Hello There, Guest! Login Register


Unde ai baut o cafea buna in Romania?

este sloane, pe echinoctiului 45, nu e cafenea, dar e esspressor Smile
daca vrei azi, din pacate nu sunt acolo.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Merci, saptamna viitoare marti sunt prin zona, e tarziu la 5-6 pentru voi?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
(06-03-2019, 11:34)flipu2k Wrote: Merci, saptamna viitoare marti sunt prin zona, e tarziu la 5-6 pentru voi?


nu, e ok, da mi un semn
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Vezi ca sunt doua academii, Sloane e mai aproape de Academia Ferdinand 1, RePlace si Zissou de Academia Carol 1
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... La tekafe / Brasov ... o " otiopia " de la Bob , kosher ( fara lapte / zahar )  doppio , extrasa cu pasiune ... aciditate suportabila ... k aperitif , excelent inainte de masa ... Big Grin ... barista  ( fratele lui Horia  T. - Andrei )  extrem de amabil si volubil ...



[Image: PCekc3A.jpg]

[Image: 9hwFsgl.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Felicitari Levo! Sper sa te aducem pe calea cea buna!  Az Daca ai baut tu de la Bob si ti-a placut, fanul nr.1 al cafelei italiene, atunci e o raza de speranta undeva... Smile
Sa nu mai spun ca la aceeasi cafenea (recomand, foarte ok locul si omul) am baut si cu radudani tot un Bob si i-a placut. 57  Deci daca vrei cu adevarat poti - Adidas Torsion!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Poate s-a schimbat și bob și profilul de espresso e mai înspre mediu...
 
Reply
Azi dimineata la II', outstanding stuff as usual. Un dublu si un cappu din Heleanna mestesugite de Ionut.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Salutare! Si eu sunt fan cafea prajita bine, italieneasca si de asemenea mi a placut espresso ul de la BOB (Brasil)! Aciditate acceptabila, aroma f placuta (pregnant era parca gustul de mure/coacaze). Oricum felicitari, fb!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Expobar Office Leva Hx, Mahlkonig Vario, Motta tamper & distributor
 
Reply
Îmi puteți recomanda o cafenea în Bacău?
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
In Arad la Delicii Turcesti - au un Vibiemme pistone 2 GR care in ciuda lipsei de experienta a ''barmanitei'' scoate un espresso decent.
Kinu M47|La Pavoni Europiccola pre-mill
 
Reply
Si ce cafea folosesc? Tot comerciala?
Din pacate in Arad inca nu putem sa bem un espresso adevarat.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Nu recomand The bean speciality coffee Sighisoara. Am baut acolo un espresso prost, nici vorba de cafea de origine. Pe un lelit pl41tem si sette 270 scot un expresso mai bun, chiar si dintr-o cafea ieftina, dar de origine.
In schimb, recomand Stravagante Caffee din Sibiu, oamenii sunt ok si cafeaua buna. Au si prajitorie.
Lelit PL41TEM, Sette270
 
Reply
(30-03-2019, 19:30)Gabi_M Wrote: Din pacate in Arad inca nu putem sa bem un espresso adevarat.

Cum NU ?
Fiecare la casa lui !  Wink
Kinu M47|La Pavoni Europiccola pre-mill
 
Reply
(30-03-2019, 20:16)losengels Wrote: In schimb, recomand Stravagante Caffee din Sibiu, oamenii sunt ok si cafeaua buna. Au si prajitorie.


la sibiu mergi la arhiva de cafea si ceai, tocmai au deschis si prajitorie - flow coffee roasters.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
(30-03-2019, 20:39)bogdan_geor Wrote:
(30-03-2019, 20:16)losengels Wrote: In schimb, recomand Stravagante Caffee din Sibiu, oamenii sunt ok si cafeaua buna. Au si prajitorie.
la sibiu mergi la arhiva de cafea si ceai, tocmai au deschis si prajitorie - flow coffee roasters.

Am fost si la ei, sunt ok. Tot la Sibiu mai avem si Nod the pub, de care am auzit ca fac cafea buna, dar n-am fost la ei.
Lelit PL41TEM, Sette270
 
Reply
@Marius A
Cafeaua de la Soft Coffee de pa strada Unirii ai incercat-o? Sint curios ce parere ai.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Roast - espresso bar --- food court Pallas Iași

O Etiopia foarte corect executată pe un Astoria Storm si Mythos 1. Într-un Mythos 2 aveau o Costa Rica cam prea bronzată.
 
Reply
În Pitești ce recomandați? Am încercat la cafegiu dar modul de prepare și gustul mi-au lăsat un gust amar. Am aruncat cafeaua și am mers la artizan sa iau alt espresso.

La artizan urban, espresso-ul a fost preparat cu mult mai mare grija dar gustul nu a fost exact cu ce ma așteptam de la o Etiopia guji..

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Lelit PL92 + Kinu M47 
 
Reply
Salutare @claudir, 

Mergi la Victoria Coffee Factory. Este fix in piata centrala. S-a deschis putin inainte de Paste. Au scule Dalla Corte si cafea de la noi (Claro). 
Gasesti inclusiv cafea ambalata.

Numai bine,
Prajitor Coffeetool
 
Reply
Mulțumesc mult! Data viitoare când ajung în Pitești voi merge la ei.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Lelit PL92 + Kinu M47 
 
Reply
Aaa, a fost in trecere, asa. ?
Prajitor Coffeetool
 
Reply
Salutare tutoror, fiind in vacanta in tara pentru 1 saptamana am reusit sa bifez in Bucuresti in jur de 7-8 locatii, unde am ramas cu un gust placut de la fiecare.
Pot spune ca toate locatiile au ceva aparte, interesant e faptul ca se recomanda intre ei si asta un lucru demential de bun.Ca si idee sa intelegeti unde am fost le enumar in ordinea vizitelor : Mad Goat, Origo, Bandit, Dropshot, T-Zero, Claro, Meron, Orygyns. La Mad Goat, claro si dropshot, pot spune ca m-am simtit foarte bine, am stat de vorba undeva la 20-30 de minute cu barista de vorba, mai putin la Razvan, unde el era ocupat cu un eveniment, dar am reusit printre picaturi sa vorbim. Tin pe aceasta cale sa le multumesc tutoror in parte, imi place ca am vazut pasiune in ochii vostrii. Am reusit sa imi cumpar cateva "suveniruri" de la cativa dintre voi, cu mare drag voi revenii in urmatoare vacanta sper sa experienta sa se repete. Pe data viitoare oameni buni.
[Image: zbL4lLj.jpg]
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
Vesti bune (pt Popesti Leordeni si nu numai) Smile

Imi place varietatea, mai ales cand aceasta se gaseste la cativa pasi de casa mea.

Blendul Espresso de la Cascara Coffee si africanele de la Muse Coffee si-au facut loc la singura cafenea de specialitate de aici.

Astazi am incercat blendul si mi-a placut cu lapte. De maine incolo trec si pe la africane, am auzit ca le place mai mult la brew. [Image: f7faa39645cd7eaa2246c6e542051241.jpg]

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
salutare, poti spune unde in Popesti Leordeni?
 
Reply
Cumva incercam sa nu para a reclama Smile

E vorba de Level Up pe strada Oituz (de la metrou)

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Multumesc, dacă fac treabă bună e meritul lor si e bine sa stie lumea.
 
Reply
Am băut o cafea buna la McDonald's. Mi a pus și scorțișoară pe deasupra. Cafeaua era o India, gust puternic și amărui.
 
Reply
(20-05-2019, 16:59)Mitica Wrote: Am băut o cafea buna la McDonald's. Mi a pus și scorțișoară pe deasupra. Cafeaua era o India, gust puternic și amărui.

Citesti des Times New Roman?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(20-05-2019, 16:59)Mitica Wrote: Am băut o cafea buna la McDonald's. Mi a pus și scorțișoară pe deasupra. Cafeaua era o India, gust puternic și amărui.

spune-mi si mie, te rog, unde exact, ca nu vreau sa pierd ocazia si vreau sa trec neaparat pe acolo, sa o gust si eu. Multumesc!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)