipul de prajire, soiul de cafea, consistenta si tipul de preparare, de asta achizitia unei rasnite bazata pe parerile altora este loterie.

(14-01-2022, 10:28)RobertRo Wrote:
(14-01-2022, 10:18)dev Wrote: Si da, e mai buna o rasnita cu cutite conice pentru cine consuma exclusiv lapte cu cafea.

Cat am asteptat pentru o confirmare pe treaba astaSmile Mersi mult.

asta este o capcana in care cadem multi, asteptam confirmarea deciziilor si convingerilor personale in alta parte
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#23
Daca cineva te-a convins ca iti trebuie un setup de 3000 de euro ca sa bei lapte cu cafea, inseamna ca e un vanzator foarte bun, din moment ce poti obtine aceleasi rezultate cu un setup de 3000 de lei.
 
Reply
#24
(14-01-2022, 10:43)dijon Wrote: asta este o capcana in care cadem multi, asteptam confirmarea deciziilor si convingerilor personale in alta parte

Nu este o confirmare a convingerilor in cazul de fata, este pur si simplu un argument pe care il asteptam, indiferent de directie, din partea cuiva mult mai pregatit si experimentat sa il faca decat mine.
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)