Hello There, Guest! Login Register

Upgrade rasnita

Salutare tuturor,
Ma gandesc din ce in ce mai serios sa fac un upgrade la rasnita de cafea.
Targetul este sa obtin un plus de calitate in ceasca. Azi lucrez cu Baratza Sette 270, cam 2 espresso duble pe zi, cafea de la mai toti prajitorii din tara, light si medium ca si prajire. Achizitionez de regula pungi de 250g si niciodata nu folosesc 2 pungi cu aceasi cafea consecutiv (~1kg de cafea pe luna). Pana acum am lucrat SD, din cate am citit pe forum ar fi mai indicat sa lucrez cu boabe in hopper, am evitat pana acum datorita consumului relativ scazut de cafea.
Buget target ar fi 3000 - 3500 ron.
Imi place foarte mult Niche Zero, dar lipsa unui importator imi descurajeaza achizitia.
Alta varianta ar mai fi G-iota DF64 cu upgrade de cutite.
Voi ce recomandari aveti, pe ce ati merge?
Multumesc anticipat.
ACS Minima / Baratza sette 270

Reply
Salut,

N-am răspunsuri, doar niște intrebari...
De ce te descurajează achiziția Niche zero? Și de ce DF64 cu upgrade de cuțite? Intreb că eu tocmai am comandat-o cu cuțitele clasice...
ECM Classika PID, Niche Zero, DF64

Reply
Salutare,
Niche Zero nu are importator in Romania ceea ce inseamna o birocratie mai mare la achizitie (vama, transport, etc), partea de garantie ce va fi efectuata intr-o alta tara ceea ce inseamna un timp si un cost mai mare versus service in tara.
DF64  am citit multe recenzii de la oameni cu experienta ce au concluzionat ca folosirea cutitelor SSP pe o astfel de rasnita creste considerabil claritate aromelor din espresso-ul rezultat (sigur ca exista o componenta subiectiva ...)
ACS Minima / Baratza sette 270

Reply
Mda, pot fi complicații cu Niche, eu am luat-o înainte de brexit și n-am avut nici o problemă cu transportul.

Iar cât despre cuțitele SSP, se pare că sunt de mai multe feluri. Momentan eu s-o testez cu cuțitele stock.
ECM Classika PID, Niche Zero, DF64

Reply
Te agiti dejeaba. Niche e as la garantie, am avut rasnita stricata la 3 ani după achiziție (un defect la un modul electronic din râșniță) au trimis piesa cu transport rapid, și pe mail informații cum sa o schimbi, toate sculele de care ai nevoie (2) video cum sa schimbi piesa, râșniță e foarte simpla, nu e nimic complicat și e făcută anti-magarusi nu poți bage mufe greșit.

Totul a fost gratis, la râșniță ieșită din garanție. Ce mai vrei?

Reply
(30-06-2022, 14:58)Deraiatu Wrote: Salutare,
Niche Zero nu are importator in Romania ceea ce inseamna o birocratie mai mare la achizitie (vama, transport, etc), partea de garantie ce va fi efectuata intr-o alta tara ceea ce inseamna un timp si un cost mai mare versus service in tara.
DF64  am citit multe recenzii de la oameni cu experienta ce au concluzionat ca folosirea cutitelor SSP pe o astfel de rasnita creste considerabil claritate aromelor din espresso-ul rezultat (sigur ca exista o componenta subiectiva ...)

Salut,
Am văzut una pe olx la vânzare dacă vrei sa scapi de vamă, transport, etc.
https://www.olx.ro/d/oferta/niche-zero-e...a5c8283294

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)