Hello There, Guest! Login Register


Upgrade Lelit PL41TEM

#1
Va salut!

Nu am mai postat de mult pe forum dar am continuat cu cafeaua buna si cu imbunatatirea tehnicilor de preparare.
Dupa 4 ani de folosire simt ca a venit timpul unui upgrade. Vreau sa fac un upgrade si ma adresez expertilor forumului cu pareri/modele. Eu mi-am cam facut o idee dar as vrea sa aud si pererile voastre.
In cei 4 ani Lelitului i-am schimbat PID-ul iarna trecuta in reprezentanta (cost 600 lei in care s-a facut si curatarea lui), in rest, merge fara nicio problema.

Mai jos sunt cerintele:

Buget: 4000-7000 lei;
Nu as dori sa astept o vesnicie sa se incalzeasca;
In 90% din cazuri prepara 2-3 expresso pe zi, iar in restul de 10% si lapte sau mai multe shot-uri;
Spuma de lapte sa o faca mai bine ca PL41TEM;

DB sau HX? Ce marca/tip poate fi cat mai aproape de cerintele mele.
Va multumesc si astept parerile voastre.

Pana acum castigatorul este PL62X.
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
#2
Salutare,
Din ce stiu eu, grupul E61 necesita timp de incalzire mai mare decat ce ai acum. Mara (PL62X) are boiler de 1,8 litri. Deci va trebui sa astepti mai mult decat la Lelit-ul actual sa se incalzeasca.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#3
Discutand ieri cu un amic care are modelul asta mi-a spus asa: in 6 minute este presiunea ok in boiler si in 20 de min este gata de utilizare. Daca este asa, timpul asta este acceptabil pt mine.
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
#4
Cam jumatate de ora ar fi timpul ideal pentru a se incalzi cum trebuie. Daca e OK pentru tine, go for it.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#5
Maxim 30 de min sunt ok. Sunt curios daca de black friday vor mai fi ceva reduceri? Acum pachetul este 5500 lei pe forum.
Merita sa astept pana atunci?
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
#6
Inca o chestiune pe care am observat-o. Am vrut sa cumpar unca o rasnita Kinu M47 dar supriza. Atunci cand am cumparat-o pe actuala in 2017 m-a costat 750 lei fiind varianta Classic (conform cu oferta actuala). Acum observ ca varianta Classic s-a scumpit de la 750 lei la peste 1200 lei. Casele si rasnitele Kinu ce mai au aprecierea asta peste ani. Le-am trimis un mail dar nu mi-au raspuns, deci cred ca interesul lor sa vand nu prea exista sau cel putin asa a fost in cazul meu.

Intrebare, intre Kinu m47 si DF64 ar fi o diferenta notabila?
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
#7
Nu am kinu dar totusi una este electrica, pe cealalta o poti lua in concediu... Nu tre sa folosesti bormasina. Eu as merge pe df64 daca nu conteaza mobilitatea.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#8
Intre timp a aparut un Kinu cu plastic, pentru bugete mai mici... Un fel de market segmentation, cica. 

Intre DF64 si Kinu e o diferenta mult mai mare decat cea pe care ai putea sa o sesizezi la upgrade-ul espressorului.
 
Reply
#9
Eugen16 sper ca esti pe faza Big Grin
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#10
(27-08-2021, 12:50)dev Wrote: Intre timp a aparut un Kinu cu plastic, pentru bugete mai mici... Un fel de market segmentation, cica. 

Intre DF64 si Kinu e o diferenta mult mai mare decat cea pe care ai putea sa o sesizezi la upgrade-ul espressorului.

Da, nu imi place modul in care au abordat, aproape dublarea pretului, imi suna a ceva cu care eu nu sunt de acord. It is what it is.

Diferenta la care te referi este in bine sau in rau? Adica DF64 este mult peste Kinu?
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
#11
Cred ca m-am hotarat si la rasnita: Eureka Mignon Specialita 15BL
Pareri pro/contra?

La DF64 sunt cateva chestii care mie nu imi plac, paharul ala de plastic, modul cum se aseaza in acel suport si mai sunt cateva. In pretul ala ma asteptam sa fie impecabil.
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
#12
Exista și la Eureka un model single dose, mai scump ce-i drept.

Df64 e cea mai bună variantă de electrica in bugetul acesta.
 
Reply
#13
Depinde pe ce pui accent. Eu acum folosesc Specialita cu boabe in hopper. Rasnesc, putin WDT, tampez si apas pe brew. In max 2 min beau espresso. Am si perioade cand folosesc manuala sau SD. Cum spuneam, depinde ce vrei, ce cafea folosesti...
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#14
DF64 a picat din simplul motiv ca e made in china. Nu pot expune motivele dar asta este. As vrea sa ma orientez catre Eureka Single Dose, depaseste putin bugetul dar cum spunea cineva, probabil nu l-am calculat bine de prima data. Smile
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
#15
Gata, noul echipament a ajuns. Este compus din PL62X si Eureka Mignon Specialita black edition. PL 41TEM in continuare la vanzare pe forum. Poze dupa instalare.
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
#16
Ai făcut o alegere foarte bună cu PL62X și Eureka Mignon, să te bucuri de ele !!!
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
#17
Multumesc foarte mult! Deocamdata le descopar.
Cam asa arata deocamdata

   
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)